Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Urmet 1131 - schemat podłaczenia

Kateroto 09 Feb 2020 21:49 1305 7
    Kateroto
    Level 2  
    Witam.
    Temat był już poruszany na tym forum dla innych użytkowników ale nie umiem dojść do ładu z odpowiedziami i prawidłowo podłączyć kabli.

Miałem stary domofon, który chcę wymienić na URMET 1131.
    Mam 6 żył i nie wiem jak to podłączyć. Przeszukałem forum ale znalezione rozwiązania posiadały podłączany czerwony kabel którego w moim przypadku nie ma.

Załączam zdjęcie tego co posiadam i chce podłączyć.
    Urmet 1131 - schemat podłaczenia

Jedyne do czego doszedłem to, że ma prawidłowo przecięty mostek :)

Bedę bardzo wdzięczy na łopatologiczną odpowiedz ponieważ zupełnie nie znam się na tym

Z góry dziękuję.
    sosarek

Level 43  
    Kateroto wrote:
    Miałem stary domofon

Był to?
    Kateroto
    Level 2  
    Niestety nie mam pojęcia jaki to model czy nawet firma mogę służyć jedynie poniższym zdjęciem
    sosarek

Level 43  
    Jeśli się nie mylę to co miałeś to unifon do systemów cyfrowych, zworkami wybierany numer mieszkania, zaciski połączeniowe z lewej oraz prawej strony płytki.
    To co nabyłeś to unifon do systemów analogowych więc niekompatybilny.
    Zamieść zdjęcie kasety rozmównej znajdującej się w bloku.
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Obudowa chyba Berga, ale pod maską cyfra o czym świadczy fakt ze pracował na dwóch żyłach i ma zworki do ustawienia adresu.Tym go nie zastąpisz.
    Najlepiej sprawdź jaki system jest zainstalowany w bloku ( panel przy drzwiach wejściowych) i kup odpowiedni unifon cyfrowy.
    Więcej na ten temat w poradniku. Ciebie interesuje punkt 2.2 i 3
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17610704#17610704
    Cytat z poradnika:
    2.2 W przypadku systemów cyfrowych takich jak Elfon Optima, Proel, Laskomex, ACO, najlepiej dobrać unifon tegoż producenta lub przez niego polecany do danego systemu. Zdarzało mi się oczywiście stosować z powodzeniem unifony Proela w instalacjach Laskomexa i na odwrót, ale nie sposób dać gwarancję, że zadziała to w ten sposób w każdym przypadku (różne wersje płytek unifonów i różne wersje central).
    Na rynku są unifony cyfrowe "uniwersalne" wyposażone w zworki pozwalające dostosować je do pracy w danym systemie. Dwa najpopularniejsze modele to:
    • Cyfral smart D Instrukcja i filmy instruktażowe na YT
    • Urmet 1132/520 Instrukcja

Zazwyczaj działają, ale ich uruchomienie nie zawsze musi być łatwe i oczywiste. Zdarza się i tak:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3285031.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17473357#17473357

3. Wymiana unifonu - to proste

3.1 W przypadku systemu cyfrowego w zasadzie sprowadza się do podłączenia dwóch żył w odpowiedniej polaryzacji pod zaciski + i - i ustawienia zworkami odpowiedniego adresu mieszkania. Suma założonych zworek daje nam odpowiedni numer. I tak gdy nasz numer mieszkania to np 9, to zakładamy zworkę 1 i 8, dla numeru 25 zakładamy zworki 16, 8 i 1.
    Na rynku są też unifony gdzie nie ma zworek adresujących, a numer mieszkania programuje się poprzez klawisze funkcyjne. Jest to np. Proel Pc 512. Instrukcję programowania tego unifonu znajdziemy np na YT.
    Przy wymianie unifonu cyfrowego nie liczmy że po jego prawidłowym podpięciu usłyszymy cokolwiek z panela zewnętrznego. Połączenie nastąpi tylko wtedy, gdy ktoś wybierze z panela zewnętrznego numer naszego mieszkania ustawiony na unifonie. Oczywiście w tym czasie „widełki” naszego unifonu muszą być wciśnięte (słuchawka odłożona)
    Kateroto
    Level 2  
    Zrobiłem zdjęcie dolnego panelu przy wejściu do budynku,

Czy podtrzymujecie, że muszę zakupić unifon do systemów cyfrowych, a z tego Urmet'u nic nie będzie?
  • Helpful post
    sosarek

Level 43  
    Tak, to kaseta do systemów cyfrowych więc czeka Cię wymiana unifonu.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3289945.html
    Kateroto
    Level 2  
    unifon do systemów cyfrowych,