Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana słuchawki domofonu - identyfikacja unifonu na podstawie zdjęć

suworow 02 Jan 2017 09:31 21486 9
Optex
 • #1
  suworow
  Admin of Property security
  Identyfikacji unifonu w żadnym wypadku nie można przeprowadzać na podstawie obudowy. Zawsze należy zajrzeć do środka i zobaczyć co tam siedzi.
  Większość producentów w tych samych obudowach produkuje czasami nawet po kilka różnych unifonów współpracujących z różnymi systemami domofonowymi. Do tego dochodzą jeszcze sytuacje, gdy np jakiś producent do swoich płytek, użył obudowy innego producenta, lub na bazie kompletnego unifonu (obudowy i płytki) poprzez pewne modyfikacje, dołożenie pewnych elementów, zbudował unifon zgodny ze swoim systemem (patrz #7).

  Jeżeli szukasz informacji na temat jak dobrać unifon i jak go wymienić zajrzyj do tematu:
  Wymiana unifonu/słuchawki w bloku. Poradnik. Temat zawiera tabelę z opisem złączy najpopularniejszych unifonów analogowych wielożyłowych i porady jak dobrać i podłączyć dany unifon.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3289894.html
  Jeżeli decydujesz się na wymianę całego domofonu jednorodzinnego, na kilka rodzin to zajrzyj do tego poradnika z polecanymi domofonami:
  2. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3422654.html
  3. Jeżeli szukasz instrukcji, schematów, zdjęć, opisu złączy zasilaczy domofonów analogowych to zajrzyj do tego tematu:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18286585#18286585


  Na początek wrzucam zdjęcia kilku podstawowych modeli paneli domofonowych i unifonów firmy Proel.
  Unifony firmy Proel

  Firma w tej samej obudowie produkuje kilka modeli unifonów, które różnią się od siebie tylko i wyłącznie płytką elektroniki i tak mamy:
  - Unifon PC 456 przeznaczony do instalacji analogowych. Unifon został wyposażony fabrycznie w zworki dostosowujące go do instalacji 4, 5 lub 6 żyłowych.
  - Unifon pc 255 do instalacji cyfrowych. Na przestrzeni lat producent wypuścił przynajmniej kilka wersji płytki elektroniki. Mamy więc takie gdzie głośność reguluje się zworką i ostatnie wersje gdzie reguluje się zarówno głośność wywołania jak i rozmowy potencjometrem. Ich cechą wspólną pozostaje złącze kablowe z boku płytki opisane "+" "-" i piny w górnej części płytki do ustawienia adresu.
  - Unifon PC-999. Cyfrowy, przygotowany pod rozbudowę o monitor w systemach wideodomofonowych. Oczywiście unifon może też pracować w instalacjach domofonowych z podłączonymi tylko zaciskami + i -, tyle że ustawienie adresu wymaga w nim użycia programatora.
  - Unifon PC 512. Może być stosowany zamiennie z unifonem PC 255. Programowanie adresu mieszkania odbywa się tu przez przycisk funkcyjny. Przyciskiem tym możemy również np. przyciszyć lub wyłączyć dzwonek unifonu.

  Proel kasety (panele) zewnętrzne.
  Wszystkie panele produkowane przez firmę Proel, dostosowane są do instalacji cyfrowych. Nowe panele 1905 mają wbudowaną centralę.


  ............................................................................
  Ogłoszenie


  Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
  Poradniki dot. systemów zabezpieczeń


  Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
  Systemy zabezpieczeń


  Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
  Poradniki Ogólne
 • Optex
 • #2
  suworow
  Admin of Property security
  Zdjęcia unifonów (aparatów/słuchawek) do systemów domofonowych analogowych wielożyłowych (4, 5 i 6-cio przewodowych). Ponieważ w podobnych lub takich samych obudowach występują różne urządzenia, starałem się też zamieścić zdjęcia wnętrza/płytek.
  Ciąg dalszy w #3
 • Optex
 • #3
  suworow
  Admin of Property security
  Ciąg dalszy prezentowanych w #2 zdjęć unifonów (aparatów/słuchawek) do systemów domofonowych analogowych wielożyłowych (4, 5 i 6-cio przewodowych). Ponieważ w podobnych lub takich samych obudowach występują różne urządzenia, starałem się też zamieścić zdjęcia wnętrza/płytek.
 • #4
  suworow
  Admin of Property security
  Unifony firmy CYFRAL
  Firma Cyfral w tej samej obudowie w różnych wersjach kolorystycznych produkuje 3 modele unifonów:
  1. Unifon cyfrowy uniwersalny (SMAR D) pasujący do central cyfrala CC2000 i przynajmniej zdaniem producenta do większości systemów cyfrowych takich firm jak np. Proel, Laskomex czy ACO. Oczywiście czysto teoretycznie, bo bywa i tak, rzadko ale jednak, że taki unifon z różnych względów współpracy nie podejmie. Opinia naszego specjalisty od domofonów:
  Ircys wrote:
  No to my mamy zgoła odmienne doświadczenie z unifonami Cyfral Smart –D. Klientom bardzo się podoba ich design, mnie osobiście również (uważam wręcz, że jest najlepszy z polskich unifonów), więc dość często je testujemy ( klienci sami je kupują, a my je tylko montujemy) z innymi niż cyfralowskie systemami. Ćwiczyliśmy je z większością polskich systemów tj. ACO, Urmet (Matibus), Proel, Laskomex, Elfon, Elprod-Wekta i nie mogę powiedzieć tak jak przedmówca, że działają bez zarzutu. Są bardzo kapryśne. Wielokrotnie serwisanci mieli sytuacje, że pomimo prawidłowego ustawienia wszystkich zworek unifon pod Laskomexem, czy np. pod ACO w ogóle nie reagował na wywołanie. I nie były to wyjątkowe sytuacje. Żeby „rozgryźć” samemu temat, a nie od razu reklamować produkt braliśmy te kapryśne unifony do siebie do sprawdzenia i okazywało się, że… gdy te same unifony, które nie odzywają się pod Laskomexem itp. podłączymy do macierzystej centrali Cyfral CC2000 (oczywiście przestawiając odpowiednio zworki), to tu działają rzeczywiście bez zarzutu – za każdym razem. Zatem zapewnienia producenta, że te unifony są kompatybilne z innymi systemami niestety nie zawsze się sprawdza.

  Pozdrawiam

  zaczerpnięta z tematu:https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18064657#18064657" target="_blank" rel="noopener " data-caption="" title="http:// https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18064657#18064657" class="postlink ">Wymiana unifonu Laskomex na Cyfral Smart-D
  Z mojego doświadczenia wynika, że nawet jeżeli unifon podejmie współpracę, to może się zdarzyć, że losowo będzie np sygnalizował otwarcie drzwi kodem czy brelokiem sąsiada.

  2. Unifon analogowy dwużyłowy, pasujący w zasadzie tylko i wyłącznie do systemów firmy Cyfral (po prostu SMART).
  3. Unifon analogowy wielożyłowy, pasujący do wszystkich systemów analogowych wielożyłowych jedno czy wielorodzinnych (SMART 5P).

  O tym, jak łatwo się pomylić w doborze takiego unifonu, niech świadczy np. ten temat :)
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3543037.html
 • #5
  suworow
  Admin of Property security
  Domofony, wideodomofony CODI:

  Obecnie firma produkuje swoje unifony w takim kształcie jak na załączonym obrazku. W przeszłości Codi produkowało jednak swoje unifony w różnych obudowach w tym od unifonów LM-4 firmy Laskomex, czy 1131 firmy Urmet. Oczywiście na chwilę obecną takich unifonów w obudowach tych firm, zgodnych z systemem Codi nie dostaniemy. To tylko jeszcze raz pokazuje, że nie można kierować się przy wymianie unifonu kształtem obudowy, ale tym co ma w środku oraz nazwą, modelem panela zewnętrznego.


  Wymiana słuchawki domofonu - identyfikacja unifonu na podstawie zdjęć
  Wymiana słuchawki domofonu - identyfikacja unifonu na podstawie zdjęć
  Domofony, wideodomofony CODI:


  przykładowy temat dotyczący doboru unifonu:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3483099.html
 • #6
  suworow
  Admin of Property security
  Unifony analogowe dwużyłowe

  Unifon do instalacji analogowych dwużyłowych (1+1) Urmet 1131/Cy-u
  Jest zamiennikiem dla unifonów firmy ACO INS-UC. Współpracuje z systemami :
  ACO CDNC i Cyfral/Bartar
  Wymiana słuchawki domofonu - identyfikacja unifonu na podstawie zdjęć
 • #7
  suworow
  Admin of Property security
  Domofony nietypowe rozwiązania:
  1. Unifon analogowy wielożyłowy (w tym wypadku Wekta TK6) wykorzystany do instalacji dwużyłowej:
  Wymiana słuchawki domofonu - identyfikacja unifonu na podstawie zdjęć
  Więcej w temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3536544.html

  2. Unifon analogowy BERG wykorzystany do dość mało popularnego systemu ZAKO:
  Wymiana słuchawki domofonu - identyfikacja unifonu na podstawie zdjęć

  Więcej na ten temat:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3555406.html

  W niektórych unifonach możemy znaleźć też brzęczyk. W tym wypadku przeniesiony do unifonu Wekta TK6 ze starego RWT:
  Wymiana słuchawki domofonu - identyfikacja unifonu na podstawie zdjęć
  Więcej chociażby w temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13519146#13519146

  Analogowy unifon firmy Urmet z zamontowaną dodatkowo centrala firmy Kozbitronic.

  Wymiana słuchawki domofonu - identyfikacja unifonu na podstawie zdjęć
 • #8
  fad
  Level 16  
  Witam, ktoś spotkał się z taką wersją WEKTY TK6? Posiada diodę LED, brak zworek, oraz brak potencjometru i posiada 6 zacisków?


  komentarz moderatora: jest to unifon przystosowany do systemów domofonowych wekta. Stąd został pozbawiony regulatora głośności wywołania ( systemy wekta nie zawsze chcą działać poprawnie z unifonami wyposażonymi w regulator głośności dzwonka) i zworek wybierania sposobu otwarcia drzwi ( systemy wielorodzinne wekty otwierają przez zwarcie linii mikrofonu do masy i tak właśnie działa w niej górny przycisk) Jeżeli chcemy użyć tego unifonu w innej instalacji analogowej wielożyłowej gdzie mamy wydzielone przewody do otwierania drzwi, to najlepiej do tego celu użyc przycisku dolnego.
 • #9
  zybex
  Helpful for users
  Odnośnie braku zworek, to nie jest problemem, bo zworki są zrobione z kawałków drutu między zaciskami 2 i 6 oraz 4 i 5. Faktem jest, że to rzadki egzemplarz Wekty TK6.
 • #10
  suworow
  Admin of Property security
  Unifon cyfrowy obsługujący dwie linie. Stosowany kiedyś w instalacjach dwu wejściowych firmy proel.
  Wymiana słuchawki domofonu - identyfikacja unifonu na podstawie zdjęć

  Prezentowany powyżej w #8 to też unifon TK6 tylko że w wersji dedykowanej do systemów wielolokatorskich analogowo- cyfrowych firmy WEKTA. Owszem nie ma tam zworek do wyboru sposobu otwierania ale też przycisk otwarcia nie wisi w powietrzu jak to jest zazwyczaj w unifonach uniwersalnych. Jego naciśnięcie zwiera linię mikrofonu do masy.