Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec gazowy kondensacyjny + kocioł CO + komin systemowy Hoch - czy to ma sens?

bartek.sonix 16 Feb 2020 22:48 333 1
 • #1
  bartek.sonix
  Level 11  
  Dzień dobry, witam wszystkich..
  Mam Panowie taki dylemat, a niestety moja widza w tych tematach jest bardzo ogólna, wole zapytać mądrzejszych :)
  Zdecydowałem ogrzewać budujący się dom gazem z racji, że mam do niego dostęp na swojej działce. Pełne ogrzewanie podłogowe. Sprzedawca namawia mnie na komin systemowy Hoch Duo (Uniwersal+Turbo Stal)
  Chciałbym się zabezpieczyć przy budowie komina, jeśli w przyszłości do ogrzewania gazowego, dołożyłbym kocioł na paliwo stałe (drewno).
  Czytając o piecach gazowych interesuje mnie raczej piec kondensacyjny (większa oszczędność gazu).
  Jeśli dobrze rozumiem do pieca kondensacyjnego nie potrzebuje specjalnego systemowego komina (Hoch Turbo Stal) ani nawet komina..
  Czy w takim razie wystarczy bym w kotłowni zakupił np. komin Hoch Uniwersal, podpiął do niego wylot z pieca kondensacyjnego, a w przyszłości miał możliwość podpięcia do niego kotła na paliwo stałe? Czy wybierając komin lepiej dopłacić do marki Schiedel?  Jeśli chodzi o piec kondensacyjny interesuje mnie marka Viessmann (mam autoryzowany serwis w swoim mieście) ewentualnie Vaillant, ale do temat do głębszej analizy w późniejszym czasie.
  Temat komina ma o tyle pierwszeństwo, że muszę rozwiązać ten problem na etapie budowy stanu surowego.
  Wszystko się posypie jeśli odradzicie mi piec kondensacyjny (wtedy potrzebuje już komin duo) ale wydaję mi się, że w obecnych czasach większość inwestorów wybiera piece kondensacyjne, czyż nie?

  Z góry dziękuję za odpowiedź i przepraszam za tak banalne pytania..
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #2
  Prof. SpecMiernik
  Level 26  
  bartek.sonix wrote:
  Chciałbym się zabezpieczyć przy budowie komina, jeśli w przyszłości do ogrzewania gazowego, dołożyłbym kocioł na paliwo stałe (drewno).

  Nikt nie przewidzi co będzie za 20-30 lat ale do węgla to raczej nie wrócimy choć może pelet...........:)
  bartek.sonix wrote:
  Jeśli dobrze rozumiem do pieca kondensacyjnego nie potrzebuje specjalnego systemowego komina (Hoch Turbo Stal) ani nawet komina..

  Do kotła gazowego potrzebujesz "przestrzeń" żeby zainstalować wkład kominowy metalowy/z tworzywa bo spaliny i kondensat trzeba jakoś odprowadzić (można też "przez ścianę"). Możesz sobie i z cegły komin wybudować aby tylko włożyć wkład.
  bartek.sonix wrote:
  Czy w takim razie wystarczy bym w kotłowni zakupił np. komin Hoch Uniwersal, podpiął do niego wylot z pieca kondensacyjnego, a w przyszłości miał możliwość podpięcia do niego kotła na paliwo stałe?

  Tak łatwo to nie ma bo kocioł z zamkniętą komorą spalania osobnym kanałem zaciąga powietrze do spalania gazu a osobnym kanałem wyrzuca spaliny więc bezpośrednio do takiego komina kotła nie podłączysz. Przy nowym lub czystym kominie można zainstalować jedną rurę (tą do wyrzutu spalin) a powietrze kocioł zaciągał będzie kominem. Oczywiście nie zapomnij o wentylacji z kotłowni.
  Osobiście gdybym ja był na etapie budowy to budowałbym komin do kotłowni z dwoma kanałami spalinowymi i wentylacją. Ewentualnie gdybym jednak planował kominek to zrobiłbym osobny do kominka (jeden kanał) i osobny do gazu (jeden spalinowy i jeden wentylacyjny). Chyba ze kominek nad kotłownią to od razu 3 kanały.
  Ściągnij sobie instrukcję od kotła, który planujesz montować i zobaczysz czego wymaga producent (jakiego komina).
  Poza tym użyj szukajki.