Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyeliminowanie zakłóceń LTE w instalacjach DVBT

08 Cze 2015 19:41 17307 101
  • Poziom 31  
    Zgodnie z obietnica zakładam watek dotyczący zakłócania odbioru DVBT przez inne "serwisy"
    Darek.S napisał:
    MARCIN.SLASK napisał:
    w oczy wpada spory poziom sygnału 466Mhz, czego nie obserwowałem na wcześniejszej. Pewnie jakieś krótkofalówki na 466 lub inne urządzenia które korzystają z tej częstotliwości.

No właśnie też to od dawna obserwuję. Jest jeszcze drugi kanał z podobnymi zakłóceniami mianowicie S35. Zapewne jakieś służby specjalne bo na LTE za nisko. Tak się składa, ze w mojej okolicy jest BTS zamontowany 5 lat temu. Od tego czasu są z nim spore problemy. Przykładowo u jednego znajomego była siatka ze wzmacniaczem ( SWA1 silniejsze się nie sprawdzały). Na analogu było O.K. na cyfrze koszmar. Po likwidacji wzmacniacza tylko Mux3 raz na czas na chwile zrywał ( U mnie Chorągwica). Wymieniłem na 19-tkę dipola i jeszcze gorzej ( antena "celuje" wprost na tego BTS-a w odległości 800m). Dopiero po założeniu w kaskadzie dwóch filtrów LTE jest dobrze. Ciekawostką jest to, że pomiar Mer w sytuacji gdy nie było filtrów był OK. ( rzędu 30) A dekoder pokazywał 10% jakości ( jakiś Technisat z zewnętrznym zasilaczem, natomiast Wiwa już chodziła O.K.). Po założeniu jednego LTE Mer na Neonie taki sam, ale obniżyło się tło szumowe. Technisat dawał już 40% jakości ale nadal żle. Kolejny ( drugi w kaskadzie ) LTE - Neon już zupełnie bez zmian za to Techisat 100% jakości.
    Trzy tygodnie temu robiłem z anteną w domu odległego 200m od tego BTS-a. Tutaj musiałem antenę ustawić na Skrzyczne. Oprócz BTS-a obok jest wzgórze i nawet bez zakłóceń Chorągwica słaba. Wada zamiast TVP Kraków mają Katowice. Tutaj poziom na 466MHz wynosił aż 70dB/uV. Może ktoś wie co to takiego. Obserwowalne jest to właśnie pobliżu BTS-ów i dwa kanały S35 i S40 ( ten drugi mocniejszy)

Pozwoliłem sobie zrobić Screeny z lokalizacji gdzie do nadajnika BTS jest około kilometra. Występują dwie częstotliwości niewiadomego pochodzenia:
    S35 - 426 MHz o widmie sugerującym coś analogowego
    S40 -466 MHz i to już jest raczej coś cyfrowego ale nie będzie to LTE, raz za nisko dwa za wąskie pasmo. Pytanie co to za służby?
    Ostatnio pojawiła się nowa paczka na C64 - 818 MHz (wcześniej jej nie obserwowałem ) i to już będzie na pewno LTE ( szerokość pasma ok. 5MHz
    Wyeliminowanie zakłóceń LTE w instalacjach DVBT Wyeliminowanie zakłóceń LTE w instalacjach DVBT Wyeliminowanie zakłóceń LTE w instalacjach DVBT
  • Moderator
    Na kanale C64 prawdopodobnie odebrałeś sygnał Sferii - ma w wielu częściach Polski pozwolenie na ten kanał. Bywa stosowany do technologii LTE
    Na 422 MHz prawdopodobnie jakiś sygnał sieci trunkingowej lub CDMA Nordisk
    A na 466 pracuje CDMA Orange

Gdzie jest "punkt odbioru"?
  • Poziom 31  
    Na razie zrobiłem w Krakowie przy ul. Monte Cassino. W wolnej chwili wybiorę się z logarytmem do Kryspinowa i zrobię dokładniejsze pomiary. Nad nieczynnym kamieniołomem stoi tam od 5-ciu lat BTS. Pierwszy sygnał o jego działalności miałem od kumpla, że u jego teścia prawdopodobnie padł wzmacniacz bo są jakieś prążki. Potem to już była lawina. Nawet UKE tam ściągłem ( tu dygresja do "naczalstwa" taki rusycyzm :D :wink:
    " Słownik ortograficzny

Wyniki sprawdzania wyrażenia ściągłem w słowniku:

Wyraz ściągłem jest niepoprawnie napisany lub bardzo rzadki.

Podpowiedzi słownika: ściąłem, ściągiem, ściągałem, ciągłem, .

Dziękujemy za skorzystanie ze słownika." :D :wink: a może ściągnołem ( też podkreśla. Ale ściągnąłem już O.K. A mogłem od razu użyć zaprosiłem :wink:
    Tyle dygresja ale czegoś się nauczyłem - niepotrzebne skreślić :wink:
    Stwierdzili, że wszystko w normie ( znaczy BTS ) tyle, że sygnał TV słabiutki a ludzie mocne wzmacniacze mają ( bo tak przeważnie było w istocie).
  • Moderator
    W tym linku jest sporo "dziur". Ale i tak najważniejsze jest zawarte.

Jednego można być pewnym: przekazów "nie broadcastowych" będzie coraz więcej.
    I na pewno będą rosły wymagania dla jakości systemów antenowych i urządzeń odbiorczych. Skończyły się czasy wzmacniaczy szerokopasmowych po 1000 dB wzmocnienia, anten typu "kawałek drutu w mydelniczce" czy "dopasowana felga od roweru"....
  • Poziom 31  
    Trochę to trwało ale wybrałem się do tej klientki z Kryspinowa w celach naukowych.
    Otóż jest tam b silny kanał S40
    generowało to przesterowanie głowicy czy to dekodera czy miernika. na widmie widać zwiększone tło szumowe (kanał C23)
    Dopiero zastosowanie w kaskadzie dwóch filtrów Telkom Telmor (FPL2160) umożliwia odbiór
    Zastosowanie lepszej pułapki od Signala( 60dB) odbioru nie poprawia pomimo silniejszego tłumienia ( ale powyżej C60) bo tutaj zaklócenie jest niżej a Telkom Telmor niżej tez wycina ( Signal już nie). Niestety S40 to tylko 8MHz niżej od pasma przepustowego stąd konieczność zastosowania kaskady. Tutaj fotki skuteczności tych filtrów na kanale S64 z lokalizacji Monte Cassino. Po kolei bezpośrednio z anteny , Telkom i Signal.
    Wyeliminowanie zakłóceń LTE w instalacjach DVBT Wyeliminowanie zakłóceń LTE w instalacjach DVBT Wyeliminowanie zakłóceń LTE w instalacjach DVBT
    Wieczorem dokonam jeszcze porównania skuteczności tych filtrów na kanale S40 ( na Monte jest słaby poziom tego kanalu))
  • Poziom 31  
    Zgodnie z obietnicą fotki widma z lokalizacji gdzie jest b silne S40.
    Na początek wpływ filtru Signal, który jak wspomniałem odbioru nie zapewnił pomimo dużo lepszego tłumienia LTE ( kanał C23). Jak widać tło szumowe w zasadzie nie spadło
    A tutaj wpływ pułapki Telmora (kanał S40). Po kolei bezpośrednio z anteny, z jednym i dwoma filtrami w kaskadzie. Signala już nie próbowałem , bo S40 lezy w jego pasmie przepustowym.

• Poziom 30  
    Dziś podobny efekt i kanał S40 zaobserwowałem. Telewizor Samsung nie radzi sobie z tymi zakłóceniami.
    Będę musiał stosować również filtr. Inne anteny nie dały rezulatatu czyli antena siatkowa i kierunek. Najlepszy efekt to Telmor ASR Classic jednak w porach rannych i wieczorami już pojawia się dużo zakłóceń i spor nasilenie S40.
    Załączam zdjęcia i co pomogło i co zastosowałem poinformuję.

Wyeliminowanie zakłóceń LTE w instalacjach DVBT Wyeliminowanie zakłóceń LTE w instalacjach DVBT Wyeliminowanie zakłóceń LTE w instalacjach DVBT Wyeliminowanie zakłóceń LTE w instalacjach DVBT

Chyba zamówię filtr u Waldi: http://waldiantena.com.pl/fpp.php
    lub filtr kanałowy http://sklep.phusaturn.com.pl/filtr-kanalowy.html
  • Poziom 31  
    Proponuję zrobić nowy plan kanałów z tej lokalizacji a następnie loga z tego planu kanałów. W Neontools doskonale wtedy będzie można zobaczyć co się tam dokładnie z tym widmem dzieje. Zgrany plan kanałów i samego loga zamieść tutaj ewentualnie zrzuty z Neontools. Tak to wygląda
    W/g mnie najlepszym ale nie najtańszym rozwiązaniem będzie wzmacniacz kanałowy np. http://www.antellux.pl/wzmacniacz-wielozakresowy-telmor-wwk861-p-13.html. Robili także wersje Eco na trzy muxy ale coś nie mogę teraz znaleźć. Wykonanie było w bryzgoszczelnej obudowie do zastosowania zewnętrznego.
    Edit: trochę z rana poszukałem http://www.telmor.pl/Klient-biznesowy/Rynki/I...ze-kanalowe2/WK-310-masztowy-wzmacniacz-DVB-T
    Znalazłem jeszcze taki wynalazek Televesza http://www.televes.com/en/node/19787
    Jest tańszy od Telmora ale to automatyczne wykrywanie zakłóceń itp zakrawa mi na "papier wszystko przyjmie" Poza tym mowa jest o zakłóceniach LTE a S40 jest niżej. Ale jeśli będzie ktoś chętny do przetestowania ( lub już testował ) chętnie poczytam opinie.
    Sam log:

• Poziom 30  
    Podjadę do klienta po zamówieniu filtrów i wezmę jeszcze miernik Easy Meter Rovera.

• Poziom 30  
    Napisałem do waldi i czekam na odpowiedź
  • Poziom 31  
    To czekamy jeszcze na te logi, bo to widmo u Ciebie jest tak bogate, ze warto mu się bliżej przyjrzeć. A i dobór filtrów poniekąd od tego zależy. Choć w/g mnie kanalowka załatwia wszystko i szkoda kombinować.
  • Poziom 31  
    Witam,
    Darek.S napisał:
    W/g mnie najlepszym ale nie najtańszym rozwiązaniem będzie wzmacniacz kanałowy np. http://www.antellux.pl/wzmacniacz-wielozakresowy-telmor-wwk861-p-13.html. Robili także wersje Eco na trzy muxy ale coś nie mogę teraz znaleźć. Wykonanie było w bryzgoszczelnej obudowie do zastosowania zewnętrznego.

Kolega ma rację, wzmacniacz/filtr kanałowy WK-310 obecnie już nie jest produkowany. Jego następcą będzie WK-410
    http://www.telmor.pl/Klient-indywidualny/Kata...WK-410-przestrajany-wzmacniacz-masztowy-DVB-T
    Obecnie przechodzi testy. Planowany termin produkcji pierwszej partii październik'2015.

• Poziom 30  
    Darek.S napisał:
    To czekamy jeszcze na te logi, bo to widmo u Ciebie jest tak bogate, ze warto mu się bliżej przyjrzeć. A i dobór filtrów poniekąd od tego zależy. Choć w/g mnie kanalowka załatwia wszystko i szkoda kombinować.

Waldiantena mi nie odpisał to nie zamawiam u nich !
    Znalazłem WK-310 i tego wezmę. Zmienią anteną Telmora ASR-kę na starszy model ASR-ki bez wzmacniacza i dam tą kanałówkę. Przyszły tydzień powinno się coś okazać ;)
  • Poziom 31  
    Fotodetektor napisał:

Znalazłem WK-310 i tego wezmę.

I słuszna decyzja. W mojej lokalizacji jeszcze bliżej tego BTS-a też zastosowałem kanałówkę w takim hosteliku i zero problemów ( też Telmor tyle, że z odzysku i jedna z pierwszych wersji - i chyba nawet elektrolitów w zasilaczu nie musiałem wymieniać ponad 10 lat bezawaryjnej pracy i nadal sprawny :!: ). A w obiekcie obok ( tez hostelik i ten sam właściciel) robiłem ze dwa lata wcześniej i w zasadzie wszystko działa bez kanałówki ale są problemy jak goście włączą autoskan i na pierwszych pozycjach ustawi się Luboń. Byłem tam kiedyś na zgłoszenie, że nie ma odbioru. Był tylko na pozycjach wysokich. Dekoder wpisał prawie setkę serwisów ( trzy lokalizacje ). A spotykam się, że niektóre sprzęty samoczynnie przestrajają się na inne muxy, które potem nie działają ( starsze Sony i Sharp - sprawdzone). Kanałówka eliminuje takie problemy. A swoją droga decyzja firmy Telmor na produkcję WK-410 jak najbardziej słuszna. Pracują tam ludzie , którzy znają się na rzeczy. Pozwoli to dołączyć czwarty mux w UHF (jeden już jest - Cyfrowy Polsat co prawda w pionie ale jest drugie wejście) i planowany Mux8 i DAB. Jest jeszcze FM ( swoją drogą ciekawe jak długo jeszcze pociągnie poczciwy FM na UKF, osobiście słucham tylko w samochodzie i to rzadko - wolę ulubiony Black Sabbath z CD :D ) Na marginesie w 2013 roku byłem na szkoleniu Telmora organizowanym przez Antenlux prowadzone przez absolwenta szkoły do której sam uczęszczałem i nadal jestem z nią związany.

Jak tam będziesz koniecznie zrób plan kanałów Neonem z tej lokalizacji i loga. Tzn dwa logi bezpośrednio z anteny i po kanałówce. Kilka kliknięć a jest pełna informacja.
  • Poziom 31  
    Witam,
    WK-310 to dobry wybór i widać, że jeszcze gdzieś można go kupić.
    Wcześniejszą wersją WWK861 były WWK-840 w wariantach A1,A2,A3,B4,C5, w zależności od potrzeb lokalnych odbiorców- dostosowanie do różnych pasm.
    Jeszcze wcześniejsze to WK 4/1, 3/1. Jeden z nich zastosowałem u siebie w instalacji w domku (1997 rok). Działa bez zarzutu do dziś.
  • Poziom 31  
    Tak, jak najbardziej. Łza się w oku kręci. To były pierwsze wzmacniacze kanałowe dla potrzeb TV osiedlowych (stary AZART), seria WKU i WKV, każdy moduł na osobny kanał. Już na tranzystorach, choć pierwsze były lampowe.
    A gdzie kolega takie "cacko" znalazł? Gdzieś to jeszcze pracuje? Można to już podciągnąć pod zabytek.

• Poziom 30  
    Widuje wiele i dość często takich Azartów. Robić zdjęcia przestałem ;)
    Takie zestawy wszędzie tam gdzie na są spore maszty a na samej górze antena FM.
    Specyficzne są to maszty antenowe. Wszelkie bloki po byłych PGR-ach to są jeszcze takie sprzęty ;)

Jest tego sporo i już nie działa żaden z nich a widziałem wiele.
  • Poziom 31  
    TELMOR_PL napisał:
    Gdzieś to jeszcze pracuje? Można to już podciągnąć pod zabytek.

Miała być robiona modernizacja instalacji pod DVBT. Pytam konserwatora gdzie są urządzenia to zaprowadził mnie do piwnicy. Oczywiście staruszki były nieczynne. Instalacja ( multiswitchowa Allcad) była schowana nad kasetonami sufitowymi w korytarzach. mam podobny trochę nowszy zestaw i chyba jeszcze sprawny zdemontowany z jednego Azartu. Zastąpiony został z powodzeniem WWK-861. Przez chwile rozważałem opcje przestrojenia tego zabytku na obecne Muxy ( co nie było nierealne) ale dałem spokój. WWK majątku nie kosztuje a nowy i zawsze spokój.
  • Poziom 31  
    Darek.S napisał:
    /.../Zastąpiony został z powodzeniem WWK-861. Przez chwile rozważałem opcje przestrojenia tego zabytku na obecne Muxy ( co nie było nierealne) ale dałem spokój. WWK majątku nie kosztuje a nowy i zawsze spokój.

Słuszna decyzja, święty spokój jest bezcenny i bardzo ważny, a może najważniejszy. Mniej zmarnowanego czasu i brak telefonów od klientów, (że znowu coś nie działa), no chyba, że z podziękowaniem za usługę.
    Spokój, to obietnica dana klientowi, to jakość i gwarancja poprawnego działania, dana na długie lata.
    To musi trochę kosztować. Nie wszyscy jednak tak myślą, niestety.

• Poziom 30  
    Jutro zamówię wzmacniacz. Mam akcept klienta.
    Zastanawia mnie tylko czy zamiast ASR-ki aktywnej Telmora nie zastosować:
    - Temor ASR pasywna - jeszcze starsza wersja
    - Anten kierunkowa Telmor T-urbo-T 30/21-60, LTE
    - Antena kierunkowa Televes V-ZENIT LTE

Co sądzicie?
  • Poziom 20  
    Moim zdaniem lepsza i przynajmniej warta ceny będzie ASR-860 pasywna w starym wykonaniu czyli z szerokim reflektorem lepiej dostosowanym do równoczesnego odbioru zakresów IV-V i III a więc z myślą o multipleksie na III zakresie TV i ewentualnie DAB+ w polaryzacji poziomej. O ile jeszcze jest gdzieś dostępna do nabycia, bo telmor jej już nie produkuje. Jej odpowiednikiem jest ASR oraz wersja z przedwzmacniaczem ASR-Clasic.
    Według mnie; nowsze wykonania z wąskim reflektorem to nie przemyślany zabieg oszczędnościowy producenta w tego typu antenie szerokopasmowej.
    link do; Wady i zalety anten wąsko- i szeroko-pasmowych
    Nota bene, ASR-860 i ASR w wersji pasywnej 174MHz/470-862MHz (a więc bez filtrów eliminujących sygnały pozapasmowe) można wykorzystać jako antenę LTE800 do modemu z zastrzeżeniem, że na końcu przewodu antenowego o impedancji falowej 75ohm (przed przejściówką do modemu LTE) zastosujemy np.kupiony lub wykonany własnoręcznie transformator impedancji 75/50ohm (opis wykonania w dolnej części postu) No, i stosunkowo wysokiej ceny samej anteny jak dla takiego zastosowania.

Po zastosowaniu przedwzmacniacza WK-310, (oczywiście jak najbliżej anteny) wersja aktywna ASR-860 z wbudowanym przedwzmacniaczem, blisko silnego RTCN, może przysporzyć kłopotów z powodu przesterowania przedwzmacniacza i głowic w.cz. w tunerach DVB-T zbyt silnym wzmocnieniem sygnałów (dla przypadku; przedwzmacniacz wbudowany + WK-310). Prawidłowy dobór elementów aktywnych zależy od wstępnego pomiaru sygnału DVB-T z anteny pasywnej i konfiguracji instalacji antenowej rozprowadzającej sygnał do poszczególnych odbiorników DVB-T. Można więc przy zastosowaniu aktywnej ASR rozważyć/przeliczyć, ewentualne zastosowanie WK-310, już w budunku a nie na maszcie antenowym, czyli w odpowiednio dużym odstępie (tłumiącym sygnał na długości przewodu antenowego), co zmniejszy prawdopodobieństwo przesterowania zbyt silnym wzmocnieniem sygnału, zabezpieczy drogocenny WK-310 przed wpływem(szkodliwych w długim okresie eksploatacji) czynników atmosferycznych. Nie wiemy też jak pod wpływem zmian temperatury, wilgotności i ewentualnego osadu pyłów i sadzy węglowej (obudowa WK-310 nie jest chyba hermetyczna a jedynie bryzgoszczelna) jest ze stabilnością przestrajanych ręcznie filtrów quasi-kanałowych. Przy zbyt silnym sygnale z anteny aktywnej może być problem z selektywnością samego WK-310 mającą w domyśle wyeliminować problemy z zakłóceniami pozapasmowymi. Selektywność ta wynosi ponoć 12dB/fo+/-24MHz. Warto też pamiętać o możliwości dodatkowego zastosowania któregoś z filtrów odcinających sygnały poniżej 470MHz i powyżej 790MHz.

Najnowszy model ASR to antena z przedwzmacniaczem niskoszumowym, układem filtrującym z filtrem SAW odcinającym zakłócające sygnały poza pasmowe (LTE 800, CDMA 450, GSM 1800 itp.). Przy braku zasilania antena pracuje jako pasywna z możliwością nadawania i odbioru przez odpowiednie "obejście" (By Pass). Oczywiście za odpowiednio wyższą cenę.

• Poziom 30  
    _kli_ napisał:
    A może spróbujesz Telmor Y18?

Wykonanie mi się nie podoba. Słabo wygląda ;/

Dodano po 3 [minuty]:

Jerzy Cieślański napisał:
    Po zastosowaniu przedwzmacniacza WK-310, (oczywiście jak najbliżej anteny wersja aktywna ASR-860 może przysporzyć kłopotów z powodu przesterowania przedwzmacniacza i głowic w.cz. w tunerach DVB-T zbyt silnym wzmocnieniem sygnałów. Prawidłowy dobór elementów aktywnych zależy od wstępnego pomiaru sygnału DVB-T z anteny pasywnej i konfiguracji instalacji antenowej rozprowadzającej sygnał do poszczególnych odbiorników DVB-T.

Nie grozi mi przesterowanie gdyż sygnał z pasywa idzie ok 45dBuV
  • Poziom 31  
    Fotodetektor napisał:
    Jutro zamówię wzmacniacz. Mam akcept klienta.
    Zastanawia mnie tylko czy zamiast ASR-ki aktywnej Telmora nie zastosować:
    - Temor ASR pasywna - jeszcze starsza wersja
    - Anten kierunkowa Telmor T-urbo-T 30/21-60, LTE
    - Antena kierunkowa Televes V-ZENIT LTE

No to wybór jest. Wszystko zależy od tego, na czym nam zależy :)
    Kolega Jerzy ma rację odnośnie do ASR starego typu, ma wiele zalet. Sam u przyjaciół na rancho w Borach Tucholskich montowałem 9 lat temu (jeszcze z brązową belką), i działa bez zarzutu. Z kolei najnowszy model ASR LTE SAW jeszcze bardziej spełni swe zadanie. Należy przy tym pamiętać, że są to anteny o dość szerokim kącie "widzenia".
    Jeśli jednak zależy nam na silnie kierunkowej antenie (mały kąt połowy mocy), aby przy okazji wyeliminować niepożądane odbicia oraz sygnały z innych anten tego samego kierunku, skłaniałbym się ku T-urbo-T. Ale czy 30 czy 20 to nie wiem.
    "Trzydziestka" to jednak niezła "lufa" i raczej dedykowana do instalacji zbiorowych w budownictwie wielorodzinnym. No ale zysk ma większy.
    Wybór pozostawiam koledze.

• Poziom 30  
    ASR LTE SAW u mnie i innych lokalizacja przy wzmacniaczu WK-310 i WK-410 ma sensu zakładania gdyż będzie pracowała jedyna jako pasywna.
    Obecnie można jeszcze nabyć Telmora ASR pasywnego ;)
    U mnie też leży taka asr-ka w dość dobrym stanie i na niej sprawdzę jakie sygnały mi się pokażą.
    Zapomniałem o niej ;) po wymianie na kierunek z LTE.
    W przyszłym tygodniu podziałam i sam jestem ciekawy rezultatów z anteny kierunkowej i pasywnej asr-ki.
  • Poziom 31  
    No to mile widziane dobrze opisane logi z tych anten. Może to być ciekawe doświadczenie. A jak już wspominałem widmo z tej lokalizacji wygląda na bardzo bogate szczególnie właśnie w pasmie poza telewizyjnym. Do logów jednak trzeba wcześniej zrobić plan kanałów uwzględniający nowe częstotliwości.