logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

AKAI AM-2850 - Po wymianie kondensatorów brak dźwięku.

Peters00n 18 Lut 2020 14:03 867 16
REKLAMA
  • #1 18478434
    Peters00n
    Poziom 7  
    Posty: 9
    Witam
    Poszukuje pomocy w uruchomieniu wzmacniacza. Przed wymianą kondensatorów działał (jeden kanał, lewy trochę nie domagał z początku brak dźwięku po jakimś czasie normalnie działał) Na chwile obecną już po fakcie wymiany i regulacji (według serwisówki) pojawiły się dziwne napięcia.
    Podczas pomiaru na tranzystorze 2SD718 C-E napięcie wynosi około 32V a na tranzystorze 2SB688 napięcie wynosi 63V. Drugi kanał ma poprawne napięcie trochę niższe niż dokumentacji 48V, (według serwisówki 56.7 V) Nie wiem dlaczego pojawiły się takie dziwne napięcia. Wzmacniacz jest wiekowy, trochę przeleżał w piwnicy.

    Pozdrawiam.
    Załączniki:
    • akai_am-2850_sm.pdf (25.28 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • akai_am-2850_am-2950.pdf (1.02 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #2 18478467
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Peters00n napisał:
    Przed wymianą kondensatorów działał

    Kolejna ofiara epidemii wymiany kondensatorów bez diagnostyki.
    Bo to najłatwiej. Ale po co nie wiadomo?
  • #3 18478476
    __Grzegorz__
    Poziom 30  
    Posty: 1413
    Pomógł: 196
    Ocena: 232
    Na wymienionych elektrolitach sprawdzić polaryzacje napięcia...
    Może któryś jest zamontowany odwrotnie...
  • #4 18478507
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Jakie masz napięcia na bazach TR1 w tym kanale?
  • #5 18478656
    Peters00n
    Poziom 7  
    Posty: 9
    Kondensatory sprawdziłem jeszcze raz dla pewności. Napięcia na bazach tranzystorów wahają się od 6.6V do 7.0V
  • REKLAMA
  • #6 18478675
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Peters00n napisał:
    Napięcia na bazach tranzystorów wahają się od 6.6V do 7.0V

    W/g mnie powinny być < 1 V. Sprawdź w drugim kanale.
    Sprawdź diody D1 i D2 przy potencjometrach VR1, VR2.
  • #7 18478759
    Peters00n
    Poziom 7  
    Posty: 9
    Jedna dioda faktycznie była uszkodzona, po podłączeniu głośnika na tym kanale słychać takie pierdzenie.
    Jeszcze mnie martwi kwestia różnicy napięć na tranzystorach.
  • REKLAMA
  • #8 18478763
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Peters00n napisał:
    Jeszcze mnie martwi kwestia różnicy napięć na tranzystorach.

    Przecież to wina tej diody. Pewnie D2?

    Dodano po 13 [minuty]:

    Wymień diodę i spróbuj ustawic Balance In i Out na zero - VR1, VR2, w/g Service Manual
  • #9 18478798
    Peters00n
    Poziom 7  
    Posty: 9
    Padła D1, wymieniłem i wzmacniacz się uruchomił, ale pozostał problem z różnicą tych napięć.
  • #10 18478813
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Jakie jest napięcie teraz na bazach TR1?
    Jakie jest napiecie na wyjściu tego kanału?
    Czy VR1 i VR2 dzialają?
  • #11 18478842
    Peters00n
    Poziom 7  
    Posty: 9
    Na bazach 2sd718 jest 0.61 i na b688 0.57V co do VR 1i VR2 mam obawy bo strasznie "pływał" i ciężko było ustawić.
  • REKLAMA
  • #12 18478889
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    jozgo napisał:
    Jakie jest napięcie teraz na bazach TR1?
    Jakie jest napiecie na wyjściu tego kanału?

    VR2 ustawia napięcie na wejściu tego kanału. VR1 na wyjściu. Na We i Wy ma byc po 0V.
  • #13 18478965
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  
    Posty: 5006
    Pomógł: 155
    Ocena: 343
    Peters00n napisał:
    Przed wymianą kondensatorów działał

    Jaki był powód wymiany?

    Dodano po 6 [minuty]:

    Peters00n napisał:
    Na bazach 2sd718 jest 0.61 i na b688 0.57V co do VR 1i VR2 mam obawy bo strasznie "pływał" i ciężko było ustawić.

    Napięcia te będą zależały od wartości ustawionego prądu spoczynkowego
  • #14 18479021
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Peters00n napisał:
    Na bazach 2sd718 jest 0.61 i na b688 0.57V

    Te napięcia są w miare poprawne.
    Sprawdź ustawienie prądu spoczynkowego w/g SM. Chyba 20 mV.
    Pisales, ze problem to równowaga napięcia wyjściowego.
    Ile teraz jest na wyjściu i wejściu. Tak jak w SM.

    Dodano po 30 [sekundy]:

    Uzytkowinik19 napisał:
    Napięcia te będą zależały od wartości ustawionego prądu spoczynkowego

    Raczej odwrotnie.
  • #15 18479036
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  
    Posty: 5006
    Pomógł: 155
    Ocena: 343
    jozgo napisał:
    Raczej odwrotnie.

    Ściślej pisząc tak, ale taka informacja autorowi wystarczy, regulując wartość prądu spoczynkowego i odczytując spadek napięcia na rezystorach emiterowych wartość na bazach ulega zmianie
  • #16 18480345
    Peters00n
    Poziom 7  
    Posty: 9
    Prąd spoczynkowy jest na obu kanałach w normie według SM, tj. lewy 22-23mV i prawy 19-20mV na wyjściu lewy kanał 17mV prawy 18-19 mV, natomiast na wejściu lewy kanał ma 11mV i prawy 5mV. Po wylutowaniu tranzystorów na lewym kanale pomierzyłem napięcia i ciągle jest na miejscu 2SD718 napięcie 37.4V a na miejscu B688 57-58V
  • #17 18480471
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Peters00n napisał:
    Po wylutowaniu tranzystorów na lewym kanale pomierzyłem napięcia i ciągle jest na miejscu 2SD718 napięcie 37.4V a na miejscu B688 57-58V

    Po co je wylutowałeś?
    Peters00n napisał:
    wyjściu lewy kanał 17mV prawy 18-19 mV,

    Ustaw zero na wejściu i wyjściu i finito.
    Nie rozumiem tego co robisz?

    Dodano po 41 [sekundy]:

    Sprawdź rezystory emiterowe w tym kanale.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłasza problem z uruchomieniem wzmacniacza AKAI AM-2850 po wymianie kondensatorów. Wzmacniacz działał wcześniej, ale po wymianie pojawiły się nieprawidłowe napięcia na tranzystorach 2SD718 i 2SB688. Użytkownik sprawdził polaryzację kondensatorów oraz napięcia na bazach tranzystorów, które wynoszą od 6.6V do 7.0V. Po wymianie uszkodzonej diody D1 wzmacniacz się uruchomił, ale nadal występuje problem z różnicą napięć na tranzystorach. Użytkownicy sugerują sprawdzenie ustawienia prądu spoczynkowego oraz rezystorów emiterowych, a także regulację napięcia na wejściu i wyjściu.
REKLAMA