Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Za wysokie zużycie energii elektrycznej w wynajmowanym mieszkaniu od dewelopera

18 Lut 2020 15:49 2388 48
  • Poziom 4  
    Witam serdecznie,
    wynajmuję mieszkanie od dewelopera od kwietnia 2019 roku i od samego początku mam spore zużycie prądu na dobę. Mieszkanie ma powierzchnię 43 m2, instalacja trójfazowa ze skrzynką rozdzielczą w mieszkaniu i podlicznikiem na klatce schodowej. Podlicznik jest założony przez dewelopera i z nim się rozliczam w kwestii rachunków za prąd. Dodam, że mieszkanie jest wyposażone w kuchnię (lodówka, piekarnik, okap, płyta elektryczna, zmywarka) przez dewelopera. Reszta sprzętu jak oświetlenie LED, telewizor, pralka, laptop, mikrofalówka oraz małe AGD jest moje.
    Pracuję od poniedziałku do piątku i średnio przez 10 godzin nie ma mnie w domu. Na początku dobowe zużycie wynosiło mnie ok. 8-10 kWh w zależności czy np. prałam na tygodniu czy nie. Pod koniec lipca został wymieniony licznik Pafal 4C52d na licznik Pafal 4C52dz ( z blokadą ruchu wstecznego). Zużycie spadło do 7-8 kWh, ponieważ w międzyczasie okazało się jeszcze, że przewody w skrzynce rozdzielczej są podłączone zbyt luźno i iskrzą. Nadal jednak było to za dużo.
    Dokupiłam miernik gniazdkowy i poszczególny sprzęt w mieszkaniu został zmierzony. Przy maksymalnych zużyciach i trybie standbay sumaryczne zużycie sprzętu w mieszkaniu (z praniem, gotowaniem) wychodzi ok. 5 kWh (oprócz pomiaru płyty elektrycznej oraz piekarnika, które są podłączone bezpośrednio pod puszkę), czyli nadal nie wiem gdzie "ucieka" 3-4 kWh na dobę.
    Na dzień dzisiejszy część urządzeń mam wyłączone fizycznie z gniazdka i zużycie mam codziennie 6 kWh przy włączonej lodówce, części urządzeń na standbay oraz przy włączonym TV po pracy. Zwiększa się jeżeli korzystam z pralki czy płyty elektrycznej.
    Ciekawostką jest to, że przy wyłączonym bezpieczniku na mieszkaniu licznik cofa się do tyłu. Przypomnę, że posiada blokadę ruchu wstecznego więc nie powinien.
    Próbowałam również przepiąć lodówkę do innej sekcji niż kuchnia i wtedy zużycie dobowe maleje o 1,5 kWh.
    Deweloper się zarzeka, że wszystko działa poprawnie i takie jest moje zużycie. Firmy zajmujące się analizą instalacji nie umieją mi pomóc. Dodam, że mam największe zużycie prądu na piętrze na pozostałe 4 mieszkania i nawet rodziny z dziećmi mają niższe niż ja.
    Nie posiadam wiedzy w temacie elektryki, ale znalazłam na forum, że przy nieprawidłowym podłączeniu instalacji trójfazowej i przy nadmiernym obciążeniu jednej fazy, licznik może tak się zachowywać, że zawyża zużycie.
    Z góry przepraszam, jeżeli jakieś informacje są niekompletne lub mało fachowo przedstawione. Gdyby brakowało jakiś danych proszę o informację.
    Bardzo proszę o odpowiedź i ewentualne wskazówki jak mogę ten problem jeszcze zdiagnozować.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 42  
    A jak/czym masz grzaną wodę?
  • Poziom 4  
    Ciepła woda dostarczana jest do mieszkania, nie mam żadnego bojlera ani podgrzewacza przepływowego. Zakładam, że w piwnicy jest jakiś piec ze zbiornikiem.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Jeśli chodzi o cofanie licznika i mniejszy pobór
    PaulinaGoofy napisał:
    Ciekawostką jest to, że przy wyłączonym bezpieczniku na mieszkaniu licznik cofa się do tyłu. Przypomnę, że posiada blokadę ruchu wstecznego więc nie powinien.
    Próbowałam również przepiąć lodówkę do innej sekcji niż kuchnia i wtedy zużycie dobowe maleje o 1,5 kWh.
    To mogę podejrzewać "niedoskonałość"licznika" => właśnie tego typu -licznik Pafal 4C52 potrafi cofać przy poborze na fazie nie objętej pomiarem, bo z tego co wiem, jest tam pomiar na 2 fazach, a trzeciej nie mierzy.
  • Poziom 4  
    A czy ta "niedoskonałość licznika" może również działać w drugą stronę ? Czyli w przypadku znacznego obciążenia jednej fazy zawyża pomiar zużycia ?
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 42  
    PaulinaGoofy napisał:
    Czyli w przypadku znacznego obciążenia jednej fazy zawyża pomiar zużycia ?
    Tego nie wiem. Ja na początek bym szukał, choć to trochę "głupie" czy przypadkiem dla zabawy, albo z głupoty(wykonawców instalacji) nie ma obwodów z Twojego licznika w mieszkaniu sąsiada, albo na odwrót=> czyli sąsiad korzysta z Twojego licznika.
  • Poziom 42  
    Na pewno mierzy wszystkie fazy a jeśli jest blokada ruchu wstecznego to cofać się nie ma prawa.
    Tylko powstaje pytanie czy na pewno jest to licznik do pomiaru bezpośredniego?
    Aby na to odpowiedzieć potrzebna jest fotka z jego symbolem.
  • Poziom 4  
    Właśnie też to podejrzewam, ale póki co żadna firma z Poznaniu zajmująca się analizami nie chce podjąć się sprawdzenia instalacji. Zasłaniają się stwierdzeniem, że wykonują taki analizy tylko dla firm :-/ A dla dewelopera muszę mieć twardy dowód, jeżeli takowe nieprawidłowości są. Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Jest Pan pierwszy, który był tak miły udzielić mi informacji w tym temacie :)

Dodano po 4 [minuty]:

tu foto licznika z wymiany pod koniec lipca

Dodano po 3 [minuty]:

i foto z wczoraj rana
  • Poziom 42  
    Najprostsze sprawdzenie, czy ktoś nie "podbiera" mojego prądu, to wyłączenie zasilanie swojego mieszkania, na czas nieobecności, jednak wiąże się to z tym, że lodówka się rozmrozi. Jak sąsiad narzeka , że nie ma w gniazdku prądu( a wiemy, że to wtedy , co u nas było wyłączone), to wszystko jasne.
  • Poziom 4  
    Dziękuję, też taką opcję brałam pod uwagę. Niestety słyszałam, że budynek był na szybko wykańczany i biorę pod uwagę różne dziwne, dzikie podłączenia.
  • Poziom 42  
    kkas12 napisał:
    Tylko powstaje pytanie czy na pewno jest to licznik do pomiaru bezpośredniego?
    Aby na to odpowiedzieć potrzebna jest fotka z jego symbolem.
    Co do tego chyba nie ma wątpliwości?
  • Poziom 42  
    Ja bym proponował zmuszenie dewelopera do wymiany licznika.
    Licznik może być po regeneracji, ale musi być legalizowany.
    Podstawą żądania wymiany może być cofająca się tarcza nie mająca prawa się cofać.
    Taki licznik można bez trudu kupić w każdej praktycznie hurtowni elektrycznej z prawdziwego zdarzenia a jego koszt nie przekracza 100zł.
  • Poziom 4  
    Czyli mogłabym żądać ponownej wymiany licznika z potwierdzeniem legalizacji ? Miałam też założony podlicznik na skrzynce z bezpiecznikami elektroniczny elFF LE-03M i jego pomiar był wyższy o 0,7 kWh na dobę od tego indukcyjnego. Stąd założyłam, że jest jakaś nieprawidłowość w instalacji mieszkania.
  • Poziom 42  
    kkas12 napisał:
    Ja bym proponował zmuszenie dewelopera do wymiany licznika.
    Licznik może być po regeneracji, ale musi być legalizowany.
    Podstawą żądania wymiany może być cofająca się tarcza nie mająca prawa się cofać.
    Taki licznik można bez trudu kupić w każdej praktycznie hurtowni elektrycznej z prawdziwego zdarzenia a jego koszt nie przekracza 100zł.
    Tego nie wiemy, czy to jest licznik legalizowany i plombowany i czy , płacisz deweloperowi, czy energetyce.
  • Poziom 42  
    Tak coś przeoczyłem, czyli coś, ktoś kombinuje...
  • Poziom 4  
    Płacę deweloperowi za rachunki :-/ i oni twierdzą, że licznik jest prawidłowy. Zasugerowałam, że problem może tkwi w instalacji i proszę o rzeczoznawcę i inspektora budowlanego (tym bardziej, że po odbiorze okazało się, że w skrzynce z bezpiecznikami przewody były za luźne, że aż iskrzyło) i do dnia dzisiejszego nie dostałam odpowiedzi.

Dodano po 7 [minuty]:

Jedyne miejsce, którego nie mogę sprawdzić ( ponieważ nie wiem jak) to puszka z podłączeniem 3 fazowym piekarnika i płyty elektrycznej. To składa się na sekcję kuchenną razem z lodówką i zmywarką i okapem. Jak odłączyłam na noc bezpiecznik z piekarnikiem i płytą, lodówkę przepięłam w korytarz, zmywarkę odłączyłam to zużycie spadło o 1,5kWh (tylko przez noc).
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    stanislaw1954 napisał:
    licznik Pafal 4C52 potrafi cofać przy poborze na fazie nie objętej pomiarem, bo z tego co wiem, jest tam pomiar na 2 fazach, a trzeciej nie mierzy.
    Kiedyś były liczniki gdzie pomiarem były objęte 2 fazy, a trzecia omijała licznik. A mierzyły w taki sposób że przy równomiernym obciążeniu faz np mocą 9kW po godzinie licznik wskazywał zużycie 9kWh. Identyczne zużycie wykazywał przy obciążeniu faz objętych pomiarem mocą 3kW (na fazę), czyli 9 kWh. Przy obciążeniu 1 fazy objętej pomiarem mocą 3kW po godzinie zużycie było na poziomie 4,5 kWh. Ale nie przypuszczam żeby tego typu pomiar był zastosowany w tym liczniku.
    PaulinaGoofy napisał:
    Próbowałam również przepiąć lodówkę do innej sekcji niż kuchnia i wtedy zużycie dobowe maleje o 1,5 kWh
    To by wskazywało na uszkodzenie licznika.
  • Poziom 42  
    Trzeba by, jeśli nie dogadasz się z deweloperem zrobić jakiś drugi "legalny"(plombowany, przez kogoś, kogo uzna deweloper, albo sąd,) odczyt energii np,za miesiąc. Jeśli różnica będzie znaczna, trzeba będzie się dogadać, lub sąd.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Wawrzyniec napisał:
    Ale nie przypuszczam żeby tego typu pomiar był zastosowany w tym liczniku.
    Dobrze przypuszczasz bo litera C oznacza licznik indukcyjny o trzech organach napędowych, do sieci trójfazowej czteroprzewodowej.

Autorce wątku pozostało domaganie się wymiany licznika, lub kontakt z kompetentnym pomiarowcem który dokładnie sprawdzi instalację. Jednak w tym drugim przypadku koszt są nieuniknione. Chociaż tak na dobrą sprawę to on powinien je ponieść.
    Można też sprawdzić w jakimś okresie wskazania podliczników i porównać je ze wskazaniem licznika zbiorczego.
  • Poziom 42  
    kkas12 napisał:

Autorce wątku pozostało domaganie się wymiany licznika, lub kontakt z kompetentnym pomiarowcem który dokładnie sprawdzi instalację. Jednak w tym drugim przypadku koszt są nieuniknione. Chociaż tak na dobrą sprawę to on powinien je ponieść.
    Jesli nawet poniesie je chwilowo Paulina, to ma prawo później domagać się zwrotu kosztów, gdy będzie jej racja.
  • Poziom 4  
    Dziękuję Panom za podpowiedzi i bardzo doceniam pomoc, szukam w takim razie dalej elektryka, który sprawdzi instalację. Tematu jeszcze nie zamykam, ponieważ mam nadzieję, że w najbliższym czasie coś więcej się wyjaśni. Koniecznie o tym napiszę.
  • Poziom 42  
    Trzymam kciuki, za pozytywne rozwiązanie.
  • Poziom 37  
    Mnie zastanawia ta część wypowiedzi:
    PaulinaGoofy napisał:
    ... puszka z podłączeniem 3 fazowym piekarnika i płyty elektrycznej. To składa się na sekcję kuchenną razem z lodówką i zmywarką i okapem. Jak odłączyłam na noc bezpiecznik z piekarnikiem i płytą, lodówkę przepięłam w korytarz, zmywarkę odłączyłam to zużycie spadło o 1,5kWh (tylko przez noc).

(pogrubienie moje)

Czy to nie jest dowód na problem w tym obwodzie? Oczywiście problem może być dwojaki:
    - ktoś obcy jest podpięty pod ten obwód
    - jest uszkodzony odbiornik lub instalacja i następuje upływ nie przekraczający nominalnego prądu.

Skoro jest zauważalna różnica (1,5 kWh) to może warto dalej iść tym tropem tym bardziej, że autorka zanim przyszła po pomoc na forum, wykazała się nad wyraz dużą dociekliwością i działaniem.

[edyta]
    Czy możesz Koleżanko autorko napisać skąd jesteś?
  • Poziom 21  
    Napisała wcześniej, że jest z Poznania.

I tak samo, jak kolega wyżej, też mi to wygląda na upływy w uszkodzonej instalacji, zwłaszcza, że wcześniej przewody nie były dobrze połączone w skrzynce rozdzielczej.
    Ja bym zawołał elektryka pomiarowca, który sprawdziłby również fizycznie wszystkie połączenia w instalacji mieszkaniowej (gniazdka, przyłącza bezpośrednie, itp.).
  • Poziom 18  
    8kWh, czyli 8000Wh na 24 godziny to daje ledwie niecałe 350W poboru ciągłego.

Zastanowiłbym się nad tą lodówką. Skoro przez noc, powiedzmy 8 godzin przy wyłączonej lodówce zużycie spadło o 1.5kWh, to by znaczyło że sama ta lodówka pobiera jakieś 190W. Jeżeli jest źle zamontowana, np. się nie domyka, to może pobierać tyle ciągle.

Proponuję włożyć do środka lodówki smardfona z włączonym nagrywaniem wideo i sprawdzić, czy po zamknięciu lodówki gaśnie lampka w środku - to ma sens największy jak lodówka jest zabudowana. Jak nie jest zabudowana to można ją dokładnie obejrzeć po zamknięciu.
  • Poziom 37  
    takijasiu napisał:
    ....
    Zastanowiłbym się nad tą lodówką. Skoro przez noc, powiedzmy 8 godzin przy wyłączonej lodówce zużycie spadło o 1.5kWh...

Jeśli Kolega odnosi się do tej części wypowiedzi
    PaulinaGoofy napisał:
    ...Próbowałam również przepiąć lodówkę do innej sekcji niż kuchnia i wtedy zużycie dobowe maleje o 1,5 kWh

to Kolega się myli. Lodówka nie była odłączona a przełączona "do innej sekcji" i wtedy nastąpił spadek zużycia.
  • Poziom 4  
    Lodówkę podłączyłam do miernika gniazdkowego na kilka różnych dni i wg wskazań pobiera 1kWh na dobę. Lodówkę mam zamknięta, ponieważ się wyłącza praca agregata. Dla pewności oczywiście zrobię ten test ze smartfonem.

Dodano po 48 [minuty]:

Test smarftonem lodówki wykonany - gaśnie światło po zamknięciu. Lodówkę wykluczam. Wstępnie jestem już umówiona w poniedziałek na pomiary instalacji w mieszkaniu. Mam nadzieję, że znajdzie się ten pożeracz prądu, którego utrzymuję :D Jak tylko coś już będę wiedzieć to zaraz się Państwem podzielę :)
  • Poziom 28  
    Liczniki prądu z blokadą mają to do siebie że się czasem cofają ale nie więcej niż jeden obrót tarczy, a przecież można wszystko co się da wyłączyć i sprawdzić ile nabije przez godzinę, to będzie prąd czuwania nie dających się wyłączyć, czyli kuchenka i piekarnik w okolicy 20W.