Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Witam serdecznie potrzebuję porady.

27 Lut 2020 14:30 852 31
  • Poziom 4  
    Witam Panowie
    Mam problem po rozdziale przewodu PEN na PE leci na listwę a N na różnicówkę i zwarłem N i PE i różnicówka nie działa. Jaki może być powód tego?
  • Poziom 24  
    Mk999989 napisał:
    jaki może być powód tego?

Źle podłączona albo uszkodzona RCD.
    Moderowany przez kozi966:

RCD w tym wypadku działa prawidłowo. Nie musi wyzwalać.

• Poziom 17  
    GK napisał:
    Mk999989 napisał:
    jaki może być powód tego?

Źle podłączona albo uszkodzona RCD.

Albo brak jakiegokolwiek obciążenia. Przecież żeby był prąd upływu, to w ogóle musi być jakiś prąd.
  • Użytkownik obserwowany
    Punkt rozdziału musi być uziemiony, RCD podłączony prawidłowo? Wtedy zewrzyj N z PE za RCD. Przycisk TEST działa? Jaki to RCD? Jest coś podłączone do niego czy tylko zwierasz N i PE?

Punkt rozdziału nie musi być uziemiony. Uziemiona powinna być szyna PEN lub szyna PE w obiekcie, zgodnie z PN HD 60364-5-54

• Poziom 4  
    Różnicówka jest dobrze podłączona firmy Hager. Czy są jakieś inne sposoby tego sprawdzenia? Oprócz zwierania PE I N?
  • Poziom 24  
    takijasiu napisał:
    Albo brak jakiegokolwiek obciążenia. Przecież żeby był prąd upływu, to w ogóle musi być jakiś prąd.

Nie koniecznie, zwarcie PE i N za RCD powinno spowodować jej zadziałanie.

A przycisk TEST działa?

Może spowodować, ale nie musi. Jest to podstawowy błąd w zrozumieniu działania aparatu i instalacji.

• Poziom 4  
    Przycisk test działa prawidłowo
  • Poziom 24  
    Mk999989 napisał:
    Czy są jakieś inne sposoby tego sprawdzenia?

Sprawdzenie prądu upływu testerem RCD.
  • Poziom 4  
    Panowie bo firma robiła przyłącze a mnie w domu nie było i dociągli mi do domu YKY4X10 I BEDNARKE czy dobrze zrobiłem że rozdzieliłem w rozdzielnicy PEN?
  • Poziom 17  
    GK napisał:
    takijasiu napisał:
    Albo brak jakiegokolwiek obciążenia. Przecież żeby był prąd upływu, to w ogóle musi być jakiś prąd.

Nie koniecznie, zwarcie PE i N za RCD powinno spowodować jej zadziałanie.

W jaki sposób zwarcie przewodu ochronnego (owszem, biegnącego potencjalnie "po całym budynku", ale w tym przypadku rozdzielonego od PEN chwilę przed różnicówką) z przewodem N za różnicówką niczym nieobciążoną (gdzie przypomnę, że ten N pochodzi z tego PEN rozdzielone chwilę przed różnicówką) może spowodować, że część prądu płynącego dotąd między przewodami L i N za różnicówką (wartość tego prądu wynosi 0A, ponieważ prąd nie płynie) będzie większa od progu zadziałania różnicówki, czyli np. 15mA jeżeli jest to różnicówka 30mA?

Skracając powyższą myśl: jakim procentem prądu płynącego w tym obwodzie, czyli 0A, jest prąd konieczny do wyzwolenia różnicówki, czyli potencjalnie 15mA?
  • Poziom 4  
    Roznicowka jest 30mA
  • Poziom 17  
    Mk999989 napisał:
    Panowie bo firma robiła przyłącz mnie w domu nie było i dociągli mi do domu YKY4X10 I BEDNARKE czy dobrze zrobiłem że rozdzieliłem w rozdzielnicy PEN?

Zasady są takie, że:
    * przewód PEN można rozdzielić tylko raz - czyli od punktu rozdziału nie ma juz PEN tylko jest PE i N
    * aby PEN nadawał się do rozdziału musi mieć minimalny przekrój - w miedzi 10mm², w Alu 16mm²
    Po lewej stronie są symbole inżynierskie proszę ich używać pisząc odpowiedź.[T.M.]
    * przewodów PE i N raz rozdzielonych nie wolno nigdzie za tym punktem rozdziału już zwierać
    * przewód ochronny PE dodatkowo się uziemia - np. przez przyłączenie do GSU (Głównej Szyny Uziemiającej), przy czym to uziemienie nie musi być w punkcie podziału PEN (mimo że wiele osób twierdzi że musi) - czyli np. może być w jakimś dogodnym miejscu kawałek za punktem rozdziału wykonane

Na powyższe wartości oraz na to, co jest dobrą praktyką a do czego jesteś zobligowany, nie umiem przytoczyć norm.

PS: A w zdaniu "Lubię gotować moją rodzinę i zwierzęta" brakuje przecinka, podobnie jak we wszystkich Twoich postach w tym wątku - autor miał na myśli "Lubię gotować, moją rodzinę i zwierzęta".

Zbędne usunąłem. Jest przycisk "zgłoś do moderatora" lub "popraw pisownię".[T.M.]

Wracając do pytania: czy dobrze, że rozdzieliłeś. Skoro PEN, to układ TN-C. Jest wymóg na stosowanie RCD w instalacji odbiorczej w gniazdach. I jest wymóg na stosowanie przewodu ochronnego w instalacji rozdzielczej i odbiorczej - co wskazuje, że należy wykonać podział PEN w układzie TN-C.
  • Poziom 24  
    Mk999989 napisał:
    czy dobrze zrobiłem że rozdzieliłem w rozdzielnicy PEN?

Jeżeli to nowa instalacja, To tak.
  • Poziom 4  
    Bo nigdy nie robiłem rozdziału PEN
    ALE zobaczyłem że do rozdzielni dochodzi YKY 4x10 to stwierdziłem że PEN nie został rozdzielony.
  • Poziom 17  
    Mk999989 napisał:
    Bo nigdy nie robiłem rozdziału PEN
    ALE zobaczyłem że do rozdzielni dochodzi YKY 4x10 to stwierdziłem że PEN nie został rozdzielony.

4 przewody mogą równie dobrze oznaczać układ TT, gdzie wydzielenie przewodu PE z przewodu N układu TT jest niedopuszczalne.
  • Poziom 4  
    Powiem tak ze slupa leci 4x35* do zlocza a z złącza 4x10 do domu
  • Poziom 17  
    Mk999989 napisał:
    Powiem tak ze slupa leci 4x35* do zlocza a z złącza 4x10 do domu

Układ sieciowy można sprawdzić w warunkach przyłączenia (papierach od ZE). Jeżeli linia jest napowietrzna to powinno się dać ją prześledzić do transformatora i powinna być ta informacja na transformatorze. Możliwe, że ZE na Złączu Kablowym na zewnątrz obudowy też oznaczył rodzaj układu sieciowego.

Jest to kluczowa informacja, która określa w jaki sposób należy zorganizować przewód ochronny w obiekcie.
  • Moderator Energetycy
    bumble napisał:
    Punkt rozdziału musi być uziemiony, RCD podłączony prawidłowo? Wtedy zewrzyj N z PE za RCD. Przycisk TEST działa? Jaki to RCD? Jest coś podłączone do niego czy tylko zwierasz N i PE?
    Nieprawda, kolego!
  • Poziom 4  
    Tylko w papierch jest podana informacja sieć TNC z slupa 4X35 DO Złącza a z złącza ma być 5x10,a jest 4x10 i pisze ze powinien być rozdzielony w złączu a nie jest wzięli papieru i zrobili po swojemu
  • Moderator Elektrycy
    Mk999989 napisał:
    zwarłem N i PE i roznicowka nie działa jaki może być powód tego?

Jest to jak najbardziej prawidłowy objaw w pracy instalacji. RCD nie musi wyłączyć, gdy zewrze się przewód N i PE. Może, ale nie musi.
    RCD zapewne wyłączy, gdy kolega zewrze to PE i N po podłączeniu jakiegoś odbiornika w instalacji (za RCD).

Informuję wszystkich, że w tym dziale panują te zasady: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3663880.html
  • Poziom 39  
    Mk999989 napisał:
    Bo nigdy nie robiłem rozdziału PEN.
    Kto zaprojektował i wykonuje instalację ?
    Mk999989 napisał:
    Czy są jakieś inne sposoby tego sprawdzenia?
    Są. Z definicji działania RCD.
    Wywołać sztucznie na gniazdku prąd rażeniowy o wartości 30mA.
  • Poziom 24  
    CYRUS2 napisał:
    Są. Z definicji działania RCD.
    Wywołać sztucznie na gniazdku prąd rażeniowy o wartości 30mA.

A w jaki sposób? Bo prąd upływu to można....
  • Użytkownik obserwowany
    Propozycja wywołania sztucznie prądu upływu do ziemi czyli inaczej mówiąc podłączenie fazy do przewodu ochronnego aby popłynął prąd wyzwalający rcd jes szkodliwa i zagrażająca życiu zainteresowanego. Są mierniki które podczas sprawdzania RCD powodują jego zadziałanie. Dla pewności można poprostu zaprosić elektryka i poprosić o pomiar rcd. Takowy zreszta powinien zostać wykonany po modernizacji.
  • Poziom 42  
    markus-19 napisał:
    A w jaki sposób?
    A chociażby wskaźnikiem dwubiegunowym T100 Fluke.
    bumble napisał:
    Propozycja wywołania sztucznie prądu upływu do ziemi czyli inaczej mówiąc podłączenie fazy do przewodu ochronnego aby popłynął prąd wyzwalający rcd jes szkodliwa i zagrażająca życiu zainteresowanego. Są mierniki które podczas sprawdzania RCD powodują jego zadziałanie. Dla pewności można poprostu zaprosić elektryka i poprosić o pomiar rcd.
    Kolego, żeby zabierać głos w tej kwestii trzeba zagadnienie znać od podszewki a nie pisać bzdury o rzekomych zagrożeniach
    A badanie wyłącznika RCD wykonuje się w tablicy, czyli tam gdzie został zamontowany. I na tym kończy się jego sprawdzanie. Oczywiście pomiar jest obarczony pewnymi niuansami na które należy zwracać uwagę. Doświadczony pomiarowiec wie o co chodzi.
    Natomiast w gnieździe należy sprawdzić ciągłość przewodów ochronnych.
    Pomiar impedancji pętli zwarcia jest również sprawdzeniem ciągłości przewodów ochronnych.
    I jeżeli RCD w tablicy jest ok i ciągłość żyły PE jest również ok, to w gnieździe również wszystko jest ok.
  • Użytkownik obserwowany
    Czyli jest ok kolego. Jak ok to ok. To może nam kolega przybliży te procedurę sprawdzenia tego RCD w tablicy. Wie kolega. Taka inna metoda niż miernik parametrów RCD. Bo ja to tak zagadnienia aż od podszewki nie znam i nie wiem co kolega miał na myśli
    CYRUS2 napisał:
    Wywołać sztucznie na gniazdku prąd rażeniowy

Dodano po 50 [sekundy]:

Czy tu to kolega myślał o mierniki/testerze RCD czy o czymś innym może?

• Poziom 26  
    kozi966 napisał:
    Mk999989 napisał:

Jest to jak najbardziej prawidłowy objaw w pracy instalacji. RCD nie musi wyłączyć, gdy zewrze się przewód N i PE. Może, ale nie musi.
    RCD zapewne wyłączy, gdy kolega zewrze to PE i N po podłączeniu jakiegoś odbiornika w instalacji (za RCD).

Informuję wszystkich, że w tym dziale panują te zasady: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3663880.html

I to jest poprawna odpowiedź musi być podłączony jakiś odbiornik.
  • Użytkownik obserwowany
    kkas12 napisał:
    A chociażby wskaźnikiem dwubiegunowym T100 Fluke.

A może jakaś tańsza będzie metoda bo nie każdy przecież kupi przyrząd Fluke żeby z RCD coś zrobić? No i jak to zrobić? Czytałem ze na forum tu tym elektrycznym to trzeba dokładnie wyjaśniać co i jak bo nie każdy elektrykę zna od podszewki i elektrykiem jest i krzywda się stać może.

Dodano po 1 [minuty]:

slawek1111 napisał:
    kozi966 napisał:
    Mk999989 napisał:

I to jest poprawna odpowiedź musi być podłączony jakiś odbiornik.

Zapytałem o to w poscie 4. Tak ze nie odkrycie.
  • Poziom 42  
    bumble napisał:
    ... nie każdy przecież kupi przyrząd Fluke żeby z RCD coś zrobić?
    To nie jest żaden przyrząd. To jest dwubiegunowy wskaźnik napięcia posiadający funkcję wyzwalania RCD i funkcję sprawdzania ciągłości.
    I nie porównuj sprawdzenia gniazda polegającego na potwierdzeniu obecności napięcia i ciągłości żyły ochronnej z badaniem RCD.
    To pierwsze (gniazdo) jest jak najbardziej dla laika dostępne, lecz ta druga czynność (badanie RCD) jest dla osób kompetentnych. Laikowi do niczego to potrzebne nie jest. Tym zajmują się profesjonaliści.
    bumble napisał:
    Bo ja to tak zagadnienia aż od podszewki nie znam i nie wiem co kolega miał na myśli
    I chyba będzie lepiej jeśli tak zostanie.
    Laik zawsze może sobie kupić tester do sprawdzenia połączeń gniazda
    Link i nim się bawić.
  • Poziom 39  
    bumble napisał:
    Propozycja wywołania sztucznie prądu upływu do ziemi czyli inaczej mówiąc podłączenie fazy do przewodu ochronnego aby popłynął prąd wyzwalający rcd jes szkodliwa i zagrażająca życiu zainteresowanego..
    Napisałeś bez sensu.
    Posługiwanie się probówką na diagnostyce nie jest zabronione i nie stwarza zagrożenia.
  • Poziom 39  
    bumble napisał:
    Czy tu to kolega myślał o mierniki/testerze RCD czy o czymś innym może?
    Każdy elektryk posiada swoje urządzenia diagnostyczne.
    Do takich należy też probówka której w sklepie nie kupisz.