Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Kabel 50 ohm do instalacji satelitarnej

27 Lut 2020 15:00 654 16
  • Poziom 3  
    Witam,

Mam w budynku zainstalowany kabel koncentryczny 50 ohm, czy nie będzie problemu jak zostanie on zastosowany w konfiguracji multiswith?
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 43  
    Do instalacji satelitarnej powinien być kabel 75Ω a nie 50Ω.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 3  
    OK, a jak duże straty i jak to wpłynie na obraz i czy jest możliwość jakoś temu przeciwdziałać?
  • Poziom 20  
    Solitary-Wolf napisał:
    czy jest możliwość jakoś temu przeciwdziałać?

Nie kombinować.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Solitary-Wolf napisał:
    OK, a jak duże straty i jak to wpłynie na obraz i czy jest możliwość jakoś temu przeciwdziałać?

Nikt Ci nie odpowie na takie pytanie bo nikt nie robi instalacji sat na kablu 50 om. Trzeba podłączyć i zobaczyć.
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Solitary-Wolf napisał:
    Same straty wynikające z niedopasowania nie będą duże, ale gorszą rzeczą mogą być odbicia sygnałów na tych niedopasowaniach. Nieprzewidywalna sprawa, jeśli idzie o wpływ na odbiór programów cyfrowych. Możliwe, że spokojnie dałoby się podziałać na tym kablu, ale możliwe też, że nie byłoby stabilnego odbioru na wybranych transponderów.

Połączyć takie kable bezstresowo do instalacji 75 Ohm można by poprzez szerokopasmowy transformator impedancji, ale dla pasma SAT to już lekko kłopotliwe zaczęło by być.

Realnym problemem może być natomiast żyła środkowa takiego kabla, bo są albo w wykonaniu drut, albo linka. Przy drucie dobierasz jakieś efki i próbujesz. Przy lince w zasadzie pozamiatane jest, chyba, że bawiłbyś w jakieś kombinacje z dolutowywaniem pinu środkowego, ale to upierdliwe co najmniej.

Jest jeszcze kwestia tłumienia tego kabla - bo bywają różne.
  • Poziom 36  
    Na linkę też da się założyć F-a ale trzeba ją dokładnie i równo skręcić a następnie pocynować (polutować). Trochę to upierdliwe ale możliwe.
  • Poziom 3  
    Nie znam się na instalacjach RTV/SAT, jeśli chodzi o okablowanie to wszędzie pisali że im miesza tłumienność tym lepiej. Teraz się okazuje że kabel o mniejszej tłumienności niż 75 ohm będzie gorszy więc trochę się z tym wszystkim pogubiłem. W każdym razie mam już kabel zatynkowany, porobione gładzie i pomalowane ściany więc nie będę tego teraz wszystkiego pruł... Muszę się jakoś dostosować do tej sytuacji.

Jeśli chodzi o sam kabel to jest to RF-10 Satec i końcówki od strony pomieszczeń mam już zakończone gniazdami R/TV/SAT - producent Legrand. Z drugiej strony miałem własnie zarabiać końcówki UHF a później wkręcić w nie adaptery na F aby wkręcić kable w multiswith. Jedyne teraz co mogę zrobić to dać kable 75 ohm z konwertera do mutiswitha ale już od mutiswitcha do gniazd R/TV/SAT będą 50 ohm.

Z tego co tutaj czytam to nikt z Was tego nigdy nie testował w praktyce jak to zadziała więc jedyny wniosek jaki mi się obecnie nasuwa to podłączyć to tak jak jest i zobaczyć jak będzie... a jak będzie źle to coś kombinować.
  • Pomocny post
    Solitary-Wolf napisał:
    Nie znam się na instalacjach RTV/SAT, jeśli chodzi o okablowanie to wszędzie pisali że im miesza tłumienność tym lepiej. Teraz się okazuje że kabel o mniejszej tłumienności niż 75 ohm będzie gorszy więc trochę się z tym wszystkim pogubiłem.
    Pomyliło ci się - 50Ω i 75Ω to tzw. impedancja kabla, nie ma nic wspólnego z tłumieniem kabla, wyrażanym w dB, zwykle podawanym jednostkowo dla tłumienia na odcinku 100m.

Kable (i pozstały osprzęt) o impedancji 75Ω stosowane są do telewizji i satelity, kable o impedancji 50Ω do celów radiowych, min. LTE, wi-fi.

Solitary-Wolf napisał:
    Jeśli chodzi o sam kabel to jest to RF-10 Satec i końcówki od strony pomieszczeń mam już zakończone gniazdami R/TV/SAT - producent Legrand. Z drugiej strony miałem własnie zarabiać końcówki UHF a później wkręcić w nie adaptery na F aby wkręcić kable w multiswith.
    To mniej więcej odpowiednik kabla telewizyjnego (75Ω) typu RG-11 - bardzo dobrego kabla, o niskim tłumieniu, stosowanego głównie w dużych instalacjach antenowych i kablowych, jeśli do przejścia jest kilkadziesiąt metrów. W domach unikat ;)

Ty masz podwójny unikat - bo w klasie RG-11 i do tego 50Ω.

Powinny od biedy pasować nakręcane F-ki na kabel RG-11 - średnica 10...11mm - tylko nie wiem, czy dostaniesz. Zaciskane będą, ale potrzebna zaciskarka. Na upartego możesz zrobić i na wtykach UHF z przejściówkami, bo zapas na tłumieniu jest. Tylko wtyki przydałyby się metalowe, ale nie wiem, czy wtedy wejdą ci na ten kabel...

Ktoś cię nieźle narżnął...

Solitary-Wolf napisał:
    Jedyne teraz co mogę zrobić to dać kable 75 ohm z konwertera do mutiswitha ale już od mutiswitcha do gniazd R/TV/SAT będą 50 ohm.
    To tak, zewnętrzne, czarne, jeśli aluminiowe to z żelem, o wysokim ekranowaniu (>90dB).

Solitary-Wolf napisał:
    Z tego co tutaj czytam to nikt z Was tego nigdy nie testował w praktyce jak to zadziała więc jedyny wniosek jaki mi się obecnie nasuwa to podłączyć to tak jak jest i zobaczyć jak będzie... a jak będzie źle to coś kombinować.
    Nie masz wyjścia. Jest szansa, że zadziała. A jak nie, to będziesz kombinował, jak sam napisałeś.

Zapas na tłumieniu jest, w razie czego najłatwiej byłoby dopasowywać impedancje na tłumikach, do kupienia za parę groszy.

EDIT Jeśli złącza F na ten kabel, to raczej tzw. "z pinem" - żyła środkowa w tego typu kablach jest gruba i bardzo często już po jednym włożeniu jej do złącza F potrafi je rozwalić - odkształca wewnętrzne "łapki" i przy kolejnym włożeniu możliwy jest brak kontaktu - dlatego zakłada się na żyłę środkową specjalny pin, pasujący średnicą od gniazda F.

W takim układzie może i lepszy jest ten pomysł ze wtykami i przejściówkami.

Przy podchodzeniu RG-11 do sprzętu stosuje się też tzw. "jumpery" - krótkie odcinki (0,5...1m) standardowego kabla RG-6. Raz, że w ten sposób nie ma problemu potencjalnego uszkodzenia złącz F, a dwa, że RG-11 jest sztywny i trudno nim manewrować w ciasnych miejscach przy podłączaniu do sprzętu, co eliminuje jumper.

Promień gięcia dla tych kabli - co najmniej 40mm.
  • Poziom 3  
    _cheetah_ napisał:
    To tak, zewnętrzne, czarne, jeśli aluminiowe to z żelem, o wysokim ekranowaniu (>90dB).

To podpowiedz mi jeszcze jaki do tego dobrać multiswitch i do niego konwerter żebym nie dał dupy kolejny raz. Mam w kartonie dekoder 4K ultrabox+ i jaki multiswitch będzie do niego najlepszy?
  • Pomocny post
    Solitary-Wolf napisał:
    To podpowiedz mi jeszcze jaki do tego dobrać multiswitch i do niego konwerter żebym nie dał dupy kolejny raz. Mam w kartonie dekoder 4K ultrabox+ i jaki multiswitch będzie do niego najlepszy?
    Multiswitch? Żaden ;)

A poważnie, to jeśli jest tylko ten jeden dekoder to zdecydowanie tylko zgodny z nim konwerter unicable II, bez żadnych multiswitchy. Wtedy masz i najprostszą instalację antenową i możesz na full wykorzystać możliwości dekodera. Konwerter --> kabel 75Ω --> kabel 50Ω --> gniazdo RTV/SAT --> dekoder. W przyszłości można łatwo i niskim kosztem rozbudowywać tę instalację o kolejne dekodery zgodne z systemem unicable.

Jeśli zaś ma być więcej dekoderów sat, a do tego może i DVB-T to musisz napisać czego i ile.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Nawet jeśli to 50Ω a nie masz innego wyjścia to nie wnikaj w teorię a podłącz i oglądaj. Większe niedopasowania widziałem. :D :D
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Solitary-Wolf napisał:

Dobrze kombinujesz z tym multiswitch'em.
    Konwerter z multisw. połączysz kablem 75om a z multisw. do gniazd już będzie szedł sygnał twoim kablem 50om.
    Multiswitch ma na wyjściu 100 dBuV - czyli dość mocny sygnał. Są takie, co mają 112 dBuV ale pewnie są drogie.
    Będzie działało.

https://www.dipol.com.pl/mrp-504_multiswitch_..._5-4_z_pasywnym_torem_tv_naziemnej_R68504.htm

https://www.dipol.com.pl/konwerter_satelitarny_quatro_inverto_home_pro_A98257.htm

https://www.dipol.com.pl/oferta-tv-sat-multiswitche,4424.htm
    https://www.dipol.com.pl/oferta-tv-sat-konwertery-sat-quatro,4406.htm

Kiedyś, jeszcze na analogowym dekoderze, ustawiałem znajomemu antenę sat.
    Nie mieliśmy kawałka koncentryka, a nie było już gdzie kupić,
    to połączyłem dekoder z konwerterem kilkumetrowym kablem elektrycznym, dwużyłowym, 2 x 1,5 mm².
    No i po ustawieniu działały wszystkie programy.
    Po ustawieniu rozpiąłem to a on na drugi dzień kupił kabel antenowy.

Pozdrawiam
  • Poziom 3  
    _cheetah_ napisał:
    Jeśli zaś ma być więcej dekoderów sat, a do tego może i DVB-T to musisz napisać czego i ile.

Ogólnie to się okazało że do dekodera 4K Ultrabox+ potrzebne są 2 kable SAT, co akurat nie jest problemem bo w salonie mam dwa gniazda R/TV/SAT to sobie pociągnę przedłużkę z jednego te 4m, planuje jeszcze podłączyć radio i inny odbiornik w innym pomieszczeniu. Myślałem żeby zrobić od razu wszystko na gotowo, że jak dzieciak zachce mieć telewizor w pokoju to tylko wpinam wtyczkę do gniazda i po kłopocie. Na chwilę obecną jednak mam jeden dekoder i radio a na strych schodzi mi 6 kabli 50ohm: z każdego pokoju po jednym i z salonu dwa.

k2.juras napisał:
    Dobrze kombinujesz z tym multiswitch'em.
    Konwerter z multisw. połączysz kablem 75om a z multisw. do gniazd już będzie szedł sygnał twoim kablem 50om.
    Multiswitch ma na wyjściu 100 dBuV - czyli dość mocny sygnał. Są takie, co mają 112 dBuV ale pewnie są drogie.
    Będzie działało.

No własnie sprzedawca w sklepie ze sprzętem też mi tak doradzał. Ogólnie mówił ze problem z kablami 50ohm dałoby się rozwiązać pod warunkiem że każdy z odcinków miałby równą długość - a tak nie jest, więc jednym z rozwiązań byłoby ich sztuczne wydłużanie lub multiswitch z potencjometrem na każde wyjście, proponował mi tak zestaw:
    - Konwerter Televes Quattro-Multiswitch
    - Multiswitch TELEVES 5/6 Nevoswitch 714502

Co o tym myślicie?
  • Poziom 3  
    Witam,

Sukces, telewizja odbiera na kablach 50ohm i nie ma żadnych zakłóceń. Dziękuję za wsparcie.