Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Najbardziej obiecujące start-upy technologii AI zbierają kolejne fundusze

ghost666 04 Mar 2020 13:58 405 0
 • Najbardziej obiecujące start-upy technologii AI zbierają kolejne fundusze
  Układ Graphcore
  Dwa z najbardziej obiecujących startupów z chipsetami AI do obliczeń korporacyjnych - Graphcore i SambaNova - zebrały właśnie dodatkowe fundusze od inwestorów. Każdy z nich ma swoje własne podejście do sprzętu AI. Oba konkurują w dostarczaniu krzemu dla obciążeń AI w centrach danych. Oba mają również status "jednorożca" - to znaczy prywatnej firmy o wartości ponad 1 miliarda dolarów.

  Runda D2 Graphcore

  Firma Graphcore z siedzibą w Bristolu w Wielkiej Brytanii, zebrał 150 milionów dolarów w rundzie D2 finansowania, aby zabezpieczyć swoją pozycję jako wiodącej na rynku firmy zajmującej się przetwarzaniem AI. Poprzednia runda finansowania firmy, seria D, została zakończona pod koniec 2018 roku i pozwoliła firmie zebrała 200 milionów dolarów. Graphcore zebrał do teraz łącznie 450 milionów dolarów i jest obecnie wyceniany na 1,95 miliarda dolarów.

  Graphcore wcześniej podał informację, że rozpoczął masową produkcję i dystrybucję swojego układu. Fizyczna implementacja chipa IPU - jednostki przetwarzającej inteligencję - dostępna jest poprzez usługi chmurowe firm takich jak Microsoft i Cirrascale, a także w serwerach DSU8440 IPU firmy Dell Technologies, jeśli ktoś chce zaimplementować system fizycznie w swoim centrum danych. Firma podała również kolejnych klientów - Citadel Securities i Carmot Capital, jako przykłady z branży finansowej oraz francuską wyszukiwarkę Qwant. W 2019 roku liczba pracowników firmy podwoiła się, a dla programistów udostępniono zestaw deweloperski, oparty na platformie Poplar Graphcore.

  "Zapotrzebowanie na nasze produkty IPU rośnie wśród nowych i istniejących klientów, a perspektywy naszej działalności na rok budżetowy 2020 są wyjątkowo pozytywne. Główne inwestycje, które dokonaliśmy w 2018 i 2019 roku, pomogą nam sprostać tak silnemu popytowi poprzez rozszerzenie możliwości naszej technologii i ekosystemu, a także będą wspierać długoterminowy wzrost przychodów i zwrotów dla naszych inwestorów" powiedział Nigel Toon, dyrektor generalny Graphcore.

  Seria C - SambaNova

  Tymczasem spółka SambaNova, z siedzibą w Palo Alto w Kalifornii, zebrała dodatkowe 250 milionów dolarów w ramach finansowania serii C. Środki zostaną wykorzystane na "dalsze przyspieszenie możliwości programowych nowej platformy obliczeniowej SambaNova", oświadczyła firma, dodając, że SambaNova będzie nadal rozbudowywać wszystkie obszary swojej organizacji. Dzisiejsza wycena firmy jest bliska 2,5 miliarda dolarów.

  "Pozyskanie 250 milionów dolarów w tej rundzie finansowania przy wsparciu nowych i obecnych inwestorów stawia nas w wyjątkowej kategorii kapitalizacji" powiedział Rodrigo Liang, dyrektor generalny SambaNova. "Pozwala to nam dalej umacniać naszą wiodącą pozycję na rynku w dziedzinie obliczeń korporacyjnych".

  Runda inwestycyjna B dla SambaNova została przeprowadzona w kwietniu 2019 roku o pozwoliła zebrać 150 milionów dolarów, podczas gdy seria A, w marcu 2018 roku, zebrała 56 milionów dolarów. Dzięki temu całkowite finansowanie firmy do tej pory wynosi 456 milionów dolarów, co jest uderzająco podobną kwotą do Graphcore. Jednak SambaNova nie ma jeszcze produktu na rynku i nie udostępniła żadnej przybliżonej daty, gdy taki produkt ma się ukazać. Firma mówiła trochę o podejściu sprzętowym zdefiniowanym programowo, jednakże technologia jest nadal oficjalnie w trybie ukrytym.

  SambaNova z pewnością ma odpowiedni rodowód; jej założycielami są dwaj profesorowie ze Stanford (Kunle Olukotun i Chris Ré) oraz były dyrektor wykonawczy Oracle (Rodrigo Liang). Być może wyraźną przewagę Graphcore we wprowadzaniu produktu na rynek można traktować mniej poważnie - brytyjska firma zebrała fundusze na początki jesieni 2016 roku, a SambaNova została założona dopiero w 2017 r.

  Te duże kwoty, dotyczące inwestycji i finansowaniu dwóch stosunkowo młodych spółek dowodzą, że pomimo ciągłej dominacji Intela i Nvidii, krajobraz w sektorze systemów i akceleratorów AI wciąż jest gotowy na nowe rozwiązania i nowych graczy.

  Źródło: https://www.eetimes.com/ai-chip-unicorns-raise-additional-funding/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9642 postów o ocenie 7736, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.