Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagrzewnica Propan-Butan jak przerobić na gaz ziemny

16 Mar 2020 19:21 906 48
  • Poziom 6  
    Posiadam nagrzewnicę na gaz Propan-butan. Jest to taka nagrzewnica :

https://allegro.pl/oferta/nagrzewnica-dmuchawa-gazowa-20kw-lcd-termostat-7826294667

Obecnie podłączyli mi do domu gaz ziemny sieciowy. Potrzebuję przerobić tą nagrzewnicę żeby pracowała na gaz ziemny w celu doraźnego ogrzewania piwnicy. I tu dwa pytania :
    - przy wykorzystaniu gazu ziemnego będzie również potrzebny reduktor? Jeśli tak to czy może to być ten sam fabryczny reduktor ?
    - przeróbka będzie wiązać się ze zmianą dyszy i tu pytanie jaką zastosować dyszę ?

Z góry dzięki za pomoc
  • OptexOptex
  • Poziom 34  
    Nie miałem nigdy przyjemności rozbierać takiej nagrzewnicy i nie wiem jak jest zbudowana. Przezbrojenie na gaz ziemny będzie się wiązało z włożeniem większej dyszy. Jakiej dokładnie? Trzeba to zrobić doświadczalnie.
    Ciśnienie w rurze gazowej wynosi 20mbar. Reduktora nie potrzeba w ogóle.
  • Poziom 21  
    Pierwsza sprawa.Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym samodzielnym to ogrzewanie piwnicy gazem to twoja sprawa. Po drugie nagrzewnica spełnia rygorystyczne normy bezpieczeństwa. W instrukcji powinie być wyszczególniony rodzaj paliwa. Jeżeli jest to tylko propan butan, to tylko taki bezwzględnie powinien być stosowany. Wszelkie samowolki i przeróbki mszczą się okrutnie. Gaz ziemny to zupełnie inne paliwo niż propan butan. To, że obydwa się palą to jeszcze nie wszystko. Temperatura, kaloryczność jest inna. Najlżejszą konsekwencją może być zniszczenie urządzenia, najpoważniejszą wypadek o którym nierzadko informują media. Pozostań przy butli propan butan albo zamontuj grzejnik. Gaz to nie przelewki.
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Propan butan w piwnicy to średni pomysł.

Wątpię aby ta nagrzewnica miała opcję na gaz ziemny.
    Byłoby to co najmniej bez sensu. Mobilna nagrzewnica na gaz ze stacjonarnej rury.

Trzecia sprawa to to, że taka nagrzewnica nadaje się do ogrzania namiotu, stodoły, budowy na etapie bez okien.
    Chodzi o to, że ona produkuje tyle pary wodnej, że więcej szkodzi niż pomaga.
    Pomieszczenie musi być bardzo mocno wentylowane.

Czwarta sprawa to czad. I tutaj nie są to żarty. Na każdy 1m3 gazu potrzeba ok. 10m3 powietrza.
    Wątpię abyś miał aż taki przewiew przez tą swoją piwnicę.

Polecam coś z kominem. Nawet jakiś kocioł za 200zł z allegro.
  • Poziom 6  
    Po pierwsze -tak jak pisałem wcześniej będzie to tylko doraźne ogrzewanie, tylko jednego pomieszczenia w piwnicy i tylko w sytuacjach dużych mrozów.

Z uwagi na fakt iż w piwnicy posiadam kotłownię z piecem gazowym posiadam zainstalowany :
    - czujnik czadu
    - czujnik gazu.

Po trzecie to NOWY dom i piwnica JEST doskonale wentylowana :
    - trzy czynne kanały wentylacyjne fi 125
    - okno z wentylacją manualną
    - dwie czerpnie powietrza

Dodano po 5 [minuty]:

Skoro odradzacie nagrzewnicę to jaka alternatywa ?

Nie mogę zainstalować grzejnika bo w całym domu ogrzewanie podłogowe. Ani jednego grzejnika. Ogrzewanie na parametrze niskotemperaturowym.

Grzejnik gazowy ?
    Piecyk gazowy ?
    Kominek Gazowy ?
    Ogrzewanie płaszczyznowe.

Połóż na jednej ze ścian taką podłogówkę.
    W zupełności wystarczy.
    Nawet nie musisz tego zakrywać w żaden sposób.
  • Poziom 34  
    Tanie ani małe to nie będzie ale duża nagrzewnica woda-powietrze powinna dać radę. Ewentualnie w podobnych pieniądzach grzejnik gazowy mora.
  • Poziom 6  
    pomieszczenie piwniczne jest użytkowe. Ma 80 m kw. Mam tam siłownię. Ciężko będzie to ogrzać kilkoma rurkami. Poza tym nie chciałbym szpecić ścian tymi rurkami.
  • OptexOptex
    cox409 napisał:
    Poza tym nie chciałbym szpecić ścian tymi rurkami.

To zakryj tynkiem.

cox409 napisał:
    Mam tam siłownię.

Fajne powiązanie.
    Dwutlenek, tlenek i wysiłek fizyczny.
    Powiem Ci hartujesz się mocno.

Jaki masz model kotła?
  • Poziom 20  
    Magister_123 napisał:
    Tanie ani małe to nie będzie ale duża nagrzewnica woda-powietrze powinna dać radę. Ewentualnie w podobnych pieniądzach grzejnik gazowy mora.

Nagrzewnica woda powietrze raczej na niskich parametrach (podłogówka) nie wyrobi.
  • Poziom 6  
    Propos "HARTOWANIA" przypominam że :

piwnica JEST doskonale wentylowana :
    ponadto :
    - czujnik czadu
    - czujnik gazu.

Zawsze po nagrzaniu pomieszczenia wietrzę chwilę a potem wentylacja robi swoje. Poza tym "HARTOWANIE" NIE JEST PRZEDMIOTEM TEJ DYSKUSJI

Piec kondensacyjny jednofunkcyjny BUDERUS GB062 - 14kW z zasobnikiem 120L

Dodano po 2 [minuty]:

Ściany wytynkowane i pomalowane
  • Poziom 34  
    Na upartego to można podłączyć równolegle nagrzewnicę wodną w obieg zasobnika + elektrozawory i sterowanie. W momencie uruchomienia wentylatora sterowanie przełącza elektrozawory na obieg nagrzewnicy i symuluje niską temperaturę zasobnika.
  • Poziom 6  
    CYT "grzejnik gazowy mora"

Po wpisaniu w google wyskakuje tysiąc różnych grzejników. Proszę o link o jaki grzejnik chodzi
  • Poziom 21  
    Obawiam się, że przy tak wydajnej wentylacji to właśnie to jest problemem. Grzać i wypuszczać ciepło.
    Gaz wentylacją nie ucieknie. Ściele się nisko przy podłodze. Pomyśl jednak nad jakimiś grzejnikami. Na pewno da się to łatwo i bezpiecznie wykonać. Piwnica nie ma przewiewu po posadzce.
  • Poziom 34  
    cox409 napisał:
    YT "grzejnik gazowy mora"

Po wpisaniu w google wyskakuje tysiąc różnych grzejników. Proszę o link o jaki grzejnik chodzi

Linku nie podam bo mnie adminy zlinczują ale wpisz: GRZEJNIK MORA 6143
    cox409 napisał:
    piwnica JEST doskonale wentylowana :
    ponadto :
    - czujnik czadu
    - czujnik gazu.

Gratuluję dobrej wentylacji.
    Może i jest doskonale wentylowania ale pod kocioł gazowy, który odprowadza spaliny w komin.

Ty zaś walisz spalinami do pomieszczenia!!!

Chwalisz się detektorami. Poczytaj więc po jakim czasie i przy jakim stężeniu detektor da Ci znać, że coś jest nie tak.

Ciekawe czy przy wysiłku fizycznym "bezpieczne" czasy nie ulegają skróceniu.

pozwól, że zacytuję kilka zdań z instrukcji nagrzewnicy:

Należy umieścić znaki zabraniające ludziom ciągłego przebywania w pomieszczeniu.
    • Nagrzewnica przeznaczona tylko do użytku zewnętrznego lub w dobrze wentylowanych pomieszczeniach
    • Nie należy przekraczać 100W/m³. Minimalna wielkość pomieszczenia to 200m³.
    • Nie należy używać nagrzewnicy w spiżarni, piwnicy ani innym pomieszczeniu poniżej poziomu gruntu.
    NIE WYKORZYSTYWAĆ URZĄDZENIA DO OGRZEWANIA PRZESTRZENI I LOKALI MIESZKALNYCH
    • Jeżeli nagrzewnica jest używana wewnątrz budynku, zapewnij dobrą wentylację po przez otwarcie drzwi
    i okien na oścież.
    • Urządzenie nie jest przeznaczone do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych.

Tak więc nawet sobie nie zdajesz sprawy z tego jak ryzykujesz i w jak dużym błędzie jesteś pisząc: piwnica JEST doskonale wentylowana

Dodatkowo jeszcze: Po spaleniu 1m3 metanu powstaje 1,7 litra wody w postaci pary wodnej

Dodano po 52 [minuty]:

cox409 napisał:
    Poza tym "HARTOWANIE" NIE JEST PRZEDMIOTEM TEJ DYSKUSJI

Własnie, że jest. Poddajesz się regularnie inhalacjom z pary wodnej, dwutlenku węgla i czadu.
    Czy nie można tego nazwać hartowaniem organizmu?

ps. na przyszłość nie krzycz w ten sposób. Wyłącz Caps Lock
  • Poziom 6  
    CYT : "Po spaleniu 1m3 metanu powstaje 1,7 litra wody w postaci pary wodnej"

PO PIERWSZE :
    podczas w/w osuszania miałem wodę w piwnicy i dodatkowo parę powstałą ze spalania gazu i moja wentylacja dawała radę. Nie zauważyłem problemu w tej kwestii.

PO DRUGIE :
    Podczas budowy mojego domu, osuszałem tą piwnicę, tą samą nagrzewnicą. Wtedy podłączona była do butli Propan Butan. Pracowała na okrągło 12h. Butla starczała na 2 dni co oznacza, że dziennie spalałem 5 litrów gazu LPG co po przeliczeniu stanowi 1,25 m3 gazu ziemnego czyli ok 2 Litrów pary wodnej. Piwnica ma pow 80m kw i kubaturę 200m3 ( 80m x 2,5m ) . Krótko mówiąc wyszło 100ml na 10m3 kubatury, co oznacza , że wasze żony podczas 1 godzinnego gotowania w kuchni o kubaturze 10m3 wytworzą 10 razy więcej pary wodnej i nie umierają :-).
  • Poziom 43  
  • Poziom 6  
    na mojej butli jest napisane 11

Dodano po 4 [minuty]:

nawet jeśli mój wynik pomnożymy razy 2 to i tak wychodzi kilkukrotnie mniej niż podczas gotowania, suszenia prania, parowania akwarium itp.

Nie słyszałem żeby ktoś umarł lub chorował z powodu takiej wilgoci. nadmieniam, że przebywam w tym pomieszczeniu zaledwie 5h w tygodniu
  • Poziom 43  
  • Poziom 6  
    PO TRZECIE :
    Co do gazu wydobywającego się podczas spalania oraz co opisów z instrukcji obsługi to wyjaśniam :
    1) kubatura mojego pomieszczenia spełnia kryteria ( 200m3)
    2) wentylacja pomieszczenia spełnia kryteria
    3) pozostałe zapisy z instrukcji obsługi np: o zakazie stosowania w pomieszczeniach mieszkalnych to tylko i wyłącznie "zabezpieczenie producentów" na wypadek przypadkowego zatrucia gazem albowiem :
    - palnik zastosowany w nagrzewnicy niczym się nie różni od palników w WASZYCH kuchenkach gazowych , DLACZEGO STOSUJECIE JE W DOMACH ? przecież ulatnia się gaz, tlenek węgla, dwutlenek węgla, oraz "ogromna ilość pary wodnej" ???

Dodano po 14 [minuty]:

PO CZWARTE :

- Gdy jej używałem, podczas osuszania piwnicy , też bałem się , że może śmierdzieć gazem oraz bałem się o czad i ulatniający się gaz ( nie jestem samobójcą ). Z tego właśnie względu zakupiłem owe czujniki. Wówczas położyłem je na posadzce stosunkowo blisko nagrzewnicy, żaden ani razu nie zareagował. Ponadto z uwagi na bezpieczeństwo kontrolowałem cały czas proces suszenia i nie czułem ani gazu ani nie odczułem złego samopoczucia nawet po kilku godzinach w pomieszczeniu. Myślę więc, że stosowanie tego urządzenia jest stosunkowo bezpieczne, a na pewno bezpieczniejsze od popularnych piecyków gazowych na butlę oraz często stosowanych tzw. "słoneczek gazowych".

PO PIĄTE :

- jak napisał poprzednik gaz opada na dół, a przecież nikt nie kładzie się na podłodze w piwnicy na zimną posadzkę. Poza tym czerpnie powietrza mają swoje wyjścia na dole przy posadzce a wentylacja u góry pod sufitem.

Dodano po 8 [minuty]:

PO SZÓSTE :

CYT :
    Po spaleniu 1m3 metanu powstaje 1,7 litra wody w postaci pary wodnej. Owszem ale ...

Odpowiedź :
    Gaz ziemny to nie tylko metan. Metan stanowi on 70% składu gazu więc 1,7 x 0,7 = 1,2 litra wody.
  • Poziom 16  
    No i po co tę żabę jeść - to że instalacja jest niskotemperaturowa / oczywiste podłogówka
    ale na kotle musi być wyższa temperatura - wyprowadzić ogrzewanie przed zaworem mieszającym
  • Poziom 6  
    Co do czujników to jestem daleki od chwalenia się, tym bardziej że taki czujnik to nie jest astronomiczny wydatek. Zakupiłem je ze względów bezpieczeństwa oraz wymogów.
    Przepraszam za Caps lock - nie krzyczałem, chciałem jedynie wyróżnić niektóre wyrażenia.

Reasumując zastosowanie takiego ogrzewania , tylko i wyłącznie okazjonalnie przez krótki czas , w moje ocenie jest stosunkowo bezpieczne, a na pewno nie bardziej niebezpieczne od stosowanych powszechnie w domach kuchenek gazowych.
    Nie zmienia to faktu, że za Waszą sugestią rozważam także inne ekonomiczne źródła ciepła. Nie chcę jednak inwestować dużych pieniędzy w ogrzewanie okazjonalne i nie chcę szpecić wykończonej już bądź co bądź w moim przypadku użytkowej piwnicy

Dodano po 5 [minuty]:

Zbyszek a jak to zrobić ??

Dodano po 48 [sekundy]:

zbyszekkw napisał:
    No i po co tę żabę jeść - to że instalacja jest niskotemperaturowa / oczywiste podłogówka
    ale na kotle musi być wyższa temperatura - wyprowadzić ogrzewanie przed zaworem mieszającym

A jak to zrobić ?

Dodano po 3 [minuty]:

Gdzie jest zlokalizowany ów zawór ?
  • Poziom 16  
    Poszukaj zaworu 3 drożny , 4 drożny ,może być różnie zależnie od wynalazcy ,zrobić wpięcie od strony kotła ,
    powrót jest już prosto znaleźć , do zrobienia "uczciwie" czyli zawory odcinające na doróbce i przy okazji nie rozwalić całej instalacji (domowej)
    PEX 15 grubszej nie trzeba , są do tego kształtki na skręcanie
  • Poziom 6  
    Magister_123 napisał:
    Linku nie podam bo mnie adminy zlinczują ale wpisz: GRZEJNIK MORA 6143

Czy ten grzejnik potrzebuje zasysu czystego powietrza z zewnątrz ? Czy ten grzejnik potrzebuje komina ? Ma wewnętrzną komorę spalania czy kominowy wyrzut spalin ?
  • Poziom 16  
    Gdzie - pomiędzy gorącą rurą z pieca i powrotem - ten zawór miesza wodę gorącą z pieca z zimną z powrotu
  • Poziom 6  
    zbyszekkw napisał:
    Poszukaj zaworu 3 drożny , 4 drożny ,może być różnie zależnie od wynalazcy ,zrobić wpięcie od strony kotła ,
    powrót jest już prosto znaleźć , do zrobienia "uczciwie" czyli zawory odcinające na doróbce i przy okazji nie rozwalić całej instalacji (domowej)
    PEX 15 grubszej nie trzeba , są do tego kształtki na skręcanie

Muszę się wpiąć w piecu ? jest to buderus GB062 14kW Niestety nowy (ma jedynie miesiąc ) na Gwarancji z plombami ...
  • Poziom 16  
    Na wyjściu z pieca -na wyjściu jest gorące CO mieszalnik jest dopiero później bo podgrzewa ciepłą wodę do mycia ,
    wymóg jest taki że przynajmniej raz na miesiąc woda musi osiągnąć ok 70 stopni - powód Legionella
    Największy palnik w kuchence to około 2 - 2,5kW, średni 1,5 kW, a mały 0,8 kW - przy ustawieniu na maxa

Twoja nagrzewnica ma 20 kW

Czujesz różnicę?

Gaz jest cięższy od powietrza więc żadna czerpnia czy wentylacja grawitacyjna nie wyciągnie go do góry.
    Nie ważne, że nikt na podłodze się nie kładzie.
    Wyobraź sobie wannę w której jest 5cm benzyny.

cox409 napisał:
    pozostałe zapisy z instrukcji obsługi np: o zakazie stosowania w pomieszczeniach mieszkalnych to tylko i wyłącznie "zabezpieczenie producentów" na wypadek przypadkowego zatrucia gazem

Widzę, że wszystko nie wygodne potrafisz sobie usprawiedliwić na zasadzie "bo tak".

Zapomniałeś wspomnieć o czadzie i o często zbyt długim czasie zadziałania czujnika czadu.
    Skupiłeś się tylko na tej parze wodnej, którą tylko dorzuciłem na szybko na koniec postu.

zbyszekkw napisał:

Podłogę na 98% ma bezpośrednio z kotła. Ni ma zaworu mieszającego.

Z kotłem GB072 można w dość prosty sposób wysterować nagrzewnicę. W GB062 tego nie ma.
  • Poziom 6  
    CYT :
    Największy palnik w kuchence to około 2 - 2,5kW, średni 1,5 kW, a mały 0,8 kW - przy ustawieniu na maxa
    Twoja nagrzewnica ma 20 kW

Oj piracik ...

Zapomniałeś, że przeciętna kuchnia ma kubaturę 10-15m3 a moja piwnica 200m3 więc jeden palnik 2,5kW w kuchence gazowej przy kubaturze kuchni nawet 20m3 wygeneruje więcej czadu, dwutlenku węgla i pary wodnej na metr sześcienny niż moja nagrzewnica 20kW na 200m3 :-) Nie wspomnę już o tym że w 90% kuchni jedyna wentylacją jest okap, który swoją sprawność wentylacyjna ma niewielką, Nie słyszałęm też o przypadkach czerpni powietrza w kuchniach. Zaś w moje piwnicy cyrkulacja powietrza jest bardzo dobrym poziomie ( trzy kanały wentylacyjne i dwie czerpnie powietrza) .