Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klucz Windows 10 zakodowany w BIOS płyty głównej - legalność

25 Mar 2020 02:14 1197 49
  • Poziom 20  
    Płyta główna ma w biosie klucz do Windows 10. Można go użyć do instalacji systemu Windows 10. Czy po instalacji jest już spokój i legalny Windows? Czy trzeba dysponować jeszcze jakimiś dokumentami, nośnikiem itd.? Chodzi o starą płytę ze slotem AM3.

Z góry dziękuję
  • Poziom 20  
    W sumie to nie pamiętam. Mógłbyś napisać jak ta sprawa wygląda dla różnych płyt desktopowych?
  • Moderator - Komputery Serwis
    Klucze do systemu były zaszywane głównie w biosach płyt do notebooków, czasem też w przypadku komputerów stacjonarnych tzw "markowych" - gotowców, np od Della, HP, Fujitsu, Lenovo, itd.

Płyty retail (kupowane osobno w sklepie jako komponent do złożenia zestawu) nie miały przypisanej licencji.

Windows 10 miał premierę w 2016 roku, więc jest mało prawdopodobne, aby płyta AM3, nawet z markowego zestawu, była w taką licencję wyposażona.

Jak sobie Kolega "przypomni" model (i najlepiej komputer, z którego pochodzi), to można dalej dyskutować, teraz spekulacje nie mają większego sensu.
  • Poziom 20  
    dt1 napisał:
    Jak sobie Kolega "przypomni" model (i najlepiej komputer, z którego pochodzi), to można dalej dyskutować, teraz spekulacje nie mają większego sensu.

Gdyby ktoś nie potrzebował informacji co do modelu płyty, to będę wdzięczny za odpowiedź.
  • Poziom 40  
    Jeśli nabyłeś używaną płytę ktoś mogł wcześniej przerobić jej bios i dodać tzw SLIC.
    Na ogół nie są to legalne klucze...

• Poziom 43  
    Xerof0p napisał:
    Gdyby ktoś nie potrzebował informacji co do modelu płyty, to będę wdzięczny za odpowiedź.

Niestety jest potrzebny, inaczej temat bezwartościowy.
  • Poziom 20  
    Ok już wiem o tej płycie więcej. Oto model:

ASUS A55BM-K

Pochodzi ona z komputera firmowego, jakiegoś Acera, Fujitsu itd. Raczej nie z Della ani HP, bo jest to płyta ATX.
  • Poziom 39  
    Płyta wygląda jak standardowa płyta ATX, raczej nie pochodzi z żadnego gotowca i nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz że posiada w sobie klucz do Windows 10. Czy instalowałeś na tej płycie ten system i sam się aktywował po instalacji?
  • Poziom 20  
    badboy84 napisał:
    Płyta wygląda jak standardowa płyta ATX, raczej nie pochodzi z żadnego gotowca
    Fujitsu i Acer wrzucają do swych gotowców płyty ATX. Nie wszystkie firmy poszły drogą Della czy HP.

badboy84 napisał:
    nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz że posiada w sobie klucz do Windows 10
    Tak jest napisane w umowie sprzedaży.

badboy84 napisał:
    Czy instalowałeś na tej płycie ten system i sam się aktywował po instalacji?
    Nie instalowałem. Zadaję tu pytania ogólne, dotyczące wielu płyt, a nie jak sprawa wygląda w przypadku tej płyty. Nie mam jej po prostu w rękach. Pytam tu, bo nie wiem, czy ją kupić.
  • Poziom 39  
    Fujitsu ma swoje płyty, Acer też używa jakieś dziwne twory. O ile gniazda zazwyczaj są standardowe to ich ułożenie już odbiega od standardu.

Pokaż więc tą umowę albo pokaż ofertę w której jest taki zapis bo ktoś tutaj ściemnia.
  • Poziom 20  
    Fujitsu ma płyty midi tower ATX, które pasują do wszystkich typowych obudów ATX, zasilaczy ATX, kart itd. Można wrzucić kartę graficzną do gamingu itd. Może tylko podłączenie front panel ma swoje, ale tego już nie rozkminiam, bo i tak bez problemu podłączysz power button.

Acera też widziałem płyty ATX. Sam miałem w rękach płyty Fujitsu produkowane przez ASUS i Foxconn w standardzie ATX.
  • Poziom 39  
    Dobrze ale nie tego dotyczył temat ...
  • Poziom 20  
    A kto tu zaczyna off topy? Bo na pewno nie ja.
  • Poziom 39  
    Nie odniosłeś się w żaden sposób do zaprezentowania nam umowy albo oferty według której ta płyta miałaby mieć przypisaną licencję, zamiast tego robisz tutaj wykład o doborze płyt głównych przez producentów więc kto robi te off topy?
  • Moderator - Komputery Serwis
    Najlepiej, zamiast spekulować, dowiedzieć się ze źródła. Dane dozuje Kolega bardzo oszczędnie w temacie, więc jednoznacznej odpowiedzi pewnie szybko się nie uzyska. Proponuję zadzwonić do Microsoft, oni rozwieją ten problem. Numer telefonu to 22 594 19 99 - sam również dzwoniłem, jeśli miałem wątpliwości dotyczące licencji.
  • Poziom 20  
    @badboy84 chciałem napisać, że piszesz fejki na temat formatu płyt głównych w komputerach gotowych, ale pomyślałem, że jednak dokładnie Ci wytłumaczę, stąd mój mały wykład. W takim razie sorka.

Cytuję umowę:

"Sprzedam płytę (...) W BIOS jest zaszyty klucz Windows 10 (...) i można zainstalowć Windows 10"

Jest to oferta o znaczeniu umowy.

@dt1 Dozuję dane, żeby nikt mi tej płyty nie wykupił, bo elektroda ma wielu czytelników.
  • Poziom 40  
    I tak nie będzie to legalne, bo licencja jest na cały komputer, a nie tylko na OEMową płytę ;)
  • Poziom 39  
    Jakie znowu fejki piszę? Zacytuj to proszę bo już nie wiem o czym mowa ... Sam piszesz dziwne rzeczy bo takie coś jak "płyty midi tower ATX" nie istnieje. To jest format obudowy. Fujitsu ma swoje płyty, nie korzysta z płyt innych producentów więc sam piszesz jakieś "fejki", a dyskusja nie tyczyła się formatu/rozmiaru płyt tylko użycia płyt dostarczanych przez innych producentów w gotowcach.
  • Poziom 32  
    Xerof0p napisał:
    ASUS A55BM-K (...) bo jest to płyta ATX.

Nie za bardzo ;)

Ta płyta jest nieco mniejsza od pełnego mATX. Do ATX to jej daleko...
  • Poziom 20  
    badboy84 napisał:
    Fujitsu ma swoje płyty, Acer też używa jakieś dziwne twory. O ile gniazda zazwyczaj są standardowe to ich ułożenie już odbiega od standardu.

Tu jest nie do końca prawda. Bo te firmy wkładają płyty ATX.

Dziwne twory to wstawia Dell i HP

Dodano po 5 [minuty]:

rzymo napisał:
    Xerof0p napisał:
    ASUS A55BM-K (...) bo jest to płyta ATX.

Nie za bardzo ;)

Na stronie ASUS widnieje taka informacja
    "Obudowa mATX"
    Gniazda zasilacza też pasują. Temat wyczerpany

https://www.asus.com/pl/Motherboards/A55BMK/specifications/
  • Poziom 32  
    Xerof0p napisał:

Na stronie ASUS widnieje taka informacja
    "Obudowa mATX"
    Gniazda zasilacza też pasują. Temat wyczerpany

No i właśnie sam sobie potwierdziłeś, że jest to płyta mATX a nie ATX.
    I tak - temat wyczerpany ;)
  • Poziom 21  
    Xerof0p napisał:
    ASUS A55BM-K

Zwykła płyta którą można było kupować w sklepie, mogła występować w gotowych zestawach.
    https://www.asus.com/Motherboards/A55BMK/overview/

Xerof0p napisał:
    Cytuję umowę:

"Sprzedam płytę (...) W BIOS jest zaszyty klucz Windows 10 (...) i można zainstalować Windows 10"

Jest to oferta o znaczeniu umowy.

A to jest bzdura. Płyta wydana w czasach w8.
    Pewno, że postawi się w10 i aktywuje.

W10 będzie legalny pod względem pochodzenia (nie pirat).
    Ale jeśli nie spełni się warunków posiadania w10 to będzie łamanie licencji.
  • Poziom 20  
    Zwierzak_PAH napisał:
    Xerof0p napisał:
    ASUS A55BM-K
    Ale jeśli nie spełni się warunków posiadania w10 to będzie łamanie licencji.

Ja właśnie w tym wątku pytam o warunki posiadania w10 w omawianym przypadku.
  • Poziom 21  
    Dwie możliwości:
    1. Zakup w10

2. Posiadanie legalnej poprzedniej wersji systemu uprawniającej do upgarde do w10.

Opiszę tylko omawiany przypadek:

Samo posiadanie czy nabycie tej płyty nie uprawnia do niczego.

Aby to było zgodne z licencją Microsoft. Musisz posiadać pierwotny dowód zakupu komputera z tym modelem płyty na którym jest wyszczególnione w zestawie, że był preinstalowany jeden z systemów uprawniających do upgarde.
    LUB
    Sprzedający tą płytę, musi zbyć na Ciebie prawa licencji windows z opisem, że u niego ten system został odinstalowany (usunięty).

Tak po chłopsku.

Jeśli ludek sprzedaje płytę i twierdzi, że jest do niej przypisany w10 który można legalnie użytkować. Ma udowodnić to a dodatkowo w dokumentach zakupu wyszczególnić zbywanie licencji Windows.
  • Poziom 20  
    Zwierzak_PAH napisał:
    Jeśli ludek sprzedaje płytę i twierdzi, że jest do niej przypisany w10 który można legalnie użytkować. Ma udowodnić to a dodatkowo w dokumentach zakupu wyszczególnić zbywanie licencji Windows.

Tu raczej by trzeba mówić o sytuacji, że jest taka płyta, nie ma do niej żadnych papierów, a właściciel nie pamięta, skąd ją ma. Bo sprzedawca pisze tylko, że jest zaszyty klucz Windows. Nie pisze, że cośkolwiek jest legalne.
    Dzięki za odp.
  • Poziom 1  
  • Poziom 21  
    bialy20 napisał:
    płytę główną ze stickerem

Nie twórz pseudo historii bo ja zaznaczyłem, że odpowiedz dotyczy tego konkretnego przypadku. A tu nie ma mowy o naklejkach etc.

bialy20 napisał:
    Na jakich zapisach licencji opiera Kolega swoje twierdzenia?

Podstawowy zapis to ten który określa komu wolno było (nie zablokowane) zrobić darmowy upgarde do Windows 10. Płyta pochodzi z czasów Windows 8.

bialy20 napisał:
    Ja bym odczytał kluczyk z Biosu i na stronie MS zapytał o nośnik do niego.

To, że może być takowy klucz i da się nim aktywować nie oznacza, że nabyłeś Windows 10. Jak sprawdzisz czy oryginalna (o ile była) naklejka nie została sprzedana na innej aukcji ?
    Odczytał byś... spoko... Po zakupie ? I co byś zrobił gdyby okazało się, że niema klucza ?
  • Poziom 1  
  • Poziom 21  
    bialy20 napisał:
    Tak się składa, że od lat mam do czynienie z fakturami za kupiony sprzęt, a wszystkie zakupione kompy miały stickery.

Ech Ty dalej swoje...

Czy rozumiesz, że tam jest sprzedawana tylko płyta która nie jest typową płytą gotowców które mają zaszyty klucz. A dodatkowo sprzedawca tylko słownie zapewnia, że jest niby zaszyty klucz W10 (na gębę obietnica).

Zagadka:
    Kupuje sobie komputer gotowca z Windowsem którego numer jest zaszyty w bios/uefi. Po 3 latach pada płyta główna. Kupuje sobie taką nowa płytę w sklepie, montuję. Dla zasady przeinstalowuję Windows podając klucz odczytany z biosu/uefi.
    Wszystko zgodnie z zasadami Microsoft.

A teraz najważniejsze.
    Starą płytę oddaję znajomemu elektronikowi. A temu udaje się ja naprawić.

Pytanie oddałem tylko płytę czy płytę z licencją ?

A stickersów to mam pół szuflady, takie hobby.