Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inwerter "obcina" górę wykresu (pole pracy)

25 Mar 2020 19:54 477 17
  • Poziom 2  
    Witam. Przeglądałem , czytałem nic podobnego nie znalazłem .
    Mam zainstalowaną dość niedawno , 3 miesiące instalację 3,46 kW . Inwerter AFORE 3600 1F . 11 paneli po 315 W.
    W pełnym nasłonecznieniu na poziomie 2,1 do 2,2 kończy się zakres pracy instalacji, Pracuje max 62% wydajności . Jaka może być przyczyna ? Czy ktoś z kolegów spotkał się z podobnym problemem ? Jakie może być jego rozwiązanie ? Inwerter "obcina" górę wykresu (pole pracy) Inwerter "obcina" górę wykresu (pole pracy)
  • Poziom 12  
    Może jest tak jak w przypadku Sofara że aby uzyskać pełną moc to trzeba wykorzystać dwa stringi, tam producent podaje ile mocy może przyjąć pojedynczy MPPT. Twój falownik ma 2 MPPT i jeśli masz 1 string to na Twoim miejscu bym zapytał producenta jaką moc można dać na jednym MPPT.
  • Poziom 2  
    Tak mam 11 paneli zapięte w jeden string. Inwerter ma dwa stringi . Czy rozwiązaniem jest może rozgałęzienie tego na dwa wejścia do inwertera ??
  • Poziom 32  
    Nie chce mi się szukać specyfikacji do tego falownika, ale może po prostu podłączając na jednym stringu przekraczasz dopuszczalną moc lub napięcie na MPPT, i dlatego obcina.

Pozdr
  • Poziom 2  
    Miałem to samo z HNS4000. Jeden string podłączony do jednego wejścia. Obcinało na poziomie 2,7 kW. Połączyłem oba wejścia równolegle plus do plusa minus do minusa i daje przy rym słońcu 3,5-3,7 kW
  • Poziom 11  
    Jerzy L napisał:
    Miałem to samo z HNS4000. Jeden string podłączony do jednego wejścia. Obcinało na poziomie 2,7 kW. Połączyłem oba wejścia równolegle plus do plusa minus do minusa i daje przy rym słońcu 3,5-3,7 kW

Wrzuć proszę fotkę jak masz to podłączone.
  • Poziom 20  
    11x315 to 3 465 W, na 1 mpp za dużo, dzielić na 5 i 6 też by można chociaż z tych 5 może być trochę za niskie napięcie. Połącz obydwa wejścia równolegle jak wcześniej napisał kol. Jerzy L i będzie ok.
  • Poziom 20  
    jak najbardziej, można

edit: jak pamiętam to u Ciebie jest chyba inny problem, raczej z nap. AC
  • Poziom 11  
    theo33 napisał:
    jak najbardziej, można

edit: jak pamiętam to u Ciebie jest chyba inny problem, raczej z nap. AC

Tak, tak - masz rację, ale w tygodniu nie ma z tym żadnego problemu, natomiast teraz piękne słońce a u mnie wyciąga max 3500W przy instalacji 3,72 kWp i nachyleniu paneli 30 st na południową stronę. Nie wiem czy nie mało. Jak bywało pochmurno, to potrafiło wskoczyć podczas przejaśnień na 4000 W a przy bezchmurnym niebie max 3500W
    Co to może być?
  • Poziom 32  
    Duże prawdopodobieństwo, że napięcie na fazie przekracza dopuszczalne określone w wytycznych ZE i falownik musi się wyłączyć i stopniowo wolno uruchamiać sie ponownie. U mnie, w tym tygodniu kilka razy dziennie falownik robił shutdown bo napiecie na dwóch fazach przekraczało 253V. Napięcie w sieci jest wyższe, bo potężnie spadł pobór, a instalacje PV podnosza napięcie, i stąd jest problem.

Pozdr
  • Poziom 20  
    wykres masz ok. nie masz żadnego spłaszczenia które świadczy o ograniczaniu mocy, 3,5 z 3,72 przy mocy ciagłej to b. dobrze

a na drugim, bo teraz go widzę to chyba był chwilowo wył.
  • Poziom 11  
    Czyli nie co kombinować z mostkowaniem stringów?
    Falownik Growatt 4000TL3-S
  • Poziom 20  
    no zawsze można te równoległe połączenia zlikwidować, ale nie widzę aby to miało pomóc
  • Poziom 11  
    theo33 napisał:
    a na drugim, bo teraz go widzę to chyba był chwilowo wył.

A to właśnie ostatnia niedziela była. Co dziwniejsze falownik w ogóle nie wstał przez 2 godziny po zanotowaniu zbyt wysokiego napięcia.

Poniżej wykres z 13.03.2020. Inwerter "obcina" górę wykresu (pole pracy)
  • Poziom 2  
    theo33 napisał:
    11x315 to 3 465 W, na 1 mpp za dużo, dzielić na 5 i 6 też by można chociaż z tych 5 może być trochę za niskie napięcie. Połącz obydwa wejścia równolegle jak wcześniej napisał kol. Jerzy L i będzie ok.

Dzięki , zamówiłem kabelki do zrównoleglenia wejść . Przyjdą, podłączę i jak będzie wystarczająco jasno dam znać co i jak :) .
  • Poziom 2  
    pawel123123123 napisał:

W pełnym nasłonecznieniu na poziomie 2,1 do 2,2 kończy się zakres pracy instalacji, Pracuje max 62% wydajności .

Dziś dotarły kabelki (rozgałęźniki) .
    Podłączyłem do inwertera do obu MPPT rozgałęziając ten mój jeden string obwodu PV i jak by za pomocą czarodziejskiej różdżki natychmiast wzrosła produkcja prądu do 94% (3,3 kW). Pogoda była bardzo zmienna ale widzę, że pomysł kolegów zdał egzamin w stu procentach.
    Nigdy przez te trzy miesiące działania instalacji nie było produkcji większej niż 2,2 kW.
    Zastanawia mnie , że nikt z instalatorów którzy zbudowali mi instalację nie wiedział, że Afore 1F ma takie ograniczenie napięcia ?? 8-O 8-O
    Dziękuję za pomoc. :please: