logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900?

sagerrak 29 Lip 2020 08:57 2010 12
REKLAMA
  • #1 18843570
    sagerrak
    Poziom 10  
    Posty: 19
    Ocena: 6
    Witam,

    krótki wstęp:

    Pacjent: B315 w Plus z bardzo niskimi opłatami za cały pakiet telefonów, internetu i telewizji.
    Loco: 51.949756, 20.296122
    Problem: mała stabilność prędkości łącza, na codzień z routerem w domu to 2Mbs w porywach do 6Mbs z dosyć częstymi przypadkami poniżej 1Mbs, najprawdopodobniej korzysta wtedy z LTE900 aero2
    Diagnoza laika: skraj zasięgu BTS

    Do rozwiązania:
    Chcę teraz, z Waszą i pewnie w szczególności kol. @matek451 dobrać antenę, która posłuży mi do obecnie istniejącego B315 tak, by w miarę możliwości posłużyła później do innego routera w sieci Play (coś z dobraną agregacją).
    Pewnie z Play osiągnąłbym znacznie lepsze wyniki już teraz, niestety jest to rewolucja ogromna, bo wymagała będzie przeniesienia również telewizji z satelitarnej na dvbt... długi temat, po prostu jakiś czas muszę zostać z plusem a chcę być przygotowany na play.

    Starałem się do tego przygotować i trochę poczytałem, ale nie zmienia to faktu, że jestem laikiem, dlatego jeśli czegoś brakuje - uprzejmie proszę o wskazanie co uzupełnić.

    Do BTS plus ok 4,5km. Jeśli maszt BTS plus jest wyższy niż 20m, to biorąc pod uwagę, że maszt kominowy z anteną będę miał na ok 6-7m to widoczność wygląda nieźle:
    Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900?
    Do BTS Play ok 3,5km. I tu widoczność trochę gorsza przez górkę po drodze:
    Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900?

    I testy co udało się złapać stawiając router na oknie połaciowym (5m wysokości):
    PLUS:
    LTE900
    Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900? Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900?
    LTE1800
    Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900? Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900?
    LTE2100
    Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900? Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900?
    LTE2600
    Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900? Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900?


    PLAY
    LTE800
    Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900? Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900?
    LTE1800
    Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900? Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900?
    LTE2100
    Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900? Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900?
    LTE2600
    Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900? Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900?


    Możliwe jest dobranie anteny, która sprawdzi się w obu przypadkach ? (o zmianie kierunku anteny wiem, ze będzie wymagana)
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 18843624
    internick
    Poziom 36  
    Posty: 3081
    Pomógł: 273
    Ocena: 555
    Plusa sobie odpuść. Jak nie prędkość Cię rozłości to lejek, w którym Oni się lubują.
    Zresztą już tego doświadczasz. Z drugiej strony nie rozumiem co tu ma zrzucanie do L900, gdy HManagerem sobie wymusisz tylko, np. L1800? Korzystasz z trybu Auto czy jak?
    W Play router Huawei B818 na dziś dzień w zupełności wystarczy. Jest to sprzęt 4CA, są narzędzia do podglądu parametrów i wymuszania częstotliwości.
    Ewentualnie inwestuj już w Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373), ale czy jest sens? Za rok czy dwa może wyjść jeszcze ciekawszy router.
    Ps. Co ma telewizja SAT do Internetu? Nic poza nieznacznym wzrostem abonamentu.
    I odpowiadam Ci jako gość, który ma cztery dekodery Cyfrowego Polsatu, a korzysta z Internetu mobilnego Orange oraz jako gość, który świadczy usługi montaży TV, SAT, GSM, NET, itp.
    Co do anteny. Operatorzy, np. Play zmieniają konfigurację sieci i często się teraz spotyka sytuację, że terminale nie agregują z B20. Także Cybertech 1800-2600 z jak najkrótszymi przewodami. Ewentualnie zamawiasz u Nich produkt z gniazdami N na plecach i stosujesz przewody dłuższe, grubsze o niższym tłumieniu. Sygnałem najlepiej jest jednak schodzić tylko pod dach i tam ustawić router. A niżej zejść skrętką i postawić kolejny router który doświetli resztę pomieszczeń.
  • REKLAMA
  • #3 18843647
    sagerrak
    Poziom 10  
    Posty: 19
    Ocena: 6
    internick napisał:
    Plusa sobie odpuść. Jak nie prędkość Cię rozłości to lejek, w którym Oni się lubują.

    Dzięki, coś o Tym wiem, ale wolę powtórzyć już tylko raz: jakiś czas muszę zostać z plusem, może krótki - 3 miesiące a może i 6 miesięcy. Dlatego antenę chcę już teraz.
    internick napisał:
    W Play router Huawei B818 na dziś dzień w zupełności wystarczy. Jest to sprzęt 4CA, są narzędzia do podglądu parametrów i wymuszania częstotliwości.
    Ewentualnie inwestuj już w Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373), ale czy jest sens? Za rok czy dwa może wyjść jeszcze ciekawszy router.

    Router to drugorzędna teraz sprawa, pytanie jest konkretnie o antenę do obecnego b315, która posłuży do później do routera z agregacją... i słusznie - pewnie do b818. Ale nadal nie mam pojęcia czy i jaką antenę mogę zastosować, także nie podziękuję jeszcze.
    internick napisał:
    Ps. Co ma telewizja SAT do Internetu? Nic poza nieznacznym wzrostem abonamentu.
    I odpowiadam Ci jako gość, który ma cztery dekodery Cyfrowego Polsatu oraz jako gość, który świadczy usługi montaży TV, SAT, NET, itp.

    Ano ma:
    -nowy maszt do anteny dvbt
    -nowa antena dbvt
    -wymaganie lepszego łącza internetowego do telewizji przez internet
    -nowy dekoder/box do telewizji dvbt+internetowej
    -nowych umów
    -wypowiedzenia umów.
    To wszystko składa się na wystarczająco duży "pakiet inwestycji", że jak wspomniałem... jakiś czas zostanę z plusem.

    Ktoś podpowie/podlinkuje antenę i jakie złącza/przewody? Nie mam o tym pojęcia
  • #4 18843655
    internick
    Poziom 36  
    Posty: 3081
    Pomógł: 273
    Ocena: 555
    O antenie napisałem wyżej. Prawdopodobnie edytowałem wtedy, gdy tworzyłeś post. Doczytaj.
    Nie rozumiem. Po co masz rezygnować z SAT? Przecież to tylko wiąże się z nieznacznym wzrostem abonamentu.
    Rezygnujesz z Internetu w Plusie, przeliczają Ci rachunki w Cyfrowym Polsacie i to tyle. To nie jest zintegrowana usługa, której nie możesz rozdzielić.
    Wiem co to jest montaż DVB-T i z czym się wiąże. Dojdzie Ci koszt anteny VHF, UHF, być może i radiowej. Do tego zwrotnica VHF/UHF/radio. Być może wzmacniacz. Ale po co tym głowę zaprzątać?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #5 18843697
    matek451
    Poziom 43  
    Posty: 31150
    Pomógł: 4336
    Ocena: 5768
    Uwikłany w SmartDom zapewne więc pytanie podstawowe czy TV sat jest kontraktem podstawowym a znizka jest na internet czy jest odwrotnie.A co do anteny to do Play z Biernika antena na 1800-2600MHz bo LTE800 o szerokosci 5MHz i tak jest bez znaczenia w agregacji LTE2600+1800+2100, jego dodanie do niej wnosi niewiele. Do Plusa na dziś taka sama antena pozwoli korzystać na B315 z molocha Puszcza Mariańska na którymś z pasm LTE2600/lte2100/LTE1800. Antena https://www.cybertech.com.pl/p173,antena-dualna-lte-a-4g-17dbi-mimo-1800-2600mhz.html , kable maksimum 10m, złacza SMA. Największy zysk zapewnia na 2600MHz czyli pasme o szerokości 20MHz w Play i Plusie, z załozenia jest ono najszybsze i bywa najmniej obciązine ze względu na mniejszy zasieg.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • REKLAMA
  • #6 18843927
    sagerrak
    Poziom 10  
    Posty: 19
    Ocena: 6
    internick napisał:
    Plusa sobie odpuść. Jak nie prędkość Cię rozłości to lejek, w którym Oni się lubują.
    Zresztą już tego doświadczasz. Z drugiej strony nie rozumiem co tu ma zrzucanie do L900, gdy HManagerem sobie wymusisz tylko, np. L1800? Korzystasz z trybu Auto czy jak?

    Korzystam z trybu Auto - bo jestem laikiem, w oprogramowaniu B315 Plusa nie wymuszę pasm, HMenagera mam od wczoraj i powymuszałem, ale to na chwilę.
    Pytanie zatem: czy jeśli zaloguję się do HMenagera przez telefon, i wymuszę na nim tylko pasma 1800-2100-2600 - to on to zapamięta i już tak będzie pracował cały czas, czy po restarcie się zmieni? Co wtedy ustawić w oprogramowaniu B315 z plusa? Dalej Auto?

    matek451 napisał:
    Uwikłany w SmartDom zapewne więc pytanie podstawowe czy TV sat jest kontraktem podstawowym a znizka jest na internet czy jest odwrotnie.

    Bardzo trafna diagnoza, i to uwiklany w smartdom jaki mało kto ma po 4-o miesięcznym procesie reklamacyjnym
    Zniżka 50% na internet a CP jako ostatni produkt za złotówkę, po rezygnacji z neta 49pln albo rezygnacja.

    matek451 napisał:
    A co do anteny to do Play z Biernika antena na 1800-2600MHz bo LTE800 o szerokosci 5MHz i tak jest bez znaczenia w agregacji LTE2600+1800+2100, jego dodanie do niej wnosi niewiele. Do Plusa na dziś taka sama antena pozwoli korzystać na B315 z molocha Puszcza Mariańska na którymś z pasm LTE2600/lte2100/LTE1800. Antena https://www.cybertech.com.pl/p173,antena-dualna-lte-a-4g-17dbi-mimo-1800-2600mhz.html , kable maksimum 10m, złacza SMA. Największy zysk zapewnia na 2600MHz czyli pasme o szerokości 20MHz w Play i Plusie, z załozenia jest ono najszybsze i bywa najmniej obciązine ze względu na mniejszy zasieg.

    I to jest dokładnie taka odpowiedź jakiej potrzebowałem. Nie zawiodłeś @matek451.


    Rodzi mi się jednak pytanie stricte techniczne co do przewodów ich montażu i max odległości, mam 2 trasy do ich poprowadzenia, żeby wyjść wysoko na dach:
    -Do szczytu ściany - ok 13m przewodu, da się ukryć przewód w podsufitce/tynku
    -Do komina - wystarczy te 10m przewodu, ale przewód "spływa" wtedy po spadzie dachu, na powierzchni blachy po 4,5m długości. Pomijając aspekty estetyki, czy te przewody wytrzymają takie warunki atmosferyczne leżąc po prostu na dachu? Może jakieś specjalne metody montażu?

    Jeśli router umieszczę w innym miejscu niż to od którego idą w/w trasy, będę miał trudność w podłączeniu do niego czegokolwiek po ETH jak i słabą dystrybucję sygnału w domu.
  • Pomocny post
    #7 18843996
    internick
    Poziom 36  
    Posty: 3081
    Pomógł: 273
    Ocena: 555
    Po wymuszeniu w HManager i zaniku prądu router startuje zgodnie z tym co wybrałeś w aplikacji (a zostawisz to co Ci najlepiej chodzi w godzinach szczytu, tj. 18-22).
    W routerze ustawiasz tryb sieci na tylko LTE.
    Co do przewodów. Te z zestawu na 2600 i 2100 to pewnie przy tym metrażu nic nie wniosą. Na 1800 może odrobinę. Nie możesz routera przenieść na strych i zejść skrętką? A na dole postawić kolejny router z WAN?
  • #8 18844177
    sagerrak
    Poziom 10  
    Posty: 19
    Ocena: 6
    internick napisał:

    Co do przewodów. Te z zestawu na 2600 i 2100 to pewnie przy tym metrażu nic nie wniosą. Na 1800 może odrobinę. Nie możesz routera przenieść na strych i zejść skrętką? A na dole postawić kolejny router z WAN?


    Zawodzi mnie czytanie ze zrozumieniem:
    "nic nie wniosą" i mogę zastosować zarobione 15m sztuki?
    czy
    "nic nie wniosą" i mogę spokojnie puścić luzem spływające 4,5m po połaci dachu i nic im nie będzie?
  • Pomocny post
    #9 18844215
    internick
    Poziom 36  
    Posty: 3081
    Pomógł: 273
    Ocena: 555
    Kiedyś stosowali EKH155: http://elektrokabel.pl/img/1524640314-elektrokabel_ekh-155.pdf
    Nie zbadano nawet tłumienia na 2,6 GHz, bo się zwyczajnie nie nadaje.
    Dla 2150 MHz podają tłumienie rzędu 46,9 db/100m, czyli na metr 0,469 dB. Mnożąc to x 15m mamy 7,035 dB. Dodaj do tego tłumienie wtyków (kilka dB) wyjdzie coś około 10 dB straty.
    Zagłębiając się w specyfikację anten i jej zysk ~ 17 dB powinno wyjść coś takiego: Twój screen dla Plus L1800 - 108 + 17 dB zysku anteny - 10 dB straty przewodu = - 101 dB.
    To dalej nie jest przyzwoity sygnał i wymaga poprawy do osiągnięcia stabilności.
  • Pomocny post
    #10 18844878
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #11 18845390
    sagerrak
    Poziom 10  
    Posty: 19
    Ocena: 6
    internick napisał:

    Zagłębiając się w specyfikację anten i jej zysk ~ 17 dB powinno wyjść coś takiego: Twój screen dla Plus L1800 - 108 + 17 dB zysku anteny - 10 dB straty przewodu = - 101 dB.
    To dalej nie jest przyzwoity sygnał i wymaga poprawy do osiągnięcia stabilności.

    Dzięki za łopatologię, teraz czaję.

    _cheetah_ napisał:

    Tak naprawdę antenę starasz się montować tam, gdzie może ona dać sensowne parametry sygnałów (RSRP, SINR) i kabli antenowych jest jak najkrócej. Nie zawsze da się to pożenić, ale trzeba kombinować.

    Po tym i powyższym zrozumiałem, że lepiej zadbać o ten sygnał lte, niż o kompromis między zasięgiem wifi routera i zasięgiem lte.
    Zasięgiem Wi Fi pomartwię się inaczej, ale tu znów 2 pytania:
    1. Czy do urządzeń takich jak dekoder telewizji z play trzeba doprowadzać skrętkę, czy komunikacja po WiFi jest wystarczająca?
    2. Czy jeśli nie mogę również poprowadzić skrętki do routera z WAN, to czy istnieją wzmacniacze czy routery z WAN ale wyłacznie po WIFi, które się sprawdzają?

    _cheetah_ napisał:


    Poziomy w Plusie masz takie sobie, zwłaszcza mały jest na 2600, ale SINR-y są jakie takie, więc przy antenie 10...14dBi to nie sygnał powinien ograniczać ci transfery (poza 2600).


    Panie zatem na antenę, którą podrzucił matek451
  • Pomocny post
    #12 18845508
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #13 20612817
    sagerrak
    Poziom 10  
    Posty: 19
    Ocena: 6
    >>18843570
    Pomóżcie dobrzy ludzie. Jakiś czas to wystarczało, prędkości po 100-130mbps na moje potrzeby to było dużo.
    Żona natomiast zaczęła zawodowo uploadować duże pakiety zdjęć na serwer. Przy takich słabych parametrach podczas ładowania praktycznie nie ma internetu. Wszystko się blokuje.

    Play , B818, antena cybertech 1800-2600 z zakutymi w antenie 15m przewodami.

    Antena z grubsza nakierowana na BTS:
    Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900?
    Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900? Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900?

    Wyniki:
    Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900? Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900? Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900? Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900? Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900? Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900? Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900? Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900? Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900? Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900? Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900? Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900? Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900? Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900? Jaka antena zewnętrzna do routera Huawei B315 z LTE900?
    Z racji że mam robotę rozgrzebaną i rusztowanie to mogę coś zmienić , żeby poprawić sytuację? Napewno mogę zrobić na krótszych kablach (nawet 3 m) , router w oknie szczytowym. Jestem zdesperowany .
    1. Czy zmiana anteny na inną ? Jaką
    2. Czy wyższy masz do anteny np 1m wyżej ma sens ?
    3. Czy antena musi być jakoś idealnie wycentrowana? Jak to zrobić kiedy ten HuaCtrl pokazuje zmianę parametru średnio co 3 sekundy ?

    Poradźcie coś proszę. Najlepiej konkretną antenę. I taryfę ulgową poproszę, nadal jestem zielony jak szczypiorek.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik poszukuje zewnętrznej anteny do routera Huawei B315, aby poprawić stabilność prędkości łącza LTE900 w sieci Plus. Obecnie doświadcza niskich prędkości, często poniżej 1 Mbps, co sugeruje skrajny zasięg BTS. W dyskusji podano kilka rekomendacji dotyczących anten, w tym model Cybertech 1800-2600 MHz, który ma zapewnić lepsze parametry sygnału. Użytkownik rozważa również przyszłą migrację do sieci Play i potrzebuje anteny, która będzie kompatybilna z przyszłymi routerami, takimi jak Huawei B818. Wskazano na znaczenie krótkich kabli antenowych oraz odpowiedniego montażu anteny dla uzyskania optymalnych wyników.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA