Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

E-Bulb czyli bezpiecznik ze środkiem gaśniczym Novec

8126 26 Sie 2020 15:19 1077 6
  • Witam!
    Choć samo rozwiązanie nie jest zupełnie nowe, to nie znalazłem na elektrodzie żadnych informacji na ten tema.
    Może rozwiązanie kogoś zainteresuje oraz zainspiruje.

Firma JOB produkuje ampułki ze środkiem Novec, który jest wykorzystywany w systemach automatycznego gaszenia.
    Ampułki mają wymiary standardowych bezpieczników 5x20mm 5x40mm 7x40mm.
    Występują w wersji z warstwą przewodzącą (max 1A 5A lub 10A).

Można to stosować np. w okolicy elementów, które potencjalnie mogą być źródłem pożaru.

Pod tym linkiem Link trochę informacji o pożarach. (pominąć trzeba konkretne marki tu przytoczone, chodzi o samą statystykę, tym bardziej, że artykuł jest już historyczny i padały pytania co do czasu w jakim się pojawił.)

Jak widać statystyka pokazuje, że wszystko może się zdarzyć. :|

Oczywiście zastosowanie E-Bulb może być znacznie szersze niż tylko domowe duże AGD szczególnie, że w takich przypadka to zadanie dla producenta.

Koszt jednego zabezpieczenia 5x20mm bez warstwy przewodzącej przy zamawianiu około 1000 sztuk to około 3,5Euro.

Informacji można także szukać na stronie producenta Link

Dalsze zastosowanie środka Novec to systemy autonomicznego gaszenia.
    Najmniejsze zbiorniki są zbliżone wielkością do nabojów z gazem CO2 które można pamiętać z czasów PRLu. Pozwalają one zabezpieczyć objętość około 60 litrów. W sam raz np dla obudowy systemu alarmowego. Większe zbiorniki pozwalają zabezpieczyć całą szafę rack 19.
    W tej wersji są dostępne zbiorniki ze stykiem NC do ewentualnego powiadomienia o zadziałaniu (wyzwoleniu środka) oraz wersje z dodatkowym elementem grzejnym przy ampułce wyzwalającej, dzięki czemu można środek wyzwolić poprzez przekaźnik w innym urządzeniu.

Interesujące filmy można znaleźć pod tym linkiem.
    Link
    (skrót od Automatic mini fire extinguischer budzi niestety złe skojarzenia i funkcjonują polskie skróty AZSG lub AMSG).

Na terenie Polski dystrybucją zajmują się:
    Link
    Link
    Link

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    8126
    Poziom 11  
    Specjalizuje się w: autocad, systemy sygnalizacji pożaru
    8126 napisał 67 postów o ocenie 7, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2008 roku.
  • OptexOptex
    BVBek
    Poziom 12  
    Fajne rozwiazanie.
    Takie 100 sztuk i sprawa zalatwiona na mala serverownie.
    1 kapsulka na server a my mamy 10 rackow po 10 serverow na szafe.
    Ale:
    Przez okres 5 lat ile takich samoczynnych wystrzelen sie zdaza?
    Raczej zaden producent urzadzen sieciowych tez nie pozwoli mi otworzyc ich pudelka zeby taka buteleczke wsadzic.

Jesli taka ampuleczka wystrzeli w szafie nr. 1 to pewnie ten nietoksyczny super eco(jasne) proszek osadzi sie na pozostalych urzadzeniach co ekspertom od odrzucania napraw gwarancyjnych sie bardzo spodoba.

Fajny temat fajne rozwiazanie ale chyba malo oplacalne bo obawiam sie ze falszywe wystrzaly tych buteleczek sie czesciej zdazaja niz prawdziwe pozary. W domu, malym labie chyba warte zainteresowania.

A tak przy okazji czym winno sie probowac gasic jeden palacy sie server w 10 rackowej szafie gdzie mamy jeszcze 10 pozostalych szaf do uratowania?

Rozum podpowiada ze gaszenie bezposrednie woda tylko jednego servera jest zle i niebezpieczne ale czy nie najbardziej efektywne i najmniej inwazyjne dla pozostalych urzadzen w serverowni?

Prosilbym o porade ludzi ktorzy juz sie z takowym problemem zmagali. Takich co to to juz wzieli raz odpowiedzialnosc na swoje barki za pokrycie tym bialym proszkiem dziesiatek urzadzen wartosci kilku mieszkan.
    Czy napewno gasili by proszkiem server/y jeszcze raz?
  • OptexOptex
    8126
    Poziom 11  
    Środek novec jest bezpieczny elektrycznie. W stanie normalnym jest cieszą. Pasuje w 46 stopniach. Można w stanie ciekłym wrzucić laptopa lub telewizor i nic się nie stanie. Będzie działał nadal. Do szaf serwerowych są dostępne metalowe zbiorniki, coś jak mała gaśnica. Proponuję obejrzeć filmy dostępne pod podanymi linkami.
    Oczywiście jest prawdą, że niektóre środki gaśnicze mogą powodować korozję.
    Z tego względu stosuje się przede wszystkim systemy wczesnej detekcji pożaru. Są na tyle czułe, że mogą zasygnalizować przełamanie się rezystor w szafie rack.
    To skrajność. W naszych warunkach takie czułości szczególnie zimą że względu na smog nie wchodzą w grę. Kto jest zainteresowany tematem polecam wyszukać Xtrali lub Vesda.
    BVBek
    Poziom 12  
    Moge sie zapytac "jako kto dokladnie" sie Pan tym tematem interesuje?
    Punkt widzenia zalezy od miejsca siedzenia i dla takiego Inspektora syst. przeciwpozarowych takie systemy sa fajne do polecenia bo oni nie martwia sie co sie stanie po falszywym wystrzale podczas stres testu lub kopaniu, deszyfrowaniu hasel w szafie pelnej kart nvidia. Dla nich to sa takie lekkie i bezpieczne tematy do "pogadanek o niczym" . Bo on tylko poleca zajrzec na rozwiazanie a nie "recomenduje/poleca" gotowego roziazania klientom i ON za nic wiecej nie odpowiada.

Z Drugiej strony jest ten biedny zwykly czlowieka nazwijmy go adminem ktory odpowiada za sprzet i ciaglosc uslugi. W przypadku takiego wystrzalu z jednej tylko z 1000 kapsulek ktore tez moga lada momet wystrzelic, on zaobserwuje cos co sie nazywa doslownie i w przenosni "SHIT HITS THE FAN"
    Moze ten bialy proszek nie zje mi wszystkich sciezek na plycie glownej ale kazdy wiatrak dostanie swoja porcje tego proszku zmieniajac wlasciwosci smarowania i efektywnosc chlodzenia. W konsekwencji mamy setki samolowow odzutowych w naszej jeszcze do nie dawna cichej serverowni i swiadomosc ze juz nikt mi sprzetu na naprawe gwarancyjna nie wezmie. Ten proszek bedzie widoczny nawet podczas recyklingu 10 lat pozniej gdy jakas firmy postanowi sprzedac ponownie ten server jako "odswiezony". Nie wiem jak w PL ale korpa lubia wydawac ekstra kase na rozszerzona gwarancje ktora wlasnie stracili bo Ty biedny adminie wlozyles kapsulke 5 szaf dalej. Osobiscie pewnie bym wyprosil takiego klienta z serverowni jak bym sie dowiedzial ze trzyma takie cos w swoich boxach.

Nie wiem gdzie ty siedzisz na tym obrazku stad moje pytanie. Jako "kto" pytasz?
    8126
    Poziom 11  
    1. Zainteresowało mnie rozwiązanie jako elektronika.
    Obajrzalem filmy i mnie to przekonało osobiście.

2. Nie wiem skąd się wziął temat proszku.
    Na jednym z filmów widać jak przechylenia kieliszka z tym środkiem (Nie wylanie a tylko przechyleni) powoduje zgaszenie świecy.

3. Cel tylko informacyjny. Ani nie zachwalam ani nie neguje.
    4. Jeśli komus jakaś wiedza nie jest potrzebna wystarczy nie czytać.

Jeśli na Elektrodzie ktoś napisze że wypuszczono jakiś nowy serwer czy urządzenie to nie powód by do autora mieć pretensje.
    BVBek
    Poziom 12  
    @8126 Jesli moja wypowiedz obebrales jako pretensje to bardzo przepraszam. Nic bardziej mylnego. Temat proszku pociagnolem bo do dzis nie wiem czemu sie go poleca w elektronice/serverach. Desperacko sam chcialbym aby mi to ktos wytlumaczyl.
    Poodczas gdy jedna z tych kapsulek sie gwaltownie rozpreza/eksploduje wygladalo to jaby wypuszczala proszek. Najwidoczniej to byl GAS jakis mieszanka z AZOTEM pewnie ktora odcina Tlen. Zakladam ze sa rozne czynniki ktore mozna tam wsadzic i pewnie proszek jest jednym z nich.
    Tak czy owak przepraszam jesli pomyslales ze moj wywod to byl atak. Temat fajny,potrzebny wiecej takich. Dzieki.

Znalazlem:
    NOVEC 1230 – zamiennik halonu. Ma zerowy wpływ na warstwę ozonową (ODP=0), czas życia w atmosferze wynosi 5 dni. Novec 1230 w temperaturze pokojowej jest cieczą, w stanie gaszenia staje się gazem. Jest to środek gaśniczy nieposiadający zapachu i barwy, który absorbuje energię cieplną, wywołując efekt schłodzenia. Jest w stanie bardzo szybko zneutralizować zagrożenie, zanim dojdzie do poważnych szkód. Novec 1230 to środek w pełni ekologiczny, nie pozostawiający mgły oraz nie powodujący szoku termicznego gaszonych urządzeń czy innych przedmiotów. Stosowany do gaszenia m. in. w serwerowni, centralach telefonicznych, muzeach, archiwach.

9 Lat na cylinder w sumie ok tylko 300USD za 80ml/2.7oz
    8126
    Poziom 11  
    Przypomnę, ponieważ w dyskusji może to umknąć, że są 2 podstawowe grupy. Jedna to EBulb, szklane, samodzielne, do zastosowań przez producentów elektroniki oraz te czerwone zbiorniki (AMFE / AMSG) do zastosowań np w szafach Rack, rozdzielnicach elektrycznych itp.
    Nikt sam nie będzie tego instalował w pojedynczym serwerze wewnątrz. No chyba że w domowym PC stacjonarnym. :-)
    AMSG wystarczy jedna na szafę ponieważ zbiornik 6cm x 38cm zabezpiecza około 1,6m3 objętości.

O pożarach od ładowarek telefonicznych często jest słychać.
    Gdyby taka ładowarka miała w środku Ebulb, może by tylko przestała działać, a nie inicjowała by pożaru. Niestety jak wiadomo ładowarki można kupić za niewielką cenę. Ebulb by ją zwiększyło o jakieś 20zł. Ja jednak gdybym miał wybór wybrał bym raczej tą droższą.

Co do zabezpieczenia serwerowni systemem gaszenia, to reguluje to Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów .
    § 27. 1. Stosowanie stałych urządzeń gaśniczych związanych na stałe z obiektem, zawierających zapas środka gaśniczego i uruchamianych samoczynnie we wczesnej fazie rozwoju pożaru, jest wymagane w:1) archiwach wyznaczonych przez Naczelnego Dyrek-tora Archiwów Państwowych;2) muzeach oraz zabytkach budowlanych, wyznaczo-nych przez Generalnego Konserwatora Zabytków w uzgodnieniu z Komendantem Głównym Pań-stwowej Straży Pożarnej;3) ośrodkach elektronicznego przetwarzania danych o znaczeniu krajowym.

W takich obiektach te czerwone zbiorniki w szafach rack to rozwiązanie dodatkowe i nie może zastąpić kompletnego systemu zabezpieczającego całą serwerownię.
    System zabezpieczający całe pomieszczenie może działać z wykorzystaniem różnych środków. O tym decyduje np. projektant lub rzeczoznawca.