Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Gramofon UNITRA Daniel 1100 - talerz się słabo obraca

321Tobiasz123 13 Nov 2020 21:03 1140 28
    321Tobiasz123
    Level 6  
    Dzień dobry, Mam problem z gramofonem unitra fonica Daniel 1100, mianowicie talerz obraca się bardzo słabo i żeby wystartował trzeba mu pomóc. Dodam jeszcze że gdy talerz jest zdjęty sam podtalerzyk obraca się bez problemu. Myślałem że to przez paski ale po ich wymianie sytuacja nie poprawiła się. Rozebrałem również i wyczyściłem w środku silnik napędowy.
    Spróbowałem również zasilić silnik z zasilacza laboratoryjnego (4V) i wtedy wszystko działa dobrze. Gdzie może być problem i które elementy sprawdzić? Z góry dziękuję za pomoc :D Pozdrawiam
    vodiczka
    Level 43  
    321Tobiasz123 wrote:
    Dodam jeszcze że gdy talerz jest zdjęty sam podtalerzyk obraca się bez problemu.
    321Tobiasz123 wrote:
    Rozebrałem również i wyczyściłem w środku silnik napędowy.
    Czy łożyskowanie talerza kolega sprawdził, wyczyścił i przesmarował?
    User removed account
    Level 1  
    321Tobiasz123
    Level 6  
    Winylov wrote:
    A kulka nie wypadła?
    O który element dokładnie chodzi? Pierwszy raz naprawiam ten konkretny model i średnio się orientuję...

Dodano po 4 [minuty]:

vodiczka wrote:
    321Tobiasz123 wrote:
    Dodam jeszcze że gdy talerz jest zdjęty sam podtalerzyk obraca się bez problemu.
    321Tobiasz123 wrote:
    Rozebrałem również i wyczyściłem w środku silnik napędowy.
    Czy łożyskowanie talerza kolega sprawdził, wyczyścił i przesmarował?
    Talerz jest położony na podtalerzyk , którego łożysko jest w zasadzie tuleją. Te elementy poczyściełem i nasmarowałem. Talerz obraca się bez większych oporów , jednak wprawienie go w ruch wymaga siły (dla niewielkiego silniczka dość sporej) bo jest on dość ciężki.
    arigato
    Level 27  
    Nawet gdyby wypadła „kulka” to z towarzyszeniem tak wielkiej masy – raczej nie powinno mieć to zbyt wielkiego znaczenia.
    Kolega winylov również się zna (łożyska, smarowanie) zatem wypada uzupełnić – gramofon jest urządzeniem posiadającym masę wirującą. Tylko korzystać. Im cięższe tym lepiej, bo koło zamachowe tutaj bardzo jest pomocne.
    Należy sprawdzić obwód odpowiadający za sterowanie napędem. Moje podejrzenie - jeden z kondensatorów filtrujących, ale nie na pewno, dla napędu silnika.
    Pozostaje jeszcze jeden z obwodów dla "play". Nie jestem jakimś zawołanym elektronikiem dlatego proszę nie traktować moich słów jako wyroczni.
    zadam64
    Level 39  
    321Tobiasz123 wrote:
    Dzień dobry, Mam problem z gramofonem unitra fonica Daniel 1100, mianowicie talerz obraca się bardzo słabo i żeby wystartował trzeba mu pomóc. Dodam jeszcze że gdy talerz jest zdjęty sam podtalerzyk obraca się bez problemu. Myślałem że to przez paski ale po ich wymianie sytuacja nie poprawiła się. Rozebrałem również i wyczyściłem w środku silnik napędowy.
    Spróbowałem również zasilić silnik z zasilacza laboratoryjnego (4V) i wtedy wszystko działa dobrze. Gdzie może być problem i które elementy sprawdzić? Z góry dziękuję za pomoc :D Pozdrawiam

A sam pasek nie jest za bardzo napiety .
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    gumisie
    Level 43  
    321Tobiasz123 wrote:
    Spróbowałem również zasilić silnik z zasilacza laboratoryjnego (4V) i wtedy wszystko działa dobrze
    W takim razie może warto sprawdzić napięcia?
    Gramofon UNITRA Daniel 1100 - talerz się słabo obraca
    321Tobiasz123
    Level 6  
    aksakal wrote:
    Podobne tematy na forach- https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3327806.html https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2886245.html#13901969 https://www.winyl.net/viewtopic.php?t=13131

Dodano po 17 [minuty]:

Na tej stronie schemat gramofonu z określonymi napięciami przy różnych prędkościach obrotowych https://elektrotanya.com/unitra_daniel_g1100fs.pdf/download.html

Tematy przeczytałem, ale nie dały mi one jeszcze odpowiedzi. Napięcia pomierzę i dam znać.

Dodano po 57 [sekundy]:

zadam64 wrote:
    321Tobiasz123 wrote:

A sam pasek nie jest za bardzo napiety .

Kupiłem nowy i jest on mam wrażenie optymalne. Próbowałem też z innymi paskami ,ale efekt był podobny.

Dodano po 1 [minuty]:

Winylov wrote:
    Zajrzyj do tulei, może jest na jej dnie.
    Gramofon UNITRA Daniel 1100 - talerz się słabo obraca
    Faktycznie... U mnie nie ma tej kulki i nie ma jej niestety również w tulejce. Czym można ją zastąpić i gdzie takiej szukać?
    User removed account
    Level 1  
    gumisie
    Level 43  
    321Tobiasz123 wrote:
    Czym można ją zastąpić i gdzie takiej szukać?
    W łożyskach kulkowych? :wink:
    User removed account
    Level 1  
    kazikszach
    Level 36  
    Lepiej do zakładu mechaniki samochodowej, coś znajdą z zużytych łożysk.
    gumisie
    Level 43  
    kazikszach wrote:
    Lepiej do zakładu mechaniki samochodowej, coś znajdą z zużytych łożysk.
    Można również odwiedzić jakiś pobliski punkt skupu złomu.
    Warto z sobą zabrać suwmiarkę. :wink:
    398216 Usunięty
    Level 43  
    W pewnych seriach gramofonów "oszczędnościowo" kulka była zastępowana obtoczeniem (na półokrągło) końcówki wałka pod-talerzyka. Jeśli więc kulki brak - trzeba sprawdzić jak wygląda końcówka ośki pod-talerzyka najpierw. Jeśli była przewidziana kulka w roli łożyska oporowego - ośka ma stożkowe podtoczenia na nią.
    gumisie
    Level 43  
    398216 Usunięty wrote:
    Jeśli była przewidziana kulka w roli łożyska oporowego - ośka ma stożkowe podtoczenia na nią.
    Potwierdzam.
    Przydałoby się zdjęcie "ośki" jaką posiada Autor tematu.
    vodiczka
    Level 43  
    398216 Usunięty wrote:
    W pewnych seriach gramofonów "oszczędnościowo" kulka była zastępowana obtoczeniem (na półokrągło) końcówki wałka pod-talerzyka
    Tak było we wszystkich fonikowskich gramofonach popularnych. Cały gramofon był "oszczędnościowy" ;)
    kazikszach
    Level 36  
    vodiczka wrote:
    398216 Usunięty wrote:
    W pewnych seriach gramofonów "oszczędnościowo" kulka była zastępowana obtoczeniem (na półokrągło) końcówki wałka pod-talerzyka
    Tak było we wszystkich fonikowskich gramofonach popularnych. Cały gramofon był "oszczędnościowy" ;)

Daniel był raczej wyższej klasy i wczesnej konstrukcji, więc myślę, że jest tam kulka.
    vodiczka
    Level 43  
    kazikszach wrote:
    Daniel był raczej wyższej klasy i wczesnej konstrukcji, więc myślę, że jest tam kulka.
    Raczej była bo autor tematu nie może jej znaleźć a w Danielu powinna być na 100%. W niektórych późniejszych gramofonach wyższej klasy niż popularna, zrezygnowano z kulki.
    User removed account
    Level 1  
    398216 Usunięty
    Level 43  
    vodiczka, kazikszach, Można oczywiście się przekomarzać i przedstawiać swoje racje, ale... Po co? Poczekajmy na Autora. Potwierdzi podtoczenie stożkowe - OK. Nie potwierdzi i będzie na półokrągło - też dobrze. Ale przynajmniej będziemy mogli mówić o konkretach, nie tym co się komuś wydaje.
    Kilka 1100'ek miałem na warsztacie i kilka "patentów" oszczędnościowych w nich (i nie tylko w nich) widziałem.
    User removed account
    Level 1  
    398216 Usunięty
    Level 43  
    321Tobiasz123 wrote:
    czy jej brak może być rozwiązaniem moich problemów z tym gramofonem?
    Oczywiście, że może. Przecież z kulką cały ciężki talerz podpierany jest na bardzo niewielkiej powierzchni czyli opory mechaniczne praktycznie zerowe (nie mylić z bezwładnością), jak kulki nie ma opiera się na obrzeżu podtoczenia - czyli opory wzrastają kilkukrotnie. W polskich gramofonach (poza Bambino i podobnymi) silniczki napędowe maja bardzo niewielkie moce - nic dziwnego, że nie ma siły.
    Poza tym co wyżej - pozostaje jeszcze jedna kwestia - bez kulki talerz będzie niżej o ok. 3mm - niby niewiele, ale przez to zmienia się kąt natarcia igły, który powinien być odpowiedni (stąd w niektórych gramofonach istnieje możliwość regulacji wysokości ramienia) i trzeba by go skorygować pod inną wysokość talerza.
    321Tobiasz123
    Level 6  
    Dziękuję bardzo za pomoc! Rzeczywiście winowajcom był brak kulki, z powodu że nigdy wcześniej nie serwisowaniem polskich gramofonów z wyższej półki to nie miałem pojęcia że taki element powinien tam być. pasującą kulkę wygrzebałem z łożyska ze starego koła od roweru. Kulka Co prawda ma średnicę mniejszą o milimetr, ale działa wyśmienicie. Pozdrawiam