logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Obliczenie ilości ciepła dostarczanego ciepłociągiem

cygi899 02 Gru 2020 11:27 1419 7
REKLAMA
  • #1 19084094
    cygi899
    Poziom 2  
    Posty: 4
    Ocena: 3
    Dzień dobry

    Mam do policzenia sumaryczną (roczną) ilość ciepła jaką dostarcza ciepłociąg o średnicy DN 400 do teoretycznego węzła, który odbiera ciepło. Czy ktoś z Was ma pomysł jak to można policzyć? Od jakiego wzoru zacząć?
  • REKLAMA
  • #2 19084140
    Wojewoda82
    Poziom 29  
    Posty: 967
    Pomógł: 118
    Ocena: 390
    Brak temperatury jaka jest pompowana do węzła, temperatury na powrocie oraz przepływu czynnika grzewczego aby to policzyć.

    litr wody podgrzany o 1 stopień to około 1,16Wh.

    Więc będzie to Delta temperatury miedzy zasilaniem a powrotem pomnożona razy te 1,16Wh i razy przepływ przez interesujący ciebie czas. Przecież identycznie mierzy ciepłomierz.

    Czyli np delta jest 30 stopni na węźle, przepływ to np 1 000 000 litrów rocznie to daje to 34800kWh. 30 x 0,00116kWh (zamiana Wh na kWh) x 1 000 000. W ten sposób to policzysz. Pomijam tu wszelkie straty na przesyle itp.
  • REKLAMA
  • #3 19084231
    cygi899
    Poziom 2  
    Posty: 4
    Ocena: 3
    Dziękuję za odpowiedź.

    Wstępne założenia:
    DN 400
    V = 3 m/s
    Uśrednijmy delta T dla poszczególnych miesięcy w zależności od średniej temp. atmosferycznej:
    Styczeń dT= 48,1
    Luty dT = 40,2
    Marzec dT = 37
    Kwiecień dT = 30,5
    Maj dT = 30
    Czerwiec dT= 30
    Lipiec dT = 30
    Sierpień dT = 30
    Wrzesień dT = 30
    Paźdzernik dT = 30
    Listopad dT = 35,5
    Grudzień dT = 38,4

    Miesięcznie będziemy notować przepływ w zależności od czasu trwania misąca wg wzoru:
    Vobj = prędkość przepływu x S
    Vobj = 3 m/s x piD^4/4 = 0,377 m3/s

    Czy dobrze rozumiem, że teraz wystarczy powyższe dane przemnożyć:
    Q = dT x przepływ miesięcznie x 0,00116kWh (??) - da wartość miesięczną
    Następnie zsumować wartości.
  • Pomocny post
    #4 19084330
    Wojewoda82
    Poziom 29  
    Posty: 967
    Pomógł: 118
    Ocena: 390
    Tak, właśnie w ten sposób
  • REKLAMA
  • #5 19084362
    cygi899
    Poziom 2  
    Posty: 4
    Ocena: 3
    Na szybko wpuściłem to w excela, wyszło następująco:
    495912250,7 kWh/rok
    1785141,3 GJ/rok

    I tutaj niestety mam wątpliwości. Moje mieszkanie 50 m2 według świadectwa charakterystyki energetycznej ma zapotrzebowanie na CO i CWU łącznie w wysokości 3364 kWh/rok. Więc dzieląc te dwie wartości dostanę teoretyczną liczę podobnych mieszakań, którą może potencjalnie obsłużyć dany rurociąg. Wychodzi astronomiczna suma 147 417 mieszkań. I ten wynik niestety budzi moje poważne wątpliwości co do poprawności wykonanych obliczeń.

    Czy któryś z użytkowników mógłby potwierdzić, czy powyższe wyniki mają rację bytu?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #6 19084588
    Wojewoda82
    Poziom 29  
    Posty: 967
    Pomógł: 118
    Ocena: 390
    Srednica rury to 400mm a więc 3,14 x 200 x 200 daje 125600mm2 czyli 12,56dm2 x przepływ 3m/s czyli 30dm/s. =377dm3/s
    czyli 377 litrów/s
    To samo co u Ciebie. 377l/s i delta np 48,1 daje 21kWh energii na sekundę 11262kWh /minutę . Ciepłownia musiałaby mieć moc 75,7MW aby w pełni obsłużyć taki pobór ciepła, pomijamy tutaj straty.

    Ale w mieszkalnictwie nikt nie korzysta zawsze 100% z mocy dostarczanej, tylko jest to jakiś ułamek tej mocy odbierany do ogrzewania mieszkań.

    PS moc ciepłowni Wola to 348 MWt. To jedna z 3 elektro/ciepłowni w Warszawie T na końcu oznacza energię w postaci cieplnej produkowanej przez tą ciepłownię w przeciwieństwie do MWe, gdzie ten skrót oznacza moc elektryczną elektrowni/elektrociepłowni.

    PS twoje meiszkanie ma bardzo niskie zapotrzebowanie na energię, liczyłbym na mieszkanie bliżej 7000kWh rocznie, a przecież ciepło odbierają też domy i zakłady przemysłowe, biura itp
  • Pomocny post
    #7 19084623
    jack63
    Poziom 43  
    Posty: 11737
    Pomógł: 848
    Ocena: 2797
    Wojewoda82 napisał:
    Tak, właśnie w ten sposób

    To zgrubne obliczenia. Dobre do projektów, a nie do rzetelnego pomiaru poboru ciepła.
    Ciepłomierze uwzględniają np. zmianę gęstości wody przy zmianie temperatury. Do tego prędkość przepływu nie jest taka sama w przekroju rury. Ciepło właściwe też zależy od temperatury i ciśnienia. Do tego dochodzą niedokładności samych pomiarów.
    Niby są to drobne błędy, ale dość, że jest ich kilka, to jeszcze małe procenty błędu przy olbrzymich ilościach mogą dawać niezłą kasę gdy chodzi o rozliczenia handlowe.
  • #8 19084646
    cygi899
    Poziom 2  
    Posty: 4
    Ocena: 3
    Bardzo dziękuję za pomoc. Rozjaśniło mi to pogląd na całość zagadnienia. Resztę policzę sam. Założenia przyje takie, żeby wyszło dobrze.

    Życzę zdrowia w ciężkich czasach!

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy obliczenia rocznej ilości ciepła dostarczanego przez ciepłociąg o średnicy DN 400 do teoretycznego węzła. Użytkownik poszukiwał wzorów i metod do przeprowadzenia obliczeń. Odpowiedzi wskazują, że kluczowe są dane dotyczące temperatury zasilania, temperatury na powrocie oraz przepływu czynnika grzewczego. Ustalono, że ciepło można obliczyć jako iloczyn różnicy temperatur (delta T), przepływu oraz współczynnika 1,16 Wh/litr. Użytkownik przedstawił miesięczne wartości delta T oraz obliczenia przepływu, co doprowadziło do wstępnych wyników rocznych. Pojawiły się wątpliwości co do poprawności obliczeń, zwłaszcza w kontekście zapotrzebowania na ciepło w mieszkaniach. Wskazano również na potrzebę uwzględnienia strat ciepła oraz zmienności gęstości wody przy różnych temperaturach.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA