Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Skoda Octavia - Cena wymiany oleju w skrzyni biegów

Gabrjiel 02 Sep 2021 19:56 987 21
    Gabrjiel
    Level 3  
    Witam,
    mam pytanie czy wg Was koszt usługi wymiany oleju skrzyni biegów 5 w Skodzie Octavii mk1 2,0/115 za 120 pln to nie jest trochę przesada?

Wymiana oleju w silniku w moich stronach to ok 70 zł, to aż 50 zł więcej kosztowała by wymiana oleju w skrzyni? Do tego przecież też się podnosi auto, jeden płyn spuszcza, drugi wlewa... prawie 50% drożej.

Ile średnio w Waszych stronach kosztuje wymiana oleju w skrzyni ręcznej?, orientował się ktoś? Liczyłem prawdę mówiąc tak max 80-90 zł brutto bo to przecież nie automat.
    I nie piszę tego tematu po to by się żalić czy płakać, tylko zastanawiam się czy aż tak wzrosły ceny usług czy trafiłem na drogi warsztat?

Olej oczywiście kupiłem własny, także chodzi tylko o koszt robocizny.

PS
    Z tego co widze to za ok 900 zł to można nabyć skrzynię po regeneracji do tego silnika z kompletem olejów także za 15% tego raptem sama wymiana oleju..
    pszczolek
    Level 15  
    Chcieliście polskiego ładu to go macie.. Pieniądze poprzez inflację są teraz gówno warte. Dlatego ceny towarów i usług idą do góry nic z tym nie zrobisz. Nikt przecież nie chce dokładać do swojego interesu :) . U mnie w warsztacie taka wymiana jak klient przywozi swój olej to 100zł brutto.
    tzok
    Moderator of Cars
    ...jak byś brał olej w warsztacie to pewnie sumarycznie wyszło by Cię taniej, ale cena raczej normalna teraz, głównie z powodów j/w. W automacie to jedno zero dochodzi na końcu (razem z olejem) ;)

Poza tym raczej mało kto wymienia olej w skrzyni manualnej...
    Gabrjiel
    Level 3  
    No ja wszystko rozumem, ale w kwietniu jakoś w innym serwisie zmieniałem olej w silniku, świece oraz filtr paliwa i za robotę zapłaciłem 150 zł..także zastanawia mnie w którym miejscu na osi x jesteśmy że tak powiem.

Oleju do skrzyni w serwisie nie chce kupować, bo właśnie 2 lata temu mi gdzies tam wymienili bo skarżyłem się że kiepsko wchodzi 1 bieg, a to raczej wina synchronizatora, teraz jest nieco lepiej, ale tamte łebki wlały chyba smalec i było sto razy gorzej!!!
    I tak się męcze od tego czasu, w końcu powiedziałem dość i kupiłem samodzielnie Castrola syntrans 75W90 GL+4

No ale nie spodziewałem się aż takiej kwoty za wymianę, to jest w ogóle dziwne bo czołowy znany warsztat nr 1 u mnie w dużym mieście, który pojawia się na 1 stronie google jak się wpisze mechanik i miejsowość, działający w centrum 1km od dworca głównego, ma w cenniku wymianę oleju w skrzyni za 60 zł netto także jak widać polski ład nie każdego chyba obejmuje ;)

No chyba że to jest cena "od" i dotyczy Fiata CC 700 :)

Bo mnie dziwi fakt, że to zwykła Octavia a nie Audi A6 z V6 i 6 biegowa skrzynka, no chyba że to potem już nie ma znaczenia.
    pszczolek
    Level 15  
    Cenniki w warsztatach masz zaczynające się od magicznego słowa "od"
    andrzej20001
    Level 43  
    Od poczatku rozmowy klient-warsztat dodam
    Gabrjiel
    Level 3  
    pszczolek wrote:
    Cenniki w warsztatach masz zaczynające się od magicznego słowa "od"

Zgadza się tylko pytanie co to znaczy "od"? Bo jednak Octavia z pokaźnym 2,0 to nie jest BMW 540i ;)

no dobra czyli 120 zł to jest normalna cena chociaż pewnie ciut wyższa niż standardowo tak?
    andrzej20001
    Level 43  
    Słysząc zapewne te historie o popsutej skrzyni i widząc klienta dzierżącego swój olej pomyśleli i zrobili swoje. Ma być dobrze i jest.
    stasiekb100
    Level 26  
    Zatrudnij się w jakiś warsztacie, to po godzinach wymienisz sobie za darmo. A że podrożało wszystko to fakt. Nie jestem sobie w stanie tego wyobrazić jak to się skończy. Drukowanie pieniędzy w tamtym roku swoje zrobiło.
    Aleksander_01
    Level 41  
    pszczolek wrote:
    Chcieliście polskiego ładu to go macie...

I to mi się podoba. 500 +, bony wakacyjne inne dotacje, oto skutki.
    andrzej20001
    Level 43  
    Do lidla ze 100 wchodzisz i w siatce wynosisz podstawowe produkty na co dzień ,bez fajek i alko oczywiście.
    michal_rybka
    Level 32  
    a jaki to problem sobie samemu wymienić? kładziesz się pod auto, luzujesz śruby spustową i zalewową/czujnik wstecznego, podkładasz miskę, odkręcasz śrubę spustową, idziesz na obiad/kawę/fajkę/piwo czy cokolwiek, wracasz, zakręcasz, odkręcasz śrubę zalewową/czujnik wstecznego, bierzesz lejek z kawałkiem szlaucha nałożonego, wsadzasz w dziurkę i lejesz tyle oleju ile podaje producent ew troszkę więcej, zakręcasz korek i tyle.

Jeśli Ci się nie chce tego zrobić zaoszczędzając 120zł no to nie marudź tylko zapłać komuś, komu się zechce.

Ja bym nie zapłacił bo jestem "żydem" a poza tym nie dał bym komuś łap wsadzać w mój samochód, więc sam robię takie i dużo bardziej skomplikowane rzeczy np tydzień temu całą sobotę wymieniałem skrzynię automatyczną w swojej Astrze F, bez garażu, kanału czy nawet stodoły, na podwórku normalnie, można? można, tylko chcieć trzeba, a nie lamentować

PS. castrol to gówniany olej, no chociaż lepszy od Hipolu który tam pewnie nalali ;)
    Q-mac
    Level 25  
    Akurat w tych skrzyniach trzeba nalać dokładnie olej z aprobatą VW. Kiedyś wlałem coś innego-dopóki się nie nagrzała-katorga.
    strucel
    Level 33  
    Gabrjiel wrote:
    Witam,
    mam pytanie czy wg Was koszt usługi wymiany oleju skrzyni biegów 5 w Skodzie Octavii mk1 2,0/115 za 120 pln to nie jest trochę przesada?

Wymiana oleju w silniku w moich stronach to ok 70 zł, to aż 50 zł więcej kosztowała by wymiana oleju w skrzyni? Do tego przecież też się podnosi auto, jeden płyn spuszcza, drugi wlewa... prawie 50% drożej.

No niekoniecznie olej z silnika można odsysarką ściągnąć a ze skrzyni już nie w każdym przypadku.
    stasiekb100
    Level 26  
    Q-mac wrote:
    Akurat w tych skrzyniach trzeba nalać dokładnie olej z aprobatą VW. Kiedyś wlałem coś innego-dopóki się nie nagrzała-katorga.
    Czy do meganki iii 1.5 też trzeba lać firmowy olej, czy zwykły?
    Aleksander_01
    Level 41  
    stasiekb100 wrote:
    Q-mac wrote:
    Czy do meganki iii 1.5 też trzeba lać firmowy olej, czy zwykły?

Co to znaczy zwykły ? Leje się taki jaki przewidział i zaleca producent samochodu. W samochodach europejskich nie jest problem dostać oryginalny olej, gorzej jest z azjatyckimi. W Europie nie kupisz oryginału lub bardzo ciężko i drogo, co dziwne za wschodnią granicą bez problemu. Ja akurat wczoraj wymieniałem olej w skrzyni biegów, kupiłem 2 l Ravenola gdyż jego parametry były najbardziej zbliżone do oryginału.
    Pamiętam dawniejsze oleje przekładniowe, gęste i mało płynne. Obecnie olej ma płynność wody.
    Ciekawe jak odsysarką dojść do najniższego miejsca w skrzyni, tym bardziej że wlew jest "na poziomo".
    kkknc
    Level 43  
    Aleksander_01 wrote:

Co to znaczy zwykły ? Leje się taki jaki przewidział i zaleca producent samochodu. W samochodach europejskich nie jest problem dostać oryginalny olej, gorzej jest z azjatyckimi.

Sporo azjatyckich ma w skrzyni silnikowy.

Dodano po 6 [minuty]:

Gabrjiel wrote:
    No ja wszystko rozumem, ale w kwietniu jakoś w innym serwisie zmieniałem olej w silniku, świece oraz filtr paliwa i za robotę zapłaciłem 150 zł..także zastanawia mnie w którym miejscu na osi x jesteśmy że tak powiem.

Nic nie rozumiesz i nawet się nie starasz. Auto oglądasz od strony kierownicy.
    Silnik zarobisz sam na luzie w 30minut. Olej odsysarka, filtr widać , świece też korek wlewu oleju na widoku do tego dużej średnicy. Nawet dziecko z przedszkola wskaże ci te elementy na silniku. A teraz ile zachodu jest że skrzynią wskaż chociaż korki.
    Aleksander_01
    Level 41  
    kkknc wrote:

Sporo azjatyckich ma w skrzyni silnikowy.

Dodano po 6 [minuty]:

Olej odsysarka, .

Podaj chociaż dwie marki "azjatów" które mają olej silnikowy w skrzyni.
    Oczywiście odsysarkę do olejów posiada każdy amator, ostatnio były w biedronce po 3,6 zł.
    tzok
    Moderator of Cars
    Aleksander_01 wrote:
    Oczywiście odsysarkę do olejów posiada każdy amator, ostatnio były w biedronce po 3,6 zł.
    Niewiele się pomyliłeś, nie w Biedronce, a w Juli i nie za 3,6 zł, tylko za 59,99 zł ;) niemniej jest to sprzęt w zasięgu przeciętnego amatora.
    Aleksander_01
    Level 41  
    tzok wrote:
    Aleksander_01 wrote:
    Niewiele się pomyliłeś, nie w Biedronce, a w Juli i nie za 3,6 zł, tylko za 59,99 zł ;) niemniej jest to sprzęt w zasięgu przeciętnego amatora.

No to koniec świata już niedaleko. Miałem kiedyś taką profesjonalną za kilka tysięcy, sprzedałem, wolę po stokroć tradycyjną metodę "na korek spustowy". Jest szybsza, pewniejsza tylko może ciut brudniejsza. W swoim sprzęcie olej spuszczam całą noc, potrafi jeszcze ścieknąć około 200 ml.

Przecież jeszcze nie tak dawno wymiana oleju to była podstawowa czynność którą znał każdy kierowca, no prawie każdy. kkknc dobrze pisze, tylko trochę chęci i po zabawie.
    kkknc
    Level 43  
    Aleksander_01 wrote:

Podaj chociaż dwie marki "azjatów" które mają olej silnikowy w skrzyni.

Lidl Jula Aliexpress. S takiej używam do napełniania mostów i zwolnic.
    Marki nie ma problemu, zaraz odpalę autdatę i sprawdzę. Na szybko to Isuzu.
    Niektóre Toyoty, a i Mazda na Dexonie II jeździła i to skrzynie ręczne.
    Aleksander_01
    Level 41  
    W sumie to olej w skrzyni jest dużo mniej wysilony niż w silniku (brak spalania, mniejsze przeciążenia, itd).
    Co do nalewania do skrzyni - butelki z olejem miały w korku specjalną rurkę około 7 cm i średnicy zewnętrznej 10 mm. Kupiłem odpowiedni wężyk i zalewanie skrzyni zrobiło się dziecinnie proste.
    Nie jest to metoda dla zawodowców (zbyt długi czas, co chwilę trzeba wyrównywać ciśnienie w butelce), ale dla amatorów lepszej nie ma.