Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Keyboard GEM WX2 - nie startuje.

HotIce 13 Mar 2022 12:06 603 22
    HotIce
    Level 17  
    Witam kolegów,
    Proszę o pomoc w naprawie tego starego keyboarda. Kupiłem w takim stanie że po włączeniu zapala się podświetlenie przycisków oraz wyświetlacza ale płyta główna nie startuje. Płyta jest oparta o procesor Motorola 68302. Posprawdzałem na początek napięcia, są obecne 5v oraz 12v. Zauważyłem że ktoś łatał ścieżki po tym jak bateria się wylała, 4 scieżki były sztukowane, poprawiłem dla pewności i zdaje się że powinny być ok. Wstawiłem nową baterię. Sprawdziłem rezonatory i wszystkie pracują poza jednym - do podtrzymania daty. Myślę że powinien pracować cały czas bo jest zasilanie z baterii NiCD 3.6v. Tutaj właśnie mam wątpliwość co do działania tego kwarcu. Zamieszczam schemat płyty i jest tam ten kwarc XT6 - 32Mhz, jest dołączony do układu IC63 do n. 2 oraz 3. Na n. 2 tego układu jest napięcie baterii około 4v, na n. 3 zero wolt i nie ma oscylacji wcale, kwarc nie pracuje, ale dlaczego? czy są jakieś specjalne warunki w działaniu tego układu aby pojawiły się oscylacje? Nie wiem czy działanie tego układu podtrzymania pamięci ma wpływ na blokowanie uruchomienia instrumentu ale jest to podejrzane. W załączeniu schemat płyty, datasheet układu DS1202 oraz zdjęcie płyty. Podaję jeszcze napięcia na wszystkich nogach układu IC63 po włączeniu zasilania:

1 - 0v
    2 - 4.4v
    3 - 0v
    4 - 0v
    5 - 5v
    6 - 0v
    7 - 0v
    8 - 4.4v

Keyboard GEM WX2 - nie startuje. Keyboard GEM WX2 - nie startuje.
    bestboy21
    Level 39  
    Mogłeś zatrzymać działanie generatora podpinając przyrząd (pojemności). Więc tym bym się nie sugerował na początek.
    Na początek abecadło, masz tam sporo podstawek pod scalaki, po "10 latach" one lubią nie łączyć, wyjąć i włożyć, scalaki nawet lekko przeszlifować papierem 1000. (uwaga na elektrostatykę), myślę że mokry papier załatwi sprawę ;)
    Do wyjęcia scalaków z podstawek PIN polecam szpilkę i podważanie każdego rogu po kolei po milimetrze, spokojnie wychodzą.
    HotIce
    Level 17  
    Wszystkie układy wyciągnięte, wyczyszczone i popsikane kontaktem s. Bez zmian. XT6 ma stan wysoki napięcia baterii i nie pracuje tak jak poprzednio. Piszesz kolego że przyłożenie sondy może wygaszać oscylacje, ale inne kwarce nie są wygaszane, co o tym myśleć? Poza tym zauważyłem że XT4 też nie pracuje, tzn na jednej z jego nóg jest +5v bez oscylacji, może po starcie systemu jest załączany IC64 (obsługa klawiatury muzycznej) a ten kwarc jest do niego podłączony i dopiero wtedy są oscylacje.. Ogólnie myślę że trzeba by było sprawdzić czy procesor próbuje czytać firmware ale nie wiem jak do tego podejść z oscyloskopem..
    bestboy21
    Level 39  
    HotIce wrote:
    Wszystkie układy wyciągnięte, wyczyszczone i popsikane kontaktem s. Bez zmian. XT6 ma stan wysoki napięcia baterii i nie pracuje tak jak poprzednio. Piszesz kolego że przyłożenie sondy może wygaszać oscylacje, ale inne kwarce nie są wygaszane, co o tym myśleć?

Masz rację, dlatego pytałem o sposób pomiaru.

IC63 z definicji ma pracować cały czas, po to ma baterię. Nie wiem tylko co się stanie po zwarciu szyny, to by mogła być wskazówka. Można spróbować go wylutować bo on nic poza kwarcem i zasilaniem nie potrzebuje do działania. Wtedy sprawdzić czy pracuje, bo tak sobie myślę, skoro ktoś już raz tam łatał a bateria była wylana.. to trzeba trzymać ten trop.

Czytał kolega datashet dallasa? Jest tam ciekawe zdanie, 10. ICC2 is specified with RST, I/O, and SCLK open. The clock halt flag must be set to logic one (oscillator disabled) , w pewnych warunkach oscylator się zatrzyma ale one nie powinny wystąpić w tym urządzeniu po jego wyłączeniu.
    bestboy21
    Level 39  
    HotIce wrote:
    Czyli jeśli IC63 był by sprawny to po wylutowaniu i dołączeniu do nóg 2,3 rezonatora oraz do nóg 4,8 zasilania 4v baterii, kwarc musi zacząc działać?

Odłącz zasilanie (baterię) i podłącz.
    Myślę, jak nie wystartuje, to albo coś przywiera szynę albo sam scalak padł (w co wątpię).
    Pomierz rezystancję, CLK, SCIO (względem masy), tam są pull upy, więc powinno wyjść w kΩ. Nie ma przebarwień na PCB w około?, bywa tak że wylany elektrolit wsiąka w laminat i powierzchowne mycie daje złudną nadzieję (a jest zwarte coś 5cm dalej), elektrolit potrafi migrować pod soldermaską.
    HotIce
    Level 17  
    Po wylutowaniu DS1202 i podłączeniu tylko rezonatora i baterii, na pinie 2 jest jak poprzednio napięcie baterii i nie ma oscylacji, zamówiłem na próbę układ DS1302 bo podobno można go zamienić z DS1202, jak go będę miał to sprawdzę jak to będzie działać i dam znać.

Quote:
    Pomierz rezystancję, CLK, SCIO (względem masy), tam są pull upy, więc powinno wyjść w kΩ

Te rezystancje to na pinie:
    5 - 8 kohm
    6 - 60 Mohm
    7 - otwarte, nieskończona rezystancja ale do nóżki procesora jest przejście.
    HotIce
    Level 17  
    Pomiary oscyloskopem na nogach procesora linii adresowych oraz danych nie wykazują żadnych przebiegów, jest na nich tylko stan wysokie, brak komunikacji, procesor jest jakby zatrzymany. Nie wiem jak to sprawdzić od podstaw, co powinno się dziać po włączeniu zasilania z procesorem (zakładając że jest sprawny) czy powinien od razu czytać firmware z układów IC16, IC18, czy może eeprom IC62?
    bestboy21
    Level 39  
    Sprawdzałeś obwód resetu CPU?
    Sprawdzałeś z odłączoną płytką klawiatury? (górną).
    HotIce
    Level 17  
    bestboy21 wrote:

tak, sprawdzam z odłączoną płytą panelu przycików na złączu CN3. Nie wiem jak sprawdzić reset cpu, w instrukcji jest że IC59 na nodze 6 ma sygnał RST przez 380ms, a tutaj jest ciągle wysokie, czy dobrze to rozumiem? poza tym tam jest kreska nad RST CPU czy to znaczy że jest to stan zanegowany? więc ma być srtan niski przez 380ms a potem wysoki?
    bestboy21
    Level 39  
    HotIce wrote:
    bestboy21 wrote:

tak, sprawdzam z odłączoną płytą panelu przycików na złączu CN3. Nie wiem jak sprawdzić reset cpu, w instrukcji jest że IC59 na nodze 6 ma sygnał RST przez 380ms, a tutaj jest ciągle wysokie, czy dobrze to rozumiem? poza tym tam jest kreska nad RST CPU czy to znaczy że jest to stan zanegowany? więc ma być srtan niski przez 380ms a potem wysoki?

Dokładnie, stan niski jest resetem, stan wysoki pracą.

Wcześniej pisałeś że występują napięcia 4.4 wolta na scalakach, mam pewne obawy czy tam nie powinno być 5V a napięcie w okolicy 4.5V bywa napięciem progowym stabilnej pracy.

Że się tak wyrażę, napięcie 4.4V jest kompletnie z du..y. (chyba że wyłącznie na RTC) a reszty nie mierzyłeś, tam leci 5V + dioda, i wyjdzie 4.4V więc OK.

Generalnie, zmierzam do tego żeby zmierzyć jeszcze raz zasilanie (na nogach zasilania scalaków) bo coś mi tam śmierdziało. Dokładnie chodzi o główne szyny zasilania.
    HotIce
    Level 17  
    Kupiłem 3 takie moduły bo w nich jest DS1302
    Keyboard GEM WX2 - nie startuje.
    a podobno można nim zastąpić DS1202. Okazuje się że tutaj też nie ma oscylacji na kwarcu, widocznie jakaś instrukcja uruchamia pracę kwarcu więc ten mój stary może być sprawny tylko nie dostał sygnału z CPU i jest zatrzymany.Podmieniłem procesor MC68302 z płytki "video board" bo zauważyłem że tam jest taki sam, nic to nie zmieniło. Potem wylutowałem EEPROM 93c46 (IC62), sprawdziłem w programatorze i okazało się że jest uszkodzony. Pytanie czy ta pamięć jest kluczowa do startu systemu czy może bez niej płyta też powinna wystartować?może tu są trzymane tylko jakieś ustawienia użytkownika? Następna sprawa skąd wziąć wsad do tej pamięci żeby wgrać do sprawnej?
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    HotIce wrote:
    Potem wylutowałem EEPROM 93c46 (IC62), sprawdziłem w programatorze i okazało się że jest uszkodzony. Pytanie czy ta pamięć jest kluczowa do startu systemu

Procesor MC68302 nie ma wbudowanej pamięci rom, czyli do rozruchu konieczna jest zewnętrzna pamięć. Ale to zazwyczaj pamięć równoległa, tu obstawiał bym te kostki z naklejkami, pomiędzy kostkami ramu m5m51008.

Przy pamięci szeregowej w pierwszej kolejności sprawdź (oscyloskopem) czy jest jakiś ruch na pinach transmisji, czy kostka jest odpytywana.
    HotIce
    Level 17  
    adambyw wrote:
    Przy pamięci szeregowej w pierwszej kolejności sprawdź (oscyloskopem) czy jest jakiś ruch na pinach transmisji, czy kostka jest odpytywana.

Po włączeniu brak aktywności na padach pod wlutowanym układem, jest tylko na stałe 5v na padach 4,5. Co więcej nie ma żadnej wymiany informacji na układach eprom IC16-IC20, na niektórych liniach adresowych/danych jest tylko stan wysokie 5v. Sprawdziłem te 4 epromy w programatorze i wszystkie się odczytują, jakąś zawartość mają.
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Kwestię pamięci szeregowej na tym etapie bym pominął. Podobnie jak zegara czasu rzeczywistego.
    Procesor uruchamiając się czyta z pamięci ROM. Tam zaczyna swoją inicjalizację i na nich musi pojawiać się ruch.
    Kwarc procesora sprawdziłeś?
    HotIce
    Level 17  
    adambyw wrote:
    Kwestię pamięci szeregowej na tym etapie bym pominął. Podobnie jak zegara czasu rzeczywistego.
    Procesor uruchamiając się czyta z pamięci ROM. Tam zaczyna swoją inicjalizację i na nich musi pojawiać się ruch.
    Kwarc procesora sprawdziłeś?

Tak jest, sprawdzony, był zaśniedziały i działał ale dla pewności wylutowałem go i wyczyściłem. Ma ładną sinusidę 16Mhz. Na włoskim forum dot. inst. GEM zapytałem o wsady do epromów i jeden z użytkowników mi przysłał tzw. WX2 Plus upgrade - jakaś modyfikacja która podobno ma działać na WX2. Zaprogramowałem te 4 epromy, niestety bez zmian. Następnie kupiłem MC68302 z wylutu. Po zamianie cpu płyta też nie startuje ale jest pewna zmiana, sygnał /HALT po włączeniu jest około minuty wysoki i na liniach danych i adresowych jest jakiś ruch, wydaje się jakby to wszystko pracowało, ale na wyświetlaczu nic, brak startu systemu. Nie jest też czytany ten 8 nóżkowy eeprom IC62 - być może nie powinien teraz być czytany tylko po starcie systemu podczas użytkowania instrumentu się jakieś dane konfiguracyjne zapisują. Brak jest też ruchu na liniach CPU do układu kalendarza IC63, nie ma też oscylacji na kwarcu XT6 - 32Mhz, dopiętym do tego układu - wyczytałem że układy typu DS1202 (tutaj wstawiłem DS1302 bo podobno są zamienne a oryginalny był uszkodzony, miał zwarcie) może być zatrzymany, tzn nie pracuje po zakupie żeby nie czerpać baterii podczas leżakowania, tylko trzeba go uruchomić wysyłając z mikrokontrolera odpowiednią instrukcję i wtedy mają się pojawić oscylacje na tym kwarcu. Nie wiem czy tak rzeczywiście jest.. Zastanawiam się czy ten brak pracy układu timera może blokować start systemu. Myślę też żeby powrócić do oryginalnego oprogramowania bo zgrałem wcześniej te układy do plików, ale jeśli ten WX2 Plus ma działać to chyba nie ma sensu...
    HotIce
    Level 17  
    Po zamianie 4 modułów DRAM z lewej strony płyty na prawą jest jakaś zmiana, procesor nie przechodzi po chwili do stanu HALT tylko pracuje, jest jakaś komunikacja z EPROM, podczas naciskania przycisków na panelu niektóre zmieniają kolor na czerwony, po wciśnieciu przycisku "demo" i "start" migają rytmicznie strzałki kierunkowe w prawo i lewo, wydaje się że coś tam działa. Niestety dźwięku nie ma ( być może te moduły DRAM przełożone z sekcji procesora do sekcji przetwarzania dźwięku są wadliwe więc może nie być dzwięku) Nie ma też nic na wyświetlaczu, po włączeniu czasami pojawia się kilka pionowych kresek losowo. Nie wiem co podejrzewać, bo jeśli by uznać że OS wystartował to powinien coś wysłać na LCD. Przebadałem linie sterownika LCD IC5 - SED1330F. Na jego wszystkich liniach magistrali danych z procesora D0-D7 jest jakaś aktywność natomiast na liniach adresowych/danych do pamięci statycznej IC4, nie ma żadnej aktywności i nie wiem czy jest wadliwy czy po prostu nie otrzymuje odpowiednich instrukcji z CPU, jak to sprawdzić? Jego kwarc pracuje - 10Mhz.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    HotIce wrote:
    Wszystkie układy wyciągnięte, wyczyszczone i popsikane kontaktem s.
    No pięknie... a nie przyszło Ci do głowy, że ten specyfik może przewodzić prąd w jakimś (minimalnym nawet) stopniu? Jak nóżki zasyfione to najlepiej się je czyści gumką Myszką (gumką, a nie jakimś wyrobem gumopodobnym). Na sucho. A jak już wypsikałeś to teraz tylko kąpiel w IPA do uzyskania czystej (nie tłustej) powierzchni.
    HotIce
    Level 17  
    398216 Usunięty wrote:
    HotIce wrote:
    Wszystkie układy wyciągnięte, wyczyszczone i popsikane kontaktem s.
    No pięknie... a nie przyszło Ci do głowy, że ten specyfik może przewodzić prąd w jakimś (minimalnym nawet) stopniu? Jak nóżki zasyfione to najlepiej się je czyści gumką Myszką (gumką, a nie jakimś wyrobem gumopodobnym). Na sucho. A jak już wypsikałeś to teraz tylko kąpiel w IPA do uzyskania czystej (nie tłustej) powierzchni.

skąd pomysł że przewodzi prąd? w jego opisie jest że przeciwdziała prądom błądzącym, poza tym elementy po nim są suche jak pieprz, przepłukać trzeba, tak zaleca producent.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Preparat sam w sobie może i nie przewodzi, ale po użyciu jest zanieczyszczony wszelkimi brudami z układów, czy gdzie go tam używasz. Suchy jak pieprz nie znaczy że nie ma żadnej pozostałości na powierzchni. W każdym razie: producent nawet w instrukcji szczegółowej zaleca po nim stosowaniu innego preparatu - i co ciekawe nic nie mówi o czyszczeniu nim układów scalonych. ;)
    Osobiście nie ryzykowałbym więc z używaniem go "do wszystkiego". Jak pisałem - tlenek srebra z nóżek elementów najlepiej usuwa się mechanicznie, a najdelikatniej (co nie znaczy że nie skutecznie!) używać do tego gumki Myszki. W skaldzie tej gumy jest dodatek ostrych drobin kwarcu bodajże, czyli działa podobnie jak papier ścierny o najmniejszej gradacji. W zasadzie można mówić tu nie o ścieraniu a bardziej polerowaniu. Spróbuj jak nie wierzysz. Gumka ma tę zaletę że; po pierwsze nie brudzi, po drugie nie kaleczy powierzchni, no i nie zostawia żadnych pozostałości. Po oczyszczeniu wystarczy dmuchnąć i już.
    W ten sposób uratowałem nawet kilkadziesiąt isostatów które po latach leżenia w magazynie pokryły się czarnym nalotem (siarczek srebra - doskonały izolator), a żadne chemikalia nie dawały rady z jego usunięciem.
    HotIce
    Level 17  
    398216 Usunięty wrote:
    Preparat sam w sobie może i nie przewodzi, ale po użyciu jest zanieczyszczony wszelkimi brudami z układów, czy gdzie go tam używasz. Suchy jak pieprz nie znaczy że nie ma żadnej pozostałości na powierzchni. W każdym razie: producent nawet w instrukcji szczegółowej zaleca po nim stosowaniu innego preparatu - i co ciekawe nic nie mówi o czyszczeniu nim układów scalonych. ;)
    Osobiście nie ryzykowałbym więc z używaniem go "do wszystkiego". Jak pisałem - tlenek srebra z nóżek elementów najlepiej usuwa się mechanicznie, a najdelikatniej (co nie znaczy że nie skutecznie!) używać do tego gumki Myszki. W skaldzie tej gumy jest dodatek ostrych drobin kwarcu bodajże, czyli działa podobnie jak papier ścierny o najmniejszej gradacji. W zasadzie można mówić tu nie o ścieraniu a bardziej polerowaniu. Spróbuj jak nie wierzysz. Gumka ma tę zaletę że; po pierwsze nie brudzi, po drugie nie kaleczy powierzchni, no i nie zostawia żadnych pozostałości. Po oczyszczeniu wystarczy dmuchnąć i już.
    W ten sposób uratowałem nawet kilkadziesiąt isostatów które po latach leżenia w magazynie pokryły się czarnym nalotem (siarczek srebra - doskonały izolator), a żadne chemikalia nie dawały rady z jego usunięciem.

Tak, masz rację, gumka daje radę, trudno dostać się tylko do zakamarków. Ja też nie znalazłem środka chemicznego który by dobrze usuwał nalot z nóżek układów scalonych. Próbowałem Argentum, z powierzchni srebrnych i złotych oczyszcza dość dobrze ale scalaków nie bierze
    398216 Usunięty
    Level 43  
    HotIce wrote:
    , trudno dostać się tylko do zakamarków.
    W wypadku układów scalonych nóżki masz płaskie. A ponadto wystarczy nawet tylko oczyścić z jednej (zewnętrznej) strony by uzyskać pewny kontakt ze stykami podstawki. Jeśli ma być lutowany - wystarczy przyciąć gumkę w klocek o grubości rozstawu szeregu nóżek i w ten sposób oczyścić wewnętrzne strony. Boczne krawędzie nie grają roli.
    Argentum jest środkiem niezwykle agresywnym! Po użyciu należy bardzo dokładnie wypłukać jego resztki; w przeciwnym razie może "zjeść" i to co wyczyścił... Nie zawsze jest w ogóle możliwe płukanie po. Trzeba pamiętać o tym.