Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Latarnie uliczne ścieżką do szybkiej implementacji mmWave 5G

ghost666 10 Jun 2022 21:23 702 1
Automation24
 • Latarnie uliczne ścieżką do szybkiej implementacji mmWave 5G
  Autor poniższego artykułu pisze, że podczas codziennych spacerów często patrzy w górę na latarnie i myśli o ich potencjale we wprowadzeniu wielu różnych rozwiązań technologicznych, zarówno w zakresie monitorowania środowiska, nadzoru, jak i ulepszania infrastruktury sieciowej. Nie było więc dla niego niespodzianką, że Movandi i Ubicquia ogłosiły w tym tygodniu rozpoczęcie współpracy w kwestii opracowania i wdrożenia wzmacniaczy transmisji mmWave montowanych na instalacjach oświetlenia ulicznego, co ma na celu zwiększenie zasięgu infrastruktury 5G i stałego dostępu do sieci bezprzewodowych.

  Zgodnie z warunkami umowy, Ubicquia wykorzysta technologię Movandi do stworzenia inteligentnego wzmacniacza mmWave, który podłącza się do gniazda fotokomórki w latarniach ulicznych w ciągu paru chwil — mówi się, że system jest kompatybilny z 360 milionami istniejących lamp na całym świecie. To z kolei pozwoli przyspieszyć szeroki zasięg implementacji 5G mmWave. Mogą one zostać zainstalowane w zaledwie kilka minut i automatycznie wykorzystać sygnały sieci RAN, aby zapewnić łączność między przemiennikami bez konieczności połączenia światłowodowego z siecią rdzeniową. Inteligentny repeater mmWave integruje się również ze wszystkimi głównymi technologiami RAN/Open RAN, w tym tymi oferowanymi przez wiodących graczy sektora, takich jak Ericsson, HUAWEI, Nokia i Samsung, przy czym obsługuje wszystkie globalne pasma widma mmWave.

  Wzmacniacze dla lamp ulicznych, które mają przejść testy i zostać wdrożone w 2023 roku, spełniają wymagania dotyczące zasilania, ochrony, pomiaru, wagi i obciążenia wiatrem, a także mogą zapewnić dobry obszar pokrycia na zewnątrz oraz zoptymalizować wrażenia użytkowników poprzez rozszerzenie zasięgu 5G mmWave i przekierowanie sygnałów wokół przeszkód. Całość obejmuje technologię mmWave 5G RF firmy Movandi i referencyjne platformy projektowe, w tym systemy RF, niestandardowe moduły antenowe z układem fazowym, algorytmy i oprogramowanie, w tym chmurowe interfejsy API do zarządzania, sterowania i analizy danych AI/ML.

  Mantra Ubicquia dostępna na firmowej stronie internetowej brzmi: „przekształcić latarnie uliczne i słupy użyteczności publicznej w inteligentne zasoby, które zapewnią wgląd w dane”. Marka ma już doświadczenie w powyższym ujęciu, jako że na początku tego roku współpracowała z Ericssonem nad wdrożeniem małej komórki radiowej tego ostatniego, podłączając ją do istniejących latarni ulicznych, a wykorzystując przy tym znormalizowane złącze National Electrical Manufacturers Association. Urządzenie jest praktycznie niewidoczne z poziomu ulicy, znajduje się tuż nad osłoną lampy, dzięki czemu wtapia się w istniejącą infrastrukturę. Instalację można zazwyczaj ukończyć w ciągu zaledwie 15 minut, przekształcając latarnię w nisko- lub średniopasmową stację przekaźnikową 5G.

  Dyrektor generalny Ubicquia, Ian Aaron, powiedział, ogłaszając współpracę z Movandi: „Jesteśmy wyjątkową firmą z jedną nogą w sektorze użyteczności publicznej, a drugą w telefonii komórkowej (wiele osób z naszego zespołu inżynierów pochodzi z Motoroli)”. To, jak określił, czyni partnerstwo z Movandi idealnym sojuszem, aby szybciej urzeczywistnić szerokie wdrożenie sieci mmWave 5G.

  Wykorzystując istniejące latarnie uliczne i ich stałą moc, 50-metrowy rozstaw i wysokość 8-10 metrów, można umożliwić dostęp do milionów lokalizacji gotowych do instalacji systemu za ułamek czasu i pieniędzy w porównaniu do budowania nowych słupów dla radiowych stacji bazowych 5G (gNB) i doprowadzeniem do nich światłowodów. Joe Madden, główny analityk Mobile Experts, podkreślił w swojej niedawnej książce: „Streetlight Mounted mmWave Radios Transform Coverage Economics”, że przemienniki montowane na latarniach ulicznych stanowią: „niesamowitą okazję do znacznego przyspieszenia harmonogramów wdrażania, usprawnienia wielu kroków regulacyjnych i zatwierdzania instalacji oraz jednoczesnego oszczędzania pieniędzy”.

  Latarnie uliczne ścieżką do szybkiej implementacji mmWave 5G


  „W naszej ocenie małego miasta wymagającego 950 nowych radiowych stacji bazowych 5G mmWave (gNB) dla pełnego pokrycia, stwierdziliśmy, że użycie 100 gNB montowanych na latarniach i 850 przemienników zmniejsza 10-letni całkowity koszt posiadania o ponad 13 milionów USD (35%) i o 89 milionów dolarów (80%) w porównaniu z wyłączną konfiguracją gNB na słupie” — powiedział Madden.

  Dyrektor generalny Ubicquia, Aaron, wskazał, że: „Jedynym sposobem, w jaki operatorzy komórkowi mogą spełnić obietnicę mmWave 5G w rozsądnym okresie, jest wykorzystanie istniejącej infrastruktury oświetlenia. Naszym celem we współpracy z Movandi i integracji naszego IP oraz pracy nad rozwiązaniami sieci Wi-Fi z wykorzystaniem lamp ulicznych, bezpieczeństwa publicznego i małych komórek operatorskich jest pomoc podmiotom mobilnym nie tylko w dostarczaniu 5G mmWave na gęsto zabudowanych obszarach miejskich, ale także w urzeczywistnianiu takowych usług we wszystkich lokacjach bez wyjątku”.

  Maryam Rofougaran, dyrektor generalny i współzałożyciel Movandi, powiedział EE Times: „Wiele firm zwróciło się do nas z prośbą o pomoc w umożliwieniu poprawy zasięgu mmWave na zewnątrz. Doszliśmy do wniosku, że ten zespół jest silny, rozumie wyzwania i wie, jak wdrożyć łatwe w instalacji rozwiązanie”.

  „Nasza współpraca z Ubicquia wykorzystuje półprzewodniki i technologie oprogramowania Movandi RF do dostarczania innowacyjnego wzmacniacza 5G mmWave opartego na światłach ulicznych, który zmienia ekonomię operatora, przyspiesza szeroki globalny zasięg 5G mmWave i odblokowuje rozszerzone portfolio usług o wysokiej prędkości i niskich opóźnieniach oraz doświadczenia użytkowników” — objaśnia dyrektor firmy. Rofougaran wskazał również, że obie marki ściśle ze sobą współpracują, aby nie tylko stworzyć urządzenie, ale i przygotować na nie rynek. „To naprawdę zmieni zasady gry, niezależnie od tego, czy chodzi o stały dostęp bezprzewodowy, czy o zasięg hotspotów. Gdy będzie to gotowe, nastąpi ogromna szansa na spotęgowanie wolumenu”.

  Aaron dodał jeszcze: „Istnieje stłumione zapotrzebowanie na stały dostęp bezprzewodowy. Widzę, że to naprawdę będzie się zwiększać w ciągu następnego roku”.

  Madden podsumował: „Nasz wniosek zakłada, że wpięcie systemów 5G do oświetlenia ulicznego jest absolutnie konieczną drogą. Oszczędności są znaczne, ale co ważniejsze, całość można by uruchomić niezwykle szybko. Być może największą korzyścią byłoby uniknięcie tych wszystkich nudnych obrad rady miejskiej!”. Ta ostatnia uwaga odnosi się do biurokracji i czasu — tygodni i wielokrotnych żmudnych spotkań w celu uzyskania zgody na alternatywne rozwiązania. Proponowany wzmacniacz oświetlenia ulicznego nie wymaga tego typu zezwoleń. Latarnie mają ogromny potencjał, aby zaoferować jeszcze więcej miastom, a partnerstwo Movandi i Ubicquia w ramach zwiększenia zasięgu komunikacji mmWave 5G to tylko jeden z przykładów. Jestem pewien, że w tych skrzynkach, które podłącza się do lamp zobaczymy integrację większej liczby funkcji; nie tylko czujniki, ale także dobitniejszy zakres łączności, wizji i inteligencji. Nie lekceważmy skromnej lampy ulicznej.

  Źródło: https://www.eetimes.com/streetlights-offer-path-to-rapid-mmwave-5g/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11796 posts with rating 9937, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Automation24
 • #2
  bitflip
  Level 7  
  W niektórych latarniach miejsce jest już zajęte przez czujniki oświetlenia i elementy do komunikacji z latarnią:
  dziwne czujniki na szczycie latarni - smart streetlights.
  Maszty latarni mogą być dobre zarówno do 5G jak i do łączności dla IoT oraz innych miejskich usług typu CCTV, WiFi.