Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Temp. na kotle gazowym, ustawienia pomp, zawór mieszający: podłogówka i grzejniki w domu

gniew1971 25 Nov 2022 11:12 189 6
Buderus
 • #1
  gniew1971
  Level 10  
  Witam,
  Mam w domu instalację CO podłogówka + grzejniki. Głownie na dole w domu podłogówka na całości, natomiast u góry podłogówka w łazience a pozostałe pokoje grzejniki. Chcę ustawić instalacje. Na dole mam ciepło, jednak góra jakby nie dogrzana. Pierwsze pytanie czy temperatura na kotle gazowym 65 stopni jest ok?

  Potem mam sprzęgło hydrauliczne i na grzejniki z tego co sprawdzałem kamerą termo idzie ok. 50 stopni C. Na podłogówki jest zawór mieszający i idzie 37 stopni C.

  Pompka na grzejniki ustawiona jest na bieg I, natomiast pompka do podłogówki na bieg II. Czy ustawiłem to dobrze? czy jeszcze coś trzeba zmienić? Mam wrażenie że u góry jest zimniej. Inna sprawa, to na rotametrach nie mogę osiągnąć większego przepływu niż 2l/min. Czy to jest ok? najdłuższe sekcje mam 2l/m natomiast najkrótsza jest 0,5l/s
 • Buderus
 • #2
  marcin94531
  Level 17  
  Na kotle powinno wystarczyć 65 stopni.
  Jeśli na wyjściu na grzejniki masz 50 stopni to jest poprawna temperatura. Poszukaj problemu dalej - czy wszystko ok z grzejnikami (odpowietrzone, odpowiednio ustawiona kryza w zaworze termostatycznym, itp.)
  Skoro masz kamerę termowizyjną to sprawdź, czy przy maksymalnym otwarciu termostatu grzejnikowego masz odpowiednio wysoką temperaturę na grzejniku.

  Zmień prędkość pompki od grzejników na 2. Na podłogówkę często wystarczy bieg 1.

  Prędkość na rotametrach zależy od prędkości podawania wody na pompie podłogówki. Jeśli jest ciepło to po co chcieć więcej :)
 • Buderus
 • #3
  gersik
  Level 33  
  Gdzie masz zamontowany sterownik?
 • #4
  gniew1971
  Level 10  
  gersik wrote:
  Gdzie masz zamontowany sterownik?


  Chodzi o ten od załączania pompek?
 • #5
  gersik
  Level 33  
  gniew1971 wrote:
  gersik wrote:
  Gdzie masz zamontowany sterownik?


  Chodzi o ten od załączania pompek?

  Tak.
 • #6
  gersik
  Level 33  
  Chodzi o regulator pokojowy.
 • #7
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Jeżeli oczekujesz konstruktywnych odpowiedzi to musimy wiedzieć jak jest zbudowana ta instalacja (jak grube rury, jak połączone), jak długie są obwody podłogówek i jak duże są pola, ile jest tych obwodów, jak jest sterowana (jakie zawór mieszający do podłogówki, jakie sterowniki/regulatory, gdzie zamontowane i czym sterują), jak duży jest dom, jak dobrano grzejniki w pomieszczeniach (wystarczy nawet tylko powierzchnia pomieszczenia i wielkość grzejnika oraz jego typ np. jednopłytowe, dwupłytowe), typ pomp obiegowych i ich wydajność.
  Jeżeli nie znasz odpowiedzi na te pytania to zdjęcia dużo mogą pomóc.

  Bez tych informacji to można tylko wróżyć.