logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Jak założyć alarm trudny do sforsowania, jakich czujek użyć, jakich unikać

Sylwek07 14 Sty 2023 19:55 2715 51
Najlepsze odpowiedzi

How should I design a home alarm system to make it difficult to bypass, and which types of sensors should I use or avoid?

There is no universal “hard to bypass” alarm recipe; the system must be designed for the specific object, threat level, layout, and budget, so the forum’s strongest advice is to consult a professional security installer and start with mechanical protection plus perimeter protection, not just interior detectors [#20385590][#20385610][#20386213][#20399999] Contacts on windows/doors are useful, but several replies treat them as supplementary elements rather than the only protection, and emphasize that the key is stopping an intruder before they get inside [#20386199][#20386213] PIR detectors can work, but only with correct placement and mounting; bad orientation, furniture, or leaving a blind approach path can make them ineffective, and anti-masking is described as protecting the detector when the system is not armed, not as a solution for a masked intruder during an attack [#20386055][#20386363] Dual PIR+MW detectors are mainly recommended for reducing false alarms; in the cited discussion they are often installed in AND mode, which makes them more reliable against nuisance trips but not automatically more secure against deliberate bypass [#20386363][#20396688][#20395507] One experienced reply says all certified detectors can be sufficiently resistant when the mount, technology, and logic match the object, but the most vulnerable factor is the user and poor installation [#20399999][#20395139]
Wygenerowane przez model językowy.
  • #1 20385497
    Sylwek07
    Poziom 12  
    Posty: 150
    Pomógł: 1
    Ocena: 47
    Chcę stworzyć temat w którym swoje doświadczenia będą zamieszczać ludzie który mają wiedzę na temat tego które czujniki do systemów alarmowych są łatwe lub trudne do sforsowania/sabotażu/manipulacji, generalnie trudne/lub łatwe do obejścia. Chodzi mi o stworzenie tematu w którym będzie publikowana wiedza z doświadczenia na temat tego jak założyć alarm trudny do sforsowania. Może to być temat na temat tego jakich czujek nie montować bo można je łatwo obejść, lub co polecacie, co jest trudne do sforsowania. Proszę kolejne osoby które będą się wypowiadać aby nie pisały tutaj jak obejść czujki, po to, aby nie robić poradnika dla złodziei. Wystarczy podać typ czujki i napisać czy jest łatwa czy trudna do manipulacji.

    Po ostatnim włamaniu do mieszkania i potem do samochodu (weszli do mieszkania i wzięli sobie kluczyki do auta) postanowiłem napisać ostrzeżenie dla tych którzy myślą że ich alarm wykryje złodzieja jeżeli mają tylko kontaktrony przy oknach i drzwiach, oraz czujki PIR. Okazuje się że to jedne z łatwiejszych do ominięcia czujników, a okna i balkony niezależnie od tego na którym piętrze, są bardzo łatwe do otwarcia nawet za pomocą zwykłego śrubokręta.

    Do ochrony okien nie stosujcie samych kontaktronów, a dodatkowo czujniki których nie da się oszukać z zewnątrz, np. mikrowyłączniki reagujące na uchylenie okna o 2-3mm, zamontowane w taki sposób aby były niedostępne z zewnątrz wygiętym drutem, lub innym narzędziem. Nie będę tutaj pisał jak z zewnątrz oszukać kontaktron, bo nie chcę robić poradnika dla złodziei, ale jest to prostsze niż się wydaje. A czujki PIR stosujcie tylko z antymaskingiem. Oraz do tego czujki PIR muszą być tak skierowane aby ich największa czułość była w zakresie okna do mieszkania, oraz aby nie dało się do nich podejść bez aktywacji czujki. Nie podaję jakie czujki miałem zamontowane w domu bo nie chcę robić antyreklamy, ale wszystkie kontaktrony działają praktycznie tak samo, a zasada działania czujek PIR jest również taka sama, różnią się jedynie czułością. Więc to według mnie nie ma znaczenia jaki model i producent. Planu domu nie mam zamiaru zamieszczać, żeby zweryfikować czy czujki było dobrze czy źle zamontowane, bo obawiam się kolejnego włamania. Do wszystkich czujek PIR da się podejść dwoma metodami bez aktywacji czujki. Może metod jest ich więcej, ja znam 2 metody i sprawdziłem je na dwóch modelach czujek PIR polskiego producenta, więc domyślam się że inni producenci robią je tak samo. Jak to zrobić tego tutaj nie napiszę, ale każdy kto zna działanie tej czujki wie jak to zrobić. Generalnie czujki robi się tak, żeby przede wszystkim nie wywoływały fałszywych alarmów, bo wtedy firma instalatorska musi jeździć na reklamacje. Czyli w praktyce czujki są lekko "przytępione". Teraz jak chodzę po firmach instalatorskich i mówię o tym jak do mnie weszli złodzieje, to dopiero teraz mi potwierdzają że te czujki tak się właśnie pokonuje, ale jak je kupowałem to nikt o tym nic nie powiedział.

    Warto dodatkowo stosować w mieszkaniu niestandardowe metody, np. ukryte czujniki wykrywające np. otwarcie szuflady z cennymi przedmiotami, lub reagujące na podniesienie cennego przedmiotu, lub zdjęcie obrazu za którym jest sejf. Gdy wychodzicie z domu, to nie zostawiajcie kluczyków do samochodu, oraz zawsze włączajcie alarm w domu, nawet wychodząc na kilka minut. A także zawsze zamykajcie drzwi wejściowe na zamek po wejściu do mieszkania. Ja wiem że to jest niby oczywiste ale nie każdy to robi.

    Do tego warto stosować nietypowe zabezpieczenia mechaniczne zwłaszcza do okien. Wystarczy wpisać w google lub youtube: "window door lock" i szybko można znaleźć pomysły do samodzielnego wykonania. Ja teraz wiem że okno lub balkon zamknięte na zwykłą klamkę da się pokonać w kilkadziesiąt sekund.

    Ze statystyk wynika że złodzieje omijają domy w których jest pies, monitoring i alarm, oraz takie w których mieszka ktoś uzbrojony, lub ktoś z ich branży. Może warto na mieszkaniu umieścić naklejkę lokalnego klubu sportowego. Bo złodzieje, dresiarze i pseudokibice to jedno środowisko, swój swojego nie okradnie ;)

    Jeżeli ktoś ma sprawdzone czujki które trudno jest obejść prostymi narzędziami to będę wdzięczny za wszelkie informacje. Nie mam zamiaru bezczynnie czekać aż mi się włamią kolejny raz.
  • #2 20385590
    Rysiek2
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Posty: 3400
    Pomógł: 447
    Ocena: 659
    Sylwek07 napisał:
    Nie mam zamiaru bezczynnie czekać aż mi się włamią kolejny raz.


    Słusznie, dlatego namawiam na konsultację z profesjonalną firmą zabezpieczeń technicznych ( a jest ich w Radomiu dość sporo).

    Wszystko co jest niezbędne do poprawy bezpieczeństwa obiektu i jednocześnie możliwe do udostępnienia na forum ogólnym w zasadzie jest już na tym forum.
    Głównie w dziale Poradniki. Wystarczy cierpliwie poszukać.

    Dodano po 6 [minuty]:

    Sylwek07 napisał:
    Ze statystyk wynika że złodzieje omijają domy w których jest pies, monitoring i alarm, oraz takie w których mieszka ktoś uzbrojony, lub ktoś z ich branży.

    No tu już pojechałeś po całości podaj link do tych ze statystyk łaskawco.
  • #3 20385605
    Sylwek07
    Poziom 12  
    Posty: 150
    Pomógł: 1
    Ocena: 47
    Łaskawco czy Ty się nie doszukujesz problemu w tym wątku? Czy według Ciebie zamontowanie alarmu, monitoringu posiadanie psa zwiększa prawdopodobieństwo włamania? Czy jesteś w stanie napisać coś przydatnego w praktyce, albo podpowiedzieć mi jak założyć alarm trudny do sforsowania?
  • #4 20385610
    Rysiek2
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Posty: 3400
    Pomógł: 447
    Ocena: 659
    Sylwek07 napisał:
    Generalnie czujki robi się tak, żeby przede wszystkim nie wywoływały fałszywych alarmów


    Skąd ty masz taką wiedzę, gdzie to przeczytałeś? To jest kompletna bzdura. Czujki przede wszystkim mają wykrywać intruza i przy prawidłowym montażu są bardzo trudne do obejścia (neutralizacji) i przy tym są bardzo odporne na fałszywe alarmy. Trzeba czytać ze zrozumieniem instrukcję montażu i ściśle się do niej stosować.

    Dodano po 19 [minuty]:

    Sylwek07 napisał:
    Łaskawco czy Ty się nie doszukujesz problemu w tym wątku?


    Nie doszukuję się problemu Łaskawco.
    Piszesz o statystyce więc chciałbym znać jej źródło bo chyba nie wykonywałeś tego badania statystycznego osobiście?

    Sylwek07 napisał:
    Czy według Ciebie zamontowanie alarmu, monitoringu posiadanie psa zwiększa prawdopodobieństwo włamania?


    I tu może się zdziwisz ale odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka jednoznaczna jak Ci się wydaje.

    Sylwek07 napisał:
    Czy jesteś w stanie napisać coś przydatnego w praktyce, albo podpowiedzieć mi jak założyć alarm trudny do sforsowania?


    Łaskawco nikt nie poda Ci przepisu na bezpieczny system skoro nie zna:
    - słabych punktów obiektu,
    - statystyki zagrożeń przestępczych Twojej lokalizacji
    - możliwych dróg dojść do obiektu i dróg jego opuszczenia
    - przed jakiej klasy przestępcami chcesz chronić swoje dobra ( dawniej określało się jakie dobra podlegają ochronie)
    - jaki poziom kosztów ochrony jest dla Ciebie do akceptacji

    .. i wiele jeszcze innych, nawet intymnych kwestii które trzeba podać jeśli chce się mieć bezpieczny dom.
    Dlatego napisałem Ci w pierwszym poście -zgłoś się do profesjonalnej firmy zabezpieczeń technicznych bo nikt poważny
    na tym forum nie udzieli Ci szczegółowych informacji.

    Owszem, możemy bić pianę o wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia - tylko po co?
  • #5 20385980
    Sylwek07
    Poziom 12  
    Posty: 150
    Pomógł: 1
    Ocena: 47
    Każdą czujkę da się obejść, tylko że do jednych wystarczą proste narzędzia a do innych trzeba robić specjalistyczny sprzęt. Te czujki o których napisałem da się obejść bez względu na to jak i gdzie są zamontowane oraz jak wygląda obiekt. Łaskawco czy jesteś w stanie napisać coś pożytecznego na temat? Czy wolisz negować wszystko co pisze ktoś komu się włamali? Domyślam się że że co niektórych grupom osób może być nie na rękę uświadamianie ludzi o tym że wiele czujek do domowych systemów alarmowych można obejść. Może znajdą się tutaj osoby z poza tego grona.
  • #6 20385996
    Zbych034
    Poziom 39  
    Posty: 4677
    Pomógł: 549
    Ocena: 1414
    Sporo pytań padło na które nie udzieliłeś odpowiedzi. Podstawa to akceptowalne koszty. Z mojego doświadczenia najsłabszym ogniwem jest użytkownik.
    W twoim przypadku rozważyłbym ochronę obwodową.
  • #7 20386001
    Sylwek07
    Poziom 12  
    Posty: 150
    Pomógł: 1
    Ocena: 47
    Nie udzieliłem odpowiedzi bo nie chce robić offtopa. Jeżeli jeszcze kilku innych instalatorów zaneguje moje wypowiedzi, w obawie o to żeby do nich nie zaczęli dzwonić klienci którym założyli alarmy, to wtedy napiszę dlaczego czujki PIR nie są w stanie za każdym razem skutecznie wykryć włamywacza. Co niektórzy wolą chronić własne interesy (zwłaszcza że czujek PIR i kontaktronów montują rocznie po kilkaset) zamiast uświadamiać ludzi o ograniczeniach systemów alarmowych. Zdaję sobie sprawę że ten temat dla większości osób na tym forum jest nie na rękę. Ale mi tez jest nie na rękę gdy ktoś się do mnie włamuje, bo wcześniej nikt z instalatorów mi nie powiedział o tym że te czujki łatwo można obejść. Chęć zysku zazwyczaj jest większa niż chęć przekazania obiektywnej informacji.
  • #8 20386054
    lopr_pol
    Poziom 32  
    Posty: 1713
    Pomógł: 163
    Ocena: 487
    Pomijając temat to nie film akcji, standardowy złodziej i tak nie będzie oszukiwał czujek, wiedzą o alarmie, wpadają na 2min do chaty biorą na szybko i znikają. Jak lepszy cel z monitoringiem firmy "ochroniarskiej" to wywołują alarm i sprawdzają ile mają czasu do przyjazdu.
  • #9 20386055
    fred4u
    Poziom 27  
    Posty: 764
    Pomógł: 94
    Ocena: 197
    Sytuacja jest dla mnie dziwna, pomimo alarmującego tonu. Owszem, przełamanie podstawowych zabezpieczeń (kontaktrony + czujki ruchu) nie jest niemożliwe, ale wymaga już ponadstandardowego zaangażowania ze strony włamywacza. Jest to zawsze "wyścig zbrojeń" włamywacz/technik zabezpieczeń, którego sponsorem będzie Klient. Normy alarmowe rekomendują odpowiedni poziom zaangażowania technicznego dla określonego ryzyka. Dla sytuacji typu "domek na przedmieściach" zwykłe kontaktrony + PIR są uznane jako wystarczające ("Grade 2"). Nie ma w tym stopniu zabezpieczenia wymagania dla wykrywania obcego magnesu (kontaktron) czy antymaskingu (PIR). Dodatkowo, antymasking nie pomoże w omawianej sytuacji - rolą antymaskingu jest działać bez czuwania, i jest on wycelowany w tzw "wroga wewnętrznego" (chodzi o dostęp do elementów systemu wtedy gdy system nie czuwa).
    "Oraz do tego czujki PIR muszą być tak skierowane aby ich największa czułość była w zakresie okna do mieszkania, oraz aby nie dało się do nich podejść bez aktywacji czujki." - tutaj możemy mieć do czynienia z błędem montażu. Napisz, mniej-więcej jak miałeś zainstalowane czujki. Z kontekstu wypowiedzi wnioskuję, że włamanie nastąpiło przez okno (zabezpieczone kontaktronem). Jak ustawione były czujki PIR względem okna?
  • #10 20386104
    Sylwek07
    Poziom 12  
    Posty: 150
    Pomógł: 1
    Ocena: 47
    To może najpierw odnośnie norm. Byłem w czytelni norm PKNu i zacząłem czytać normę dotyczącą zabezpieczeń mechanicznych okien i drzwi. Byłem zdziwiony że ludzie którzy wymyślają normy traktują złodziei jak przypadkowe osoby które z gołymi rękami się włamują. I rzeczywiście okna gołymi rękami nie da się otworzyć z zewnątrz, ale wystarczy mieć śrubokręt, odrobina wprawy i okno w pół minuty jest otwarte. Nie pamiętam dokładnie jaki to musiałby być poziom zabezpieczenia okna, ale według normy to już gdzieś w połowie skali jest złodziej wyposażony w śrubokręt i wiedzę jak działa okno (wystarczy się przyjrzeć nie trzeba mieć doktoratu ani być specjalistą do zabezpieczeń). Dopiero w ostatnich poziomach skali normy są złodzieje wyposażeni z głośny sprzęt elektryczny przeznaczony do cięcia i wiedzę taką jaką ma ślusarz czy mechanik. Mało tego ja jeszcze dodam od siebie że do mnie weszli używając takich narzędzi (dostępnych w sklepie budowlanym, jedno z tych narzędzi to proste narzędzie ślusarskie obecne w większości polskich domów i nie jest to śrubokręt) że trudno było się dopatrzyć śladów włamania. Pewnie tutaj zaraz połowa instalatorów mnie zaatakuje że nie da się otworzyć okna ani balkonu bez zostawienia śladów. Niestety ale się da. Według norm włamywacz zaopatrzony w śrubokręt i wiedzę jak działa okno to był chyba gdzieś już po środku klasyfikacji norm. Czyli okno odporne na śrubokręt i intruza z IQ powyżej 50 musiało by spełniać połowę wymagań antywłamaniowych. Co z tego że ktoś kto klasyfikuje systemy alarmowe uważa że mieszkania mają niski poziom ryzyka i nie powinno się stosować skomplikowanych systemów zabezpieczeń. Mój alarm pewnie jest zgodny z tą normą, ale co z tego, skoro rzeczywistość jest taka że 4 proste narzędzia i odrobina wiedzy wystarczyły żeby wejść do mieszkania nie zostawiając śladów i nie uaktywniając systemu alarmowego. Według norm to pewnie był już super specjalista do włamań ;) który zrobił ze 3 doktoraty z włamań w WSW (Wyższa Szkoła Włamań). Wiadomo że gdy się porówna mieszkanie do muzeum lub do banku to każdy powie że do mieszkania jest niskie ryzyko włamania. Ale to nie znaczy że ktoś do mieszkania bezmyślnie się włamuje gołymi rękami.
    Odnośnie sformułowań z norm że dany poziom zabezpieczenia nie przewiduje stosowania przez włamywacza specjalistycznych narzędzi. Ktoś komu montuje się taki alarm sobie może pomyśleć że mój alarm jest odporny na jakieś nietypowe narzędzia i pewnie większość włamywaczy nie pokona tego typu zabezpieczeń. Niestety ale te specjalistyczne narzędzia to mogą być np. zwykła wkrętarka akumulatorowa, lub kawałek drutu wygięty w odpowiedni sposób. Dla specjalistów od norm to są według nich specjalistyczne narzędzia. Zatem moim zdaniem alarm zamontowany w mieszkaniu który spełnia normy dotyczące mieszkań nadaje się tylko do tego żeby ktoś przypadkowy nie wszedł z gołymi rękami i żeby właśnie takie osoby wykrywać i sygnalizować ten fakt. Podobnie jest z zabezpieczeniami mechanicznymi standardowych drzwi i okien. Większość ludzi sobie nie zdaje sprawy z tego jak łatwo je pokonać i one zabezpieczają tylko przed tym że ktoś nie wszedł z gołymi rękami.
    Odnośnie antymaskingu to ja mam inne zdanie, choć nie mam dużej wiedzy na ten temat, doradzono mi że antymasking powinien wystarczyć. Uważam że jego rolą powinno być uniemożliwienie zamaskowania czujki gdy alarm jest włączony. Jeżeli jest tak jak piszesz że on nie działa gdy alarm jest włączony, to w takim razie wszystkie czujki PIR nawet z antymaskingiem są o d. potłuc.
    Odnośnie tego jak miałem zamontowane czujki nie będę tu pisał, nie mam zamiaru robić przewodnika dla kolejnych chętnych na moje mieszkanie. Ale możesz być pewien że ja swoje poprzednie czujki PIR mając tą wiedzę którą mam teraz rozbrajam w minutę używając tego co mam pod ręką i to niezależnie gdzie i jak będą zamontowane i nawet jeżeli będą miały maksymalną czułość.
    Panowie proszę do rzeczy, ochrona obwodowa to jakiś pomysł. Jest to dosyć skomplikowane w montażu, ale rozważam tą możliwość. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia co warto montować, a czego lepiej unikać?
  • #11 20386199
    Zbych034
    Poziom 39  
    Posty: 4677
    Pomógł: 549
    Ocena: 1414
    Nie jest skomplikowany montaż jak planuje się okablowanie na etapie budowy. Teraz raczej zostają bezprzewodowe. Antymasking naprawdę służy do czegoś innego niż zabezpieczanie czujki podczas czuwania. Kontaktrony dla mnie to dodatkowe elementy służące do włączania czasu na wejście lub wymuszające zamknięcie okien lub info o otwartej bramie i na tym kończymy.
    A teraz przypomnij sobie jakie rozwiązania proponował instalator a na co się zdecydowałeś. Prawie zawsze ma być tanio i aby ulga w ubezpieczeniu była, taki standard prawie zawsze.
    Po włamaniu jesteś zły na wszystkich łącznie z normami a one mówią o minimum zabezpieczeń i nie zabraniają rozbudować systemu. Moich alarmów jeszcze nie przełamano (zapewne mam farta) ale miałem wejścia do obiektu które trwało parę minut (alarm się włączył ale szli na pewniaka, nawet się nie schylali po rzeczy które spadły na podłogę). Alarm zawsze jest kompromisem między pewnością zadziałania a kosztami montażu.
  • #12 20386213
    sosarek

    Poziom 43  
    Posty: 83875
    Pomógł: 9318
    Ocena: 15498
    @Sylwek07 Podstawa to zabezpieczenia mechaniczne i ochrona obwodowa - no bo co z tego że czujnik zareaguje na intruza który jest już WEWNĄTRZ? Ważne jest wykrycie intruza zanim dostanie się do środka.
    Sylwek07 napisał:
    Odnośnie tego jak miałem zamontowane czujki nie będę tu pisał, nie mam zamiaru robić przewodnika dla kolejnych chętnych na moje mieszkanie.

    Próbujesz wywołać jakąś gównoburzę nie podając żadnych konkretów - masz spartolony system, źle dobrany sprzęt to do kogo masz pretensje?
    Konto firmowe:
    Z
    Pka, Poznań, 60-850
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #13 20386215
    Rysiek2
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Posty: 3400
    Pomógł: 447
    Ocena: 659
    Zbych034 napisał:
    Kontaktrony dla mnie to dodatkowe elementy służące do włączania czasu na wejście lub wymuszające zamknięcie okien lub info o otwartej bramie i na tym kończymy.

    Używasz słowa kontaktrony ale masz zapewne na myśli czujki kontaktronowe. Z Twoją opinią całkowicie się nie zgadzam i na tym kończymy.
  • #14 20386284
    kood
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Posty: 1896
    Pomógł: 259
    Ocena: 443
    Zbych034 napisał:
    A teraz przypomnij sobie jakie rozwiązania proponował instalator a na co się zdecydowałeś.


    Jaki instalator, przecież widać że kupił to co polecił mu sprzedawca i pewno sam zamontował, a projekt systemu zrobił elektryk przy okazji robienia instalacji elektrycznej.

    Czego unikać:
    - rozmieszczenia elementów systemu alarmowego nie powinien robić elektryk nie mający pojęcia o systemach alarmowych, może on położyć kable ale trzeba to skonsultować przed rozpoczęciem robót z kimś co alarmy robi na co dzień.
    - sprzedawca to nie jest odpowiednia osoba do doboru elementów systemu alarmowego.
    - samodzielny montaż gdy nie robi się tego na co dzień to też nie najlepszy pomysł, łatwo zrobić atrapę.
    - elektryk czy hydraulik który przy okazji swoich robót 2 razy do roku podłączy alarm to też nie jest odpowiednia osoba do montażu alarmu.
  • #15 20386291
    Rysiek2
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Posty: 3400
    Pomógł: 447
    Ocena: 659
    Sylwek07 napisał:
    Czy wolisz negować wszystko co pisze ktoś komu się włamali?


    Staram się ostudzić Twoje rozgoryczenie przykrym zdarzeniem i chciałbym żebyś zrozumiał to,
    że zdarzenie jakie Ciebie dotknęło czyni z Ciebie ofiarę (jedną z bardzo wielu) i nikogo więcej.
    Na pewno nie daje Ci to prawa do nieuzasadnionych ocen systemów zabezpieczeń oraz pracy ich instalatorów.

    Sylwek07 napisał:
    Ze statystyk wynika że złodzieje omijają domy w których jest pies, monitoring i alarm, oraz takie w których mieszka ktoś uzbrojony, lub ktoś z ich branży. Może warto na mieszkaniu umieścić naklejkę lokalnego klubu sportowego. Bo złodzieje, dresiarze i pseudokibice to jedno środowisko, swój swojego nie okradnie


    Szkoda ,że nie dodałeś jeszcze pijaków do tej grupy bo jak wiadomo - każdy pijak to złodziej.


    Generalnie, Twoje emocjonalne wynurzenia oskarżające cały świat z wyjątkiem siebie samego są nie na miejscu.
  • #16 20386363
    fred4u
    Poziom 27  
    Posty: 764
    Pomógł: 94
    Ocena: 197
    Sylwek07 napisał:
    Odnośnie antymaskingu to ja mam inne zdanie, choć nie mam dużej wiedzy na ten temat, doradzono mi że antymasking powinien wystarczyć. Uważam że jego rolą powinno być uniemożliwienie zamaskowania czujki gdy alarm jest włączony. Jeżeli jest tak jak piszesz że on nie działa gdy alarm jest włączony, to w takim razie wszystkie czujki PIR nawet z antymaskingiem są o d. potłuc.
    Odnośnie tego jak miałem zamontowane czujki nie będę tu pisał, nie mam zamiaru robić przewodnika dla kolejnych chętnych na moje mieszkanie. Ale możesz być pewien że ja swoje poprzednie czujki PIR mając tą wiedzę którą mam teraz rozbrajam w minutę używając tego co mam pod ręką i to niezależnie gdzie i jak będą zamontowane i nawet jeżeli będą miały maksymalną czułość.


    Odnośnie antymaskingu, Twoje zdanie nie ma znaczenia, liczą się fakty. A fakty są takie, że antymasking w czujce odpowiada za wykrywanie celowego zasłonięcia CZUJKI poprzez manipulację bezpośrednio przy niej (mówimy o odległościach mierzonych w centymetrach). Z tego powodu, jego zastosowanie ogranicza się do ochrony czujki podczas nieczuwania, w sytuacji gdzie potencjalny intruz miałby do niej fizyczny dostęp (np.: miejsca publiczne, nielojalny pracownik). Czujka z antymaskingiem nie będzie skuteczna dla wykrywania odpowiednio maskującego się INTRUZA.
    Rolę detekcji niewrażliwej na maskowanie mogłaby pełnić kamera z analityką (+np termowizja). Wszystko to jest kompromisem między kosztem i jakością zabezpieczenia.

    Odnośnie miejsca i sposobu montażu czujki, uważam że może to mieć bardzo istotne znaczenie. Nieprawidłowo zamontowana czujka (zła orientacja względem punktu wtargnięcia) oraz nieprawidłowy dobór czujki (np czujka bez strefy podejścia w miejscu gdzie nie ma wystarczajcej odległości od czujki do miejsca wtargnięcia) będą decydować o skuteczności zabezpieczenia. Ale jak to już inni koledzy stwierdzili, w Twoich wpisach jest więcej rozgoryczenia niż konkretów. Materiałem do dyskuji mógłaby być schematycznie przedstawiona sytuacja - bez identyfikowania konkretnego miejsca.
  • #17 20387370
    elektro16
    Poziom 16  
    Posty: 172
    Pomógł: 10
    Ocena: 63
    Witam

    Bez podania typu systemu alarmowego i czujek to tylko szklana kula.Znam takich mających "alarm" z marketu . Oczekują że jak go sami zamontują to będzie działać .Poleganie na kontraktonach jako jedyne zabezpieczenia okna wygląda na montaż samodzielny po przeszukaniu internetów .Istotne czy od montażu czujek (przez instalatora) nie zmieniono mebli lub ich ustawienia. Jeśli bardzo zależy na majątku to dlaczego tylko jeden system . Monitoring wizyjny z wieloma miejscami przechowywania danych jest dostępny.Coś mi tu pachnie "po taniości".
    Połączenie wielu systemów daje efekt ale kosztuje niestety. Mój alarm wykrywa intruza zawsze a umieszczenie czujek uniemożliwia podejście bez wywołania alarmu .Skoro autor zna dwa sposoby na oszukanie /podejście jego czujek to naprawdę staroć lub niska półka lub zły montaż.
    Temat jak założyć alarm daje do myślenia -alarmy zakładają wykwalifikowani instalatorzy a nie ci którzy je użytkują.
    Pozdrawiam
  • #18 20390566
    Sylwek07
    Poziom 12  
    Posty: 150
    Pomógł: 1
    Ocena: 47
    Elektro16 żebyś się kiedyś nie zdziwił jak Twoje nowoczesne i bardzo drogie czujki PIR kogoś "nie zauważą". Nikomu tego nie życzę, ale warto mieć trochę pokory i przyjąć że jeżeli ja czegoś nie wiem to wcale nie znaczy że to jest niemożliwe. Zwłaszcza dla kogoś kto się utrzymuje z włamań i ma cały dzień żeby się zastanawiać jak obejść alarm. Poza tym też nie do końca rozumiem dlaczego instalatorzy twierdzą że czujki PIR przy prawidłowym montażu przez profesjonalistę wykryją zawsze i wszędzie każdy ruch. Z samej zasady działania wynika że one nie mogą być zbyt czułe. Bo gdyby tak było to by były bardzo drogie i nikt by ich nie kupił, a poza tym by reagowały na ruch powierza z wentylacji, albo na przelatujące owady. Każda czujka ruchu reaguje na ruch zgodnie z danymi producenta, jeżeli ruch się odbywa w taki sposób że np. prędkość jest spoza tego zakresu to czujka nie wykryje ruchu. Na dodatek czujki PIR największą czułość mają w poprzek czujki, gdy ruch występuje w kierunku czujki i intruz idzie tak żeby nie przecinak obszarów na które patrzy czujka (czujka "patrzy" wiązkami) to czujka nie zareaguje. Ja wiem że to jest trudne do wykonania, ale możliwe. Miałem nie pisać o ograniczeniach czujek ale mnie sprowokowaliście. I nie ważne jak jest zamontowana, jak jest druga, nowoczesna, okablowana, cudowna, wychuchana i wycałowana. Ktoś tu mi pisał że ja piszę bzdury na temat tego że czujki nie są projektowane tak żeby przede wszystkim żeby nie wywoływały fałszywych alarmów i że zawsze wykryją ruch przy prawidłowym montażu. Ludzie Wy z tego co piszecie instalujecie systemy alarmowe zawodowo, a idziecie w zaparte że na 10000000000000% Wasz alarm wykryje każdy ruch bo przecież zainstalowaliście czujkę zgodnie z zaleceniami producenta i macie doświadczenie. Ja nie wiem czy Wy jesteście tak zapatrzeni w siebie, czy nie znacie ograniczeń czujek, nie czytacie podstawowych danych na ich temat, czy pod publikę piszecie że czujki zamontowane przez Was zawsze wykryją intruza, tylko po to żeby nie stracić autorytetu. Ale nie musicie odpowiadać nie ma sensu drążyć w tą stronę. Ja jak coś robię i wiem że ma to jakieś ograniczenia albo niesie pewne ryzyko to informuję o tym wprost, a nie mydlę oczu że na pewno będzie super czadowo.

    Ten temat powstał po to aby dzielić się informacjami na temat czujek które trudno jest oszukać, trzymajmy się może tematu.
  • #19 20390657
    Zbych034
    Poziom 39  
    Posty: 4677
    Pomógł: 549
    Ocena: 1414
    Popatrz na sposób badania czujek. Mogę ci powiedzieć iż o sposobie detekcji czujek na szkoleniach mogą mówić godzinami. W twoich wypowiedziach widać iż znasz się teraz na tym najlepiej a reszta to amatorzy.
    Nie odpowiedziałeś czy założyłeś alarm taki system jak proponował instalator.
    I pamiętaj iż najzawodniejszym elementem alarmu jest człowiek.
    Na tym kończę dyskusję w tym temacie.
  • #20 20390677
    Chris_W
    Poziom 39  
    Posty: 8449
    Pomógł: 384
    Ocena: 1045
    Sylwek07 napisał:
    Poza tym też nie do końca rozumiem dlaczego instalatorzy twierdzą że czujki PIR przy prawidłowym montażu przez profesjonalistę wykryją zawsze i wszędzie każdy ruch.

    Żeby przetrzepać pomieszczenie w poszukiwaniu fantów nie można stać jak słup soli - bo wtedy się nic nie ukradnie ale być może czujkę się oszuka ;) , czujka oczekuje ruchu aktywnego złodzieja (co lata po pokoju), a nie popierdółkę co stoi i się patrzy, lub idzie "po wiązkach" (ciekawe dokąd dojdzie ;) ) :D
    Pomijam w ogóle kwestię że czujnik PIR w pomieszczeniu to ochrona post factum - być może skróci czas kradzieży...
  • #22 20391060
    Rysiek2
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Posty: 3400
    Pomógł: 447
    Ocena: 659
    Sylwek07 napisał:
    instalatorzy twierdzą że czujki PIR przy prawidłowym montażu przez profesjonalistę wykryją zawsze i wszędzie każdy ruch


    Nie zmyślaj, nikt czegoś takiego nie napisał.


    Sylwek07 napisał:
    Z samej zasady działania wynika że one nie mogą być zbyt czułe. Bo gdyby tak było to by były bardzo drogie i nikt by ich nie kupił, a poza tym by reagowały na ruch powierza z wentylacji, albo na przelatujące owady.


    To co piszesz oznacza,że nie masz zielonego pojęcia jak działa czujka PIR. Słyszałeś kiedyś o podczerwieni w okolicach 9um?

    Sylwek07 napisał:
    Miałem nie pisać o ograniczeniach czujek ale mnie sprowokowaliście.


    Ależ pisz śmiało. Twoja infantylna wiedza w tym temacie nikomu nie zaszkodzi. To co piszesz to abecadło instalatorów
    i wszyscy dawno o tym wiedzą i stawiam dolary przeciwko orzechom, że nie obejdziesz nie tylko żadnej czujki PIR jeśli zainstaluje ją profesjonalista ale także kontaktronowej.

    Sylwek07 napisał:
    Ktoś tu mi pisał że ja piszę bzdury na temat tego że czujki nie są projektowane tak żeby przede wszystkim żeby nie wywoływały fałszywych alarmów i że zawsze wykryją ruch przy prawidłowym montażu.


    Znowu kłamiesz

    Sylwek07 napisał:
    Ja nie wiem czy Wy jesteście tak zapatrzeni w siebie, czy nie znacie ograniczeń czujek, nie czytacie podstawowych danych na ich temat, czy pod publikę piszecie że czujki zamontowane przez Was zawsze wykryją intruza, tylko po to żeby nie stracić autorytetu. Ale nie musicie odpowiadać nie ma sensu drążyć w tą stronę. Ja jak coś robię i wiem że ma to jakieś ograniczenia albo niesie pewne ryzyko to informuję o tym wprost, a nie mydlę oczu że na pewno będzie super czadowo.


    Ty chyba jesteś takim trochę prowokatorem, co nie?
    A ja początkowo myślałem, że jesteś po prostu rozżalony, że Cię okradli.
  • #23 20391128
    xury
    Specjalista automatyka domowa
    Posty: 7078
    Pomógł: 878
    Ocena: 1492
    Sylwek07 napisał:
    gdy ruch występuje w kierunku czujki i intruz idzie tak żeby nie przecinak obszarów na które patrzy czujka (czujka "patrzy" wiązkami) to czujka nie zareaguje.

    Owszem jest to prawdopodobne, ale już mało prawdopodobne by było kiedy by kolejna czujka wykluczała taką możliwość.
    Więc taka możliwość świadczy tylko o błędzie instalatora. Istnieje mnóstwo błędów typu czujnik przysłonięty meblami, drzwiami itd. Nie będę rozpisywał się na ten temat by nie ułatwiać życia złodziejom.
  • #24 20391990
    siewcu
    Poziom 35  
    Posty: 3805
    Pomógł: 133
    Ocena: 458
    kood napisał:
    sprzedawca to nie jest odpowiednia osoba do doboru elementów systemu alarmowego

    Oczywiście, że jest. Dobierze kompatybilny ze sobą sprzęt według wymagań klienta. Nie uwzględniłeś jednej rzeczy - sprzedawca nie widział obiektu i jest to trochę zgadywanka, dlatego część firm nie obsługuje klientów detalicznych. Niemniej jednak nie zmienia to faktu, że takie rzeczy powinna robić firma instalatorska. Ba, możesz kupić sam sprzęt i zawołać kogoś do montażu - tylko nie dość, że wyjdzie sporo drożej, to jeszcze nikt się pod tym nie podpisze :lol:
  • #25 20392079
    Wawrzyniec
    Poziom 38  
    Posty: 3996
    Pomógł: 392
    Ocena: 1071
    siewcu napisał:
    kood napisał:
    sprzedawca to nie jest odpowiednia osoba do doboru elementów systemu alarmowego

    Oczywiście, że jest.
    Akurat. Zwłaszcza jak się piekarz przebranżowi na sprzedawcę.
  • #26 20392117
    siewcu
    Poziom 35  
    Posty: 3805
    Pomógł: 133
    Ocena: 458
    Nie no, mi chodziło o osoby z branży, a nie z przypadku...
  • #27 20395103
    elektro16
    Poziom 16  
    Posty: 172
    Pomógł: 10
    Ocena: 63
    Widzę że dyskusja z kolegą do niczego nie doprowadzi .Uczepił się czujek pir a może nie odkrył jeszcze że są dualne i takie się też stosuje -ciekawe ile kolega ma sposobów na oszukanie takich.
    Błąd człowieka ,zły montaż i jeszcze wiele innych czynników może spowodować wadliwe działanie systemu. Przekonanie o własnej wiedzy ogromne . Nieuzasadnione.
  • #28 20395139
    ADB-6
    Poziom 34  
    Posty: 3118
    Pomógł: 249
    Ocena: 701
    U podstawy sprawnie działającego systemu alarmowego jest głównie dostęp osób postronnych do elementów nie uzbrojonego systemu. Drugi czynnik, to sam posiadacz alarmu, który z dumą opowiada znajomym że jego system jest nie do sforsowania, bo ma takie pomysłowe rozwiązania, że włamywacz się tego nie spodziewa (i w tym miejscu opowiada o szczegółach). ;)
    Najczęściej właściciele porządnych instalacji alarmowych sami nieświadomie sabotują swoje systemy. Kiedyś (za czasów TECHOM-u) opowiadaliśmy sobie różne historyjki z życia wzięte w czasie kursów kwalifikacyjnych. Lekkomyślność wielu użytkowników sięga absurdu. :D
  • #29 20395270
    Rysiek2
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Posty: 3400
    Pomógł: 447
    Ocena: 659
    ADB-6 napisał:
    Kiedyś (za czasów TECHOM-u) opowiadaliśmy sobie różne ...


    Techom żyje i dalej prowadzi kursy kwalifikacyjne a nawet ma własną szkołę Elektronicznych Systemów Zabezpieczeń.

    Ja też wspominam, z łezką w oku schyłek lat osiemdziesiątych, Marszałkowską 60 albo 66 (chyba 66 tak przynajmniej zapamiętałem),
    restaurację SZANGHAJ w okolicy oraz Guru systemów zabezpieczeń, przemiłego prezesa Pana Bogdana.
  • #30 20395507
    fred4u
    Poziom 27  
    Posty: 764
    Pomógł: 94
    Ocena: 197
    elektro16 napisał:
    Uczepił się czujek pir a może nie odkrył jeszcze że są dualne i takie się też stosuje -ciekawe ile kolega ma sposobów na oszukanie takich.

    Typową czujkę dualną (PIR+MW) można obejść dokładnie tak samo, jak zwykłego PIR-a. Taka czujka sygnalizuje naruszenie gdy oba tory zostaną pobudzone jednocześnie (lub prawie jednocześnie).

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy zakupu i montażu systemów alarmowych, ze szczególnym uwzględnieniem czujników trudnych do sforsowania. Uczestnicy wymieniają doświadczenia związane z różnymi typami czujników, takimi jak czujki PIR i kontaktrony, oraz ich podatnością na manipulacje. Podkreślają znaczenie profesjonalnego montażu oraz doboru odpowiednich zabezpieczeń mechanicznych. Wskazują, że wiele czujników, mimo że są reklamowane jako skuteczne, można obejść, co podkreśla potrzebę świadomości użytkowników o ograniczeniach systemów alarmowych. Wskazują również na konieczność konsultacji z profesjonalnymi firmami zabezpieczeń oraz na znaczenie ochrony obwodowej.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA