Chcę stworzyć temat w którym swoje doświadczenia będą zamieszczać ludzie który mają wiedzę na temat tego które czujniki do systemów alarmowych są łatwe lub trudne do sforsowania/sabotażu/manipulacji, generalnie trudne/lub łatwe do obejścia. Chodzi mi o stworzenie tematu w którym będzie publikowana wiedza z doświadczenia na temat tego jak założyć alarm trudny do sforsowania. Może to być temat na temat tego jakich czujek nie montować bo można je łatwo obejść, lub co polecacie, co jest trudne do sforsowania. Proszę kolejne osoby które będą się wypowiadać aby nie pisały tutaj jak obejść czujki, po to, aby nie robić poradnika dla złodziei. Wystarczy podać typ czujki i napisać czy jest łatwa czy trudna do manipulacji.
Po ostatnim włamaniu do mieszkania i potem do samochodu (weszli do mieszkania i wzięli sobie kluczyki do auta) postanowiłem napisać ostrzeżenie dla tych którzy myślą że ich alarm wykryje złodzieja jeżeli mają tylko kontaktrony przy oknach i drzwiach, oraz czujki PIR. Okazuje się że to jedne z łatwiejszych do ominięcia czujników, a okna i balkony niezależnie od tego na którym piętrze, są bardzo łatwe do otwarcia nawet za pomocą zwykłego śrubokręta.
Do ochrony okien nie stosujcie samych kontaktronów, a dodatkowo czujniki których nie da się oszukać z zewnątrz, np. mikrowyłączniki reagujące na uchylenie okna o 2-3mm, zamontowane w taki sposób aby były niedostępne z zewnątrz wygiętym drutem, lub innym narzędziem. Nie będę tutaj pisał jak z zewnątrz oszukać kontaktron, bo nie chcę robić poradnika dla złodziei, ale jest to prostsze niż się wydaje. A czujki PIR stosujcie tylko z antymaskingiem. Oraz do tego czujki PIR muszą być tak skierowane aby ich największa czułość była w zakresie okna do mieszkania, oraz aby nie dało się do nich podejść bez aktywacji czujki. Nie podaję jakie czujki miałem zamontowane w domu bo nie chcę robić antyreklamy, ale wszystkie kontaktrony działają praktycznie tak samo, a zasada działania czujek PIR jest również taka sama, różnią się jedynie czułością. Więc to według mnie nie ma znaczenia jaki model i producent. Planu domu nie mam zamiaru zamieszczać, żeby zweryfikować czy czujki było dobrze czy źle zamontowane, bo obawiam się kolejnego włamania. Do wszystkich czujek PIR da się podejść dwoma metodami bez aktywacji czujki. Może metod jest ich więcej, ja znam 2 metody i sprawdziłem je na dwóch modelach czujek PIR polskiego producenta, więc domyślam się że inni producenci robią je tak samo. Jak to zrobić tego tutaj nie napiszę, ale każdy kto zna działanie tej czujki wie jak to zrobić. Generalnie czujki robi się tak, żeby przede wszystkim nie wywoływały fałszywych alarmów, bo wtedy firma instalatorska musi jeździć na reklamacje. Czyli w praktyce czujki są lekko "przytępione". Teraz jak chodzę po firmach instalatorskich i mówię o tym jak do mnie weszli złodzieje, to dopiero teraz mi potwierdzają że te czujki tak się właśnie pokonuje, ale jak je kupowałem to nikt o tym nic nie powiedział.
Warto dodatkowo stosować w mieszkaniu niestandardowe metody, np. ukryte czujniki wykrywające np. otwarcie szuflady z cennymi przedmiotami, lub reagujące na podniesienie cennego przedmiotu, lub zdjęcie obrazu za którym jest sejf. Gdy wychodzicie z domu, to nie zostawiajcie kluczyków do samochodu, oraz zawsze włączajcie alarm w domu, nawet wychodząc na kilka minut. A także zawsze zamykajcie drzwi wejściowe na zamek po wejściu do mieszkania. Ja wiem że to jest niby oczywiste ale nie każdy to robi.
Do tego warto stosować nietypowe zabezpieczenia mechaniczne zwłaszcza do okien. Wystarczy wpisać w google lub youtube: "window door lock" i szybko można znaleźć pomysły do samodzielnego wykonania. Ja teraz wiem że okno lub balkon zamknięte na zwykłą klamkę da się pokonać w kilkadziesiąt sekund.
Ze statystyk wynika że złodzieje omijają domy w których jest pies, monitoring i alarm, oraz takie w których mieszka ktoś uzbrojony, lub ktoś z ich branży. Może warto na mieszkaniu umieścić naklejkę lokalnego klubu sportowego. Bo złodzieje, dresiarze i pseudokibice to jedno środowisko, swój swojego nie okradnie
Jeżeli ktoś ma sprawdzone czujki które trudno jest obejść prostymi narzędziami to będę wdzięczny za wszelkie informacje. Nie mam zamiaru bezczynnie czekać aż mi się włamią kolejny raz.
Po ostatnim włamaniu do mieszkania i potem do samochodu (weszli do mieszkania i wzięli sobie kluczyki do auta) postanowiłem napisać ostrzeżenie dla tych którzy myślą że ich alarm wykryje złodzieja jeżeli mają tylko kontaktrony przy oknach i drzwiach, oraz czujki PIR. Okazuje się że to jedne z łatwiejszych do ominięcia czujników, a okna i balkony niezależnie od tego na którym piętrze, są bardzo łatwe do otwarcia nawet za pomocą zwykłego śrubokręta.
Do ochrony okien nie stosujcie samych kontaktronów, a dodatkowo czujniki których nie da się oszukać z zewnątrz, np. mikrowyłączniki reagujące na uchylenie okna o 2-3mm, zamontowane w taki sposób aby były niedostępne z zewnątrz wygiętym drutem, lub innym narzędziem. Nie będę tutaj pisał jak z zewnątrz oszukać kontaktron, bo nie chcę robić poradnika dla złodziei, ale jest to prostsze niż się wydaje. A czujki PIR stosujcie tylko z antymaskingiem. Oraz do tego czujki PIR muszą być tak skierowane aby ich największa czułość była w zakresie okna do mieszkania, oraz aby nie dało się do nich podejść bez aktywacji czujki. Nie podaję jakie czujki miałem zamontowane w domu bo nie chcę robić antyreklamy, ale wszystkie kontaktrony działają praktycznie tak samo, a zasada działania czujek PIR jest również taka sama, różnią się jedynie czułością. Więc to według mnie nie ma znaczenia jaki model i producent. Planu domu nie mam zamiaru zamieszczać, żeby zweryfikować czy czujki było dobrze czy źle zamontowane, bo obawiam się kolejnego włamania. Do wszystkich czujek PIR da się podejść dwoma metodami bez aktywacji czujki. Może metod jest ich więcej, ja znam 2 metody i sprawdziłem je na dwóch modelach czujek PIR polskiego producenta, więc domyślam się że inni producenci robią je tak samo. Jak to zrobić tego tutaj nie napiszę, ale każdy kto zna działanie tej czujki wie jak to zrobić. Generalnie czujki robi się tak, żeby przede wszystkim nie wywoływały fałszywych alarmów, bo wtedy firma instalatorska musi jeździć na reklamacje. Czyli w praktyce czujki są lekko "przytępione". Teraz jak chodzę po firmach instalatorskich i mówię o tym jak do mnie weszli złodzieje, to dopiero teraz mi potwierdzają że te czujki tak się właśnie pokonuje, ale jak je kupowałem to nikt o tym nic nie powiedział.
Warto dodatkowo stosować w mieszkaniu niestandardowe metody, np. ukryte czujniki wykrywające np. otwarcie szuflady z cennymi przedmiotami, lub reagujące na podniesienie cennego przedmiotu, lub zdjęcie obrazu za którym jest sejf. Gdy wychodzicie z domu, to nie zostawiajcie kluczyków do samochodu, oraz zawsze włączajcie alarm w domu, nawet wychodząc na kilka minut. A także zawsze zamykajcie drzwi wejściowe na zamek po wejściu do mieszkania. Ja wiem że to jest niby oczywiste ale nie każdy to robi.
Do tego warto stosować nietypowe zabezpieczenia mechaniczne zwłaszcza do okien. Wystarczy wpisać w google lub youtube: "window door lock" i szybko można znaleźć pomysły do samodzielnego wykonania. Ja teraz wiem że okno lub balkon zamknięte na zwykłą klamkę da się pokonać w kilkadziesiąt sekund.
Ze statystyk wynika że złodzieje omijają domy w których jest pies, monitoring i alarm, oraz takie w których mieszka ktoś uzbrojony, lub ktoś z ich branży. Może warto na mieszkaniu umieścić naklejkę lokalnego klubu sportowego. Bo złodzieje, dresiarze i pseudokibice to jedno środowisko, swój swojego nie okradnie
Jeżeli ktoś ma sprawdzone czujki które trudno jest obejść prostymi narzędziami to będę wdzięczny za wszelkie informacje. Nie mam zamiaru bezczynnie czekać aż mi się włamią kolejny raz.