Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Stara instalacja 3 fazy zero

Grzegorz5601 18 Mar 2023 16:41 609 7
Testo
 • #1
  Grzegorz5601
  Level 3  
  Instalacja z lat 70 ubiegłego wieku. Przewody 1,5 miedź. Trzy fazy i zero. Brak różnicówki. W budynku są gniazdka jednofazowe z bolcem . Podłączona jest faza i zero. Do bolca był przyłączony goły miedziany drut 2,5 mm². Drut ten był poprowadzony do piwnicy i przykręcony do rury ocynkowanej od hydroforu przy pompie od strony studni. Fachowcy którzy montowali panele fotowoltaiczne stwierdzili że rura ta ma lepsze parametry niż uziom wbity w ziemię. Podłączyli do tej rury przewód ochronny od paneli. Moje pytanie : czy w gniazdkach można połączyć bolec z przewodem zero potem z zaciskiem roboczym? Czy pozostawić na bolcu ten drut połączony z rurą? Brak jest pewności czy drut uziemiający (ochronny) nie jest gdzieś w ścianie uszkodzony. Czy można do obudowy mufy trzyfazowej przyłączyć przewód zerowy z rozdzielni?
 • Testo
 • Helpful post
  #2
  r103
  Level 33  
  Dowiedz się od dostawcy prądu jaki masz układ sieci - czy nie TT - wtedy nie można bolca łączyć z zerem - /wszystko wskazuje że tak było w czasie budowy instalacji/, dziwne że tego nie ustalono w czasie instalacji fotowoltaiki...

  A przy okazji - z uwagi na przekrój przewodów - instalacja tak czy siak do wymiany i to raczej na cito - jakie bezpieczniki zabezpieczają te przewody 1,5 mm² ?
 • Testo
 • #3
  Ktoś_tam
  Level 34  
  Grzegorz5601 wrote:
  Fachowcy którzy montowali panele fotowoltaiczne stwierdzili że rura ta ma lepsze parametry niż uziom wbity w ziemię.

  Stwierdzili czy pomierzyli? Jeśli pomierzyli to jaki wynik wyszedł?
  Grzegorz5601 wrote:
  Brak jest pewności czy drut uziemiający (ochronny) nie jest gdzieś w ścianie uszkodzony.

  Od tego są przeglądy które powinno się robić co 5 lat. W końcu od tego zależy bezpieczenstwo twojej rodziny.
  Ogólnie to bez odpowiedniej wiedzy teoretycznej i praktycznej nie powinno samemu się zabierać za modernizację instalacji.
 • #4
  Grzegorz5601
  Level 3  
  >>20496025
  W papierach nic nie ma o sieci i jej układzie. Do sprawdzenia jutro na trafo i w energetyce. Prawdopodobnie część instalacji (kuchnia i łazienka ) została wymieniona i tam przewód Cu 2,5 mm² . Jednak wymiana instalacji będzie konieczna bo na jednym bezpieczniku 16 A zrobiono całą kondygnację tj parter a na drugim piętro. Ta dodatkowa część instalacji do dwóch kuchni i łazienek jest osobno podpięta do obwodów 2,5 mm² zabezpieczona też 16 A. Dzięki za pomoc!

  Dodano po 16 [minuty]:

  >>20496113
  W papierach fotowoltaiki nie ma pomiarów . Pomiary kontrolne instalacji po ustaleniu układu sieci i właściwym zabezpieczeniu części przewodzących (uziemienie , zerowanie). Wymiana przewodów w starych rurach !!! Brak jest schematu czy jakiegokolwiek rysunku. Budynek jest zamieszkały. Tym musi chyba zająć się elektryk .
 • Helpful post
  #5
  zbich70
  Level 43  
  Grzegorz5601 wrote:
  Tym musi chyba zająć się elektryk .
  I na tym poprzestańmy. Niech elektryk na miejscu tym się zajmie.
  Tylko oby to był elektryk, a nie kolejny partacz.
 • Helpful post
  #6
  Grzegorz740
  Level 37  
  Na 100% musi się zając elektryk i to jak najszybciej aby nie doszło do tragedii.

  Jak firma od fotowoltaiki bez pomiarów stwierdziła , że rura ma lepsze parametry od uziomu to fajna firma, nie ma co. Zamiast przyrządów pomiarowych wozi szklaną kulę.
 • #7
  Grzegorz5601
  Level 3  
  Uziemienie fotovoltaiki zostanie zmienione na sondy. Wymiana instalacji zaplanowana - zrobi zakład instalatorski. Układ sieci TN. Będzie po nowemu. Zamykam temat. Dzięki za porady. Oporność pomierzona na rurze 4,5 Ohma
 • #8
  Grzegorz5601
  Level 3  
  Uziemienie fotovoltaiki zostanie zmienione na sondy. Wymiana instalacji zaplanowana - zrobi zakład instalatorski. Układ sieci TN. Będzie po nowemu. Zamykam temat. Dzięki za porady.