logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Samsung WF70F5ECW2W - wybór układu scalonego, pralka się wiesza

krystian154 04 Kwi 2024 19:42 1722 29
  • #1 21032672
    krystian154
    Poziom 3  
    Posty: 8
    Pytanie do mądrzejszych kolegów, przy kupowaniu układu scalonego na które numery zwrócić uwagę, miałem jedną nóżkę czarną i nie działa mi pralka, wiesza się, czasami nie może wystartować. Pralka to Samsung Eco Bubble WF70F5ECW2W. Dziękuję za podpowiedzi.

    Zbliżenie na uszkodzony układ scalony na płytce elektronicznej
  • #3 21032810
    Janek_15
    Poziom 25  
    Posty: 708
    Pomógł: 74
    Ocena: 220
    Moim zdaniem ten scalak nie wymaga wymiany. Jest to kontroler PWM. Czy napięcie DC jest w normie?
  • #4 21032991
    krystian154
    Poziom 3  
    Posty: 8
    Napięcia nie sprawdzalem,podpowiesz kolego jak to zrobic?
  • #5 21033215
    cezet
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 7549
    Pomógł: 718
    Ocena: 1405
    krystian154 napisał:
    wiesza się, czasami nie może wystartować

    Tzn. wyświetlacz świeci cały czas czy gaśnie wszystko?
  • #6 21033269
    krystian154
    Poziom 3  
    Posty: 8

    Wyświetlacz się świeci, zatrzymuje pranie, i dalej nie pierze, czasami wypierze bez zatrzymania się. Rzadko ale występuje błąd 3E, szczotki silnika wymienione, pozostaje moduł sterowania i po dostaniu się do niego widać było okopcona nóżkę na układzie scalonym, wyczyściłem, przelutowałem luty i pojawia się ponownie. Ta nóżka była czarna.
    Zbliżenie na płytkę drukowaną z okopconą nóżką na układzie scalonym.
  • #7 21033275
    TONI_2003
    Moderator
    Posty: 15327
    Pomógł: 2192
    Ocena: 3812
    krystian154 napisał:
    miałem jedną nóżkę czarną i nie działa mi pralka, wiesza się, czasami nie może wystartować
    Jeśli umiesz w miarę dobrze lutować i dostać się do strony lutowania elementów przewlekanych zapewne lub być może nie będzie Ci ten układ scalony potrzebny 2QR2280Z :) Jednak należy wyeliminować sporo tak zwanych "zimnych lutów" jakie przy takiej przypadłości zwykle występują. Należy to zrobi nie tylko w okolicach przetwornicy na tym układzie, ale najlepiej na jej całej nieomal powierzchni aby uniknąć potencjalnych innych objawów niesprawności w tej pralce (lecz należy bardzo ostrożnie wyciągać płytkę PCB z tej zalewy)...

    Bardzo dokładnie usunąć (zalewę i starą cynę) z potencjalnych miejsc do ponownego zadania nowej cyny (najlepiej z dodatkiem ołowiu). Oprócz tego należy wykonać pomiary tych dwóch kondensatorów zaznaczonych na foto :) Jednak gdyby zaistniała potrzeba wymiany układu scalonego 2QR2280Z (ponieważ gdyby jednak byłaby to wina jego (jego zabezpieczeń) i trzeba by było go wymienić możesz dać stary układ scalony w tak zwaną podstawkę precyzyjną aby ułatwić sobie wymianę gdyby zaistniała taka potrzeba na nowy układ scalony 2QR2280Z...
    PS.
    Powodzenia :)

    Zbliżenie na płytkę drukowaną z zaznaczonymi elementami do lutowania
  • #8 21033278
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13881
    Pomógł: 2202
    Ocena: 6908
    krystian154 napisał:
    Rzadko ale występuje błąd 3E,szczotki silnika wymienione, pozostaje moduł sterowana i po dostaniu sie do niego widać było okopcona nóżkę na układzie scalonym,

    Tyle, ze ten układ nie ma nic wspólnego z twoim problemem.
    Problem lezy w obwodzie sterowania silnika i tam trzeba szukać na płycie.
  • #9 21033379
    DiZMar
    Poziom 43  
    Posty: 32462
    Pomógł: 2880
    Ocena: 6584
    Jakby coś to układ 2QR2280Z dostępny jest pod pełną nazwą ICE2QR2280ZXKLA1.
  • #10 21033596
    krystian154
    Poziom 3  
    Posty: 8
    Dziękuję za podpowiedzi, zrobię zdjęcie modułu i wtedy dopytam gdzie jest sterowanie silnika. Wytne otwory lutownica aby sie dostać od drugiej strony, bo wyciągnąć to w całości graniczy z cudem.
  • #11 21033662
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13881
    Pomógł: 2202
    Ocena: 6908
    Jeśli chcesz zrobić to porządnie i skutecznie to praktycznie trzeba płytkę wyjąć z obudowy i gdzieś ponad połowę wyskubać z zalewy. Ot taki klimt w samsungu. Mi wyjęcie i oskubanie płytki zajmuje ok 20 minut, Tobie pewnie zajmie 2 dni, ale lepiej dłużej, po mału a bezpiecznie.
  • #12 21033678
    Sebastian_M26
    Poziom 30  
    Posty: 1341
    Pomógł: 130
    Ocena: 434
    mrice napisał:
    Ot taki klimt w samsungu.

    Nie ma się co dziwić, jak pralka za tysiąc przeżyła 10 lat.
  • #13 21033692
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13881
    Pomógł: 2202
    Ocena: 6908
    Sebastian_M26 napisał:
    mrice napisał:
    Ot taki klimt w samsungu.

    Nie ma się co dziwić, jak pralka za tysiąc przeżyła 10 lat.


    Przepraszam, ale znów nie rozumiem co bełkoczesz.
    Co ma wiek pralki do tego, że trzeba wyciągnąć moduł z obudowy i zalewy ?
    Każdy samsung (LG zresztą też) ma moduł zalewamy i taki z nimi jest klimat, że trzeba później wydłubać.
    Nieważne, czy pralka ma 5 czy 20 lat.
    Dla ścisłości, pralka autora ma lat 11, co dla tej przypadłości jest całkiem niezłym wynikiem.
  • #14 21033729
    Telo
    Serwisant RTV
    Posty: 12941
    Pomógł: 1501
    Ocena: 2326
    Układu ICE2QR2280ZXKLA1 nie ruszaj jeżeli byłby z nim problem to cała pralka wyświetlacz by gasł a Ty masz zimne luty w bloku sterowania silnikiem.
    Poczytaj na forum był wałkowany temat.
  • #15 21033843
    cezet
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 7549
    Pomógł: 718
    Ocena: 1405
    Dobrze zrobił autor tematu, że przelutował nóżkę na układzie ICE bo przeważnie lut na niej jest przegrzany.Po jego wypaleniu układ dostaje strzał i czapka odpada.
  • #16 21033844
    krystian154
    Poziom 3  
    Posty: 8

    Pytanie techniczne dotyczące tego układu scalonego, za co on odpowiada?
  • #17 21034582
    cezet
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 7549
    Pomógł: 718
    Ocena: 1405
    krystian154 napisał:

    Pytanie techniczne dotyczące tego układu scalonego, za co on odpowiada?

    Ten układ to w wielkim skrócie - zasilacz (przetwornica).
  • #18 21034593
    DiZMar
    Poziom 43  
    Posty: 32462
    Pomógł: 2880
    Ocena: 6584
    krystian154 napisał:
    za co on odpowiada?

    Zaspokoję całkowicie Twoją ciekawość. W załączniku masz wszystko o nim.
    Załączniki:
    • ICE2QR2280Z.PDF (1.17 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #19 21035105
    Telo
    Serwisant RTV
    Posty: 12941
    Pomógł: 1501
    Ocena: 2326
    Jeżeli autor zadał pytanie do czego jest ten układ to co co mu dokumentacja układu i tak nic nie zrozumie.
    Tylko serwis od naprawy modułów.
  • #20 21036035
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13881
    Pomógł: 2202
    Ocena: 6908
    krystian154 napisał:
    Pytanie techniczne dotyczące tego układu scalonego, za co on odpowiada?

    Tak w dużym uproszczeniu, za to, ze moduł się włącza i działa.
  • #21 21036438
    pawlik722
    Poziom 27  
    Posty: 976
    Pomógł: 99
    Ocena: 356
    W tej pralce będzie jeden problem. Zimne luty. Układ przetwornic albo działa albo nie. Trzeba wydłubać płytę z żelu i sprawdzić dokładnie połączenia na przekaźnikach, regulatorach napięcia i przetwornicy oraz sprawdzić pojemność kondensatorów. Standardowy upierdliwy problem każdego Samsunga.
  • #22 21037773
    Janek_15
    Poziom 25  
    Posty: 708
    Pomógł: 74
    Ocena: 220
    Drodzy koledzy. Uważam, że moduł sterujący jest ostatnią rzeczą, przy której autor musi majstrować. Czarna nóżka to normalny stan sterownika PWM. Do autora - na jakim etapie pralka się zawiesza? Gdy nie może się uruchomić - czy drzwiczki są zablokowane?
  • #23 21037964
    krystian154
    Poziom 3  
    Posty: 8

    Drzwiczki się blokują, działają poprawnie. Pralka potrafi wyprać normalnie, ale jak ma humor to się zawiesi, zapika, wypompuje wodę i się zatrzyma na danym momencie prania, czasami wywala błąd E3, szczotki silnika wymienione.
  • #24 21038044
    cezet
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 7549
    Pomógł: 718
    Ocena: 1405
    Janek_15 napisał:
    Uważam, że moduł sterujący jest ostatnią rzeczą, przy której autor musi majstrować

    I tu się kolego bardzo mylisz. Zimne luty na cewkach przekaźników od silnika i na bramce triaka silnika no norma w tych pralkach. Dlatego pralka się zawiesza . Pół godziny max. roboty i pralka dostaje drugą młodość.
  • #25 21038098
    Janek_15
    Poziom 25  
    Posty: 708
    Pomógł: 74
    Ocena: 220
    Koledzy, według moich danych błąd E3 to wysoki poziom wody w zbiorniku. Błąd silnika to 3E. Może szukamy w złym miejscu?

    Dodano po 4 [minuty]:

    Może z zaworu cieknie woda?
  • #26 21038142
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13881
    Pomógł: 2202
    Ocena: 6908
    Janek_15 napisał:
    według moich danych błąd E3 to wysoki poziom wody w zbiorniku

    Nie w tych modelach. Nie ma tu błędu E3, jest tylko 3E / 3C w zależności od softu. Kwestię 3E X E3 ludzie namietnie przekręcają.

    Janek_15 napisał:
    Uważam, że moduł sterujący jest ostatnią rzeczą, przy której autor musi majstrować.

    Jak już było wspomniane, rónież jestem zdania, ze moduł to pierwsze co trzeba przegrzebać, tylko nie tam gdzie autor chciał grzebać.
  • #27 21044844
    krystian154
    Poziom 3  
    Posty: 8
    Zbliżenie na płytkę drukowaną z układem scalonym, diodami, rezystorami i kondensatorami. Widok modułu elektronicznego z odsłoniętym układem scalonym i diodami. Płytka drukowana z elementami elektronicznymi na kolorowym tle.
    Koledzy aktualizacja tematu. Wyciągnąłem ponownie moduł, mam odsłonięty scalak i diody,podpowiecie co dalej sprawdzić w domowych warunkach, mam multimetr uniwersalny.
  • #29 21050238
    krystian154
    Poziom 3  
    Posty: 8
    Dziękuję cezet, pomogło, pralka już tydzień działa bez zarzutu. Pytanie jeszcze, czym najlepiej zabezpieczyć elektronike po odslonoeciu tej masy?
  • Pomocny post
    #30 21050270
    Telo
    Serwisant RTV
    Posty: 12941
    Pomógł: 1501
    Ocena: 2326
    Można lakierem Plastik 70
    Poza Samsungiem i LG inni producenci nie stosują tej zalewy.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłosił problem z pralką Samsung Eco Bubble WF70F5ECW2W, która się wiesza i czasami nie może wystartować. Wskazano, że prawdopodobnie uszkodzony jest układ scalony 2QR2280Z, jednak nie wykluczono innych problemów, takich jak zimne luty w obwodzie sterowania silnikiem. Użytkownik przelutował uszkodzoną nóżkę na układzie, co przyniosło poprawę, a pralka działa już bez zarzutu. Wskazano również, że układ ten pełni funkcję zasilacza (przetwornicy) i zalecano dokładne sprawdzenie połączeń oraz kondensatorów. Po naprawie użytkownik zapytał o zabezpieczenie elektroniki, na co zasugerowano użycie lakieru Plastik 70.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA