logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wzmacniacz Rduch MWL-7E - ustawienie prądu spoczynkowego, uszkodzenia tranzystorów

zadax 13 Kwi 2025 17:31 2019 61
Najlepsze odpowiedzi

Jak ustawić prąd spoczynkowy we wzmacniaczu Rduch MWL-7E i co może powodować okresowe uszkadzanie tranzystorów końcowych 2SC5200/2SA1943?

Prąd spoczynkowy ustawiasz potencjometrem CURRENT, mierząc spadek napięcia na dowolnym rezystorze emiterowym 0,22 Ω; dla ok. 30 mA na tranzystor wychodzi około 6,6 mV, a na wszystkich rezystorach spadki powinny być zbliżone [#21519403][#21519424] Potencjometr DC OFF SET służy do ustawienia zerowego napięcia na wyjściu, a HIGH CUT nie jest od biasu, tylko od progu rozłączenia przekaźnika/układu odcięcia [#21519673][#21520040][#21520245] Sam zbyt niski prąd spoczynkowy nie powinien niszczyć tranzystorów końcowych, bo podczas pracy płynie przez nie dużo większy prąd niż spoczynkowy [#21519551] Jako możliwe przyczyny uszkodzeń wskazano przede wszystkim podróbki lub słabą jakość tranzystorów, brak komplementarności tranzystorów sterujących, zły offset/DC na wyjściu oraz wzbudzanie się wzmacniacza przy określonym obciążeniu [#21517974][#21519611][#21528343] Trzeba też sprawdzić linię 100 V, transformatory i okablowanie głośników, bo przeciążenie lub problem w instalacji radiowęzłowej może doprowadzać do grzania i awarii końcówki [#21519201][#21504495]
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA
  • #31 21520040
    SlawekKedra
    Poziom 43  
    Posty: 16701
    Pomógł: 1570
    Ocena: 1940
    DC offset jest fo ustawienia zerowego mapięcia na wyjściu ale trudno powiedzieć w jakich warunkach to napięcie powinno być ustawione.
    High cut wygląda na jakiś filtr górnozaporowy.
  • REKLAMA
  • #32 21520245
    Jarek Pi.
    Poziom 27  
    Posty: 1075
    Pomógł: 56
    Ocena: 126
    HIGH CUT to próg rozłączenia przekaźnika. W celu wykluczenia uszkodzenia głośników można podłączyć inny 8 omów do wyjścia 4 omy i testować na maksymalnej głośności.
  • #33 21520249
    zadax
    Poziom 16  
    Posty: 237
    Pomógł: 16
    Ocena: 81
    Póki co, wymieniłem zwarte tranzystoryi ustawiłem prąd spoczynkowy. Wzmacniacz pracował całą noc bez głosnikow i źródła sygnału. Radiator bardzo lekko ciepły. Pozostaje podłączyć i pewnie czekać aż znowu padnie. Nie mam już pomysłów. Przychodzi Wam coś jeszcze do głowy?
  • #34 21520739
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    zadax napisał:
    Przychodzi Wam coś jeszcze do głowy?

    Tak, jak pisaliśmy wcześniej sprawdzić linię radiowęzłową.
  • #35 21521326
    zadax
    Poziom 16  
    Posty: 237
    Pomógł: 16
    Ocena: 81
    Na linii radiowęzłowej miernik wskazuje open line.
    W takim przypadku pomiar każdej kolumny glosnikowej osobno raczej nie ma sensu? W jaki jeszcze sposób można sprawdzić czy wszystko jest ok?
  • #36 21521478
    SlawekKedra
    Poziom 43  
    Posty: 16701
    Pomógł: 1570
    Ocena: 1940
    Jeśli masz OL na linii glośników to wskazuje że nie ma tam zwarcia ale dziwnym jest że tam jest OL gdyż głośniki radiowęzłowe mają zwykle transformatory na wejściu a transformator ma jakas rezystancję. Do takiej linii głośnikowej jest podłączonych kilka głośników tak więc rezystancja takiej linii z głośnikami powinna być mniejsza niż pojedynczego głośnika.
  • REKLAMA
  • #37 21522092
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    Pewnie mierzy na najmniejszym zakresie rezystancji w mierniku i ma "open line".
    Na początek to zajrzyj do każdego głośnika i sprawdź czy w którymś transformator nie ma odbarwień, tzn czy nie jest przegrzany. Potem porównałbym rezystancję każdego z osobna.
  • REKLAMA
  • #38 21522228
    zadax
    Poziom 16  
    Posty: 237
    Pomógł: 16
    Ocena: 81
    Miernik nie ma zakresów, dostosowuje się automatycznie.
  • #39 21522390
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    zadax napisał:
    Miernik nie ma zakresów, dostosowuje się automatycznie.

    To nie może przerwy pokazywać w linii głośnikowej.
  • #40 21522414
    zadax
    Poziom 16  
    Posty: 237
    Pomógł: 16
    Ocena: 81
    Ale tak pokazuje. Sprawdzałem też na kilku głośnikach 100V na innej linii glosnikowej i zawsze pokazuje OL. Jedyny wyjątek dotyczy głosnika z potencjometrem, gdzie przy położeniu potencjometru na max, pokazuje przejście. W pozostałych położeniach potencjometru jest OL.
  • #41 21522416
    SlawekKedra
    Poziom 43  
    Posty: 16701
    Pomógł: 1570
    Ocena: 1940
    Nie masz normalnego miernika?
  • #42 21522418
    zadax
    Poziom 16  
    Posty: 237
    Pomógł: 16
    Ocena: 81
    Co jest wyznacznikiem normalności miernika?
    To jest UNIT-T. Model podam za godzinę.
  • #43 21522427
    SlawekKedra
    Poziom 43  
    Posty: 16701
    Pomógł: 1570
    Ocena: 1940
    zadax napisał:
    Co jest wyznacznikiem normalności miernika?

    Normalny miernik to taki, który umożliwia pomiar na zakresie wybranym przeze mnie.
  • #44 21522434
    zadax
    Poziom 16  
    Posty: 237
    Pomógł: 16
    Ocena: 81
    No to takiego nie posiadam.
  • REKLAMA
  • #45 21522442
    SlawekKedra
    Poziom 43  
    Posty: 16701
    Pomógł: 1570
    Ocena: 1940
    Ok, w takim razie wiemy tylko tyle że linia głośnikowa z podłączonymi głośnikami lub sam pojedynczy głośnik powinny wykazywać jakąś rezystancję a miernik pokazuje Ci przerwę. Ponieważ nie możesz sam zmienić zakresu to nie ma możliwości stwierdzić czy miernik pokazuje Ci bzdury czy rzeczywiście jest przerwa w tej linii. Jesli jednak głośniki działają na tej linii to nie może tam być przerwy.
  • #46 21522676
    kris8888
    Poziom 41  
    Posty: 6957
    Pomógł: 532
    Ocena: 1895
    zadax napisał:
    Ale tak pokazuje. Sprawdzałem też na kilku głośnikach 100V na innej linii glosnikowej i zawsze pokazuje OL. Jedyny wyjątek dotyczy głosnika z potencjometrem, gdzie przy położeniu potencjometru na max, pokazuje przejście. W pozostałych położeniach potencjometru jest OL.

    Czy na pewno mierzysz na pozycji pomiaru rezystancji a nie przypadkiem na pozycji pomiaru napięcia przewodzenia złącza półprzewodnikowego (diody) która to pozycja często też służy do testu ciągłości obwodu (brzęczyk)? Powyżej pewnej wartości rezystancji obwodu miernik będzie zawsze wskazywał OL dla tej funkcji.
  • #47 21528048
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe
    Posty: 5290
    Pomógł: 771
    Ocena: 1224
    Skoro miernik pokazuje przerwę, to niewykluczone, że głośniki zabezpieczone są przed pojawieniem się napięcia stałego wskutek uszkodzenia wzmacniacza.
    Nawet jeśli ten ma akurat (to moje przypuszczenie) zabezpieczenie to mogą być tym sposobem przystosowane do współpracy z uboższą wersją.

    Dodano po 12 [minuty]:

    Naprawiałem kilka lat temu podobny wzmacniacz z palacymi się tranzystorami, w zasadzie bez powodu.
    Szczegółów już nie pamiętam poza jednym. Po prostu przy pewnej wartości napięcia wyjściowego wpadał w oscylacje co było widać i na oscyloskopie, i na wskazaniach poboru prądu z zasilacza.

    Chyba najlepszym sposobem byłoby zrobić kilka zdjęć i korzystając z jakiegoś programu odtworzyć schemat.
  • #48 21528058
    Jarek Pi.
    Poziom 27  
    Posty: 1075
    Pomógł: 56
    Ocena: 126
    W głośnikach bez zasilania zabezpieczeniem może być kondensator szeregowy. Wzmacniacz ma na wyjściu transformator, więc napięcia stałego nie będzie.
  • #49 21528094
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe
    Posty: 5290
    Pomógł: 771
    Ocena: 1224
    Pisałem szybko jadąc tramwajem i nie pomyślałem o transformatorze. Tak, to zabezpieczenie przed napięciem stałym na wyjściu wzmacniacza.
    Jeśli jednak jest tak jak pisze autor, to być może jest kondensator w szeregu z głośnikiem w jego obudowie.
  • #50 21528288
    SlawekKedra
    Poziom 43  
    Posty: 16701
    Pomógł: 1570
    Ocena: 1940
    W.P. napisał:
    to być może jest kondensator w szeregu z głośnikiem w jego obudowie.

    Byłoby to bardzo dziwne gdyż głośniki radiowęzłowe przeznaczone do zasilania z linii 40/75/100V maja na wejściu małe transformatorki które dopasowują głośnik do linii oraz czasem służą do regulacji głośności poprzez przełączanie odczepów uzwojenia wtórnego.
  • #51 21528343
    michas
    Poziom 23  
    Posty: 1243
    Pomógł: 43
    Ocena: 96
    Moim zdaniem dobrym tropem jest to iż wzmacniacz się wzbudza, czasami może się tak zdarzyć że tranzystory mają trochę inne parametry i wzmacniacz może się wzbudzać, trzeba podłączyć oscyloskop na wyjście pod obciążeniem a generator na wejście i patrzeć na przebieg regulując wzmocnieniem zobaczyć czy nie ma pasożytniczych wyższych częstotliwości nawet ponadakustycznych . Można z tym walczyć wpinając w odpowiednie miejsca kondensatory rzędu 50 - 100pF

    Pozdrawiam
    Michał
  • #52 21528428
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe
    Posty: 5290
    Pomógł: 771
    Ocena: 1224
    Tak właśnie robiłem. Niestety musiałem wcześniej odtworzyć schemat.

    Dodano po 3 [minuty]:

    Przyjrzałem się fotce płyty i wycofuję się z propozycji zrysowywania schematu na jej podstawie.
    Miniaturka w okienku smartfona w tramwaju wyglądała obiecująco, ale w domu na dużym ekranie...
  • #53 21535520
    zadax
    Poziom 16  
    Posty: 237
    Pomógł: 16
    Ocena: 81
    Póki co, wzmacniacz działa. Zobaczymy jak długo.
  • #54 21604209
    zadax
    Poziom 16  
    Posty: 237
    Pomógł: 16
    Ocena: 81
    Wytrzymał prawie 3 miesiące. Uszkodzone trzy szt. tranzystorów z czterech.
  • #55 21604359
    michas
    Poziom 23  
    Posty: 1243
    Pomógł: 43
    Ocena: 96
    Witaj ,kiedyś z jakiejś książki o wzmacniaczach skserowałem strone może się przyda
    Wzmacniacz Rduch MWL-7E - ustawienie prądu spoczynkowego, uszkodzenia tranzystorów

    Pozdrawiam
    Michał
  • #56 21604403
    Jarek Pi.
    Poziom 27  
    Posty: 1075
    Pomógł: 56
    Ocena: 126
    Może być tak, że pojawia się przerwa w połączeniu i naležy płytkę przelutować. U mnie w Technics SA-310 nie pomogło i przy regulacji tonów wysokich uszkodziła się znów hybryda.
  • #57 21604495
    kris8888
    Poziom 41  
    Posty: 6957
    Pomógł: 532
    Ocena: 1895
    A co w końcu z tą rezystancją (impedancją) linii głośnikowej 100V? Ile w rzeczywistości wynosi? Musi być dopasowana do impedancji wyjściowej wzmacniacza bo w przeciwnym wypadku wzmacniacz albo będzie przeciążony albo będzie miał tendencję do wzbudzania się.
    Ta linia głośnikowa na pewno nie może być otwarta, o nieskończonej rezystancji.
  • #58 21808562
    SlawekKedra
    Poziom 43  
    Posty: 16701
    Pomógł: 1570
    Ocena: 1940
    kris8888 napisał:
    Ta linia głośnikowa na pewno nie może być otwarta, o nieskończonej rezystancji

    Może być otwarta. Wiele głośników radiowęzłowych ma wyłączniki tak więc jest możliwa taka sytuacja że będą one wszystkie wyłączone.
  • #59 21808628
    kris8888
    Poziom 41  
    Posty: 6957
    Pomógł: 532
    Ocena: 1895
    SlawekKedra napisał:
    Może być otwarta. Wiele głośników radiowęzłowych ma wyłączniki tak więc jest możliwa taka sytuacja że będą one wszystkie wyłączone.

    Miałem na myśli to że od strony pierwotnej 100V linia typowo nie powinna wykazywać całkowitego braku przejścia w kierunku instalacji, a tak jakoś dziwnie wychodziło autorowi z pomiarów które opisał w #40. Raczej wskazywałoby to na uszkodzenie linii.
    Głośniki radiowęzłowe są wyłączane ale od strony wtórnej wbudowanego transformatora głośnikowego.
  • #60 21808672
    SlawekKedra
    Poziom 43  
    Posty: 16701
    Pomógł: 1570
    Ocena: 1940
    kris8888 napisał:
    Głośniki radiowęzłowe są wyłączane ale od strony wtórnej wbudowanego transformatora głośnikowego.

    Tak ale same niepbciązone transformatory nie obciązaja linii w znaczącym stopniu
    Ta przerwa w linii mierzona przez autora jest oczywiście rzeczą dziwną a przyczyna takiego stanu rzeczy nie została do dzisiaj wykryta pomimo upływu wielu miesięcy.

Podsumowanie tematu

✨ Wzmacniacz Rduch MWL-7E ma problem z częstym uszkadzaniem się tranzystorów końcowych 2SC5200 i 2SA1943, które po wymianie działają od kilku godzin do kilku miesięcy. Użytkownik pyta o prawidłowe ustawienie prądu spoczynkowego i identyfikację potencjometrów do regulacji. W dyskusji wskazano, że prąd spoczynkowy powinien wynosić około 30-50 mA na parę tranzystorów, co odpowiada spadkowi napięcia 6,6–11 mV na rezystorach emiterowych 0,22 Ω/5W. Pomiar prądu spoczynkowego wykonuje się przez pomiar spadku napięcia na rezystorach emiterowych tranzystorów końcowych. Potencjometr "CURRENT" służy do regulacji prądu spoczynkowego, "DC OFF SET" do ustawienia zerowego napięcia stałego na wyjściu, a "HIGH CUT" to filtr górnozaporowy lub próg rozłączenia przekaźnika. Uszkodzenia tranzystorów mogą nie wynikać bezpośrednio z niewłaściwego prądu spoczynkowego, lecz z możliwych oscylacji wzmacniacza, złej jakości tranzystorów (podróbki), problemów z linią głośnikową 100V lub uszkodzeń transformatorów głośnikowych. Pomiar rezystancji linii głośnikowej wykazuje "open line", co jest nietypowe, ale może wynikać z wyłączników w głośnikach radiowęzłowych. Zalecane jest sprawdzenie jakości tranzystorów, poprawności połączeń na płytce, pomiar oscylacji na wyjściu wzmacniacza pod obciążeniem oraz ewentualna wymiana tranzystorów sterujących na modele o wyższym napięciu (np. MPSA93, MPSA43 zamiast BC639, BC640). Wzmacniacz wymaga dokładnego sprawdzenia linii głośnikowej, transformatorów oraz ewentualnego przelutowania płytek. Brak dostępnego schematu utrudnia precyzyjną diagnozę, ale schemat podobny do MWL-7E jest trudny do znalezienia. Ustawienie prądu spoczynkowego i offsetu DC jest kluczowe dla stabilnej pracy, a oscylacje mogą powodować uszkodzenia tranzystorów.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA