logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Ile biogazu można uzyskać z beczki 3000 l na gnojowicę? Szacowanie wydajności

darkowe1 20 Kwi 2025 10:59 624 7
REKLAMA
  • #1 21525141
    darkowe1
    Poziom 5  
    Posty: 901
    Pomógł: 2
    Ocena: 91
    Witam.Widzialem filmiki z produkcji biogazu Mam beczkę 3 tys litrów i szambo 50 tys litrów na gnojowice .Ile gazu i czy wogole da się uzyskać z takiej beczki 3 tys litrów?
  • REKLAMA
  • #2 21525502
    tomaszlonski
    Poziom 38  
    Posty: 3368
    Pomógł: 341
    Ocena: 889
    Z tony obornika ok 350-460 m3 gazu
    Z tony gnojowicy 250-350 m3 gazu.

    Resztę sobie policz
  • REKLAMA
  • #3 21525506
    darkowe1
    Poziom 5  
    Posty: 901
    Pomógł: 2
    Ocena: 91
    350 m3 gazu z tony ??
  • REKLAMA
  • #4 21525521
    Brivido
    Poziom 34  
    Posty: 2857
    Pomógł: 226
    Ocena: 429
    Czyżby sekret tkwi w ciśnieniu? :)
  • #5 21525529
    darkowe1
    Poziom 5  
    Posty: 901
    Pomógł: 2
    Ocena: 91
    Mam trochę wolnego czasu i jakiś fundusz ... Myślę zastosować dwie beczki pierwsza 3 tys litrów druga mauzer po drodze zastosować jakiś filtr węglowy... A z tym ciśnieniem o co chodzi ? Jak by np zastosować jakiś kompresor lub coś podobnego ?

    Dodano po 2 [minuty]:

    Ewentualnie mam beczkę 2 tys litrów z mieszalnikiem i podgrzewaczem
  • #6 21525963
    kmarkot
    Poziom 31  
    Posty: 1370
    Pomógł: 127
    Ocena: 359
  • #7 21525974
    darkowe1
    Poziom 5  
    Posty: 901
    Pomógł: 2
    Ocena: 91
    Widziałem te filmiki . Ogólnie to mam pomysł póki co zastosować beczkę 2 tys litrów do niej podpiąć jakiś separator z filtrem węglowym tylko bardzo nie mam pomysłu na składowanie biogazu ciekawi mnie czy dało by radę podpiąć jakąś beczkę 200 l czy na początek dac jakąś duża oponę od ciagnika
  • REKLAMA

Podsumowanie tematu

✨ Z dyskusji wynika, że z tony gnojowicy można uzyskać około 250-350 m³ biogazu, a z tony obornika 350-460 m³. Pojemność beczki 3000 litrów (3 m³) jest znacznie mniejsza niż tona masy, co oznacza, że ilość biogazu z takiej objętości będzie proporcjonalnie mniejsza. Wątpliwości dotyczą również sposobu magazynowania i wykorzystania biogazu, np. czy zastosować beczkę 200 l lub oponę od ciągnika jako zbiornik gazu. Poruszono też temat filtracji biogazu za pomocą filtrów węglowych oraz ewentualnego podgrzewania i mieszania substratu w beczce 2000 l z mieszalnikiem i podgrzewaczem. Pojawiła się sugestia wykorzystania ciśnienia lub kompresora do magazynowania gazu. Wskazano również, że gnojowica po fermentacji może być stosowana jako nawóz na polu, co jest alternatywnym sposobem zagospodarowania pofermentatu.
REKLAMA