logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Wyłącznik z czujnikiem ruchu – mruganie i świecenie żarówki po podłączeniu kondensatora

gadzet78 22 Sie 2025 18:38 270 14
REKLAMA
  • #1 21641699
    gadzet78
    Poziom 10  
    Posty: 38
    Ocena: 12



    Bardzo proszę o pomoc. Podłączyłem wyłącznik z czujnikiem ruchu i niestety, ale cały czas albo mruga, albo świeci, gdy wyłączę zasilanie. Po podłączeniu kondensatora, gdy zaświecę, świeci jedna żarówka lekko, a gdy wyłączę — bardziej. Nie rozumiem, co się dzieje. Kierowałem się tym, że kondensator rozwiąże problem, ale dalej to samo
    Proszę o pomoc
  • REKLAMA
  • #2 21641709
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15138
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4624
    Na opakowaniu tego kondensatora jest schemat i napis, że łączy się go równolegle ze źródłem światła, czyli na kostce lampy, a nie równolegle z wyłącznikiem.
  • REKLAMA
  • #3 21641724
    gadzet78
    Poziom 10  
    Posty: 38
    Ocena: 12
    stanislaw1954 napisał:
    Na opakowaniu tego kondensatora jest schemat i napis, że łączy się go równolegle ze źródłem światła, czyli na kostce lampy, a nie równolegle z wyłącznikiem.

    Nie wstawiłem zdjęcia, ale też podłączałem na kostce lampy i to samo było.
    Z jednej i drugiej strony kostki podłączałem i tak samo było
    https://a.aliexpress.com/_EIHLiho
  • #4 21641727
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15138
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4624
    A ile w tej kostce jest zacisków? A próbowałeś zamontować na próbę zwykły wyłącznik, czy przypadkiem lampa nie jest uszkodzona?
  • REKLAMA
  • #5 21641730
    gadzet78
    Poziom 10  
    Posty: 38
    Ocena: 12
    >>21641727
    Na zwykłym wyłączniku działa wszystko. Żarówki świecą normalnie


  • Pomocny post
    #6 21641733
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15138
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4624
    No to, wina leży w elektronice wyłącznika dotykowego.
  • REKLAMA
  • #7 21641743
    Ktoś_tam
    Poziom 40  
    Posty: 5319
    Pomógł: 504
    Ocena: 2870
    gadzet78 napisał:
    Nie rozumiem tego co się dzieje. Kierowałem się tym że kondensator rozeiaze problem.ale dalej to samo

    Co jest napisane w instrukcji obsługi i montażu tego wyłącznika? Producent dopuszcza jego podłączenie bez przewodu N? Jeśli nie dopuszcza to wszelkie próby mogą okazać się nieskuteczne.
  • #8 21641773
    gadzet78
    Poziom 10  
    Posty: 38
    Ocena: 12
    Tabela specyfikacji urządzenia elektrycznego typu 86 z parametrami technicznymi
    Instrukcja montażu przełącznika z czujnikiem podczerwieni i schemat okablowania.
    Instrukcja obsługi przełącznika dotykowego z czujnikiem podczerwieni
  • #9 21641779
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15138
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4624
    Na schemacie widać, że przewód neutralny jest potrzebny do działania, więc nie mając go w puszce wyłącznika, nie będzie wyłącznik działał prawidłowo.
  • #10 21641925
    gadzet78
    Poziom 10  
    Posty: 38
    Ocena: 12
    >>21641779
    W puszce mam. To jest budowa z 1990 roku i mam tylko dwa kable czarne. Przewód fazowy i neutralny.
  • #11 21642042
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15138
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4624
    Bzdura. W puszcze masz przewód fazowy, a drugi przewód, to taki który zasila lampę po włączeniu wyłącznika.
  • #12 21642081
    mariann
    Poziom 39  
    Posty: 3469
    Pomógł: 549
    Ocena: 646
    Witam.
    gadzet78 napisał:
    W puszce mam.

    gadzet78 napisał:
    Przewód fazowy i neutralny.

    Gdyby tak było, to po włączeniu przełącznikiem, było by zwarcie i małe bummmm.
    PozdrawiaM.
  • #14 21653315
    gadzet78
    Poziom 10  
    Posty: 38
    Ocena: 12
    Działa wszystko. Tak jak pisaliście. Przewód neutralny był złączony w puszce, gdzie gniazdko. Po rozwarciu go i podłączeniu do wyłącznika, tak jak powinno być, lampa świeci.
    Natomiast w drugim pokoju brak jednego przewodu neutralnego i wyłącznik na podczerwień nie zadziała.
    Chyba że jest jakieś rozwiązanie
    Czarny włącznik dotykowy na podczerwień z ikoną dłoni i wymaganym przewodem neutralnym
    Schemat podłączenia wyłącznika dotykowego z przewodem fazowym i neutralnym
  • #15 21777619
    gadzet78
    Poziom 10  
    Posty: 38
    Ocena: 12
    Temat zamknięty. Dziękuję za rady.
    Wyłącznik działa.

Podsumowanie tematu

✨ Podłączono wyłącznik z czujnikiem ruchu, który powodował miganie lub ciągłe świecenie żarówki po wyłączeniu zasilania. Próba zastosowania kondensatora równolegle do lampy nie rozwiązała problemu. Okazało się, że wyłącznik wymaga przewodu neutralnego (N) do prawidłowego działania, co potwierdził schemat montażowy. W instalacji z lat 90. użytkownik miał tylko dwa przewody czarne – fazowy i tzw. powrotny do lampy, a przewód neutralny był złączony w puszce gniazdka, a nie przy wyłączniku. Po poprawnym podłączeniu przewodu neutralnego do wyłącznika problem z miganiem ustąpił i urządzenie działało prawidłowo. W pomieszczeniu bez przewodu neutralnego wyłącznik na podczerwień nie działał, co potwierdziło konieczność obecności przewodu N lub zastosowanie specjalnych wyłączników dwuprzewodowych bez przewodu neutralnego. Temat został zamknięty po uzyskaniu prawidłowego działania wyłącznika.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA