Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik UKF FM 100W STEREO PLL

scrapi 15 Lis 2007 20:23 61498 121
  • Chciał bym wam przedstawić mój nadajnik który budowałem chyba z 5 lat ;) i od razu zaznaczam że nie jest to dobra konstrukcja przede wszystkim dla tego że była ze 100 razy przebudowywana, modyfikowana ulepszana itp. Mimo że sporo jest nie przemyślana i całość nie wygląda dobrze to działa perfekcyjne.
    Na pierwszy ogień pójdzie nadajnik ;)

Generator to ta srebrna puszka. W środku BF199/ph jako generator dalej jest separator na bf964, modulator jest zrobiony na jakiejś niskoszumnej diodzie jak dobrze pamiętam to na bb529
    Dalej są stopnie w.cz kolejno na 2n4124, 2T606A (wojskowa wersja KT606A) i ostatni KT922B (rosyjskie W) wychodzi z tego niecałe 30W ale kiedyś jak miałem dobry egzemplarz tego tranzystora to wychodziło prawie 40W. oczywiście wersji było kilka kiedyś pracował tam kt904 później kt907 przez jakiś czas był też KT922b (rosyjskie B) moc się zwiększała i jak widać było dokręcane nowe radiatory. Po zastosowaniu wentylatora i regulatora obrotów nie ma problemów z odprowadzaniem ciepła. Wiatraka praktycznie nie słychać. Filtry to standardowe 3x pi. Na końcu jest przekaźnik który przełącza antenę do tunera. Bardzo przydatne podczas nocnych rozmów na UKF-ie ;)
    Tufie tutaj PLL na SAA1057 i sterownik na atmega8.
    Koder stereo na 2x cd4053, cd4015, cd4069, 2x OPA602, OPA2228. generatorem jest LC ale o dziwo stabilny z ciekawości sprawdziłem dziś f pilota i było prawie idealnie 19Khz dziwi mnie to tym bardziej jak sobie przypominam jak dobierałem ten obwód ;) ponad rok temu mając do dyspozycji chiński miernik do 20Khz i dławiki niewiadomej wartości z magnetowidu. Miało być tak tylko tymczasowo żeby audycja wieczorem była już w stereo ;) niestety brakuje układy premfazy ale z tym sobie radzę sprzętowo. Nie ma też ograniczania pasma poniżej 30hz i czasami synteza się „buntuje” ale z tym również sobie radzę sprzętowo. Przydało by się również ograniczyć pasmo do 15Khz ale jakiś negatywnych skutków braku takiego nie obserwuje.
    Zasilacz 12V 15V i 1,2 – 24V do zasilania 2T606A
    Zasilacz impulsowy wyciągnięty z jakiejś starej drukarki kiedyś był na 24V teraz jest na 16-37V wydajność ok. 3A. Nadajnik zasilam z 28V
    Panel przedni tu chyba nie ma co wyjaśniać.
    Dopał 100W ;) na 2T964A (wojskowa wersja KT964A) nie mam jak dokładnie zmierzyć mocy więc przyjmuje że wychodzi z tego 100W ale podejrzewam że może być nawet 140W. Jak widać jest możliwość pomiaru prądu i napięcia tranzystora, temperatury i orientacyjnie mocy. Jest również zabezpieczenie termiczne po przekroczeniu 95 st zasilanie zostanie wyłączone. Tutaj wentylatory nie mają już regulacji obrotów bo i tak się sakramencko grzeje ;) chłodzenie ledwie wydala, związane jest to z tym że pierwotnie był tu kt931A później kt970A. Cudo pobiera 6,5 – 6A ( jak się nagrzeją tranzystory) przy ok. 42V. Jak widać zrobione jest dopasowanie typu T więc odpada problem z trymerami. Na końcu filtr 3x PI. Niestety w necie niewiele jest info o tym tranzystorku tyle co znalazłem to że ma 150W zasilanie 50V i f graniczna 80Mhz ale na 95Mhz pracuje bardzo ładnie.
    Zasilacz 50V w środku trafo 300AV mostek i 2x 4700uF 63V. stabilizacji brak jałowo ma 51V pod obciążeniem ok. 42V.
    Sztuczne obciążenie zrobione z puszki po ananasach i rezystorów 2W. Wytrzymuje ok. 10min chłodzone wiatrakiem później zaczyna się kopcić ;) rezystory nie są idealnie rezystancyjne i SWR wynosi ok. 1,2 ale i tak spodziewałem się gorszego wyniku.
    Nie mam jak zrobić fotki bo pada śnieg ;) ale jest jeszcze dipol ½ fali z dopasowaniem gamma.

Na koniec chciał bym podziękować Andrzejowi który się udziela czasami na forum za pomoc w wykonaniu nadajnika.
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    scrapi
    Poziom 14  
    scrapi napisał 141 postów o ocenie 3, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2003 roku.
  • TermopastyTermopasty
    mkpl
    Poziom 37  
    Genialne :D masz ode mnie 2x 6 :D Piękny sprzęt :)
    Udostępnisz soft do syntezy? :D Bo jestem ciekawy jak rozwiązałeś program :) Jeszcze raz pogratulować konstrukcji:)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    polimeraz
    Poziom 11  
    Sztuczne obiążenie jest po to by można było stroić i regulować nadajnik i nie siać po całej okolicy albo i dalej. 100 W to niezły dopał ale jak wiadomo najlepszym wzmacniaczem jest antena.
    Co do urządzenia to może niezbyt starannie wykonane ale najważniejsze, że działa jak trzeba. A przy okazji, nikt się nie "czepia", że nadajesz z taką mocą?
    wikingc1
    Poziom 18  
    Witam
    Po prostu cudo. nie dość że stereo to 100W po prostu jak to zobaczyłem to mnie zatkało :D . Mam takie pytanie jaki masz orientacyjnie zasięg i gdzie masz antene.
    Pozdrawaim.
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie
    polimeraz napisał:
    Sztuczne obiążenie jest po to by można było stroić i regulować nadajnik i nie siać po całej okolicy albo i dalej. 100 W to niezły dopał ale jak wiadomo najlepszym wzmacniaczem jest antena.
    Co do urządzenia to może niezbyt starannie wykonane ale najważniejsze, że działa jak trzeba. A przy okazji, nikt się nie "czepia", że nadajesz z taką mocą?

dzięki, już obczajam.

p.s. czy jacyś szpiedzy w vanach wypchanych elektroniką nie będą węszyć ? ;-)
    dex
    Poziom 27  
    No ładnie :D , a jakby tą puszeczke zalał olejem czy wodą destylowaną ? Wpadło mi tak do łba :)

Jak mierzysz prąd tej końcówki?
    Czy ten zasilacz impulsowy nie daje się jakoś we znaki po stronie odbiorczej?
  • TermopastyTermopasty
    bobo
    Poziom 29  
    Moje pytanie jest trywialne , czy generator jest LC ?

Pozdrówka
    memphis_2007
    Poziom 12  
    Konstrukcja wygląda jak znaleziona w kontenerze. Budując kilka lat nadajnik można było sie postarać o przyjemniejsze dla oka "wzornictwo". Pomijam samo rozwiązanie elektroniki. Schematów w sieci jest pełno ... Moja ocena 1/6 za to że prawdopodobnie działa ...
    andrew220
    Spec od GSM
    Cytat:
    Moje pytanie jest trywialne , czy generator jest LC ?

a jaki ma być ? przeca synteza jest

Cytat:
    Konstrukcja wygląda jak znaleziona w kontenerze.

zbudowałeś kiedyś coś w.cz. ? tak ma być :) przecież nie wystawi tego obok kina domowego w salonie :)
    mirek301
    Poziom 19  
    Panowie jak wiadomo nadawanie w pasmie 88MHz-108MHz jest tylko i wyłącznie dozwolone dla profesjonalnych stacji radiowych.
    Z tą mocą i na tych częstotliwościach narobisz sobie tylko kłopotów to uwaga dla konstruktora.
    Poza tym jak już chodzi o urządzenia UKF to nie widzę tu zastosowania podstawowych zasad ważnych w takich urządzeniach.

Braki w ekranowaniach zbyt długie "masy" jak i podzespoły użyte nie bardzo odpowiadają do konstrukcji UKF.
    Wykonanie tez pozostawia wiele do życzenia.

Jednym słowem przeciętna konstrukcja i na dodatek niezbyt przydatna z racji obowiązującego w Polsce prawa telekomunikacyjnego..
    Za piractwo radiowe odpowiada sie z KK.

Polecał bym konstruktorowi zapoznanie sie z literatura dotycząca budowy urządzeń UKF.
    Ewentualnie zainteresowanie sie krótkofalarstwem bo tam dużo sie nauczy i teorii i praktyki.
    scrapi
    Poziom 14  
    Na początek trochę samokrytyki. Nie wygląda to dobrze ;) zdaje sobie z tego sprawę, szczególnie pajęczyna w dopale

Mkpl:
    Soft jest dostępny na stronie http://mieciu.pl/

Co do zasięgu to spokojne jest 30km ale to zależy w którą stronę, w niektórych kierunkach jest tylko 10 a w innych znacznie więcej.

Dex:
    Impulsówka dawała się we znaki przy odbiorze siała zakłóceniami które odbierał tuner ale kilka LC i metalowa obudowa pomogła. Trafo kiedyś piszczało ale trochę lakieru pomogło ;) poza tym same zalety bardzo sobie chale ten zasilacz.

Mirek301:
    Gdzie tam jest zbyt długa masa?! ;) jeśli chodzi o ekranowanie to nie ma potrzeby nic więcej ekranować każdy stopień ma być w osobnej puszcze? Po co jak w profesjonalnym sprzęcie się tego na stosuje. Generator jest w osobnej puszcze stopnie są osobno (jak się zamknie obudowę to praktyczne powstaje szczelna puszka) i tyle wystarczy.
    Na koniec zapytam które „podzespoły nie odpowiadają konstrukcja UKF”? tranzystory jak widać są jak najbardziej „w.cz.” ;) (czasami czyta się rady na forum aby robić kocówki na bdxxx), kondensatory tak gdzie potrzeba są na 1kV i przystosowane do pracy w.cz. proponuje się pochwalić swoją konstrukcją.

Jeśli chodzi o estetykę panelu to szału na ma ;) ale jak ktoś napisałem to nie będzie stało koło kina domowego. Nadajnik ma działać i tyle.
    bobo
    Poziom 29  
    [quote="andrew220"]
    Cytat:

a jaki ma być ? przeca synteza jest

Jak jest synteza to juz kwarcowy odpada? ciekawe
    Pozdrówka
    Tomek515
    Poziom 21  
    Bardzo fajny nadajnik, wygląda się raczej nie liczy, bo i po co w takim sprzęcie ;) Jedynie przydało by się może lepsze chłodzenie w zasilaczu bo jak sam mówisz ledwo wyrabia. Gratuluje wytrwałości przy budowie, mam nadzieje że ananasy smakowały ;)
    amiczar
    Poziom 14  
    polimeraz napisał:
    ...ale jak wiadomo najlepszym wzmacniaczem jest antena...

Pierwsze słyszę żeby antena była wzmacniaczem, chyba chodziłem nie do tej szkoły co potrzeba :) ...
    manaslu
    Poziom 11  
    kol. amiczar... antena może i nie jest wzmacniaczem w dosłownym rozumieniu tego słowa. jednak stwierdzenie to użyte było w tym sensie że na dopałce 100W i fatalnej antenie nie uzyskasz takiego zasięgu jak na dopałce 40W i dobrej antenie.
    Fsoliebhaber
    Poziom 17  
    Na chwile przerwę "ohy i ahy" z zachwytu.
    Konstrukcja w sumie średnio ciekawa. Wiem, że konstrukcje w.cz. kierują się swoimi prawami lecz Twoje urządzenie sprawia wrażenie jakby działało przez przypadek.
    Po drugie nadajnik nie ma absolutnie żadnego zastosowania poza dydaktycznym.
    Chciałbym wiedzieć skąd masz informacje o zasięgu ww. cuda? Chyba nie z pracy pod sztucznym obciążeniem? Czyli wynika z tego, że złamałeś prawo nadając w paśmie wyłączonym z użytku amatorskiego, za co grożą konsekwencje przewidziane w kodeksie karnym.
    mlody91
    Poziom 20  
    Ogólnie konstrukcja bardzo mi się podoba, estetyka płytki tutaj nie ma większego znaczenia, choć gdzie nie gdzie to razi. Panel przedni jak dla mnie jest ok. Trochę słaby zasięg jak na taką moc :!:

PS: jak ocynowałeś płytki? Są do tego jakieś preparaty, czy po prostu smarowałeś wszystko na gorąco cyną?
    polimeraz
    Poziom 11  
    Do Amiczara:
    nie wiem do jakiej szkoły chodziłeś ale zawsze możesz to nadrobić. Stare krótkofalarskie powiedzenie warto znać i stosować. A najłatwiej sprawdzić w praktyce. W CB radio np. na małej antence możesz dać 50 W mocy i nie pogadasz tak jak na porządnej 5/8 i standardowej mocy 4 W, że o zakłóceniach nie wspomnę. A ponieważ jednym z parametrów anteny jest zysk energetyczny to jak sama nazwa wskazuje jest to zysk. A z powiedzeniami jest tak, że nie zawsze mówią o czymś wprost.
    dj PIOTREczek
    Poziom 15  
    To jest forum elektroniczne czy prawnicze?? Jeżeli autor składał sprzęt te 5 lat to świetnie wie co mu grozi i za co. Ode mnie masz wielki + za koder stereo i generator (mam to samo :D )
    PZDR
    44

Moderowany przez McRancor:

Święta racja! Dlatego takie posty > nie związane z tematem zostały usunięte. Proszę nie dyskutować na temat przepisów!

kris6661991
    Poziom 25  
    Hehe moc zadziwiająca, ocena 7/6, za co aż tak dużo? Za to że poświęciłeś temu masę czasu i efekt jest zadziwiający. Co do wykonania to nie mam najmniejszych pretensji gdyż wiem jak to jest przerabiać setki razy układ, i tak Twój trzyma sie super.

pozdrawiam gorąco
    kris6661991
    Tranzystor_1992
    Poziom 16  
    Projekt super ;) Zaskoczyła mnie trochę moc 100W :D Masz tam jakąś regulację tej mocy? Bo chyba nie jest zbyt legalne nadawać 100W... No chyba, że to używasz najwyżej kilka minut... Mi się bardzo podoba, widać że włożyłeś w to mnóstwo pracy :)

Pozdrawiam ;)
    morph13
    Poziom 25  
    amiczar napisał:
    polimeraz napisał:
    ...ale jak wiadomo najlepszym wzmacniaczem jest antena...

Pierwsze słyszę żeby antena była wzmacniaczem, chyba chodziłem nie do tej szkoły co potrzeba :) ...

Szkoła jaką skończyłeś nie ma tu nic do rzeczy, to jest powiedzenie krótkofalarskie, może nie jest precyzyjne "ale jest" :-)

Co do legalności nadawania z mocą 100W to nie mam zamiaru się rozpisywać (mam poglądy że powinien być wydzielony wycinek 2MHz na UKF dla stacji "pirackich" z ograniczeniem do 10W) jednak warto zauważyć, że autor postu umieścił fotkę "sztucznego obciążenie" i do póki nikt go za "rękę - antenę" nie złapał to należy zakładać, że konstrukcję testuje właśnie na takim "sztucznym obciążeniu".
    Podobno żyjemy w "państwie prawa" i najpierw winę należy udowodnić a nie zakładać, że wszyscy mają coś na sumieniu i muszą swoją niewinność udokumentować np. brakiem teczki w IPN.
    szerloc1
    Poziom 18  
    dla niedowiarków z tego tranzystora wyciąga się 173Watt a ten dopal co kolega prezentuje z niego wychodziło 150Watt co naprawdę gwarantuje moja reputacja jedyny mankament tego tranzystora to zła konstrukcja i nie odaje pełnego ciepła do radiatora ale można sobie z tym poradzić odpowiednio , jeśli ktoś się zastanawia czemu nie ma trymerów na wyjściu to zastosowane jest dopasowanie typu T znacznie lepsze niż trymery

Moderowany przez McRancor:

Raportowano jako nieczytelny, może popracuj trochę nad pisownią, bo faktycznie tak długie zdanie, bez wielkiej litery na początku i kropki na końcu trochę nie pasuje, zwłaszcza jak piszesz o własnej reputacji...

scrapi
    Poziom 14  
    Witam kolegę serlocka ;) co do odprowadzania ciepła to miałem z tym spory problem powierzchnia tranzystora jest po prostu nie równa. Wyprofilowałem odpowiednio radiator i dałem sporo warstwę pasty jednak nadal jest spora różnica pomiędzy temperaturom radiatora a tranzystora. Dlatego nie planuje więcej mocy z niego wykręcać.

Co do legalności to nie ma co tutaj o tym dyskutować, każdy wie czy grozi taka zabawa poza tym była już nie raz dyskusja na ten temat i do niczego nie doprowadziła. Dlatego mam gorącą prośbę jako autor tego tematu aby o tu nie pisać postów „to nie legalne itp.”

Co do zysku antenowego to rzeczywiście zasięg się sporo zwiększa, u mnie po przejściu ze zwykłego dipola na z dopasowanie gamma (który ma chyba 1,5db zysku w porównaniu do zwykłego dipola) zasięg zauważalnie się zwiększył. Jak wiadomo antena jest elementem biernym więc sygnału nie może wzmacniać ale można to bardzo prostu wytłumaczyć porównując do sprzętu audio ;) mając wzmacniacz 100W na zestawie X muzyka może być b. głośna ale przy zastosowaniu b. sprawnych przetworników (np. piezo) można by nawet ogłuchnąć przy taj samej mocy wzmacniacza. Tak samo antena jedna promieniuje mniej lub bardziej efektywnie. Jak kiedyś będę miał czas to sobie postawie dwa dipole ;)

Tranzystor1992:

Regulacja mocy jest poprzez zmianę napięcia na 2t606. Można również korzystać z nadajnika bez dopału.

DamianG:

Link do kodera stereo który podałeś nie jest dobrym przykładem. Wystarczy poszukać, są na forum dobre schematy koderów (np. ten który ja mam)
    dzg4
    Poziom 25  
    Bardzo dobrze że są ludzie którzy składają-konstruują nadajniki.Moja ocena za konstrukcję 3 w skali 1-5.Ci którzy oceniają kolegę pod względem prawnym powinni zmienić forum z elektronicznego na prawnicze.Reasumując nadajnik OK.Sam posiadam nadajniczek z syntezą ale kupny.Jak pracuję blisko domu podłączam do niego MP3 i mam muzykę jaką chcę.Nadajnik posiada 10mW.
    dipol
    Poziom 33  
    Szanowny kolega coś tu zdziwia a wzmacniaczy tranzystorowych co nieco wykonałem aktualnie używam 250W na kt930B,grzanie swiadczy o duzych stratach czyli moc zamienia się na ciepło-mój przy 120w mocy wyjścowej jest ledwo co ciepły ,jakość montaży i lutowania obwody nawinięte przewodem miedzianym (naskórkowość), może wychodzi z tego 10 w pozostala moc -to piecyk tak więc proszę to pokazywac przedszkolakom-a przydał by się dla nich wzór do naśladowania,a komu kolega chce przeszkadzać i śmiecić w etetrze są do tego wydzielone pasma amatorskie do takich ćwiczeń ,polecam ćwiczenie z lutowania- srebrzanka 1mm dla ułatwienia pocięta na odcinki 1cm i proszę zamieścić zdjęcie wykonanego szećianu wtedy kolega zaliczy egzamin z lutownia (tak zaliczalem lutowanie w 68r)
    ćwiczenie czyni mistrza
    Pozdrawiam i życzę sukcesów a bajki zostawić proszę do poduszki
    VY73 ! fb dx gb es gl
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto