Jak prawidłowo podłączyć jednofazowy silnik LY100L-2 do kompresora, skoro wybija zabezpieczenie 20 A?
Najpierw trzeba zidentyfikować uzwojenia i podłączyć uzwojenie robocze o mniejszej rezystancji do U1/U2, a rozruchowe do Z1/Z2, zamiast podłączać przewody „na chybił trafił” [#21796229][#21796245] Trzeba też sprawdzić dokładny układ pinów, kolory przewodów, wyłącznik odśrodkowy, kondensatory i oporności cewek, bo samo podobieństwo tabliczki nie gwarantuje identycznego połączenia [#21756657] W tej rozmowie ustalono, że silnik startuje na 20 A dopiero po zastosowaniu softstartu, ale pod obciążeniem kompresora nadal wyzwala zabezpieczenie, więc problemem jest zbyt duży prąd rozruchowy i obciążenie układu [#21794869][#21804824] Padła też sugestia, że dla takiego kompresora sensowniejszy będzie silnik trójfazowy z odpowiednim stycznikiem/przekaźnikiem sterowanym presostatem oraz termikiem zabezpieczającym [#21851331][#21851333]
A stary nie wyłączał tego samego zabezpieczenia? Narysuj schemat jak był stary silnik podłączony? Narysuj drugi schemat jak masz teraz nowy silnik podłączony? Zapewne wtedy łatwiej będzie Ci znaleźć przyczynę wyłączania zabezpieczenia...
Tak ogólnie przy zabezpieczeniu 20 A nie napisałeś jakim: szybkim czy zwłocznym to wcale się nie dziwię, że silnik o prądzie znamionowym ponad 18 A wyłącza Ci zabezpieczenie, pewnie jeszcze z obciążeniem przy starcie? A próbowałeś startować go bez obciążenia? Czy wtedy także wyłącza zabezpieczenie?
W Twoich fotografiach brakuje schematu ile ma być kondensatorów i gdzie podłączone? Brakuje także informacji gdzie biegną fragmenty przewodów widocznych na zdjęciach, takie fragmentaryczne zdjęcia wymagają legendy czyli dokładnego opisu łącznie z opisem włącznika czy przełącznika i ew. użytego innego osprzętu np. wyłącznika ciśnieniowego czy temperaturowego, czy awaryjnego czy nadmiarowo-prądowego itd, itp.....
Nie wiem jak liczyć i gdzie jest myk? Bo 230x18,2 o ile dobrze odczytałem tabliczkę znamionową daje 4,186 kW, a nie 3,?, nie mogę odczytać ile jest na tabliczce znamionowej? A więc prąd rozruchu przy biegu jałowym może wynosić 3 do 7 razy więcej i masz odpowiedź. Dlatego dopytuję czy ten silnik lub stary działał kiedykolwiek przy tym zabezpieczeniu czy nigdy nie był żaden taki silnik o takiej mocy podłączany pod to zabezpieczenie, co jest bardziej prawdopodobne, skoro unikasz odpowiedzi na pytania z poprzedniego postu dot starego silnika. Ze starej szkoły pamiętam, że przy silniku trójfazowym o mocy ponad 4 kW zalecano miękki start np. poprzez przełącznik gwiazda-trójkąt, a Ty masz silnik jednofazowy i chcesz go startować z jednej fazy bez miękkiego statu gdy 3x18 A zgrubnie przy starcie daje ponad 50 A prądu rozruchowego? Dlatego napisz uczciwie wszystko co się da... O ile dobrze odczytałem tabliczkę znamionową, to silnik ma już 4 lata i nie jest nowy jak napisałeś...
Tabliczka jest identyczna jak w nowym. Dziś po 21-szej wrzucę schemat jak tam wszystko połączone. Jak podpinam neutralny niebieski w tym punkcie, to silnik chodzi i ma odpowiednie obroty, ale słabo kręci i grzeje się jak założę paski.
Czy dobrze narysowałeś, bo cewka uzwojenia pracy powinna być narysowana pomiędzy U1 a U2, a cewka uzwojenia pomocniczego pomiędzy Z1 a Z2, czyż nie? Nie podałeś też ich oporności... Dlatego rozepnij wszystko wraz ze zworkami i zmierz oporności cewek i podaj ile ich jest i jak położone i jak oznakowane kolorami izolacji jak i symbolami na izolatorach i czy jest cewka rozruchowa pomiędzy V1 a V2 i gdzie styki wyłącznika odśrodkowego itd itp. Nie oznaczyłeś też na schemacie pojemności kondensatorów, gdzie który, skoro są dwa zróżnicowane... Teraz trzeba zrozumieć silnik od podstaw, skoro namieszałeś... Na białych izolatorach nie ma opisu, symboli? Silnik nowy przyszedł ze zworkami w tym samym miejscu?
@zenekmartens, a kondensatory? Te chińskie kilkuset mikrofaradowe kartoflaki padają jak muchy. To raz, a dwa prąd rozruchu takiego silnika dochodzi do ponad 50 A przez sekundę lub dwie zanim wyłącznik odśrodkowy nie odłączy tego 500 µF kondensatora. Nawiasem mówiąc, koszmarny jest ten motor, w dodatku uzwajany aluminiowym drutem.
zenekmartens napisał:
A ja podłączyłem neutralny do U 1, a nie v1 i silnik zaczął chodzić, ale siły ma mało.
Gratuluje inwencji. Silnik już spalony, czy dopiero jutro?
Każdy Ci odpisze, ze każdy schemat jest OK z tym, że nikt Ci nie odpisze czy akurat ten schemat pasuje do Twojego silnika i do Twojego układu pinów a piny do układu cewek w nawiązaniu z kolorami przewodów i oznaczeniami pinów jak i w nawiązaniu do wielkości oporności, gdy nam nie pomożesz i nie napiszesz tego o co prosimy.
Czy odpowiedziałeś na wszystkie moje pytania z postu #8? Nie odpisałeś tylko o oporności ale gdzie mierzyłeś, pomiędzy jakimi pinami i pomiędzy jakimi kolorami przewodów to już nic....
Autorze problemu, tutaj jeszcze ktoś umieścił fajny schemat z dwoma kondensatorami oraz z dwoma uzwojeniami, który może Ci pomóc trochę przy odrobinie wysiłku myślowego: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic4147654.html#21756415 Jednak i ten schemat wyżej Ci nie pomoże bez myślenia gdyż ma symbole w innych miejscach postojowych... Ty musisz się opierać wyłącznie na tym co Ty posiadasz!
Przygotowałem Ci propozycję do dalszego uzupełnienia w celu osiągnięcia sukcesu co nam potrzebne:
- Dorysuj do których pinów dochodzą jakie kolory przewodów wyłącznie z wnętrza silnika?
- Dorysuj na których pinach i czy w ogóle na pinach tu widocznych jest zrealizowany wyłącznik odśrodkowy także na jakich kolorach przewodów jak również gdyby był poza tymi pinami?
- Dorysuj pomiędzy którymi pinami są cewki opisując wielkość oporności...
Nie odpowiadasz na pytania i jak Ci pomóc? Pytałem w #8 poście czy silnik przyszedł ze zworkami tak wstawionymi? A dlaczego pytałem, bo skorelowałem Twoje grafiki i poobracałem aby nie przekręcać głowy i sam narysowałeś zworki liniami przerwanymi w innym miejscu niż powinny być, czemu? Patrz niżej; że układ narysowanych przez Ciebie zworek na dolnym rysunku nie pasuje ani do lewych ani do prawych obrotów, z górnej grafiki, czemu? Czemu cewki roboczej nie narysowałeś pomiędzy U1 a U2 jak powszechne się przyjmuje i oznacza? Twój rysunek zaczyna mi przypominać dziwne lustrzane odbicie i wcale się nie dziwię że ty się dziwisz tak samo w poście chyba #7? Może nowy silnik przyszedł Ci z innymi oznaczeniami i inaczej usytuowanymi? Dlatego trzeba to usystematyzować od nowa czyli od początku...
Ty nam nie pomagasz a chcesz aby Ci pomóc? Jak mamy to robić gdy sam mieszasz co chwilę?
Zauważ, ze to ja nadałem symbole na środkowej grafice nie mogąc się doczekać na odpowiedź czy są tam i czy były tam jakieś oznaczenia zakładając, że zworki środkowej grafiki są prawidłowo ustawione ale wcale tak nie musi być gdy pokazujesz np. dekiel od starego silnika a nie od nowego? A w dodatku dekiel można obracać dowolnie w stosunku do tabliczki zaciskowej lub można obracać tabliczkę zaciskową a jak jest wyjmowana to można ją i odwrócić górą w dół i lustrzanie odczytać.... To Ty sam musisz pomyśleć teraz podwójnie jak ma być.... Ja bym to przypuszczalne tak widział według dekla:
Ale jak on nie jest od tego silnika to skąd mamy wiedzieć jak ma być?
Reasumując to zdejmij zworki bo nigdy nie dojdziemy prawdy i dorysuj na mojej propozycji to o co prosiłem wyżej czyli od nowa tak jakby swój schemat ponownie na wzór tego co już sam wcześniej rysowałeś lub tego co ja narysowałem wyżej ale z kolorami przewodów z wnętrza silnika i opornościami: oraz gdzie jest odśrodkowy wyłącznik ale na razie nie rysuj zworek bo coś z nimi nakombinowałeś nie tak jak trzeba?
Załączniki:
Propozycja oznaczeń.jpg(210.27 KB)
Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
Dzialania ciag dalszy.
zalozylem kolo pasowe zamiast 85mm srednicy kolo 60 srednicy
podlaczylem wg schematu
Spójrz na schemat z postu #7 i #14, przecież one się wyraźnie różnią. Podłączając silnik, nie robi się doświadczeń, najpierw należy się upewnić, a dopiero podłączać. Czytając ten temat, to ja już nie wiem, jak ten silnik podłączałeś, bo się gubię. Jest duże prawdopodobieństwo, że silnik masz już uszkodzony.
Silnik nie jest uszkodzony.
To ile to ma mieć zabezpieczeń przy starcie? Normalnie kto to taki szajs wymyślił.
Zastanawia mnie fakt, jak jednoomowe uzwojenie robocze ma nie robić zwarcia.
Zastanawia mnie fakt, jak jednoomowe uzwojenie robocze ma nie robić zwarcia.
Nie zajmuj się tym, bo i tak tego nie zmienisz, to silnik indukcyjny, a nie grzałka.
zenekmartens napisał:
No i jak podam N zamiast U2 na Z1, silnik chodzi, ale jakoś to ustrojstwo nie ma mocy.
Jak dam N na U2, wywala zabezpieczenie od razu.
Spójrz na swój wpis i powiedz, jak Ci pomóc? Napisałeś, gdzie podłączasz "N", ale skąd możemy wiedzieć, gdzie w tym czasie jest "L"?
Błędem jest podłączanie na chybił trafił, bo zanim trafisz, to już możesz nie mieć co podłączać.
Powinno się zidentyfikować oba uzwojenia silnika i pozostałe jego elementy, połączyć je prawidłowo na tabliczce zaciskowej i dopiero dołączyć zasilanie w prawidłowe miejsca. Jeśli nadal będzie problem, to należy szukać, co w silniku jest uszkodzone.
Rozwleczenie tematu na ponad miesiąc też nie pomaga, bo odpowiadający muszą od nowa wszystko czytać i analizować, bo w między czasie zapomnieli o co chodzi.
Zamówiłem softstart.
Zobaczymy efekty.
To poroniony temat, żeby dawać taki motor na taką sprężarkę, ale mój błąd, bo nie sprawdziłem wszystkiego i kupiłem drugi taki sam silnik.
Nie spodziewałem się, że można tak nieprofesjonalnie zaprojektować urządzenie.
Dodano po 7 [minuty]:
Wychodzi na to, że wg schematu silnik chodzi na uzwojeniu rozruchowym
Najważniejsze są ustalenia oporności uzwojeń w stosunku do przyjętych oznaczeń i przeważnie robocze ma mniejszą oporność niż pozostałe i na schematach ogólnie przyjmuje się, że zasilanie robocze jest na U1 i U2 Link Zawsze też radzę zmierzyć oporność izolacji megaomomierzem, niezależnie czy próbujesz stary czy nowy silnik.... Nie wiemy też w końcu jakie rodzaje i wielkości zabezpieczeń masz od początku do tej pory? Bo o spodziewanym amperażu podczas rozruchu już dawno pisaliśmy... Na razie próbuj silnik bez obciążenia, będzie mu lżej.. Nie wiem też jak się zachowa wyłącznik odśrodkowy przy soft-starcie jaki chcesz zastosować? Nie wiem też jak się zachowa soft-start gdy silnikowi dasz obciążenie w postaci kompresora... Próbuj...
Kompresor silnik ma nowy, a stary nie ma objawów uszkodzenia.
Wziąłem go do naprawy od stałego klienta i miał być temat na 5 minut.
Okazuje się, że to kibel i strata.
Chyba pójdzie silnik trójfazowy plus stycznik na presostat, żeby odpalał silnik trójfazowy, a te dwa dzyndzle jednofazowe ożenię, tzn. sprzedam, bo to szkoda roboty.
Gdzie to robić, agregat na trzy tłoki i z takim prądem startowym.
Jeśli softstart nie pomoże, to założę silnik trójfazowy z demontażu z fabryki Volkswagena z Wolfsburga, trójfazowy i tyle.
Edytowałem. Proszę dbać o prawidłową pisownię.[T.M.]
I w ten sposób właśnie zdobywasz doświadczenie, czego w teorii byś nie zdobył, tak przypuszczałem, ze Twoja instalacja nie jest przystosowana do obsługi takiego amperażu... Gdybyś to robił u klienta to zapewne dawno byłoby po problemie... A problemem mógł być sam kompresor a nie silnik...
Softstrart odpala i chodzi na 20 amperowym zabezpieczeniu ale zupy z tego sie nie ugotuje.
Softstart az sie pieni. A jak pochodzi troche to wywala i dwudziestke bezpiecznik.
oczywiscie na zmienionym kolku na silniku z fi 85 na fi 60.
Ogolnie wstyd.
Dlatego zrobiłem sobie takie coś: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3797496.html#19385938 i nawet w bloku nikogo nie straszę głośną pracą a do przedmuchiwania elektroniki i do pompowania w zupełności wystarcza bez uciekania się do aż 20 amperów, chociaż niektóre agregaty także potrafią "przygasić światło" w czasie startu...
Załączniki:
Kompresor z agregatu od lodówki.jpg(169.08 KB)
Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
✨ Dyskusja dotyczy problemu z podłączeniem nowego silnika jednofazowego LY100L-2 do kompresora W-0,36/8, który powoduje wyłączanie zabezpieczenia 20 A podczas rozruchu. Silnik ma prąd znamionowy około 18 A, a prąd rozruchowy może sięgać nawet ponad 50 A, co powoduje wyzwalanie zabezpieczenia. Użytkownik podłącza silnik według schematu z obudowy, jednak pojawiają się wątpliwości co do prawidłowości oznaczeń zacisków i układu uzwojeń (robocze i rozruchowe). Wskazano na konieczność pomiaru oporności cewek, identyfikacji uzwojeń oraz prawidłowego doboru kondensatorów rozruchowych (500 µF). Próby uruchomienia silnika bez obciążenia również kończą się wyzwalaniem zabezpieczenia. Zasugerowano zastosowanie softstartu, który częściowo poprawił sytuację, lecz nadal występują problemy z wyłączaniem zabezpieczenia przy obciążeniu. W efekcie rozważane jest zastąpienie silnika jednofazowego silnikiem trójfazowym 3 kW sterowanym stycznikiem i presostatem, co ma poprawić niezawodność i zmniejszyć prąd rozruchowy. W dyskusji pojawiły się także uwagi o jakości silnika (uzwojenie aluminiowe, chińskie kondensatory) oraz o konieczności stosowania odpowiednich zabezpieczeń termicznych i nadprądowych. Użytkownik planuje sprzedać obecny silnik, jeśli softstart nie rozwiąże problemu.