Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz do PC - ranking uszkodzonych

SlaweK 09 Jan 2006 11:20 221289 400
Termopasty
    SlaweK
    Level 43  
    Od dłuższego czasu chodził mi po głowie taki temat. Przez lata praktyki z komputerami nie raz składałem a nie zawsze był pod ręką nowy zasilacz. Z resztą nowy to nie zawsze znaczy dobry. Nie raz też padł mi zasilacz.

Proponuję taki prosty ranking uszkodzeń. Aby kto ma doświadczenie w naprawach i serwisie komputerów opisał uszkodzenie zasilacza dość prosto.
    Głównie chodzi mi o to czy zasilacz psuje się bezpiecznie dla bebechów komputera czy uszkadza (praktycznie zawsze podaje zawyżone napięcie). Nie wnikam w rodzaj uszkodzenia, co było i jak padło choć było by to też przydatne ale bardzo krótko opisane.
    Na początek proszę i prosty opis: Typ i model zasilacza i czy uszkodzenie spowodowało uszkodzenie innych elementów komputera czy nie.
    Np w taki sposób.

CODEGEN 300W model:300X1 NIEBEZPIECZNY (uszkodził wszystko w komputerze) jakość od 0 - 10 ja bym mu dał 2
    KING STAR 235W model:KTC235 BEZPIECZNY (stanął głuchy) jakość wykonania 2.

Można wprowadzić jeszcze jeden prosty opis (DOKUCZLIWY), gdzie uszkodzenie, nim zostanie zlokalizowane i postawiony wyrok na zasilacz, nieźle użytkownikowi i serwisantowi da "popalić".

Pozwoli to nam na zrobienie może w przyszłości tabelki z rankingiem, może jakaś statystyka uszkodzeń a na pewno da nam to informację który zasilacz warto kupić, naprawiać.
    Oczekuję propozycji co jeszcze można by ująć w takiej tabelce.

Osobiście wolałbym użyć zasilacza, który kiedyś jak już się zepsuje (każdy kiedyś się zepsuje), to nie narozrabia mi w komputerze.

SławeK

PS. Oczywiście pomocne przypadki uszkodzeń zasilaczy premiuję klawiszem "POMÓGŁ"
  • Termopasty
    Adam1988
    Level 26  
    Wedlug mnie to nie ma sensu bo np. taki: CODEGEN 300W model:300X1 to ma tylko na obudowie a w srodku moze byc 20 roznych wykonawcow/modeli :)

Pozdro.
    SlaweK
    Level 43  
    Zgadzam się, ale zamysłem jest to żeby mieć jakąś podstawę przy używaniu lub nawet naprawie zasilacza, czy warto takiego naprawiać czy nie. Chodzi o ryzyko jak nawet za grosze poratujesz kolegę zasilaczem to czy nie przyjdzie za jakiś czas z pretensjami że mu zasilacz uszkodził płytę, procesor... Lepiej jak wróci z głuchym zasilaczem a nie uszkodzoną elektroniką komputera.

SławeK
    szpak3
    Level 20  
    Mam taką skromną propozycje, jeśli ranking wypali, niech powstanie podobny odnośnie dysków, moim zdaniem często dane są więcej warte niż sam dysk a nawet cały komputer, moim faworytem jest cała gama IBMów

Pozdrawiam
    Adam1988
    Level 26  
    Trzeba wziac jeszcze pod uwage jedno ze np. zasilaczy marki codegen jest o wiele wiecej niz zasilaczy marki np. l&c czy innych (to tylko przyklad) z tego wzgledu uszkodzen tych pierwszych bedzie wiecej. Tak samo z dyskami.
    szpak3: heh zmienil bym faworyta...
  • Termopasty
    SlaweK
    Level 43  
    Tu byłbym przeciwko, wiadomo że każdy dysk się psuje a rankingi takie prowadzą czasopisma komputerowe. W elektronice dysku mało kto grzebie a zasilacz jest praktycznie najbardziej awaryjną częścią którą jednak wielu naprawia. Mnie chodzi o bezpieczeństwo pozostałych elementów komputera, wiele droższych od zasilacza a od niego zależych.

SławeK
    szpak3
    Level 20  
    Odnośnie zasilaczy, niewielki podgląd sytuacji znajdziemy na Alleggo w dziale zasilacze, uszkodzone http://www.allegro.pl/showcat.php?id=4563&order=t&view=gtext

Adam1988 jakiego masz faworyta HDD

pozdrawiam

Owszem, wszystko kiedyś padnie, a na Allegro nikt Ci szczerze nie napisze czy padł i uwalił pół komputera przy okazji czy nic się nie stało. <SławeK>
    Adam1988
    Level 26  
    szpak3: nie mam faworyta :) ok nie robmy OT ;)
    SlaweK
    Level 43  
    Widzę że nadal nie rozumiecie. Każdy zasilacz się psuje wczesnej lub później, różnie. Wiadomo że jest wiele zasilaczy które są tandetne. Chodzi mi o eliminację takich modeli które robią szkody w sprzęcie ! Takie lepiej od razu na śmietnik.

Jeśli zrozumiecie moją intencję lub jakieś konstruktywne wnioski to temat albo zamknę albo usunę tą dyskusję. Czekam na propozycje.

SławeK
  • Helpful post
    Krzysi0
    VIP Meritorious for electroda.pl
    L&C 235 We wszystkich przypadkich z jakimi się spotkałem robiąc te kompy po padzie zasilacza to uwalał doszczętnie wszystko no poza FDD i czasem procek ocalał.
    SlaweK
    Level 43  
    Więc uznajemy L&C235 za NIEBEZPIECZNY.
    Oczywiście mogą być przypadki w których padł bezpiecznie ale to już będzie ryzykowny zasilacz. I rozumiem że może to być klon Codegena.

SławeK
    doxent
    Level 21  
    Szczególnie z rocznika 2000 z firmy Emiter L&C235 wysypywały się już po drugim roku eksploatacji. Siadał kondensator c7 - 22uF przy czym przetwornica stand-by zaczynała pracować nienormalnie i przy włączeniu wysterowywała za dużym napięciem tranzystory na wtórnym co dawało nierzadko 45V zamiast 12 Zasilacz nie stwarza problemów jeżeli jest wyłączany z prądu zaraz po wyłączeniu komputera i znam egzemplarze które chodzą w ten sposób do dzisiaj.
    o tym zasilaczu można przeczytać tu:
    http://groups.google.pl/groups?hl=pl&q=%22l%26c235%22&btnG=Szukaj+w+Google&lr=&sa=N&tab=wg
    oleq_30
    Level 30  
    a mi sie ten pomysl z rankingiem podoba :

mam swoj typ
    zasilacz rex power model pl-300 czas pracy 1 sekunda (nowy ze sklepu byl)

zabil HDD seagate 4.3gb 2 x 256 ram eliksir plyte glowna
    nowym sprzetem cieszylem sie 2 sekundy
    SlaweK
    Level 43  
    Dziękuję za pierwsze typy niebezpiecznych zasilaczy.
    Umówmy się tak że w tym temacie posty będę kasował po umieszczeniu zasilacza w tabelce lub jakimś innym spisie, tak by wszystko było widoczne na pierwszy rzut oka. Proszę o dokładne opisywanie nazwy i modelu.

Zapraszam do nowych postów.

SławeK
    forestx
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Quote:
    Chodzi mi o eliminację takich modeli które robią szkody w sprzęcie !
    Podpisuję się pod tym obiema rącmi i nógmi.
    Być może miałem na razie szczęście (jak na foresta przystało), bo tylko jeden z wstawianych przez mnie zasilaczy (na kilkadziesiąt) zrobił mi kuku (z kompa zostało CD i flop). Ale na przyszłość ...

Szkoda że nie napisałeś jaki model ! <SławeK>
  • Helpful post
    sermarek
    Level 16  
    I ja mam trefny zasilacz. To sławny Megabajt MGB-350ATX. Okazyjnie składam komputery i kiedyś dużo tego pakowali do obudów. Teraz wracają z uszkodzonymi zasilaczami, przeważnie do wymiany jest jeszcze płyta główna i pamięć, raz zdarzyło się, że był uszkodzony dysk twardy. Z reguły ten model zasilacza jak pada to pociąga za sobą płytę główną. Jakość wykonania beznadziejna: za małe radiatory, zwykłe kondensatory i niedobrane półprzewodniki - nie polecam. W skali od 1 do 10 przyznaje naciąganą 3. Z powodzeniem zastępuję go zasilaczem ModeCom MC-350ATX2.0 PFC 350W. Nie jest to może najwyższa klasa ale ma akceptowalną cenę, jest cichy, ma zabezpieczenia przed wzrostem napięcia, pasywne PFC (zawsze coś) i jest bezpieczny dla komputera. Marek
  • Helpful post
    slaslo
    Level 17  
    Właśnie dziś brat przywiózł mi kompa do naprawy, bo przestał działać, wogóle się nie włączał. Pierwsza diagnoza - zasilacz :( . L&C LC-A300ATX. Miła niespodzianka, bo tylko spalony bezpiecznik w zasiłce, a co najważniejsze zasilacz nie pociągnął za sobą żadnych innych podzespołów :) . Przyczyna to zatrzymany wentylator w bocznej ścianie komputera (przez bałagan w kablach). Kiepski zasilacz, a wie jak sie spalić by nic nie uwalić, ale i tak jego ocena to 2+.

Dokładne dane: L&C LC-A300ATX, rok produkcji sierpień 2003, oznaczenie na płycie Y-B200 ATX Ver:2.8, ubogi w elementy (brak lub zworki zamiast niektórych elementów)
  • Helpful post
    ankuch
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    CODEGEN 250XA (ATX 2.03 P4) Płytka CG-13
    300W
    Rok produkcji 2002
    St-By wykonane na MOSFECIE i transoptorze (brak wysychającego kondensatora 22 µF/50V

WADY:
    Odchudzony do granic możliwości (niektóre dławiki zastąpione zworkami), prymitywne radiatory, słabo dokręcone tranzystory mocy i diody Schottky'ego, miernej jakości wentylatory (stosunkowo szybko zacierają się), stabilność napięć "pod psem", choć wartości mieszczą się w normie.

ZALETY:
    Wykonanie przetwornicy St-By i zastosowane zabezpieczenia stawiają go w czołówce CODEGENÓW. Uszkodzenie kluczowych elementów wyłącza zasilacz lub uniemożliwia wystartowanie. Sprawia to, że w razie awarii jest bezpieczny dla pozostałych komponentów komputera.

NAJCZĘSTSZE USTERKI:
    Przebicia diod Schottky'ego w gałęziach +5V lub +12V które są zbyt słabe jak na podawany na etykiecie prąd znamionowy. Związane jest to również ze zbyt słabym dokręceniem ich do radiatora.

OCENA:
    3+
    Za bezpieczeństwo - 5
    Onufry
    Level 14  
    Czy opłaca się naprawiać zasilacz do PC? Zakup nowego może okazac się bardziej opłacalny niż naprawa. Biorąc pod uwagę kategorię bezpieczny/niebezpieczny ten ranking mógłby być pomocny przy wyborze zasilacza, który jeśli ulegnie uszkodzeniu nie spowoduje katastrofy w komputerze.

Właśnie o to chodzi ! Czasem, niektóre warto naprawić. <SławeK>
    DarekBytom
    Level 18  
    To i ja dodam mój typ na największą paść zasilaczy do pc :
    i jest nim modecom feel atx 300W . Jakość wykonania fatalna na 10 pkt to bym dał 0 , kilka tych zasilaczy pogrzebało całkowicie zestawy , jedynie co przeżywało to czasami procesor , flop i CD-rom .Nie wiem co ludzie w nich widzą , moim zdaniem to kolejny następca "kultowych" L&C . Co do innych tanich marek to L&C , Codegen - w tym że ten ostatni to często padał ale nie wykańczał reszty kompa ocena 3/10 pkt , natomiast L&C podobnie jak modecom palił wszystko w kompie . Z tańszych marek to przerzuciłem się teraz na Linkworlda , czasami też padają ale póki co to żaden nie pociągnął za sobą kompa , po jakiś 2~3 latach zaczynają wysychać kondensatory 1000uF w liniach 3.3 , 5 i 12 V,ale to zdałyżyło się w kilku sztukach dość mocno eksploatowanych . Wykonanie całkiem przyzwoite jak na zasiłkę w tej cenie grupowej 5/10 pkt
    przemo666
    Level 22  
    Najgorszy zasilacz z jakim sie w zyciu spotkalem to NoName (podobno 300W) z obudowy marki SHIDO. Dzialal okolo roku a potem efektownie zakonczyl swoj zywot razem z plyta glowną i HDD. Jakość wykonania gorsza niz w Codegenach. Tranzystory po stronie wtornej przegrzaly sie topiac cyne, ktora porobila zwarcia. Naprawilem go pozniej ale juz nigdy nie podlacze go pod zaden komputer.
    Krzysi0
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Teraz są Feele w nowym wykonaniu i są to całkiem przyzwoite zasilacze (z najniższej polki).
    tom1eczek
    Level 20  
    A czy zasilacz może się zepsuć (wszystko moze, ale czy to jest real) w momencie włączenia bez obciążenia, czy to może być powód? nooo dodajmy ze to (był) codegen. Bo jest głuchy.:cry:

Dodano po 32 [minuty]:

CODEGEN 300W 250XA1 w scalaku odpowiadającym za +5vsb jest piękna dziura, wokól czarny laminat. spalilo sie +5vsb więc wszystko co nie korzysta z standby mogło działac. ten zasilacz kupiłem od kolegi w takim stanie.
    radiatory ze zwykłej blachy wiatrak noname.
  • Helpful post
    andrzej_w_k
    Level 15  
    UUUUUUUUUUU ciekawy temat ale zbyt obszerny aby o nim pisać. Najpierw zacznę trochę o swoim CODEGENIE 250XA1 300W (dziwne oznaczenie pewnie podrasowana 250 na 300 przez producenta( i tak było widać wewnątrz chociać ja osobiście dałbym mu max 150W i to przy obciążeniu chwilowym (ciągłe 100W))). Po około roku od zakupu zajżałem do zasilacza (profilaktycznie) i zobaczyłem spuchnięty kondensator 1000µF 6,3V (powinien być low ESR a był standardowy105°C )wymieniłem wszystkie (komplet) na nowe, wstawiłem 40A diodę na gałęzi 5V(była 20A), 30A na 3,3V(była 10A), 16A na 12V (były 2x3A). Ponadto jak już zdobyłem kondensatory Ultra low ESR Teapo SZ to zaszalałem wstawiłem na 5 i 3,3V 2x2200µF 10V (nie radzę na 6,3V bo często "puchną") i na 12V 2x1500µF 16V (chociaż lepsze by były na 25V)\
    Adresy firmy Teapo
    http://www.cbs.it/teapo.htm
    http://www.teapo.com.tw/aboutE.htm
    Można je kupić (chociaż drogo) w niektórych firmach wysyłkowych
    Dodatkowo założyłem diody Zenera 5W na wyjściach 12V->13V,5V->5.6V,3.3V->3.6V.
    Ponadto ale to jest bardzo pracochłonne dopasowałem stosunki uzwojeń dławika "wielouzwojeniowego" i napięcia są następujące(mieżone miernikiem):
    5V->5.03V
    3.3V->3.30V
    12V->12.36V
    I na razie nie zamieżam wymieniać zasilacza na"nowy"lub "lepszy".

A co do awaryjności zasilaczy to dużą awaryjność mają Codegeny (uszkadzają również komputery) ale również Megabajty chociaż te tak nie uszkadzają komputerów ale są bardzo okrojone jeśli chodzi o minimalny zestaw elementów (gdybym wiedzał to robiłbym statystyki bo przez 7 miesięcy pracowałem jako serwisant w sklepie komputerowym)

PS. Technik elektronik,mgr inż. informatyk
    PS2.Jak się uda to sprubuję zdobyć listę serwisowanych przezemnie zasilaczy firmy modele niestety nie prowadziliśmy zapisów dotyczących ewentualnych uszkodzeń komputerów.

Dodano po 13 [minuty]:

Zapomniałem dodać iż nie tylko zasilacz odpowiada za to że akurat się uszkodzi ruwnież płyta główna (jakość kondensatorów stabilizatora CPU) prędkość CPU ilość RAM prędkość FSB ilość zainstalowanych kart rozszeżeniowych,dysków,napędów CD/DVD/ZIP i innych, grafiki czyli jednym słowem od procentowego stopnia obciążenia zasilacza kiedyś w wolnym czasie przeprowadzę test na swoim (próba załączenia z danym obciążeniem) założę się że niewiele (tylko dobre "firmowe") wytrzymają 100% a powinny wszystkie więcej czyli około 110% (tak na wszelki wypadek) (przez cały czas okresu gwarancji)

Dodano po 7 [minuty]:

Sorry że tak piszę na raty ale jeśli ktoś chce mieć dobry zasilacz PC to zanim się on jeszcze popsuje należy zrobić modernizację zgodnie z moimi wskazówkami ajeśli komuś bardzo zależy to może to zrobić jeszcze na gwarancji(będzie miał coś więcej niż gwarancja a mianowicie dobry zasilacz i kompa)

PS3.Nie opłaca sie naprawiać zasilaczy komputerowych (mierny zarobek i duża awaryjność)

Moderated By marek216:

Na forum są narzędzia do sprawdzania pisowni. Błędy ortograficzne nie są tolerowane. Wszystkich błędów nie zaznaczyłem. Za niechlujność i brak poszanowania dla języka ojczystego ostrzeżenie.

• Helpful post
    andrzej_w_k
    Level 15  
    Czyżbym zakończył ten temat czy jak mówcie coś (własne spostrzeżenia ciekawe uwagi)

Podejrzewam że nie ma tutaj za wiele osób z podobną wnikliwością i doświadczeniem. Ale zobaczymy, miejmy nadzieję że nie przyćmiłeś ich swoim wywodem, który jak najbardziej można pochwalić. <SławeK>
    andk1eltd
    Level 35  
    Z tym rasowaniem to trzeba wiedzieć co się robi - a widzę że andrzej_w_k wie. Przykładowy Codegen ma "dziadostwo" w miarę równomiernie rozłożone, wymiana jednego elementu na wytrzymalszy może mieć skutki w innym miejscu, być może ze skutkiem bardziej dotkliwym. Co do sławnego wysychającego 22uF to z reguły na tyle wzrasta napięcie zasilania KA7500, że w końcu go trafia (także tranzystory za nim) i zasilacz grzecznie "umiera" nie powodując dalszych strat.
    Można się pobawić, urządzenie stosunkowo proste. Trzeba tylko zachować świadomość co jest zasilane, żeby dłubiąc dla satysfakcji nie popaść w koszty:D
    Ranking popieram - z drobną uwagą. Dokładnie podawać typ, najlepiej to co jest na nalepce. Codegeny można spotkać pod tyloma symbolami, że niekiedy sam jestem zaskoczony po otwarciu obudowy że to właśnie "on":D
    SlaweK
    Level 43  
    Prosiłbym o koknkretniejsze dane. Uwagi owszem ale jakby dodatkowo, tak by łatwo wyłowić z tekstu możliwie najdokładniej typ zasilacza, może rok produkcji choć to ma mniejsze znaczenie, oznaczenie na płycie, a uwago to może zbierze się później w jakieś porady serwisowe czy coś podobnego. Może się tak zdarzyć że ktoś oceni jakiegoś CodeGena na BEZPIECZNY a ktoś inny jako NIEBEZPIECZNY, zrobimy wtedy pozycję
    BEZPIECZNY- zgłoszeń 5.
    NIEBEZPIECZNY - zgłoszeń-10.
    Na razie zbieramy dane, z tych postów sa się wyłowić niewiele dokładnych typów na razie.

SławeK
  • Helpful post
    Freaze
    Level 11  
    1. Codegen Model:200XA1

Pracował od października 2000 do sierpnia 2005. Wieczorem wyłączyłem komputer a na drugi dzień rano już nie wstał. Zaglądałem do środka to widać w dwóch miejscach przegrzaną plytke drukowaną na której znajdują się w tych miejscach rezystory,diody prostownicze i zenera. Gołym okiem nie widać żeby było coś zjarane. Umarł samodzielnie nie zabierając nic innego z komputera na tamten świat... Nie nadawał się do OC

2. Maxpower Model:PM-250

Z komputera mojej dziewczyny, pochodził orientacyjnie ze dwa lata, objawy padnięcia były takie że przed śmiercią komputer sam się wyłanczał ale dało się go po paru minutach włączyć... wkońcu wymontowałem zasilacz i rozkręciłem go i próbowałem odpalić kompa ale już poszedł wtedy z niego dymek, z tego co widzę to przepalił się na pół jakiś rezystori mała plama przegrzania na druku... nic nie pociągnął za sobą na złom... ogólnie jakiś shit to był...
    SlaweK
    Level 43  
    Code:
    -----------------------------------------------------------------------------------

I PRODUCENT     I  MODEL     I BEZPIECZNY I NIEBEZPIECZNY I JAKOŚĆ I ILOŚĆ GŁOSÓW  I
    -----------------------------------------------------------------------------------
    I CODEGEN 300W  I 300X1      I            I      +        I   2    I      1        I
    I KING STAR235W I KTC235     I     +      I               I   2    I      1        I
    I  EMITER ?     I L&C235W    I            I      !        I   2    I      2        I
    I REX POWER     I PL300      I            I      +        I        I      1        I
    I Megabajt      I MGB-350ATX I            I      +        I        I      1        I
    I MODECOM       I MC-350ATX  I     +?     I               I   4    I      1        I
    I L&C           I LC-A300ATX I     +      I               I   2uw.1I      1        I
    I CODEGEN 250XA I ATX 2.03 P4I     +      I               I +3     I               I
    I MODECOM       I ATX-300W   I            I      +!       I   0    I               I
    I No name       I SHIDO      I            I      +        I   1    I               I
    I CODEGEN 300W  I 250XA1     I     +      I               I        I               I
    I CODEGEN       I 200XA1     I     +      I               I        I               I
    I Maxpower      I PM-250     I     +      I               I        I               I

Uw.1 oznaczenie na płycie Y-B200 ATX Ver:2.8

Na razie tabelka wygląda tak , ale to tylko na razie, zastanawiam się jak obrobić dane, trochę powoli się zbierają ale mamy czas a zasilacze się psują.

SławeK
    DarekBytom
    Level 18  
    Do twojej listy dodałbym Linkworlda dość popularny u mnie na śląsku zasilacz ( pisałem o nim wcześniej ) model to LPG6-430W Active PFC ( sam takiego używam od ponad 2.5 roku), oraz LPG4-350W , który również dobrze oceniam o czym pisałem wcześniej.

Pozwoliłem sobie zedytować post. Oczywiście umieszczę go na liście ale mniej interesują mnie subiektywne oceny jakościowe a konkretne przypadki uszkodzeń. Oczywiście uszkodzenia bywają różne ale dopiero konkretne powtarzające się awarie zasilacza dadzą nam w miarę wiarygodne pojęcie o jego bezpieczństwie. A to że chodzi to dobrze, zainteresuje nas jak padnie ;) A jesli już to szczegóły techniczne które stawiają go wyżej, jak zabezpieczyła się firma przez awariami sprzętu który jest zasilany. Czekam na konkretne przypadki awarii. <SławeK>