Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz do PC - ranking uszkodzonych

SlaweK 13 Lut 2006 22:29 218442 400
  • Pomocny post
    Neostar
    Poziom 17  
    Megabajt MGB-300ATX uwalona dioda w gałęzi 5V nic nie pociągnął za sobą. jakość wykonania marna.
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    kolu$
    Poziom 17  
    Codegen 300X, czas pracy 2,5 roku zabrał ze sobą płytę główną i procesor
    nom
    Poziom 23  
    No to może teraz ja. :-)

Pierwszy zasilacz jaki miałem w pierwszym moim PC to jakiś AT noname CWT200PA. Padł po roku (nie mialem listwy ani uziemienia) nic nie uszkodził. Potem kupiłem inny ATX za 70zł 235W, chodził 2 lata, dałem koledzę u niego rok, padł po tym jak kolega właczył w listwę odkurzacz, który miał zwarcie. :-) Potem modecom feel 300W jak na razie 2 lata bez problemu.
    W pracy zajmuję sie komputerami, ok. 60 sztuk. Najstarsze to firmowe Bull pentium 200MHz, bezawaryjne, 8 godzin dzinnie, 5 dni w tygodniu. Nie wiem jaki tam jest zasilacz. Mam tez sporo codegenów, jakieś 30 sztuk, ani jeden nie uszkodzony, niektóre mają ponad 5 lat, płyty abita na BX133 (nie ma spuchniętych kondensatorów). Ogólnie w ciagu mojej 7 letniej pracy padł 1 zasilacz po miesiącu od kupienia komputera i to był modecom feel 350W nic się nie stało z podzespołami, ale wtedy w ogóle sieci energetycznej poszło jakieś przepięcie, bo w innym kompie poszedł dysk (transil przebity, po wylutowaniu działa), zasilacz cały, a inny komputer caly się spalił, ale to nie podlegał pode mnie wiec nie wiem co tam w środku było.
    Wszytskie komputer w pracy są podłaczone przez UPS'y.
    To tyle z siedmioletniej praktyki młodszego dyskietkowego. :D
  • Pomocny post
    czuga
    Poziom 23  
    1). Model: Rubikon 300X (teoretyczne 300W) - spalil plyte glowna Asusa, reszta o dziwo przezyla. Jakosc wykonania mizerna.

2). Feel ESP-300ATXSP4 - po dwoch miesiacach uzytkowania wsytrzelily w nocy powetrze dwa tajwanskie kondensatory. O dziwo komputer dzialal nadal. Zorientowalem sie po zapaszku spalenizny. Nic nie uszkodzil, jednak podzespoly bardzo slabej jakosci.

Pozdrawiam
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    boundrose
    Poziom 14  
    Ciekawe zestawienie chociaz nie uwzgledni tych zasilaczy ktorych jakosc komponentow sprawia ze prawie sie nie psuja (np. te wykonane w fabrykach Andysona, Channel Well czy Seasonic ;-)

od siebie cos takiego:
    Emiter Sp, Z.O.O(wyglada mi na importera)
    Switching Power Supply
    Model: LC-235ATX

opuscil ten padol wraz z plyta glowna ;-)
  • Pomocny post
    ostry_18
    Poziom 24  
    Chanell Well technology. Model ATX-235 z 1999 roku.Po prawie 6 latach bezawaryjnej pracy trafił go piorun. (Włączony do sieci podczas burzy, komp wyłączony). Zanim przepalił sie bezpiecznik w zasilaczu i listwie spalił sie cały komp oprócz flopa.
  • Pomocny post
    boundrose
    Poziom 14  
    ostry_18 napisał:
    Chanell Well technology. Model ATX-235 z 1999 roku.Po prawie 6 latach bezawaryjnej pracy trafił go piorun. (Włączony do sieci podczas burzy, komputer wyłączony). Zanim przepalił sie bezpiecznik w zasilaczu i listwie spalił sie cały komputer oprócz flopa.

mialem kiedys ten zasilacz i moge stwierdzic ze jest to jeden z najlepszych zasilaczy jakie sprzedawano w owych czasach ;-)

"Piorun" to po prostu troszke za duzo... ;-)
  • Pomocny post
    serwis
    Poziom 37  
    boundrose napisał:
    ostry_18 napisał:
    Chanell Well technology. Model ATX-235 z 1999 roku.Po prawie 6 latach bezawaryjnej pracy trafił go piorun. (Włączony do sieci podczas burzy, komputer wyłączony). Zanim przepalił sie bezpiecznik w zasilaczu i listwie spalił sie cały komputer oprócz flopa.

mialem kiedys ten zasilacz i moge stwierdzic ze jest to jeden z najlepszych zasilaczy jakie sprzedawano w owych czasach ;-)

"Piorun" to po prostu troszke za duzo... ;-)

A u mnie na tym zasilaczu w warsztacie pracuje komp Duron 1300=>2 dyski po 80Gb segate=> 2 napędy DVD Liteon i całość na płycie Gigabyte.
    Temperatura na wylocie z zasilacza nie przekracza 40°C po 1 h pracy.

Tez uważam ,ze zasilacz jest porzadnie wykonany.
  • Pomocny post
    velsper
    Poziom 29  
    1. Megabajt MGB-300ATX (na obudowie napisane Manufactured by L&C China) - wersja płyty DEER DR-240ATX V2.02 (jak w większości zasilaczy L&C 235W) - pociągnał za sobą płytę główną. Reszta przeżyła. Żył 2 lata.

2. Codegen 300X - zniszczony TL494, na szczęście nie posadził reszty sprzętu. Padł przy wyłączonym kompie (Stand-by).Żył 2,5 roku.

3. Chieftec ATX1136H - po 4 miesiącach padły warystory i jeden z kondensatorów filtrujących na wejściu - po wymianie elementów chodzi nadal bez problemów.

4. Chieftec HPC-420-302-DF - padło aktywne PFC, na szczęście tylko to. Wrócił z gwarancji, ale już z pasywnym (inny model).

Co do Codegena i Megabajta - niebezpieczne zasilacze. Wykonanie - 3 (w skali 0-10) - małe radiatory, elektrolity przetwornicy umieszczone bardzo blisko nich (oczywiście 85 C i "podejrzanych" chińskich producentów), niezbyt ładnie polutowana płytka (zwłaszcza przewody wyjściowe).

Chieftec - wykonanie : 8 - kondensatory praktycznie wszędzie Low ESR (prócz filtrujących wszystkie na 105 C), duże radiatory, zabezpieczenia termiczne i przeciwzwarciowe. Bardzo stabilne napięcia wyjściowe. Mógłbym przyczepić się tylko do aktywnego PFC - dość często lubi padać.
  • Pomocny post
    Kwazor
    Poziom 31  
    Enlight 250W
    Model : HPC-250-102-REV-C

Wyłaczyl sie komputer podczas pracy >po ogleedzinach objawów domyslilem sie ze poszłą dioda w lini 5V.Po rozebraniu wszystkie giody sprawne ale zasilacz dalej nie strartuje.Skupiłem sie na lini12V wtedy zasiłka ruszyłą w oststnia podróż.Do dziś dnia nie wiem czy zasilacz ubił płyte głowna (zwarcie na lini 5V ECS K7VTA3 KT266) cz to płyta zasilacz,

Nic innego nie padło.\
    Wykonanie zasilacza 9/10 ( transformator od 300W diody 30A w duzych obudowach)(płynna regulacja predkości wiatraka)
    Bezpieczny 8/10 (wiem jak stabilnie w tescie ciągnał moj komputer) Pobór 180W
  • Pomocny post
    Dydzio
    Poziom 30  
    Krzysi0 napisał:
    L&C 235 We wszystkich przypadkich z jakimi się spotkałem robiąc te kompy po padzie zasilacza to uwalał doszczętnie wszystko no poza FDD i czasem procesor ocalał.

Identyczny ze dwa lata temu pociągnął mi płytę, proca, trzy twardziele, dwa napędy.
    Oszczędził tylko... RAM i flopa; reszta do wymiany!
    KaW
    Poziom 34  
    Niestety ,dawno temu uslyszalem milosnika gier komputerowych jak chwalil sie ,ze kupil nareszcie zasilacz
    do kompa taki 500W-I TERAZ POKAZE...

Problem tkwi w jakosci to raz ale tez problem skladaczy tego szmelcu-
    o nazwie komputer- po prostu ja nie wiem jak mozna dac zasilanie
    takie zeby caly zasilacz zrobil takie szkody - to prawie niemozlie te opowiesci i trzeba je tez filtrowac ..

Wcale sie nie dziwie ,ze duze i mocne zasilacze dzialaja niestabilnie na czyms co potrzebuje mniejszej mocy -stad te chwiejne stany .ZASILACZ POWINIEN MIEC REZERWE ok . 25% a nie 75%.
    pgoral
    Poziom 26  
    KaW napisał:
    Wcale sie nie dziwie ,ze duze i mocne zasilacze dzialaja niestabilnie na czyms co potrzebuje mniejszej mocy -stad te chwiejne stany .ZASILACZ POWINIEN MIEC REZERWE ok . 25% a nie 75%.

Polemizował bym. Przecież komputer nie pobiera stale taki sam prąd a wręcz przeciwnie. Od stanu z nieaktywnym napędem CD, wyłączonymi dyskami, nieakywnym procesorem, ... do stanu procesor maks obciążający (połączmy to razem z pamięcią i MB), dyski, napędy...

Sam procesor jest źródłem BARDZO zmiennego obciążenia. Więc i tak robiąc zapas 25% od maksymalnej pobieranej mocy masz pewno od średniej znacznie większy a od minimalnej wręcz ogromny.

A dobry zasilacz powinien pracować bezawaryjnie i w granicach tolerancji przy każdych gwarantowanych przez jego producenta parametrach (to niby oczywiste). Zasilacz który ma max obciążenie 300W, ale nie można go obciążyć mniej niż 150W nie nadaje się do tak zmiennego obciążenia jak komputer.

Owszem zrobić taki zasilacz jest rzeczą niebanalną. Ale to już inna sprawa. I to, że jednak większość zasilaczy za niewielkie pieniądze spełnia taki warunek (czasami nie do końca, czasami coś się posypie - ale zazwyczaj jest ok) to jest prawdziwy cud.

Ze swej strony sam miałem awarię zasilacza i widziałem kilka uszkodzonych (niektóre w dość spektakularny sposób - kondensatory, scalak z dziurą) - aczkolwiek nie podaję który i jak bo nie spisywałem niestety modeli (był jeden Enlight - nic ni epopsuł, dwa Codegen, kilka innych markowych i nie).
    KaW
    Poziom 34  
    W obecnych komputerach obowiazuje podzial zadan zasilania -
    np. 0-procesor moze wymagac kilku napiec zasilania - ktore robi mu przetwornica -na plycie tuz kolo procesora.
    Dodam, ze te kilka napiec i pradow specjalizowanych - dla mikroprocesora okreslonych jest w nozkach procesora na 5-bitach.
    Zasilanie glowne takiego scalaka to czasami 5V i 12V- a obecnie tylko 12V.
    Taki scalak robi procesorowi napiecie rdzenia rzedu 1.875V i 20 A max.

Zatem te wszystkie urzadzenia obecne przetwarzaja prady z zasilacza-
    w normalnych komputerach ...ja nie wiem kto w polsce grasuje na tym rynku i co to za firmy dzialaja..

Caly swiat minimalizuje zuzycie pradu - tylko u nas w kolko te pradozery .

Dodano po 1 [minuty]:

kto w POLSCE ...

poprawka
  • Pomocny post
    max_gg
    Poziom 26  
    Witam!

Co prawda nie jestem specjalistą od zasilaczy, ale zajmuję się "montażem" i naprawami sprzętu. Często mam "spotkania" z padniętym zasilaczem, no i wtedy następuje decyzja "co zrobić" - klienci najczęściej nie dają się przekonać do droższych zasilaczy.

No ale wracając do sedna problemu:

Zasilacz L&C LC-235ATX - uszkodzenie obwodu zasilania TL-494, niestety - wykończył sam siebie i wszystko inne - przetrwała tylko stacja dysków :(

Ten sam zasilacz (tylko na naklejce importer "Emiter") - przetrwał "tylko" procesor, RAM i grafika - w zasilaczu podobna usterka.
    (Proponuję ten "Emiter" wpisać właśnie jako L&C - te dwa wcześniejsze też)
    Kilka modeli Codegen'ów - niestety nie zapisałem modeli (230W, 250W, 300W) - spaliły siebie (najczęściej zasilanie po stronie 230V - kondensatory, zasilanie TL-494), ale pozostałe części ocalały - może z wyjątkiem HDD Seagate'a - przepalony transil w linii 12V.

Przeszukam piwnicę, to może jeszcze coś dopiszę.

Pozdrawiam!
    krzys-iek
    Poziom 20  
    max_gg napisał:
    Witam!

Zasilacz L&C LC-235ATX - uszkodzenie obwodu zasilania TL-494, niestety - wykończył sam siebie i wszystko inne - przetrwała tylko stacja dysków :(

Pozdrawiam!

hyhy, wyschniete 10uF obok rezystora? Mialem go kiedys, wylutowalem 10uF (w tym czasie 10uF bylo tylko na koszulce, rzeczywiscie bylo polowe mniej) i wlutowalem nowe 10uF ale na dluzszych nozkach, sprzedalem na allegro (lojalnie piszac ze nadaje sie to tylko do slabych komputerow) , mysle ze nie powinien pasc szybko, reklamacji nie bylo :))
    pgoral
    Poziom 26  
    KaW napisał:
    mikroprocesora okreslonych jest w nozkach procesora na 5-bitach.
    Zasilanie glowne takiego scalaka to czasami 5V i 12V- a obecnie tylko 12V.
    Taki scalak robi procesorowi napiecie rdzenia rzedu 1.875V i 20 A max.

Zalezy od procesora. Są i większe i mniejsze wymagania. Wystarczy spojrzeć np. w PIV - to obecnie mistrz pod względem ilości zusywanego prądu.

Dalej do tego dodaj stratę na przetwornicy i wszystko zasil z zasilaczna od kompa własnie. No i już sam procesor i MB pobierze dość sporo.

Owszem są ludzie którzy bez sensu kupują zasilacze 500W podobnie jak i przewody do głosników ze specjalnej miedzi oraz inne magie - najlepiej nie przesadzać w żadną stronę :)
    Krystian14
    Poziom 17  
    CODEGEN 300W 250XA (ATX 2.03 P4)

Dokładnie ten co podał wcześniej Ankuch. Pracował około 2 lata, po tym czasie wentylator się zatarł i zaczął mocno się przegrzewać. Dawał w miarę dobre napięcia i działa do dzisiaj, chociaż go nie używam.
    tomsyty

Poziom 26  
    Codegen 250X1 całe szczęście że nie mój lecz kolegi - pociągnął za sobą płytę główną, procesor, dysk twardy, grafikę i nagrywarkę CD-RW. Swoją drogą ogień całkiem efektywnie wyglądał :D poszły kondensatory z tego co widzieliśmy po rozkręceniu. Po tym zdarzeniu mam jeszcze pytanie, bo mnie dręczy, też nie mam jakiegoś super zasilacza, chińszczyzna jakaś 230W, choć pracuje kilka lat i nie sprawia problemów. A pytanie jest takie - mam UPSa Orvaldi 620PL, wiadomo, ochroni przed przepięciami, ale jak coś się stanie "za" UPSem, np. właśnie coś z zasilaczem to co? UPS wykryje że coś jest nie tak i odłączy? (jakieś zwarcie, gwałtowny pobór prądu czy jak to wygląda gdy zasilacz się przepala).
    Dydzio
    Poziom 30  
    Zależy od UPS, UPSy przede wszystkim dostarczają napięce przy zaniku w sieci, ochrona przed przepięciami to tylko dodatkowa funkcja.
    Raczej wątpliwe, żeby UPS sprawdzał co sie dzieje na jego wyjściu.
  • Pomocny post
    Fantomen
    Poziom 20  
    W tak szczytnym celu to i ja podam co mam teraz na biurku:

Feel Mode Com model: LC-B300atx do wymiany dioda schottky'ego żadnych innych uszkodzen w komputerze.
    LC-A300atx to samo uszkodzenie zadnych ofiar.
    Codegen 300W model: 300X1 - bardzo niestabilne napiecia, doslownie wariuje, na szczescie w pore wyciagniety z komputera ale prosze o zaliczenie go do niebezbiecznych!
  • Pomocny post
    lipowy
    Poziom 11  
    Niedawno dostałem od sąsiada uszkodzony komputer.
    Zasilacz LC-235ATX "Emiter SP,Z.O.O" Zadymił i to ostro w okolicy KA7500B.
    Uszkodził: płyte główną, grafike, modem, cd-rom (cd-rom działał jeszcze ze dwa dni w nowym komputerze).
    Ocalało : HDD, Floppy, pamięć Ram -3 kości.
    Procesora nie mam na czym sprawdzić.

Natomiast w moim starym Adax-ie siedzi CODEGEN model: 250X z 1998 roku. Wewnątrz na kondensatorach jest podana data produkcji 1996 -żadnych oznak napuchnięcia. Aż dziw bierze, że on jeszcze działa. To chyba jeden z lepszych Codegenów jest dosyć masywny, ma większy wiatrak umieszczony w górnej części. Na 12 nóżce tl494 mam 25V. tl494 jest umieszczony na dodatkowej płytce. Wymieniłem w nim wczoraj profilaktycznie 3 kondensatory 22µF.[/b]
    drevco
    Poziom 11  
    Zasilacz Shido , waga ponizej 0,5 kg
    Model nie pamnietam, z testu obciazenia wyszlo na 45% obciazenia 300W max , nie polecam, zklasyfikowac jako unikac jak ognia!! Nap niestabilne... w pore zmieniony...

Zasilacz Colorsit 350 W
    Model niepamietam... zasilacz troche lepszej kategori ale nie najlepszej, ciagle chodzi, napiecia stabilne w normach...jak cos spali to poinformuje...
    wazy cos w granicy do 1 kg . zalecenie wymiana na lepszy dla pewnosci...chociaz nie widzialem przypadkow spalenia czegos przez ten zasilacz..
  • Pomocny post
    /|\Atari
    Poziom 27  
    Przypomniał mi się jeszcze przypadek zasilacza LC 235W kiedy to zostawił po sobie tylko FDD i Cd-Roma, nic poza tym. Gadałem też niegdyś z gościem, który na allegro pcha miesięcznie setki zasilaczy, pisał, że znacznie częściej leciały LC w srebrnych błyszczących obudowach, niż w szarych matowych. Nie wiem ile w tym prawdy, możliwe że to jest uzasadnione serią. Obecnie mam u siebie Tracera MGB 400ATX, na lini +12V zostało mu już tylko 11.67V (niedawno jeszcze miał 11.92V) o dziwo napięcia trzyma, oscylacje wynoszą max +- 0.2/0.3V. Wentylator chodzi na max. ale powietrze daje lekko letnie... Tak czy siak ciułam usilnie na Fortrona FSP400-60PFN (ktoś słyszał o przypadkach uszkodzeń?).

Ogólnie dobry temat, tylko fajnie by było jakby sam autor wyraził nim zainteresowanie dodając kolejne modele do listy.

Nie ma sprawy, w miarę wolnych chwil uaktualnię listę. Może ktoś chciałby się tym zająć lub miał lepszy pomysł na tą tabelkę ? <SławeK>
    andrzej_w_k
    Poziom 14  
    No to się znowu przyłączę

padło pytanie współczynnika temperaturowego padania zasilaczy:
    wiele osób pisało że padają kondensatory a wiecie dlaczego otóż z przegrzania przykładowo kondensator elektrolityczny ma czas życia 1000 do 5000h przy 105°C zaś 10000 do 50000h przy 85°C wniosek jest oczywisty współczynnik ten jest wysoce dodatni zależny od kondensatora dlatego nigdy w życiu nie stawiajcie kompów przy kaloryferach i/lub w ciasnych wnękach tzw. mebli "zaprojektowanych pod komputer".
    I takich projektantów wpuszczają do fabryk mebli gdy oni nie maję zielonego pojęcia o wymaganiach termicznych i sposobie cyrkulacji powietrza wokół jednostki głównej komputera.

Dodatkowo przy szybszych kompach (jeśli to możliwe bo nie wszystkie obudowy mają na to miejsce) zakładajcie dodatkowy wentylator z tyłu to mniej ciepłego powietrza jest zasysane przez zasilacz znajdujący się najczęściej nad CPU + jego stabilizator zwiększając czas życia zasilacza.

Było też pytanie odnośnie uwalenia sie zasilacza i co wtedy z UPS'em no niestety jeśli jest na tyle inteligentny(czytaj nowoczesny) to rozpozna zbyt duże obciążenie i sie wyłączy jeśli nie to padnie bezpiecznik w zasilaczu. Można ty dodać iż "tąpnięcie" prądowe przy starcie kilkaset milisekund (rozładowane kondensatory wejściowe) jest rzędu kilkudziesięciu amperów (przy 230V~)zaś monitory CRT mają dodatkowo układ zasilający (chwilowo około kilka sekund) cewki rozmagnesowujące co nie zawsze wytrzymują UPS'y będące w trybie pracy z akumulatorów i się wyłączają, poza tym każdy UPS ma tzw. bezpiecznik liniowy zabezpieczający przed zwarciami wewmętrznymi UPS'a linię zasilającą 230V~ będąc w trybie pracy normalnej.
    Reasumując jeśli coś sie stanie niedobrego z zasilaczem to padnie bezpiecznik w zasilaczu i wyłączy się UPS (będąc w trybie pracy z akumulatorów) lub zadziała bezpiecznik liniowy będąc w trybie pracy normalnej i może czasami również zadziałać bezpiecznik zasilania danego pomieszczenia lub gałęzi.

Poza tym warto wspomnieć iż można wstawiać warysror 14mm na 360V-
    w zasilaczu tuż za bezpiecznikiem jako zabezpieczenie nadnapięciowe.
    Ja tak mam w kilku urządzeniach zasilanych z sieci 230V~ a nie jak to stosuje się w listwach zasilających aż na 470V- ponieważ przy np 450V- może się wszystko zagotować a nie działać.

A co do zużycia energii to polecam pdf'kę :
    http://www.amd.com/us-en/assets/content_type/white_papers_and_tech_docs/26003.pdf
    ja się dowiedziałem ż e mój komp zużywa max około 170W :cry: a mam zasilacz teoretycznie 300W Codegen podrasowany w ramach rozsądku do high-endowych i dostępnych elementów.
    Poza tym jest tam trochę porad na temat cyrkulacji powietrza.

No to chyba wystarczy jak na razie nara.
    andrzej_w_k
    Poziom 14  
    No tak i znowu temat się zatrzymał :-(
    serwis
    Poziom 37  
    Chciałbym dopisać jeszcze jeden zasilacz, jako sprawdzony i niezawodny.
    Jest to CTW235ATX firmy Sunny Technologies z 98r.

Zakupilem go kiedyś z procesorem 450Mhz. Teraz służy jako treningowy przy uruchamianiu róznych konfiguracji.
    Jak dotąd niezawodnie, ale przy większych obciążeniach musiałem niestety wymienić całą wiązkę przewodów, gdyż po dodaniu duzych dysków i podrasowanej grafiki spadki napięć mierzone na wtykach dochodziły nawet do 10% wartosci.
    /|\Atari
    Poziom 27  
    Obecnie w komputerze mam przeklętego Tracera MGB 400 ATX. Po półtorarocznym użytkowaniu zaobserwowałem na lini +12V spadek napięcia z 11.92 do 11.67V. Możliwe, że są to podsychające elektrolity. Zajme się tym za tydzień, dwa. Jakoś wykonania "megabajtowa" więc stawiam go w grupie wysokiego ryzyka. Za pare dni otrzymam z allegro rozsławionego Fortrona 400W którego krótką recenzje również postaram się umieścić.
    mario22
    Poziom 11  
    2x Codegen 250xa1 (podobno 300W :D ) pracowały w różnych komputerach w tym samym lanie i dziwnym trafem padły prawie jeden za drugim (różnica 2 dni) jak się pożniej dowiedziałem był jeszcze jeden padnięty w tej samej sieci niestety nie wiem jakiej firmy (pewnie jakies przepięcie poszło z energetyka) W obu przypadkach siadły tylko zasiłki jednak pozostawiły po sobie ślady w postaci niestabilności. Jakoś wykonania kiepska.

L&C LC-250ATX działał naprawdę długo i bez przerwy niestety GRUUUBA warstwa kurzu nie pozwoliła kręcić się wiatrakowi a do tego zablokowała wszystkie wloty i wyloty (czegoś takiego jeszcze nie widziałem) nie widać było podzespołów w środku wszystko było równo przykryte. Nie pociągnoł za sobą nic, a komp działa bez zarzutu. Według mnie zasilacz niezły inny czegoś takiego nie wytrzymał by tak długo ;D

Megabajt MGB-300ATX chyba najgorsze co narazie spotkałem mimo że padł sam, a komp jak narazie pracuje normalnie. Jakość wykonania jest naprawdę fatalna według mnie codegeny są już dużo lepsze, a tego nie powinno nazwać się zasilaczem.

Pozdrawiam