Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Żarówka skupiająca (PAR) kontra soczewki

beezer92 26 Apr 2006 17:54 26737 178
Altium Designer Computer Controls
    DJ_Swierszczu
    Level 17  
    No i wzajemnie :) Mat- przyr... może będzie łatwy...
    A jakby kupić taki timer np na allegro?? to trzeba coś przerabiać??
  • Altium Designer Computer Controls
    kozak13
    Level 16  
    I jak Uszol masz moze ten schemat tego timera bo chciałem sie przejsc jutro do znajomego elektronika to bym mu pokazał co ma mi zrobić.
    Jaki moze byc koszt zrobienia takiego timera.
    Licznik od rowera mam wiec czujnik bede miał, silniczek z magnetofonu tez, tylko chodzi o sam timer. No i jakie zasilanie do tego. Mysle o zasilaczu z kompa. Czy bedzie pasował??
    DJ_Swierszczu
    Level 17  
    Zrobiłem sobie dziś rundkę po mieście i zakupiłem fajną lupę. 10 cm średnicy to to, czego szukałem... a droga była... całe 5złotych :P jestem bankrutem... :D
    Pozdro. Jak tam wasze projekty??
    kozak13
    Level 16  
    No u mnie narazie lipa. Mechanikę mógłbym kupic, zrobić nie ma sprawy ale mam największy problem z tym sterowaniem silniczków. Byłem u jednego elektronika i niestety nie zrobi mi tych multiwibratorów bo nie bawi sie w takie rzeczy.
    Ja sam sobie raczej nie dam rady. Nawet nie wiem jak to mam wyglądać. Dzisiaj skołuej stary magnetofon wiec silniczki wymontuje. Moze wieczorem podłubie przy gobo. Jak bede miał nową drukarkę to zorbie filtr kolorków. Lupy mają byc jutro w sklepie. I to narazie tyle.
    Nie wiem czy dam sobie rade ze sterowaniem tych silniczków. Pomozecie??
    Pozdrawiam
    DJ_Swierszczu
    Level 17  
    pomożemy :D
    Mogę dać Ci namiary do kolesia, który to zrobi. To mój znajomy elektronik z allegro. Powiedział, że za 10 zrobi. Muszę mu równiez pokazac schematy sterowania silnikiem gobo, bo mam gotowy.
    kozak13
    Level 16  
    Sorki za te cisze ale weekend, ładna pogoda - wiadomo musiałem odpocząc poza domem. Ale teraz juz bede zywo interesował sie tematem.

Te namiary poprosze. Najlepiej na maila. Tylko czy te multiwibratory są wypróbowane tzn. czy działają tak jak chcemy??

Mógłbym je zastosowac do sterowania tarczą kolorów i lustrem, natomiast do sterowania gobo może uda sie cos jeszcze wymyślić. Widze ze na forum są jakies nowe pomysły!!! Ten projekt który mi przesłałeś sam go nie wykonam ale widze ze chciales go odkupic od kogos w innym temacie wiec jak bedziesz wiedział konkretnie co i za ile to daj mi znać prosze!!!
    Pozdrawiam i dzieki za pomoc.
    beezer92
    Level 16  
    dawno mnie tutaj nie było a tematów sporo........

tym razem chciałem zaprezentować tarcze którą już wykonałem w jednym z moich flowerków.nie zdążyłem zrobić zdjęcia bo koleś tak sie napalił na niego że chciał go od razu :). amatorkę odwaliłem w tym niezłą ponieważ cała elektronika była na (pająku) ale nawet dosyć solidnym :) także napewno nic sie nie zewrze itd.

powiem tylko że sam byłem zaskoczony działaniem efektu tarczy i efekt był piorunujący...

jedyny jaki w tym jest mankament to to że tarczę nalerzy bardzo starannie wykonać ponieważ od tego zależy cały efekt.

wiercimy w tarczu otworki o średnicy 2-3 mm. w różnych miejscach tak aby efekt imitował losowe prześwietlanie. następnie w tarczy ruchomej wiercimy otworki w taki sposób by prześwietlanie każdego otworku tarczy ruchomej przebiegało w sposób następujący: punkt zero.... zaznaczamy miejsce do przewiercenia tarczy ruchomej proporcjonalnie do wywierconego otworka w tarczy stałej i dalej... przesuwamy tarczę o jakieś 0,5cm. i zaznaczamy miejsce ale nie następne tylko raczej po przeciwnej stronie tarczy. dalej przesuwamy o 0,5cm. i robimy to samo po przekątnej tarczy i tak do okoła tarczy. najlepiej aby nie zaświecały się równocześnie dwa lub więcej prześwitów w tarczy róchomej ponieważ za bardzo by psuło efekt. głównie chodzi o to żeby wykonać otwory w tarczy ruchomej tak aby przy kręceniu się tarczy projekcja przypominała efekt lasera najlepiej wtedy urzuć filtru o kolorze zielonym lub niebieskim ale to jak komu się podoba to tak mo że zrobić...

poniżej zamieszczam przykład rysunek (ponieważ nie zdołałem zrobić fotki) jak mniej więcej to wykonać. po poprawnych wywierceniach otworków, i przepuszczenie to przez soczewkę efekt jest POWALAJĄCY :) naprawdę polecam bo sam taką wykonałem. wiadomo że to nie to samo co laser ale efekt jest SUPER...

BARDZO WAŻNE: (tarcze muszą być jak najbliżej siebie) !!!

pozdrawiam...
  • Altium Designer Computer Controls
    DJ_Swierszczu
    Level 17  
    No to tak apropos Beezer92...
    1. Jak możesz to opisz dokładniej ten efekt, gdyż jest ciekway (może jakieś rysunki dokładniejsze) :)
    2. Jeśli wolno zapytać to ile otrzymałeś wynagrodzenia za ten efekcik... to tak z ciekawości... :)
    3. Jak zrobie to gobo to może wezme się za ten efekcik.
    3. Polecałbym zielony kolow, gdyż czerwony kojarzy mi się z laserkami po 3zł... czyli chłamem :)
    Pozrdo
    kozak13
    Level 16  
    Witam DJ_Swierszczu i ponawiam prośbe o namiary do twojego kolegi który mógłby mi zmontować te multiwibratory.

A moze macie jakies gotowe sprawdzone i działające schematy multiwibratorów to bardzo bym prosił. Wtedy wiedział bym na czym sie oprzeć.

A tak przy okazji szukałem w necie i znalazłem ciekawe wzorki gobo. Jak bys chciał to mozesz sobie cos spróbowac samemu wykonać. Ja sie pobawie tylko tyle ich jest ze nie wiem które wybrać.
    www.goboservice.com
    Pozdrawiam
    DJ_Swierszczu
    Level 17  
    Dzięki za link.
    http://www.allegro.pl/show_user.php?uid=2139867 to jest link do kolesia który może spróbować zrobić układzik. Jak coś to powołaj się na p. Jakuba. Napisz e-mail do niego najlepiej
    Kilka stronek z gobosami...
    http://www.martin.com/gobo/goboprodpage.asp?group=1
    http://www.martin.com/gobo/goboprodpage.asp?group=4
    http://www.martin.com/gobo/goboprodpage.asp?group=12
    http://www.dhalighting.co.uk/gobomet1-t.htm
    beezer92
    Level 16  
    DJ_Swierszczu wrote:
    No to tak apropos Beezer92...
    1. Jak możesz to opisz dokładniej ten efekt, gdyż jest ciekway (może jakieś rysunki dokładniejsze) :)
    2. Jeśli wolno zapytać to ile otrzymałeś wynagrodzenia za ten efekcik... to tak z ciekawości... :)
    3. Jak zrobie to gobo to może wezme się za ten efekcik.
    3. Polecałbym zielony kolow, gdyż czerwony kojarzy mi się z laserkami po 3zł... czyli chłamem :)
    Pozrdo

nie dam rady opisać dokładniej tego.starałem się aby było jak najbardziej zrozumiałe. :(

300 zł. dostałem od kolesia ale to ze względu na amatorkę jaka była w środku, ale myślę że i tak efekt tego typu nie jest wart więcej bo w podobnych cenach można kupić orginalne efekty Disco.

a co do gobosów z tej stronki której podał drugi kolega http://www.goboservice.com/listagobos.asp?cat=1&sottomenu=2 to wpadłem na pomysł (jeszcze tego nie robiłem) ale spróbuje to wydrukować a pużniej pójdę na XERO i sxeruje to na folii przezroczystej :) :) :) i takie gobosiki wpakuję do tarczy :) co wy na to? -czy próbował ktoś tak kiedyś?
    DJ_Swierszczu
    Level 17  
    Skserujesz na folii przezroczystej?? A nie lepiej odrazu wydrukowac tak na kompie??
    300zł... to sporo... bardzo sporo :P
    Jak ty to chcesz na tarczę wpakować...?? zamiast zrobić tarczę gobo wzory- kolory to zrobisz samą ze wzorami kolorowymi czy jak??
    Jakyś mógł to wytłumacz dokładniej i prościej jak wycinać te dzury i obrysuj jak mniej więcej wygląda efekt (jeśli możesz)
    beezer92
    Level 16  
    DJ_Swierszczu wrote:
    Skserujesz na folii przezroczystej?? A nie lepiej odrazu wydrukowac tak na kompie??
    300zł... to sporo... bardzo sporo :P
    Jak ty to chcesz na tarczę wpakować...?? zamiast zrobić tarczę gobo wzory- kolory to zrobisz samą ze wzorami kolorowymi czy jak??
    Jakyś mógł to wytłumacz dokładniej i prościej jak wycinać te dzury i obrysuj jak mniej więcej wygląda efekt (jeśli możesz)

nie lepiej od razu wydrukować bo drukarka nie nanosi TONER tylko TUSZ.i dla tego trzeba wcześniej wydrukować i wydruk zanieść na XERO i powiedzieć żeby wydrukowali na folii przezroczystej i wtedy mam przezroczyste GOBO z wzorem. pużniej tylko wycinam kóleczko i wprawiam w otwór w tarczu GOBO :D a drukarka zazwyczaj nanosi TUSZ a to raczej odpada bo sie zmarze.

300zł. to wiem że sporo i dlatego wiadomo że nie opłaca się kombinować takich efektów bo w tej samej cenie można kupić orginalne światło. no ale efekt który zrobiłem to raczej w sklepie nie znajdziesz a jak juz znajdziesz to napewno powyżej 500zł. - chyba że się mylę...

gotowe skserowane kółeczko ze wzorem wycinam i wstawiam w tarcze GOBO zauważ że nie zawsze wytniesz prosto wzorek( co po wyświetleniu widać każde skrzywienie wzoru). chyba że jesteś prze rex :D i masz ręke chirurga :D a drugie to to że wzorek jaki jest w załączniku zawiera (CIENIE) -a cieni raczej nie da się wyciąć :D więc najlepszym sposobem jest wydruk z XERO na folii przezroczystej i umieszczenie przezrocza w tarczy GOBO :D :D :D
    DJ_Swierszczu
    Level 17  
    Aha... no to ja sobie to w szkole wydrukuję :D Bo tam mają laserówkę. Ale z drugiej strony... folia może się topić, a taki gobo musi miec chłodzenie więc toner (proszek) może zfrunąć... ale to mniej prawdopodobne :)
    No to tak, rozwiązaliśmy problem tarcz gobo i ich napędu. Teraz czas rozwiązać problem wielu wzorków a nie tylko jednego rzucanego na np. ścianę... wiadomo, że coś z lustrem ale co...?? Ja też chciałbym zrobić to jako skaner gobo... i tu są baaaaaaaaaaardzo strome schodki. Prosze o pomoc znawców i "wybitnych" inżynierów efektów dyskotekowych :)
    beezer92
    Level 16  
    DJ_Swierszczu wrote:
    Ale z drugiej strony... folia może się topić, a taki gobo musi miec chłodzenie więc toner (proszek) może zfrunąć...

TONER naniesiony przez XERO na folii A4 jest wtopiony w strukturę Folii albo papieru A4 więc nie ma obaw że zdmuchnie (proszek) bo to juz nie jest proszek tylko naniesiony druk. a jeśli chodzi o TONER xero to ja na przykład wytrawiam płytki drukowane z naniesionym tonerem xero zamaczając w różnych kwasach i toner nie schodzi... :D więc bez obaw...
    DJ_Swierszczu
    Level 17  
    No racja. A pomożesz z tym dalszym zagadnieniem które wyżej napisałem??
    beezer92
    Level 16  
    DJ_Swierszczu wrote:
    No racja. A pomożesz z tym dalszym zagadnieniem które wyżej napisałem??

polecam ten temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic226843.html?highlight= w którym także podałem kilka przykładów.

oraz ten: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic427048.html?highlight= który założyłem.

przeczytaj od początku do końca bo jest wiele Ciekawych i prostych projektów....
    DJ_Swierszczu
    Level 17  
    ekhm... na obydwu forach jestem stałym bywalcem... ale tam nie ma nic o skanerach gobo i raczej nie zauważyłem o wielu wzorkach zmaiast jednego...
    beezer92
    Level 16  
    słuchaj DJswierszczu..... masz może SKYPE? albo Gadu?

Słuchaj beezer92 masz może przycisk PW w poście DJ_Swierszczu? Użyj go nastepnym razem zamiast nabijać posty ;)
    kozak13
    Level 16  
    Witam ponownie. Widze ze rozpisaliście sie troche. Jesli chodzi o problem wielu wzorków na ścianie to ja chcę to rozwiązać w ten sposób ze dam lusterko łamane na np6 kawałków. Znajduje sie w załączniku. Mysle ze bedzie ono działac w ten sposób ze rozbije pojedyńczą wiązke na kilka i da to podobny efekt. Nie próbowałem jeszcze teog bo musze dopiero takie lustrko posklejac u szklarza ale zobaczymy.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2545915#2545915
    DJ_Swierszczu
    Level 17  
    Właśnie pomyślałem, żeby tak podzielić...
    GG: 2723794

Moderated By dee jay G:

Kolejny post, który nic nie wnosi do dyskusji! Otrzymałeś pierwsze ostrzeżenie!

Numery GG i Skype możesz wstawić w profilu, albo wysłać koledze na PW!
    DJ_Swierszczu
    Level 17  
    A oto nasz wspólny projekcik (pomógł mi Beezer92)
    Skaner gobo. Trochę skomplikowana budowa ale łatwe w wykonaniu. Najpierw zwykłe gobo, potem rozszczepienie światła a na końcu lustro skanujące działające jak kołowrotek :) Banał techniczny. Średnio pod względem elektroniki :) Jak macie pytania piszcie do mnie. Odpowiem na wszystkie... mam nadzieję =]
    DJ_Swierszczu
    Level 17  
    No i racja. Ale w tym wypadku to wystarczy parwo- lewo... nie komplikujmy tego totalnie. A co do tych 3 metod to sie zgadzam. U mnie na rysunku to prowizorka a kolega beezer92 pokazał to dokładnie. A wogóle to jak jusz jest ten pomysł skanowania X Y to jak zrobić z jednej wiązki lasera kilka (jak to jest w laserach dyskotekowych). Coś tam widziałem na forum ale nic konkretnego... ale to tak dodatkowo się pytam =]
    beezer92
    Level 16  
    kiedyś zrobiłem małe urządzonko (gdzieś są na forum fotki) laserka 5X5mW. czyli pięć laserków bazarowych w jednej obudowie. to była czysta amatorka ale nawet nieżle dawało jeśli chodzi o efekty bo moc tego była raczej porażką. zastosowałem wówczas w nim pryzmat który rozstrzepiał wiązke lasera na kilka lini. pryzmat miałem ze starego wieśniackiego sygnetu :) STOP. do pojekcji polecam Galva. ale to już nie ten dział. http://staff.elka.pw.edu.pl/~mstolars/projekty/popelscan/index.html

pozdrawiam...
    DJ_Swierszczu
    Level 17  
    Siema wszystkich. Mam pytanko- prośbę...
    Potrzebuję jakiegoś łatwego układziku do diód pod bas z głośników. Tylko nie bezpośrednio bo mi sie spalą... wiem, jest tego troche na forum, ale 1. nie mam czasu szukać, 2.Nie mogę znaleźć odpowiedniego schematu
    Proszę o pomoc.

Nawet o tym nie wspominaj głośno!
    dee jay G
    laser53
    Level 15  
    Ja nie mam czasu odpowiadać ????np: DJ_Swierszczu
    Ale : beezer92 - Kolego powaliłeś mnie!!!
    Przeżyłem naście lat, i mnie (za komuny) uczyli, że laser jest "światłem" mono, to jak chcesz korzystać - z pryzmatu????
    Ale,może czegoś nie wiem ???

Kolega Grzesiek 1711- masz racje, tylko: lusterko (zwierciadło) to nie pryzmat.
    Grzesiek1711
    Level 16  
    laser53, a czy kolega beezer92 chciał światło lasera rozbijać na kolorowe wiązki?? bo ja myslę że wykorzystał on powierzchnię pryzmatu do rozbicia promienia lasera na dwie cześci (przy pomocy większej ilości krawędzi na więcej wiązek) i nie ma mowy tutaj o różnym stopniu załamania światła w zalezności od długości fali :) poprostu tak jak byś wziął dwa lusterka i zamontował jak że jedno odbija pół plamki w lewo a drugie lusterko pozostałe pół plamki w prawo...jeśli pryzmat (hmm....możw w kształcie brylantu) to oświetlając do od spodu powinno się światło rozproszyć na kilka/kilkanaście wiązek...w zależności od ilości ścian bocznych pryzmatu...
    beezer92
    Level 16  
    Grzesiek1711 - właśnie to miałem na myśli :)