logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Czym załączyć obwód w którym płynie bardzo duży prąd?

Kminek 06 Lut 2006 19:57 3233 25
REKLAMA
  • #1 2268636
    Kminek
    Poziom 15  
    Posty: 200
    Pomógł: 21
    Ocena: 16
    Witam!

    Dostałem za zadanie zbudować układ sterowania, za pomocą którego załączany byłby obwód przez, który płynąłby prąd sięgający nawet do 100A. Z całą elektroniką sterującą nie mam problemu ale problem zaczyna się z wyborem co ma załączać ten drugi obwód. Najlepszym rozwiązaniem byłby przekaźnik ale niestety nie najtańśzym. Stąd też myślałem aby załączać ten drugi obwód za pomocą np. tranzystora z rodziny BUZ (tylko niestety nie wiem jaki dokładnie typ). Dlatego zwracam się do was z pytaniem jakie rozwiązanie byłoby dla mnie najkorzystniejsze oraz jakie elmenty zastosować.


    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #2 2268777
    Slawox
    Poziom 15  
    Posty: 122
    Pomógł: 7
    Ocena: 20
    Opisz ten obwód dokładniej
  • REKLAMA
  • #3 2268868
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #4 2268891
    mrrudzin
    Poziom 39  
    Posty: 5940
    Pomógł: 516
    Ocena: 580
    Cytat:

    Dostałem za zadanie zbudować układ sterowania, za pomocą którego załączany byłby obwód przez, który płynąłby prąd sięgający nawet do 100A.

    Ale jakie napiecie (wartość)? Przemienne czy stałe?
    Co chcesz załączać? Czy obciążenie ma dużą indukcyjność?
  • #5 2268933
    Kminek
    Poziom 15  
    Posty: 200
    Pomógł: 21
    Ocena: 16
    Hej!

    Układ sterujący jest zasilany z 24V.

    Niestety na razie nie wiem jakiego charakteru będzie to obciążenie:/ Ale jutro się dowiem więcej szczegółów.

    Kolego Gęguś mógłbym Cię prosić o rozwnięcie twojego posta?

    Pozdrawiam
  • #6 2269000
    mrrudzin
    Poziom 39  
    Posty: 5940
    Pomógł: 516
    Ocena: 580
    Problem polega na tym że przy sterowaniu obciążeniem o dużej indukcyjności jest nieciekawie przy wyłączaniu (bo U = L di/dt).

    Przy pojemności - problem przy włączaniu ( i = C du / dt).

    W obu przypadkach powstają przepięcia.

    Rozpatrzmy indukcyjność. Jeżeli mamy napięcie stałe - jest poważny problem. Jeżeli odłączamy indukcyjność - prąd "chce płynąć dalej" - w związku z tym powstaje łuk elektryczny. No i są jaja żeby go zgasić. Stosuje się specjalne wyłączniki (nie styczniki) z komorami gaszeniowymi.
    Jeżeli jest napięcie przemienne - jest troche prościej z wyłączaniem - bowiem prąd dwa razy na okres przechodzi przez zero. Jeżeli mamy układ detekcji zera - można wtedy obwód wyłączyć.

    Ważne jeszcze jak często będziesz wykonywał łączenia.

    Odnośnie pomysłu z tranzystorem - ważne jakie będzie napięcie (wartość i czy będzie stałe czy przemienne). Zauważ też że na złączu tranzystora powstaje pewien (kilka V) spadek napięcia. Moc to iloczyn napiecia i prądu - więc będą pewne straty na samym tranzystorze. Trzeba będzie zapewnić mu chłodzenie (no i będa straty w układzie). W przypadku wyłącznika / stycznika - straty są mniejsze.
  • #7 2271731
    Kminek
    Poziom 15  
    Posty: 200
    Pomógł: 21
    Ocena: 16
    Witam!

    Ogólnie cały układ zarówno sterujący jak i wykonawczy zasilany jest z +24V. Obciążenie stanowi zespół żarówek, które jak raz się zapali to mają świecić i tyle, a więc częstotliwość przęłączania jest bardzo niewielka. Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosować tranzystor z rodziny BUZ dodatkowo zaopatrzając go w mały radiator. Jest to dla mnie również o tyle dobre rozwiążanie ponieważ, że układ sterujący wystawia mi stan wysoki(tranzystor przewodzi) lub stan niski(tranzystor zatkany).

    A więc mam pytanie jaki dokładnie tranzystor wybrać? A może macie jakieś lepsze propozycje?

    Pozdrawiam
  • #8 2297615
    Adam940
    Poziom 13  
    Posty: 66
    Pomógł: 2
    Ocena: 8
    Witam!!
    Ja do swoich zasosowań silno prądowych stosuje mosy 98A 55V(IRFP064).
    Przy pracy impulsowej z niewielką częstotliwością (pareset Hz) praktycznie nie grzeją sie zupełnie przy ok 40A. Do twojego układu najlepiej byłoby połączyć dwa takie równolegle i już. No i rozwiązanie to jest relatywnie tanie!!( ja 1 szt. kupuje za ok 15zł)
  • #9 2297766
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #10 2297956
    DetiXX
    Poziom 16  
    Posty: 123
    Pomógł: 10
    Ocena: 21
    Tranzystor IGBT
  • REKLAMA
  • #11 2340811
    gklub
    Poziom 34  
    Posty: 1752
    Pomógł: 300
    Ocena: 749
    BUZ11- bodaj 30A, 30V, 30mohm, 1,50zł. Dałbym 10-20 równolegle, + mały radiator, sterowanie bramek ze źródła napięcia jakieś 10V/2A z raczej stromym zboczem. Nawet przy 100A spadek będzie 0,15-0,3V i brak kłopotów ze stykami. Tak są robione regulatory modelarskie - może byłby gotowy?
  • #12 2359392
    Lej5
    Poziom 11  
    Posty: 26
    Ocena: 3
    po prostu 98A 55V(IRFP064) i nic więcej
  • #13 2362728
    zbiho
    Poziom 11  
    Posty: 10
    Ocena: 2
    Jedynie słusznym rozwiązaniem jest zastosowanie tyrystora,tu cytat "jak się raz załączy ma świecić i tyle",bo problem to będzie jak trzeba go będzie wyłączyć.
  • #14 2362837
    mmm777
    Poziom 31  
    Posty: 1823
    Pomógł: 98
    Ocena: 240
    Wiem, ze to odrobinę niepoważne...
    Dawno, dawno temu, w jakimś czasopiśmie był opis zgrzewarki impulsowej do samodzielnego zrobienia. Kluczowym elementem jest tutaj układ załączający prąd. Rozwiązano to prosto, tanio i skutecznie: dwa płaskowniki miedziane były zwierane (dociskane) przez zamykającą się łapkę na myszy. :)
  • #15 2379911
    Jarek68
    Poziom 21  
    Posty: 494
    Pomógł: 31
    Ocena: 85
    Witam. A może coś tak prostego jak stycznik od wózka akumulatorowego, nie które typy mają prądy styków nawet 250 amper a napięcie cewki sterowniczej 24,48 a nawet 80V. Rozwiązanie proste i sprawdzone w przemyśle. Coś takiego można znaleźć na allegroi i to w przystępnej cenie. Może jak bym poszukał to u siebie bym coś znalazł.
  • REKLAMA
  • #16 3183349
    kleki
    Poziom 28  
    Posty: 1350
    Pomógł: 95
    Ocena: 142
    "Witam
    Można zastosować przekaźniki elektroniczny. Elementem przełączającym jest tyrystor lub triak. Można stosować to dla DC i AC a nawet z detekcją zera. "

    A kolega zapomniał ze szkoły, jak działa triak i tyrystor?

    Są przekaźniki SSR dla DC, ale w środku znajduje się TRANZYSTOR.

    pzdr
  • #17 3184669
    elek555
    Poziom 37  
    Posty: 3430
    Pomógł: 310
    Ocena: 250
    Ze 4-5 sztuk BUZ100 ładnie połączonych równolegle + soft start PWM. Ważne jest precyzyjne i jednocześnie solidne wykonanie połączeń i podłączeń tych rewelacyjnych i obecnie tanich tranzystorów /do5zł/.Zerknij Datasheetcatalog
    Koncepcja podobna była trochę wyżej ale na staruszkach BUZ11.
    BUZ100- można powiedziec że nie ma oporności, bo 18mΩ/sztukę przy 5szt równoległych to COŚ co można sp- -ć tylko wybitnym niechlujstwem montażu.
    Soft start PWM da Ci bezpieczne narastanie prądu klucza i zapewni komfortowe rozgrzewanie żarników/ich długi żywot/. Do dzieła.:)
  • #18 3186829
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Posty: 48957
    Pomógł: 3205
    Ocena: 4225
    18 miliomów to jeszcze sporo, PSMN004-25 ma 4 miliomy, napięcie do 25V, kosztuje około 5zł.
    Jest jeszcze MTP75N03HL, który ma 9 miliomów, i kosztuje około 2zł (taniej za taki sam opór).
    Wadą ich obu jest niskie napięcie: 25V. Jak za mało, to chyba trzeba użyć IRFZ44, 18 miliomów, 2zł.
  • #19 3187337
    elek555
    Poziom 37  
    Posty: 3430
    Pomógł: 310
    Ocena: 250
    jta-nie kombinuj bo nam Autor z nadmiaru szczęścia zrezygnuje i założy "hebelek" bo może wystruga go taniej z płaskownika. Ale masz rację wybór mamy teraz niezły. Napięcie tranzystora ma być jednak 50V. IRFZ44 trochę gorzej mi się sterują i bardziej grzeją (niestety mają 22miliomy i tylko 110W przy 49A).
    A BUZ100-18miliomów, 250W, 60A.Ceny podobne.:)
  • #20 3187834
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Posty: 48957
    Pomógł: 3205
    Ocena: 4225
    Wybierałem z tego, co jest w sklepie o 5 minut drogi od mojego instytutu... ;) BUZ100 tam nie mają :(
    Pewnie Autorowi przydałoby się spisać listę tranzystorów i który na ile się nadaje, i pójść do sklepu zobaczyć co z tego mają.
  • #21 3188906
    elek555
    Poziom 37  
    Posty: 3430
    Pomógł: 310
    Ocena: 250
    Koło Ciebie może mieć JAMAX albo TV-Sat a Kminek kupi u Gembary
  • #22 3194375
    endriu624
    Poziom 11  
    Posty: 16
    Ocena: 3
    moim zdaniem najtaniej cię wyjdzie zastosowanie kilku kontraktonów połączonych równolegle sterowanych wspólną cewką
  • #24 3194463
    endriu624
    Poziom 11  
    Posty: 16
    Ocena: 3
    myślałem ozastosowaniu kontraktronów min. 60W
  • #25 3194600
    elek555
    Poziom 37  
    Posty: 3430
    Pomógł: 310
    Ocena: 250
    endriu624-kontaktrony (od kontaktu a nie kontraktu) mają niestety po kilka A prądu a Kminek potrzebuje 100A lub więcej(choć na razie milczy ale chyba twórczo)
  • #26 3199463
    endriu624
    Poziom 11  
    Posty: 16
    Ocena: 3
    elek555sprawddziłem parametry kontraktronów zwracam chonor wszystkim elektronikom nigdy nie budowałem na nich praktycznych użądzeń.Kminek ma napewno projekt i milczy...Udanych projektów pozdrowienia

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy doboru elementu wykonawczego do załączania obwodu prądu stałego o natężeniu do 100A, zasilanego napięciem 24V, gdzie obciążeniem są żarówki. Rozważane są różne rozwiązania: przekaźniki elektromagnetyczne, styczniki DC, tyrystory, tranzystory MOSFET z rodziny BUZ oraz IGBT. Zwrócono uwagę na problemy związane z dużymi prądami rozruchowymi (nawet do 700A przy zimnym włóknie żarówki) oraz na konieczność stosowania radiatorów i ewentualnego układu łagodnego startu (soft start PWM) dla ochrony elementów półprzewodnikowych i wydłużenia żywotności żarówek. Wskazano, że tyrystory są bardziej odporne na przetężenia i lepiej sprawdzają się przy stałym załączeniu, natomiast tranzystory MOSFET (np. IRFP064, BUZ100, BUZ11) mogą być stosowane w układach impulsowych z niską częstotliwością przełączeń, przy czym zaleca się łączenie kilku tranzystorów równolegle dla rozłożenia prądu. Podkreślono znaczenie parametrów takich jak napięcie maksymalne, rezystancja w stanie włączenia (R_DS(on)) oraz moc strat. Wspomniano także o konieczności precyzyjnego wykonania połączeń i sterowania bramką tranzystora napięciem około 10V. Alternatywnie zaproponowano użycie styczników od wózków akumulatorowych, które są przystosowane do dużych prądów i sterowane napięciem 24V. Pomysły z użyciem kontraktronów zostały odrzucone ze względu na ich niską obciążalność prądową.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA