logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Sterowanie silnikiem unipolarnym 20Ω, 12V - zasilanie bramki tranzystora

super_sonic 22 Lut 2006 21:44 3141 5
  • #1 2335739
    super_sonic
    Poziom 17  
    Posty: 307
    Pomógł: 7
    Ocena: 6
    Mam pytanie, musze zrobic sterownik do silnika krokowego unipolarnego, silnik ma impedancje jednego uzwojenia rowna 20Ω. zasilam go 12V. Schemat zasilania jednego uzwojenia wyglada tak :
    [/img]

    Czy dobrze zasilam bramke tranzystora? Chce zeby w stanie wysokim na wejsciu tranzystora napiecie bylo rowne ok 4,5V.
    Pozdrawiam.
    Załączniki:
    • schemat.gif (3.14 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #2 2335903
    CosteC
    Poziom 39  
    Posty: 5326
    Pomógł: 400
    Ocena: 1646
    1) oporniki przy bramce o wiele za duże. Jak zamierzasz go szybko przełączać to powinny byc małe: 100R lub mniej, generalnie na ile pozwoli driver. Opornik bramka-masa możesz dać 10k...
    2) elenota mi sie nie chce otworzyć i nie wiem co to jest 7404. wypadało by żeby coś co ma spory prąd sink i source.
    3) zależnie od MOSFETa 4.5 może go otwożyć dobrze albo tylko troche. przydało by się jakieś większe napięcie.
    4) przy tak niewielkich prądach moze warto uzyć jakiś tranzystorów bipolarnych? będzie prościej. może BD139?
  • #3 2336093
    submariner
    Poziom 32  
    Posty: 2319
    Pomógł: 51
    Ocena: 268
    super_sonic dlaczego na bramke chcesz dac tak niskie napiecie skoro masz do dyspozycji wieksze ?
    Jak podasz cale 12 v to bardziej otworzysz tranzystor mniej sie bedzie grzal jesli musisz uzyc inwerter to uzyj cd4049 mozesz tez zasilic go 12v a rezystory jak kolega wspomnial ok 100R w szereg z bramka i do masy 10k-20k
  • #4 2339950
    super_sonic
    Poziom 17  
    Posty: 307
    Pomógł: 7
    Ocena: 6
    Costec 7404 to inwerter, dlaczego ma dawac duzy prad? PRzeciez IRF510 to MOSFET, rezystancja zlacza bramka zrodlo jest bardzo duza i zbocznikowalem ja 1MΩ. Napiecie 4,5V wynika z wykresu zaleznosci pradu drenu i napiecia Ugs (przez uzwojenie silnika ma plynac ok 0.5A). Problem mialem nastepujacay : jakiegokolwiek napiecia nie podalbym na wejscie ukladu tranzystory przewodzily i kazde z uzwojen silnika byly zasilone. Problem wynikal z nieprawidlowego wlutowania tranzystorow, glupi blad:) zamienilem zrodlo z bramka:/ jeden tranzystor dostal lezec a teraz uklad dziala jak nalezy.
    submariner , boje sie ze jak dam mu 12V na bramke, przez uzwojenie poplynie zbyt duzy prad.
    pozdrawiam wszystkich.
  • #5 2340398
    Jacu$
    Poziom 27  
    Posty: 730
    Pomógł: 119
    Ocena: 26
    Cytat:
    submariner , boje sie ze jak dam mu 12V na bramke, przez uzwojenie poplynie zbyt duzy prad.

    Chyba nie rozumiesz w jakim charakterze pracuje tu tranzystor. On ma być naprzemiennie całkowicie odetkany lub całkowicie zatkany. Tylko taka praca gwarantuje mu minimalne straty mocy na grzanie się złącza. Aby mieć pewność, że tranzystor będzie całkowicie odetkany trzeba mu dać odpowiednio wysokie napięcie na bramkę. Koledzy słusznie się obawiają, że 4,5V może być zbyt niską wartością i wówczas opór przejścia źródło-dren może być wystarczająco duży, by tranzystor zaczął się grzać. Przez uzwojenia silnika nie popłynie prąd większy niż wynikający z oporności tego uzwojenia. Ograniczając napięcie na bramce tranzystora możesz ten prąd tylko zmniejszyć. Zwiększyć się go nie da bez podniesienia napięcia zasilającego silnik.
  • #6 2342375
    super_sonic
    Poziom 17  
    Posty: 307
    Pomógł: 7
    Ocena: 6
    Masz racje, dziekuje.
REKLAMA