Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kabel EASY-PC-CAB (Moeller)

Myrek1 24 Mar 2006 13:33 37503 25
SterControl
 • #1
  Myrek1
  Level 23  
  Witam.
  Dorwałem sterownik EASY 512-DC-R. Chce się go nauczyć. Mam oprogramanie na PC, ale brak mi kabla. Pomyślałem sobie, że sam go zrobię bo pewnie jest to prosty kabelek na jakimś MAX232. Czy macie schemat takiego kabla (EASY-PC-CAB)?

  Pozdrawiam
 • SterControl
 • #2
  felix12
  Level 10  
  Kupiłem taki kabel w Moellerze i go rozebrałem. W środku są tylko 2 transoptory i parę oporniczków i tranzystorków więc służy on tylko do izolacji galwanicznej. Jak ktoś będzie chciał to zrysuję ten schemat, wygląda na to ze wystarczy namierzyć który pin jest od TX a który RX i po prostu podłaczyć sie przy pomocy szpilek.
 • #3
  dydymo
  Level 11  
  Dajcie spokój, parę złotych za kabelek a Wy na siłę kombinujecie jak zrobić by nie zapłacić paru groszy. Tam macie "zalaną" czytaj trwalszą wtyczkę RS'a po drugiej stronie wtyk do przekaźnika, który dobrze się trzyma w przekaźniku nie wypada przy przypadkowym pociągnięciu, zawsze pasuje nie pognie pinów przy wkładaniu i chcecie robić dobrze robotę bez dobrego narzędzia ? Nie od dziś wiadomo, że to na dłuższą metę nie popłaca.

  Pozdrawiam
 • #4
  mirben
  Level 22  
  Witam !
  Nie posiadam schematu orginalu, nigdy nie udalo mi sie go zdobyc. Wykonałem własny układ ze standartowych podzespołów. Wszystko było wymyślone, wraz z płytką tak by można było to nawet produkować. Cena do dzisiaj jest chyba ponad 160 zł. Projekt leży gdzieś pomiedzy innymi materiałami, niestety nie mam go w komputerze. Dzisiaj moge jedynie przedstawic dwie fotki wykonanego układu, tyle znalazlem. Elektronika to dwa transoptory i MAX 232 ale ten lepszy chyba 3232, bo jak pamietam to na tym tanim byly problemy na niektorych comach w paru komputerach. Najwiekszy problem to wykonanie wtyku do sterownika. Potrzebna duza precyzja, male piny i dziwny rozstaw. Nie znalazlem zadnego gotowca o tych parametrach, chodzi o wtyk. Na tym wlasnie polega "chwyt" Moellera, takie ograniczenie, bo elektronika to klasyczne przejscie z COM na Cmos z izolacja galwaniczna. Poszukam materialow z tej konstrukcji i udostepnie "światu".
  Kabel EASY-PC-CAB (Moeller)
  Kabel EASY-PC-CAB (Moeller)
 • SterControl
 • #5
  mirben
  Level 22  
  Przedstawiam poniżej scany schematów i płytki do kabla transmisyjnego Moellera. Przepraszam ale do dzisiaj, od jesieni 2006 roku nie znalazłem czasu by wykonać rysunki na "czysto", po prostu nie było dobrej motywacji. Dysponuje jedynie roboczymi notatkami. Pamiętam, że poświęciłem dużo czasu na testy niezawodności tej konstrukcji i sprzedałem kilkanaście wykonanych egzemplarzy. Mają przewagę nad ślepym kablem oryginalnym bo ledami pokazują ruch transmisji.
  Schemat interfrejsu dla Logo Siemensa posłużył mi jako "wyjście" na którym oparłem swoja konstrukcje. Użyłem transoptorów 6N136 najlepsze z najtańszych. Niestety na MAX 3232 jak wcześniej wspomniałem nie da się oszczędzić. Popularny 232 nie chce pracować z każdym komputerem. Duży rozrzut parametrów scalaków obsługujących wyjścia RS 232. Dołacze później PDF płytki (uwaga montaż po stronie miedzi) i jakieś dodatkowe zdjęcia gotowego kabla.

  Kabel EASY-PC-CAB (Moeller)

  Dodano po 34 [minuty]:

  Tmp 2 - rozmieszczenie ellementow na plytce
  Tmp 3 - schemat interfrejsu dla Logo
  Tmp 4 - mój schemat kabla
  Tmp 5 - roboczy schemat płytki
  Tmp 7 - zwymiarowane parametry złącza. Jego drugą płytke pozyskuje się z odcięcia rogu płytki zasadniczej.

  Do amatorskiego używana kabla proponuje użycie 3 szt (po kilkanaście centymetrów) kabelków zakończonych drutem z wtyków od złącz RJ np. z popsutego switcha sieciowego lub gniazda telefonicznego.
 • #6
  mirben
  Level 22  
  Ps. na rysunku obrazujacym rozmieszczenie elementów na płytce są błędnie oznaczone scalaki co do miejsca lokalizacji. 4049 i 232 - jest odwrotnie niz to opisałem.
 • #7
  mirben
  Level 22  
  Tak oparłem swoja kostrukcję na schemacie stworzonym dla Logo Siemensa, stosujac jedynie nieco inne podzespoly, można powiedzieć zamienniki. Dołączam dokladniejsze zdjęcie częsciowo zmontowanej elektroniki (bez kabla COM) oraz widok samego złącza.
  Kabel EASY-PC-CAB (Moeller)
  Kabel EASY-PC-CAB (Moeller)
 • #8
  pasta20
  Level 15  
  Jeszcze kilka poprawek i umieszczę schemacik w protelu w raz z biblioteką :D

  Pozdrawiam i proszę chwikę poczekać :D

  Macie jeszcze jakieś schematy to podawajcie ;D

  umieszczam więc pliczki do programu protel wraz z biblioteką.

  //Poprawiony schemat, zasilanie układu od strony sterownika easy a nie od pc
 • #9
  mirben
  Level 22  
  Witam !
  Nie robiłem nigdy prób z kablem oryginalnym Moellera. Nie miałem, bo był dla mnie zawsze za drogi. Poza zwykłą pomyłką jaka może się trafić na schemacie, np. czy narysowana jest wtyczka czy gniazdo i z której strony, nie każdy dobrze opisuje takie rzeczy, należy zdawać sobie sprawę, że poziomy napięć sygnałowych powinny być stabilne i wlaściwe. A co Moeller zastosował w swoim kablu po stronie sterownika niestety nie wiem. Podobno jakieś tranzystory. Czy one mogą dobrze współgrać np. z jakimiś opornikami podczepionymi przez Siemensa w Logo to trudno mi powiedzieć. Rysunek, (schemat) TMP3 nigdy nie był przeze mnie weryfikowany ze sterownikiem Logo, nie jestem jego autorem. Dwie nóżki z takiego złącza można zweryfikować woltomierzem, powinny być zasilaniem, czyli plus i minus 5V. Może jeszcze wyjście z wejściem da się rozróżnić, wyjscie powinno przyjąć jeden z dwóch stanów 0 lub 1. Zaś wejście może być ze stanem nieustalonym jak nie podczepili mu jakiegoś rezystora. Osobiście dla rozpoznania Moellera rozebrałem go i po ścieżkach wykombinowałem co jest co.
  Na koniec zawsze coś można pomieszać w ustawieniach obsługującego to wszystko programu, np. bity dla COM- a. Moja konstrukcja radziła sobie z Moellerem na max prędkościach.
  A tak na marginesie, Siemens to poszedł jeszcze dalej w "ucudowieniu" złącza w swoim Logo co by klient te 75 euro dał za kabel. A jaki świat byłby piękny gdyby we wszystkich sterownikach zastosowano powiedzmy taką standartową RJ.
 • #10
  lok56
  Level 12  
  Witam!
  A ja dorzucam moj "toporny" ale działający kabelek do zelio
  i alpha
  Kabel EASY-PC-CAB (Moeller)
  Kabel EASY-PC-CAB (Moeller)
  Kabel EASY-PC-CAB (Moeller)

  jak zakupie logo spróbuję i z logo.
 • #11
  pasta20
  Level 15  
  Ja robiłem to w altium.
  Ma ktoś może rozpiskę wtyczki easy 412-DC-R
  Bo schemacik powinien być poprawny.

  Pozdrawiam.
 • #12
  mirben
  Level 22  
  Dorzucając nieco informacji do powyższych, zdjęcie gniazda Moellera.
  "Inna bajka"
  Miałem ostatnio potrzebę zaopatrzenia się w interfejs do komputera gazowego w moim aucie. Wymyśliłem, że szybko adoptuję przedstawiony tutaj układ., uparłem się , że będzie miał optoizolację.
  Nie jestem praktykującym na co dzień elektronikiem. Prawie trzy lata jakie minęło od opisanych wyżej doświadczeń spowodowało, że zapomniałem o problemach związanych z zasilaniem MAX 232 z Com-a (mało wydajne). Dlatego preferowałem MAX 3232.
  Teraz dysponowałem jednym egzemplarzem 232. Po wielu godzinach "walki" nie udało mi się uzyskać pewnego działania interfejsu. Zrezygnowany zdecydowałem się na tzw. protezę. Zasiliłem Max 232 z gniazda USB, tworząc mostek pomiędzy wtyczkami Com i USB.
  Nie jest to eleganckie rozwiązanie ale opisuję je tutaj bo w moim przypadku potrzebna mi była skuteczność i cenny był czas realizacji interfejsu. Może ktoś będzie w podobnej sytuacji, więc skorzysta z opisanej przeze mnie możliwości.
  Życzę udanych konstrukcji.
  Kabel EASY-PC-CAB (Moeller)
 • #13
  elmer-83
  Level 12  
  Witam
  Mam trzy pytania:
  1. czy ktoś może zamieścić normalny schemat połączenia między portem RS a easy?? znaczy który pin w RS do którego pinu w easy-ku.\
  2. Czy znacie sposób na sterowanie zboczem opadającym w easy 619-dc-rc??:/
  Ja kombinuje od kilku godz. i chyba nie ma takiej możliwości:/ przynajmniej nie z klawiatury:/ Lipa bo potrzebuje sterować zboczem opadającym:/
  3. Czy to normalne że jak się odwołuje w dwóch lilijkach programu do tego samego wyjścia to nie działa??:/ NP:
  I1-------Q1
  I2-------Q1 Takie coś nie załącza przy podaniu syg na I1 działa tylko I2

  a przy:

  I1-------Q1
  I2--| Gdy I2 jest zmostkowane z sygnałem z I1 działają oba wejścia:/

  Pozdrawiam
 • #14
  ploteklotek
  Level 11  
  Quote:
  1. czy ktoś może zamieścić normalny schemat połączenia między portem RS a easy?? znaczy który pin w RS do którego pinu w easy-ku.


  Chyba nie zrozumiałem pytania. Nie możesz bezpośrednio połączyć pinów EASY z wejściem RS komputera.? Potrzebny jest minimum konwerter napięć RS232. Zresztą schematy są podane w tym wątku, np. plik TMP3.JPG w poście użytkownika mirben.

  Quote:
  2. Czy znacie sposób na sterowanie zboczem opadającym w easy 619-dc-rc??: Ja kombinuje od kilku godz. i chyba nie ma takiej możliwości: przynajmniej nie z klawiatury: Lipa bo potrzebuje sterować zboczem opadającym:


  Może tak:

  I01------SM01
  M01-/I01--SQ01
  ..............|
  ...............-RM01

  Pozostaje jeszcze problem w jaki sposób resetować dane wyjście.

  Quote:
  3. Czy to normalne że jak się odwołuje w dwóch lilijkach programu do tego samego wyjścia to nie działa??:/ NP:
  I1-------Q1
  I2-------Q1 Takie coś nie załącza przy podaniu syg na I1 działa tylko I2

  a przy:

  I1-------Q1
  I2--| Gdy I2 jest zmostkowane z sygnałem z I1 działają oba wejścia:/


  Według mnie taka sytuacja jest normalna, ponieważ sterownik wykonuje program linijka po linijce. Czyli w sytuacji
  I1-------Q1
  I2-------Q1

  jeśli załączony jest I1, to na chwile w komórce pamięci wyjść sterownika zapisywana jest informacja o załączeniu Q1. Jeśli I2 jest wyłączony to chwile później w tej samej komórce pamięci zapisywana jest do tej samej komórki pamięci informacja o wyłączeniu wyjścia Q1.
  Na koniec cyklu gdy odbywa się przepisywanie zawartości odpowiednich komórek pamięci na wyjścia, otrzymuje się sytuację w której Q1 jest wyłączone.
 • #15
  elmer-83
  Level 12  
  Witam

  Quote:
  Chyba nie zrozumiałem pytania. Nie możesz bezpośrednio połączyć pinów EASY z wejściem RS komputera.? Potrzebny jest minimum konwerter napięć RS232. Zresztą schematy są podane w tym wątku, np. plik TMP3.JPG w poście użytkownika mirben.


  Miałem kiedyś taki kabelek i nie przypuszczałem że w gnieździe RS upchali tyle elektroniki:/

  Quote:
  Może tak:

  I01------SM01
  M01-/I01--SQ01
  ..............|
  ...............-RM01

  Pozostaje jeszcze problem w jaki sposób resetować dane wyjście.


  Lipa że nie można po prostu wejścia I lub wyjście Q przypisać by reagowały na zbocze opadające :/ Ja zrobiłem trochę inaczej, na liczniku i też działa ale oba sposoby trzeba kasować a to kosztuje lilijki tekstu i znaczniki:/ Ale i tak dzięki za podpowiedz

  Quote:

  I1-------Q1
  I2-------Q1


  Z tego co pamiętam to na innym easy-ku tez z rodziny 600 pisałem w ten sposób i działało:/ Wydawało mi się że sterownik działa jak typowy schemat elektryczny tylko rozpisany w sterowniku. Przykład który podałem jest podstawowy. ale taka sama sytuacja jest z czasówkami i licznikami:/

  I jeszcze jedno pytanie po za konkursem:)
  Czy ktoś wie gdzie tanio kupić orginalny kabelek do 600-tki:)
 • #17
  Euphaz
  Level 1  
  I bought some EASY relays from ELFA and found a lot of useful information from your forum postings regarding the programming cable and the electronics. I am working on a schematic for the cable based on the information you provided at the forum, thank you for sharing. Regarding the strange connector, in my electronics collecting boxes I found some old 1.27 mm pitch header connectors i had bought from ELFA (see attached picture with item number and info) which actually fitted quite good regarding the dimension of the square pin (0.4 mm), and the pitch of the rows (1.27 mm) into the relay. But the dimention of the column spacing seems to be around 2 mm.

  I split my dual 1.27 x 1.27 header into single columns (very careful work using a sharp knife) and inserted the parts into the relay (see picture). Then I dropped two drops of epoxy in between the connector columns and the 1.27 x 2.00 mm connector is hopefully going to work.
 • #18
  pietrek345
  Level 15  
  mirben wrote:
  Dorzucając nieco informacji do powyższych, zdjęcie gniazda Moellera.
  "Inna bajka"
  Miałem ostatnio potrzebę zaopatrzenia się w interfejs do komputera gazowego w moim aucie. Wymyśliłem, że szybko adoptuję przedstawiony tutaj układ., uparłem się , że będzie miał optoizolację.
  Nie jestem praktykującym na co dzień elektronikiem. Prawie trzy lata jakie minęło od opisanych wyżej doświadczeń spowodowało, że zapomniałem o problemach związanych z zasilaniem MAX 232 z Com-a (mało wydajne). Dlatego preferowałem MAX 3232.
  Teraz dysponowałem jednym egzemplarzem 232. Po wielu godzinach "walki" nie udało mi się uzyskać pewnego działania interfejsu. Zrezygnowany zdecydowałem się na tzw. protezę. Zasiliłem Max 232 z gniazda USB, tworząc mostek pomiędzy wtyczkami Com i USB.
  Nie jest to eleganckie rozwiązanie ale opisuję je tutaj bo w moim przypadku potrzebna mi była skuteczność i cenny był czas realizacji interfejsu. Może ktoś będzie w podobnej sytuacji, więc skorzysta z opisanej przeze mnie możliwości.
  Życzę udanych konstrukcji.
  Kabel EASY-PC-CAB (Moeller)

  Witam, wiem że minęło już sporo czasu ale czy ktoś próbował czy zadziała to z przejściówką usb rs ttl tego typu:

  Kabel EASY-PC-CAB (Moeller)
  podłączając +5V, GND, TxD, RxD ?
 • #20
  pietrek345
  Level 15  
  Potwierdzam działanie, po podłączeniu TxD RxD i GND
 • #21
  Codetrr
  Level 2  
  pietrek345 wrote:
  Potwierdzam operację, po podłączeniu TxD RxD i GND


  dlaczego nie mogę podłączyć eas 512-AC-RCX?

  Używam szeregowego Prolific USB To. i połącz
  RX - TX - GND.
 • #22
  pietrek345
  Level 15  
  Codetrr wrote:
  pietrek345 wrote:
  Potwierdzam operację, po podłączeniu TxD RxD i GND


  dlaczego nie mogę podłączyć eas 512-AC-RCX?

  Używam szeregowego Prolific USB To. i połącz
  RX - TX - GND.

  TTL?
 • #23
  Codetrr
  Level 2  
  pietrek345 wrote:
  Codetrr wrote:
  pietrek345 wrote:
  Potwierdzam działanie po podłączeniu TxD RxD i GND


  dlaczego eas 512-AC-RCX nie może się połączyć?

  Używam portu szeregowego Prolific USB To. i połącz
  RX - TX - GND.

  TTL?


  USB do TTL?
 • #24
  pietrek345
  Level 15  
  Tak. Ja używałem takiego
  Kabel EASY-PC-CAB (Moeller)
 • #26
  Telo
  Service technician RTV
  Witam

  Fajnie by było jak byś narysował schemacik tej płytki było by łatwiej zidentyfikować gnd.