Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensator czy jeszcze przeciwzakłóceniowy?

Teutel 28 Kwi 2006 19:45 1934 26
  • #1 28 Kwi 2006 19:45
    Teutel
    Poziom 17  

Czy jeśli kondensator ma jeszcze pojemność, to znaczy że nie utracił już właściwości przeciwzakłóceniowych?

0 26
  • #2 28 Kwi 2006 20:21
    Andiv
    Poziom 32  

??? Dziwne pytanie, jak trzyma, i ma odpowiednią pojemność to oczywiście że może posłużyć jako filtr. P.S. jak mieżyłeś jego pojemność ? Pozdro

0
  • #3 28 Kwi 2006 20:27
    Jack14
    Poziom 37  

Głównym zadaniem kondensatora jest mieć jakąś pojemność.
    Jaką to już jest sprawa indywidualna kondensatora lub czego od niego wymagamy a te informacje są zawarte najczęściej na nim samym.
    Jeśli podasz tę informację będzie łatwiej.

0
  • #4 28 Kwi 2006 21:08
    Andiv
    Poziom 32  

Jack14 napisał:
    Głównym zadaniem kondensatora jest mieć jakąś pojemność.

Jedynym zadaniem. Po co byłby potrzebny kondensator który nie ma pojemności :?:
    Jack14 napisał:

Jeśli podasz tę informację będzie łatwiej.

W czym łatwiej, sprawa chyba już wyjaśniona, kolejne nic nie wnoszące odpowiedzi to moim zdaniem tylko nabijanie postów.

0
  • #5 28 Kwi 2006 21:31
    Jack14
    Poziom 37  

Post powstał od kolegi "Teutel" a nie od "Andiv" więc nie bardzo wiem czego ty oczekujesz.
    Dla Ciebie może pytanie jest banalnie proste a dla innych nie więc może troche wyrozumiaości w tym temacie.
    Jeśli chcesz pomóc koledze to pisz na temat a nie do mnie.

ps

kondensatory bywają często mylone z tzw. "pustymi" bo nie są elektrolitami a jednak też są kondensatorami tylko np.: foliowymi.

Co do pytania to jak kolego by poczytał od początku to wiedział by o co chodzi (polecam).

0
  • #6 28 Kwi 2006 21:49
    Andiv
    Poziom 32  

Jack14 napisał:

Dla Ciebie może pytanie jest banalnie proste a dla innych nie więc może troche wyrozumiaości w tym temacie.Jeśli chcesz pomóc koledze to pisz na temat a nie do mnie.

Owszem nie wydaje mi sie żeby pytanie było szczególnie trudne, ale nic nikomu nie wygarniam, rozumiem że są początkujący, udzieliłem odpowiedzi (moim zdaniem jednoznacznej)
    Jack14 napisał:

ps

kondensatory bywają często mylone z tzw. "pustymi" bo nie są elektrolitami a jednak też są kondensatorami tylko np.: foliowymi.

Jak kondensatory mogą byc mylone z kondensatorami :?:
    Jack14 napisał:

Co do pytania to jak kolego by poczytał od początku to wiedział by o co chodzi (polecam).

Nie wiem do czego kolega pije. Jeżeli coś przeoczyłem, to może mnie kolega uświadomi. Pozdro

0
  • #7 28 Kwi 2006 21:56
    Jack14
    Poziom 37  

Zapomniałeś dodać do tych cytatów najważniejszego.
    Pytania osoby zainteresowanej!

ps

dziękuje (no txt)

0
  • #8 28 Kwi 2006 22:03
    Andiv
    Poziom 32  

Proszę więc wygarnij mi czego ci brakuje w mojej wypowiedzi. Chyba nie zauważasz tego, zaraz przed tobą odpowiedziałem na pytanie samego zainteresowanego, więc o co ci jeszcze chodzi. Prosze sie nie bronić docinkami skierowanymi w moją strone. Jeżeli widzisz gdzieś błąd popraw mnie :!: Nie chce rozwijać tego sporu więc przestaje pisać w tym temacie.

0
  • #9 28 Kwi 2006 22:12
    Teutel
    Poziom 17  

Chodzi o to że mam stary kondensator (KSpz-012-3µF oraz KPs-012-3µF) i chcę wiedzieć, czy jeśli mają odpoiednią pojemność nadal są dobre. Poza tym, czym budowie wyróżnia się taki kondensator?

0
  • #10 28 Kwi 2006 22:29
    Andiv
    Poziom 32  

Miałem już nie pisać, ale chce pomóc więc:
    kondensatory jeżeli nie straciły pojemności to są sprawne. Są to jakies stare kondensatory, jak to elektrolity to radzę je wymienić (będziesz miał raczej problem z taką pojemnością). Pytanie tylko do jakiej konstrukcji ci są one potrzebe. Jeżeli to jakiś sprzęt audio to ja bym ich nie zastosował, chyba że tymczasowo, na próbe. Npisz jeszcze po czym stwierdzasz że nie straciły pojemności. Pozdro

0
  • #11 01 Maj 2006 15:09
    Jack14
    Poziom 37  

KPS oraz KSPS są to kondensatory przeciwzakłóceniowe stosowane głównie w samochodach (nie elektrolity) jeśli nie widać na nich żadnych przebarwień,pęknięć,wybrzuszeń i nie dysponujesz miernikiem pojemności należy przyjąć że są sprawne.
    Niestety należy brać również pod uwagę że są tylko na napięcie maksymalne przebicia (czyli ich uszkodzenia) 160V tak więc jeśli myślałeś o ich zastosowaniu w sieci 220V to nic z tego.
    Polecam stronę producenta www.unizet.com.pl

Pozrawiam

0
  • #12 02 Maj 2006 03:16
    Tremolo
    Poziom 43  

Ja myśle żeby go sprawdzić na ucho. powiedzmy glośnikiem - wpinając w szereg. Będzie to prosty pomiar porównawczy. Trzeba mieć nowy kondensator i porównywac go na brzmienie z tymi starymi.

Wazna jest wiedza o tym czy dany kondensator, nie był na przykład przechowywany w niewlaściwych warunkach, skoki temperatur, wilgotność, wysoka temperatura itp. Bo to powoduje rozszerzanie sie dielektryka. czyli zmiany pojemności i kąta strad dielektrycznych.

Pomiar pojemności to mam kilka sposobów na to
    pierwszy to pomiar przez stalą czasową. Do naladowanego kondensatora podlączamy rezystor znany powiedzmy 1kom i badamy po jakim czasie napięcie spadnie do 30 % początkowego. to bedzie iloczyn wartosci t=RC,
    C=czas/rezystor oczywiscie trzeba używac układu SI. Liczymy 10 razy i wyciągamy średnią.

pomiar akustyczny przez jakiś mikrofon i program analizujący zmiane przebiegu. Wejscie karty dźwiekowej i inne takie tam.

0
  • #13 02 Maj 2006 21:26
    Teutel
    Poziom 17  

Gdyby były zamienniki to był wymienił, ale niestety ne ma. A czy inny kondensator 3µF nie mógłby go zastąpić?
    Na jakiej zasadzie ten pomiar pojemności ? Ten pomiar przez stałą czasową to czym w nim jest wynik?

0
  • #14 03 Maj 2006 00:02
    Tremolo
    Poziom 43  

A słyszałes o połączeniach kondensatorów: powinienes wiedziec, że możesz dać 2,2 uF + 1uF równolegle - co da 3,2 uF. Prawdopodobnie kondensator 3,3 uF tez bedzie dobry lub nawet najdokładniej 3x 1 uF rownolegle jakies najtańsze nieelektrolity. jesli to przeciwzakluceniowy to pewnie pojemnośc ma znaczenie drugorzędne. 2,2uF będzie dobry.

Po za tym można jeszcze pokombinowac 6,8uF w szereg z 6,8 uF

0
  • #15 04 Maj 2006 20:21
    Teutel
    Poziom 17  

oczywiście, że słyszałem o połączeniach, tylko chciałem wiedzieć, czy kondensator przeciwzakłoceniowy można zastąpić zwykłym, skoro jest on przeciwzakłóceniowy to jest taki a nie inny. Mogę zamiast tego wstawić byle jaki o zbliżonej pojemności?

0
  • #16 04 Maj 2006 22:23
    Tremolo
    Poziom 43  

Hmm weźmiesz zapewne jakiś kondensator lepszej jakości MKT i będzie lepiej niż oryginał.

0
  • #17 04 Maj 2006 23:37
    Rae
    Poziom 16  

Przeciwzakłóceniowe są (a raczej powinny) z racji swojego zastosowania posiadać jak najmniejszą indukcyjność, więc najlepiej byloby użyć specjalnie do tego celu przeznaczonych typów. Jednak myślę że z uwagi na znaczną pojemność MKT będzie odpowiedni i nie będzie odstawał parametrami od przeciwzaklóceniowych.

0
  • #18 05 Maj 2006 14:06
    Teutel
    Poziom 17  

Wyjąłem ten kondensator i zobaczyłem że jest to 0,5µF zamiast 3µF jak to jest w instrukcji. Dodam ze jego napięcie przebicia to 360V. Zatem lepszy powinien być 3µF (ma lepsze własności przeciwzakłóceniowe (?))

Zmierzyłem jego pojemność i rzeczywiście jest to 0,5µF.

0
  • #19 05 Maj 2006 14:23
    Rae
    Poziom 16  

Niekoniecznie lepszy będzie 3uF, będzie filtrował niższe częstotliwości, jednak z powodu większych wymiarów będzie miał wyższą indukcyjność,

0
  • #20 05 Maj 2006 14:29
    Teutel
    Poziom 17  

Właśnie dobry byłby chyba, bo u mnie jest taka ciekawa sprawa, że częstotliwości górne tzn. gdzieś 100MHz nie są zakłócane, natomiast szumi tylko około 90MHz.

0
  • #21 05 Maj 2006 14:43
    Rae
    Poziom 16  

Ale przy tej częstotliwości 90MHz czy 100Mhz to przy pojemności 0.5uF to wszystko jedno, tu głównie rolę odgrywa indukcyjność własna kondensatora.

0
  • #22 05 Maj 2006 20:11
    Teutel
    Poziom 17  

Jeden z tych kondensatorów ma pojemność 0,5µF, a indukcyjność 5H
    drugi 0,37µF a indukcyjność 3H
    Przy czym dokumentacja wskazuje ze powinno być w obu przypadkach po 3µF. To może najlepiej wstawić taki zobaczyć czy nie bedze lepiej.??

0
  • #23 20 Maj 2006 14:05
    Teutel
    Poziom 17  

Czy można dać dla odkłócenia cewki zapłonowej i prądnicy kondensator 4 w 1 :
    1. 100µF/350V
    2. 100µF/350V
    3. 47µF/350V
    4. 22µF/350V

?? Jeśli nie to czemu?

0
  • #24 20 Maj 2006 14:16
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  

Teutel napisał:
    Czy można dać dla odkłócenia cewki zapłonowej i prądnicy kondensator 4 w 1 :
    1. 100µF/350V
    2. 100µF/350V
    3. 47µF/350V
    4. 22µF/350V

?? Jeśli nie to czemu?

Nie, jest to kondensator elektrolityczny zasilacza od telewizora.

0
  • #25 20 Maj 2006 16:01
    Teutel
    Poziom 17  

Masz rację, co by się stało gdybym go podłączył?

0
  • #26 20 Maj 2006 18:45
    menek
    Poziom 19  

Teutel napisał:
    Jeden z tych kondensatorów ma pojemność 0,5µF, a indukcyjność 5H
    drugi 0,37µF a indukcyjność 3H

Możesz napisać jaką metodą zmierzyłeś wartości indukcyjności kondensatorów?
    Te wartości w odniesieniu do kondensatorów to jakaś totalna pomyłka.

0
  • #27 20 Maj 2006 20:07
    Teutel
    Poziom 17  

Nie wiem, może źle podałem. Z tego co wiem, taka cyfra była wytłoczona na kondensatorze - 5H

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo