Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumna gitarowa - prezentacja

dodo_1989 20 Maj 2006 15:43 11339 32
  • Pewnego dnia postanowiłem nie zbierać na nową kolumnę, która i tak wychodziła za drogo tylko zrobić własną. Miała być łamana, aby był dobry odsłuch nawet przy staniu na ziemi, musiała być zbliżona do marszałkowskich wielkości. Co wyszło?

Typ: ścięta
    Głośniki: układ 4x12": 2x tonsil gds 30/30 (góra), 2x tonsil gd 30/50
    Materiały: skaj, maskownica zrobiona z materiału do tego przeznaczonego, kółeczka, narożniki, płyta wiórowa, uchwyty, internal + rzeczy drobne typu zszywki
    Wymiary: 750x750x360
    Ceny:
    *głośniki: gdsy po 30zł za sztukę, gd po 50zł za sztukę
    *płyta wiórowa: ok. 70zł
    *skaj: 40zł
    *materiał na maskownicę: 15zł
    *kółeczka: 4zł za szukę
    *narożniki: 1,50 za sztukę
    *uczwyty: 6zł za sztukę
    *internal: 8zł + 2x1,5zł (jacki) = 11zł
    W sumie: ok 330zł
    Brzmienie? Tak jak na tonsila przystało! Cieplutki nie charczący bass (jak ja to lubię!!!), średnie niczego sobie i wysokie nie bijące po uszach! Dodatkowo polepszyło brzmienie ustawienie głośników! Gd odpowiadają bardzo basowo ze względu na trochę niższe pasmo i większą komorę (dzielone są po dwie komory). Gdsy grają dobrze średnie i wysokie!
    Szczerze mówiąc sam byłem zdziwiony brzmieniem wydobywającym się z tej kolumny! Mślałem, że te prastare gdsy rozpadną się przy pierwszym uderzeniu w strune, tymczasem nie oddam ich za żadne skarby.
    Projekt - ja
    Luty i okablowanie - ja
    Kupno większości elementów - ja
    Konstrukcja - ojciec basisty
    Naciąganie skaju - ja i basista
    Wkręcanie śrub - basista i jego ojciec

Piszcie! Interesuje mnie Wasze zdanie!

PS. Ja mam 16 lat, basista 15 lat, a jego ojciec hmmm... nie pytałem :)

Fajne!
  • #2 20 Maj 2006 16:46
    Qbuś
    Poziom 38  

Jeżeli ty jesteś zadowolony ze swojej pracy to tylko pogratulować! Konstrukcja w pełni proesjonalna nie do odróżnienia od "fabrycznych dużo droższych".
    Jeszcze raz gratulacje za pomysł i zaangażowanie :D :D :D

• #3 20 Maj 2006 18:15
    romoo
    Użytkownik obserwowany

Podoba mi się zatrudnienie wysokosprawnych polskich przetworników a nie zagranicznago gó..... .
    To pozytyw.
    - Jak dodasz GDWT usłyszysz kolosalną różnice naprawde kolosalną, żadne piezzo. Polskiego wysokotubowego głośniczka.
    Potrzebujesz do napędu solidną końcówe 150 W bo inaczej charczenie murowane, i głośniki nie wykożystane.

• #4 20 Maj 2006 18:31
    Pi-Vo
    Poziom 37  

A po co w gitarowej kolumnie GDWT?Żeby "piasku" dodać?I tak dobrze by było z GDS-ów trąbki odkleić i dać kopułki bo jak na gitarę trochę za dużo wysokich dają.

• #5 20 Maj 2006 19:04
    dodo_1989
    Poziom 13  

Myślałem właśnie, że będę musiał je wyciąć ;). Tymczasem żadnego piachu nie robi, a dodatkowo nie powoduje piszczących wysokich. Właśnie najśmieszniejsze w tym jest to, że gdyby to były inne głośniki wydaje mi sie, że byłoby o wiele gorsze brzmienie!
    Za dużo wysokich? Wcale nie! Przez to, że obudowa jest dobrze zrobiona (bardzo solidnie) wzmacnia ona basy do takiej rangi, że na tej kolumnie nawet basówka dobrze chodzi! Wcale nie ma za dużo wysokich! Jest po prostu w sam raz!
    Acha! Posiadam końcówkę mocy 200wat, którą używam do tej paczki! Nie jakieś chińskie popierdułki tylko niemiecka dynamiczna moc - McGee! Nie ma ani trochę buczenia! Wszystko tak jak powinno być! Jest na zdjęciu obok perkusji na kolumnie Tonsila.

Pozdro!

• #6 20 Maj 2006 19:58
    Kwaczor

Spec od akustyki

Czy to ten projekt, ktory konsultowaliśmy na GG? Jeżeli tak, to jestem zadowolony z efektu. Wygląd profesjonalny, wyglada solidnie. Oby tak dalej.

• #7 20 Maj 2006 21:03
    dodo_1989
    Poziom 13  

Tak! To ten projekt! Jednocześnie, oficjalnie bardzo dziękuję za pomoc w wyborze głośników i projekcie tej paczki! Wybór - świetny! Pozdro!

Dodano po 57 [minuty]:

Acha! Nie ma zdjęcia skończonej kolumny od tyłu, dlatego może się niektórym wydawać, że jest otwarta. Otóż jest zamknięta! Jak tylko zrobię zdjątka to dodam!

• #9 21 Maj 2006 22:53
    djmaster
    Poziom 11  

dodo_1989 napisał:
    A podoba się Wam mój Fenderek? Po to robiłem z nim zdjątka :). Po za tym nie napisałem, że paczuszka jest na 16ohm (wszystkie głośniki szeregowo po 4 ohm)

Fenderek pierwsza klasa, jaki to jest model? Stracik? Kolumna tez piekna, jak profesionalna;] Macie jakis zespół czy co, bo tyle tam sprzetu.?

• #10 21 Maj 2006 23:04
    Pi-Vo
    Poziom 37  

Masz tam przegrodę pośrodku kolumny (fabryczne zamknięte 4x12 nie mają) możesz zrobić fajny eksperyment.Otóż swojego czasu Mesa zrobiła kolumnę zanknięto\otwartą.Polegało to na tym że 2 głośniki były zamknięte a 2 otwarte.Jak dorobisz połówkę tylnej ścianki to możesz spróbować jak to gra.Podobno ta konstrukcja Mesy była rewelacyjna.
    Nie daj się tylko nabrać na dokładanie głośników wysokotonowych.

• #11 21 Maj 2006 23:21
    foxiu
    Poziom 15  

dopiszę się do tematu:

otóż myślę o kupieniu komba(100W 2x12"), ale rozważam też zakup heada i zrobienie sobie paczki - headzik to ten wzmak z komba tylko, że sam i jest tańszy od komba o jakieś 450-500zł

i teraz moje pytanie - lepiej zrobić pakę 4x12 na Tonsilach jak to zrobił dodo_1989, czy może 2x12 na Eminence-ach? gram raczej ostrejsze odcienie, czasem siakiś blues etc... głównie chodzi mi o przester - mocny tłusty i wieeeelki :D

a może macie jakiś inny, lepszy pomysł na piec za jakieś 1,5-2k do łojenia na próbach?

edit:

ech, no zapomniałem z tego wszystkiego o paczuszce autora tematu napisać :P - paka wygląda jak zawodowa:D, ciekawe jak gra, czym to napędzasz ?

• #12 21 Maj 2006 23:36
    Tremolo
    Poziom 43  

KOlumna bardzo Ciekawa, solidna. Granie gitarą na GDWT to po prostu zmora. Grałem ostatnio bezpośrednio pod mikserem na Paczkach 15" + GDWT. Gorszego siana nie słyszałem. Nie dość że siarki było w tym za dużo, przester analogowy brzmiał jak piach dosłownie. To prawdziwe cuda działy się, gdy lekko muskało się puste struny przypadkiem (błąd i złe przyzwyczajenia). Efekt taki pozytywniej odczuć na gitarze basowej, co się działo na tappingu w mojej gitarze pod GDWT nie chce mówić. W elektryku, jak przejedziesz po owijce z dźwięku robi się koszmar. Jakby mulenie.

Foxiu
    Jak checsz jakiś pomysł to załóż nowy temat. Tam się to dokładnie opiszę:
    Możesz zrobić kolumnę 2x15" + osobno 2x12" zasilane powiedzmy 6xEL34.

jesli się nie zmiescimy w funduszach można pomyślec o 15" + 12" w osobnych komorach. Lub inne możliwości 15" + 2x10" oczywiście 15 calowce typu gitarowego.

Skoro checsz przester to w wersji 15" + 1x12" mogłbyś celowo zanizyć parametry końcówki mocy czyli 2x EL 34 + mniejsze trafko głośnikowe. Wzmacniacz prócz przesteru z efektu generowałby niesamowite końcowe przesterowanie - Lampy - Trafo -> głośnik. O które ciężko efetkami wpinanymi przed wzmacniacz.

• #13 22 Maj 2006 16:47
    dodo_1989
    Poziom 13  

Tak mam zespół! Gram przede wsyztskim blues, a to najlepsze, że gdy kolumna już stała to zachciało się nam punk'a :). I... I świetnia brzmiała nawet przy ciężkich przesterach!!!!!!!!
    Nie martwcie się nie wbuduję żadnego gwizdka, bo uznałem ten projekt za skończony! Już nic z nim nie zrobię!
    Czemu nie zrobiłem 2x12" na eminencach? Dlatego, bo im głośniki są wyżej tym wydają się głośniejsze, bo biją prosto w uszy, dlatego dążę do układu 8x12"! Dlatego też polecam conajmniej układ 4x12" (tak jak ja teraz), a w ostateczności (mój życiowy cel :)) 8x12".
    Bardzo dziękuję Panie Tremolo, że skorzystał Pan z mioch zaprosin. Nawet nie wie Pan jak mi na tym zależało!

• #14 22 Maj 2006 17:09
    Pi-Vo
    Poziom 37  

Ale chyba nie chcesz robić w jednej skrzyni 8x12?Bo na taki pomysł wpadł Pete Townshend z The Who we wczesnych latach 60'.Zamówił to u Jima Marshalla.Okazało się że paka jest tak wielka że w żaden sposób nie da się transportować.W ten sposób w firmie Marshall powstał Marshall stack złożony z 2 kolumn 4x12 ,górna z łamaną ścianką ,jak w Twojej kolumnie.Gdybyś tam włożył głośniki Celestion albo Eminence na pewno grałoby o wiele lepiej ale ich cena jest trochę trudna do przyjęcia jeśli nie grasz na nich zawodowo.

• #15 22 Maj 2006 17:45
    Tremolo
    Poziom 43  

Widziałem gdzies pakę 4x4 czyli 16x12" wielka paka. No i wielkie problemy z transportem. Ale niektorych stać.

Y. Malmsteen miał jakieś 8 piecyków marshall 1958 i 8 paczek 4x12" Zazwyczaj używał 2-3 na raz... W stereo.

Chyba te GDS 30/30 nie bedą takie złe. Z tego co wiem całkiem niezły był glośnik GDG 30/80 i 30/100 jeśli chodzi o tonsile..

prawdopodobnie jakbyś spredał te 4xGDS oczywiście z obudową. to byś mól kupić jakies Eminence lub Celestynki. 2 sztuki.

• #16 23 Maj 2006 10:55
    foxiu
    Poziom 15  

Tremolo ta paka to siakiś Crate, napędzany 600W headem był na którymś Musikmesse albo NAMM(widziałem fotki :P)

swoją drogą chciałbym to ograć :D

• #17 23 Maj 2006 14:59
    dodo_1989
    Poziom 13  

Panie Tremolo! Ta paczka jest na głośnikach 2x GDS 30/30 i 2x GD 30/50. To jest w tej kolumnie najdziwniejsze :). Nie dało się kupić na raz wszystkich GD 30/50 4ohm i z tąd ten pomysł i muszę przyznać, że wyszedł on znakomicie!
    Nie chcę budować cacka 8x12" w jednaj pace! Wiem ile ta waży i ile jest trudu z wyniesieniem jej po stromych schodach na ten strych, gdzie gramy (ten na zdjęciu).

• #18 07 Lip 2006 14:03
    jethrotull
    Specjalista - konstrukcje gitarowe

tonsil robi rewelacyjne paki 4x12 (ceti na nich gra). Ja sam mam customowego 1x12 i na zadnego eminence/celestiona bym sie nie zamienil.

• #19 26 Sie 2006 12:27
    dodo_1989
    Poziom 13  

Jeśli chcecie posłuchać próbek? Oto one:
    www.z-ne.com.pl/blue_stream/blue_machine.mp3
    www.z-ne.com.pl/blue_stream/xxl.mp3
    www.z-ne.com.pl/blue_stream/no-name.mp3
    Nagrywane na wczorajszym koncercie :). Elektryk (czyli to na czym gram :)) chodzi na preampie Mage Ampa + końcówce McGee + przesterze Boss'a + kaczce Rocktron'a + na tej własnorobionej kolumnie :). Bas chodzi na kolumnie też własno-robionej na 4xGD 30/50 i wzmaku Yamahy. W krótce spodziewam się dodać na DIY wzmacniacz ostatnio uruchomiony lampowy :).

• #21 02 Lut 2007 22:49
    aca
    Poziom 29  

Hi,
    ==> "Nie jakieś chińskie popierdułki tylko niemiecka dynamiczna moc - McGee" . Przepraszam , ale gwoli scislosci McGee to jest najczystsza Chinska popierdulka !
    Pozdrowienia.

• #22 03 Lut 2007 17:06
    Szwed32
    Poziom 10  

Takie pytanko czy tyl jest calkowicie otwarty??Czy jest dodatko wa przykrywa zaslaniajaca 1/3 wylotu komory??

• #23 04 Lut 2007 12:31
    opatahalamia
    Poziom 12  

Przecież autor pisał kilka postów wyżej, że jest w całości zamknięta. Taki problem poczytać?:|
    Paczka jest bardzo łądana i mi się podoba.
    Sam się zastanawiam czy nie zrobić takiej na Tonsilach albo eminence celestion.
    Tylko jedną prostą a drgą taka jak autora ściętą. Robota pierwszej klasy!:)

• #24 04 Lut 2007 19:08
    dodo_1989
    Poziom 13  

aca napisał:
    Hi,
    ==> "Nie jakieś chińskie popierdułki tylko niemiecka dynamiczna moc - McGee" . Przepraszam , ale gwoli scislosci McGee to jest najczystsza Chinska popierdulka !
    Pozdrowienia.

Ja tam bardziej wierzę napisom na samym wzmacniaczu niż internautom :). Napis Made in Western Germany chyba wszystko mówi :). Ta maszyna i tak teraz posłuży jako dawca narządów dla hybrydy basisty.

• #25 05 Lut 2007 20:20
    Berec
    Poziom 9  

Bardzo udana konstrukcja, planuję zrobić sobie coś w podobnym stylu, tylko że na samych GDSach, mam wątpliwości czy zrobić bassreflex gdzieś z przodu, czy nie jest potrzebny?

• #26 05 Lut 2007 21:40
    dodo_1989
    Poziom 13  

Berec napisał:
    Bardzo udana konstrukcja, planuję zrobić sobie coś w podobnym stylu, tylko że na samych GDSach, mam wątpliwości czy zrobić bassreflex gdzieś z przodu, czy nie jest potrzebny?

W zależności od tego co chcesz osięgnąć. Paczka zamknięta, którą preferuję z basem sobie bardzo dobrze radzi. Dół jest nieprzeciętny, spełniła ta paczka moje najśmielsze oczekiwania. Szybki, bardzo wyraźny bas spełni oczekiwania chyba każdego (moje na pewno). Szczerze mówiąc nie eksperymentowałem z bass reflex'ami, ale to raczej nie powinno się robić przy tych głośnikach, gdyż nie ma do nich parametrów dokładnych i mogłyby się za mocno wychylać w obudowie bass reflex. Oddaję głos na zamkniętą :). Bassreflex nie jest potrzebny. Pozdro! Oczywiście powodzenia!

• #27 14 Cze 2007 20:39
    dodo_1989
    Poziom 13  

Trochę czasu minęło, wzmaka lampowego do kolumny zrobiłem (w końcu może się ukarze). Trochę kolumna za dużo basowała, więc ją wytłumiłem i teraz ma lepszą reakcję na dźwięk. Lepszą mam teraz kontrolę i lepiej mi się gra. Dlatego polecam kolumnę wytłumić :).

• #28 18 Cze 2007 22:33
    djmaster
    Poziom 11  

Witam

Masz jakies taby do tych utworów co podałes? albo chociaz powiedz jakie są tytuly. Chyba ze to wasze własne kompozycje... ale jak sie taby znajdą to prosze o wysłąnie mi na meila.

• #29 25 Cze 2007 19:29
    dodo_1989
    Poziom 13  

To wszystko są nasze kawałki, taba napiszę jak będę miał czas. Kolumna w najbliższym czasie dostanie nowe głośniki. Wymienię dwa GDS 30/30 na dwa GD 30/50 ze srebrnymi kopółkami. Jeśli będzie brzmienie lepsze to napiszę. Pozdrawiam wszystkich!

• #30 20 Lip 2007 20:02
    Turgon
    Poziom 14  

dodo_1989: Podałbyś dokładne wymiary? Paczki całej? Oraz jakiś dokładniejszy techniczny projekt z wymiarami ;)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME