Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny na głośnikach Tonsil GDWT 9/80/5F & GD 30/100E

lipowy 03 Maj 2006 17:04 4513 16
  • Witam
    Na akustyce to ja się nie znam zbytnio, więc wybaczcie jeśli coś źle zrobiłem. Pozwolę sobie zaprezentować moje kolumny. Zrobiłem je jak tylko potrafiłem.

Głośniki:
    GDWK 9/80 8Ω
    GD 30/100E 8Ω

Obudowa:
    Jest to obudowa otwarta jej wymiary zewnętrzne: 52x37x33,5
    pojemność około 40litrów. Zbudowana z płyty wiórowej 18mm i obita wykładziną. Przednia ścianka cofnięta jest o 3 cm. Maskownice wykonałem z listew pomalowanych na czarno i obitych materiałem dźwiękoprzepuszczalnym.
    kanał śr/dł 10/11 zestrojona na 55Hz.

Zwrotnica:
    Ze względu na dość szerokie pasmo przenoszenia głośnika GD 30/100E (55-4500Hz) zdecydowałem się na puszczenie w niego całego pasma. Natomiast GDWK podłączyłem przez kondensator 2.2. µF

Odsłuch:
    Bardzo dobrze przenosi średnie tony, wokal gitarę. Trudno jest mi opisać bas, ale nie jest ani za twardy ani za miękki. Kolumna nie dudni. Tego GDWK będe chciał w przyszłości zamienić na GDWT 9/80/5F,8 , nie moge sobie teraz na niego pozwolić. A inne tańsze nie wchodzą w grę, kolumna ma być od A do Z z Tonsila :)
    Zasilam je ws-503

Fajne!
  • #2 03 Maj 2006 17:23
    oskar_dyjas
    Poziom 25  

Bardzo fajne monitorki, można by powiedzieć ekstrawaganckie. Trochę typow budowa, ale niebieska wykładzina robi z nich pewien bajer, na którym można zaczepić oko.
    Można by tylko powiedzieć, że przez dziurę bass reflex widać Ci całe wytłumienie. Przydały by się jakieś narożniki, żeby się wykładzina nie obtarła.
    Do domciu akurat, bo terminale za 1,50 nie wytrzymają zbyt dużej mocy (spawanko), a materiał na maskownice to tylko materiał, więc głośniki podatne na zniszczenie. Bardzo fajne. :)

• #3 03 Maj 2006 18:38
    Gilotyn@
    Poziom 30  

podobają mi się te twoje kolumienki naprawde i wykonanie spoko wiadać że nie robiłeś tego na odpie-----

• #4 03 Maj 2006 20:04
    drakston
    Poziom 18  

no piekniee :) skad zdobyles te basowki? albo inaczej, kupiles nowki czy miales okazje taniej kupic i co w ogole sklonilo cie do kupienia ich

• #5 03 Maj 2006 21:50
    Nevon
    Poziom 21  

nie znalazłem w opisie - jakie zastosowanie ??
    bo do domu moim zdaniem trochę nie bardzo ze względu na sporą kierunkowość średnich tonów (głośnik 30 cm)
    Tak to bardzo staranne wykonanie. podobają mi się :)

jedyne co bym zmienił to filtr na wysokotonowy - jednak zawsze trochę bezpieczniej jak dasz 2'gi żad

• #6 03 Maj 2006 22:24
    !katun!
    Poziom 22  

bardzo fajne :) Nie wiem dlaczego ale niebieskie obicie kojaży mi się z firmą LDM ktoej nie lubie... Ale ogólnie bardzo mi się podoba ;]

• #7 03 Maj 2006 22:58
    mlody_elektronik
    Poziom 27  

eeeee....LDM robi na celestioanch. Mialem kiedys C-151 i bardzo ladnie graly tez wytrzymale byly.

Brawa dla autora tych kolumienek. Tonsil GD to bardzo dobry glosniczek. B.Duza efektywnosc. Pewno na malutkim wzmacniaczyku daja jazzu.

W/G mnie to bym odcioł na 5Khz. Wiem ze to juz poza przydatna czestotliwoscia przenoszenia GD ale ten glosnik dziwnie skrzeczy jak nie jest odciety. Dał bym zwrotke STX'a 2D koszt ok 20zl sztuka a poprawi sie. Aha i wysokotonowiec wiecej wytrzyma bo bedzie bardziej odciety. Co do maskownicy bym zmienil na kratke jakaś taka od estradowych koszt ok 40zl na obie a bedzie bezpiecznie i na jakiejsc imprezce ni zniszcza ci glosników. A glosniki dobre i szkoda. Tyle mam watpliwosci.

Ogólnie konstrukcja przemyslana i nie bedize miala dziury w srednim pasmie. Wykonanie bardzo ladnie. NIe widac wogole laczen okleiny.

Ocena 5/6 bylo by 6 ale wyjasnilem wyzej...

• #8 04 Maj 2006 00:09
    4064484
    Użytkownik obserwowany

Mi sie zdaje czy jeden wysokotonowiec nie ma cewki??

• #9 04 Maj 2006 00:48
    lipowy
    Poziom 11  

drakston napisał:
    no piekniee :) skad zdobyles te basowki? albo inaczej, kupiles nowki czy miales okazje taniej kupic i co w ogole sklonilo cie do kupienia ich

Głośniki są nowe. Zamawiałem je bezpośrednio u producenta koszt jednego to 220zł + przesyłka. Do ich kupna skłoniła mnie między innymi wysoka efektywność (podłączam je czasem do pięciowatowego wzmacniacza lampowego) i dobre opinie o producencie.
    Nevon napisał:
    nie znalazłem w opisie - jakie zastosowanie ??

Zastosowanie domowe.
    Moim celem było zrobienie kolumn, które nie będą z zewnątrz zbyt mocno kojarzyć się z estradą. Dlatego nie dałem narożników, uchwytów i maskownica jest z materiału.
    mlody_elektronik napisał:
    NIe widac wogole laczen

Mam kolege tapicera :)
    4064484 napisał:
    Mi sie zdaje czy jeden wysokotonowiec nie ma cewki??

Te GDWK są stare i w jednym przepaliłem oryginalną cewkę. A u mnie w mieście nie mają oryginalnych Tonsilowskich więc tymczasowo mam wstawioną czarną STX-a.
    Pozdrawiam

• #10 12 Maj 2006 14:58
    Q-mac
    Poziom 22  

Cewki STX wcale nie sa takie złe, z jedwabiu i emalia teraz dobra. Dawniej (rok temu?) dawai kiepską-łatwo je było spalić. Ale teraz to mi się linki upalają a cewki nic :D

• #11 16 Maj 2006 10:08
    adammc

Poziom 26  

Te kolumienki w sam raz nadaja sie do baru, albo na wieczorne czówania w święta w kościele , by obsłuzyc nimi gitarkę akustyczną z przetwornikiem .
    U nas takie mają niewiele więkrze z tym że aktywne takie malutkie LDM-ki, a kościół jest nie taki mały a słychać te ich brzdękania.

Dodano po 5 [minuty]:

A jeszcze dodam , że miło zobaczyc takie satelitki , bo sam kiedyś cos takiego zrobiłem z nietypowych kolumn , którą pewno mało kto widział, mianowicie u nas w domu kultury mieli tych kolumn troszke a na jedną wchodziły 4x GDS30/30 i 4xGDWT9/70
    nazywały sie MMelectronic była to konstrukcja tubowa.
    Moj kolega przechwycił 2 takie kolumny ale miał tylko w jednej glośniki .
    więc przeciąłem je na ćwiartki i zestawiłem z tego 4 satelitki takie jak twoje , z tym że wykonczenie troche gożej mi wyszło.

• #12 09 Cze 2006 09:17
    dj waryjot
    Poziom 14  

BARDZO ŁADNE KLOLUMIENKI

A co myślićie jak bym zrobił konstrukcjie 2x12" GD 30/100E + GDWT

• #13 09 Cze 2006 16:20
    djsebartus17
    Poziom 15  

użyj opcjii szukaj / gdzieś na elce została przedstawiona taka konstrukcja

• #14 09 Cze 2006 21:59
    crazy_88
    Poziom 42  

wykonanie calkiem przyzwoite:)moja ocenka to 4:)

• #15 07 Lip 2006 23:57
    lipowy
    Poziom 11  

Po dłuższym użytkowaniu tych kolumn stwierdziłem, że te gdwk grają zbyt cicho w porównaniu do niskotonowca. Więc zmieniłem je na gdwt 9/80/5F 8Ω. Ten wysokotonowiec ma wg produceta 100dB i dobrze współgra w zestawie, tzn. nie przekrzykuje tego gd 30. W "hornie" zrobiłem większy otwór.
    Poniżej załączam kilka nowych zdjęć:

• #16 12 Lip 2006 13:27
    dj waryjot
    Poziom 14  

Witam,
    chciałem zbudować podobne kolumny tez na głośniku GD 30/100E.
    Jak te kolumny spiszą sie na mniejszej estradzie??
    Mają wystarczający bas??
    prosze o odp.

• #17 12 Lip 2006 20:46
    lipowy
    Poziom 11  

Basu jest dużo, jak na tę wielkość obudowy i głośnika. Ale jeśli używać ich na mniejszej estradzie to tylko jako nadstawki i ewentualnie wspomóc subwooferami.

dj waryjot napisał:
    A co myślićie jak bym zrobił konstrukcjie 2x12" GD 30/100E + GDWT

Wiem, że troche by takie coś kosztowało, ale ja wolałbym wtedy zrobić:
    - nadstawki na gd30/100 lub gds30/30 + GDWT 12-19/150,8
    -dół na gd38/300
    pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME