logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Sub (znowu:P) na STX GND-22-120-4-SS

RaideR_87 05 Sie 2006 13:44 23202 12
REKLAMA
  • Sub (znowu:P) na STX GND-22-120-4-SS

    WSTĘP
    Jest to moja pierwsza konstrukcja, która była gotowa kilka miesięcy temu ale była w surowym stanie bez obicia, aż natrafiłem na strychu na podróbę skóry ze starego kompletu wypoczynkowego :) Miał to być mały sub, który poprawiłby basy w moim też małym pokoju. ^^


    BUDOWA
    Skrzynia została zbudowana ze starych, pociętych drzwiczek od meblościanki, poskręcana wkrętami do drewna i uszczelniona/sklejona dodatkowo wikolem. W środku wygłuszona watą, na zewnątrz obita sztuczną skórą. Wymiary:
    Sub (znowu:P) na STX GND-22-120-4-SS

    Sub (znowu:P) na STX GND-22-120-4-SS


    GŁOŚNIK
    Głośnik to STX GND-22-120-4-SS, chyba najlepszym powodem jego wyboru to w miarę dobra cena i jakość. :)
    Sub (znowu:P) na STX GND-22-120-4-SS

    NAPĘD
    Układ wzmacniacza zbudowany w oparciu o TDA7294 chłodzony radiatorem ze starego zasilacza :) Do tego filtr aktywny, zasilacz i trafo. Całość:
    Sub (znowu:P) na STX GND-22-120-4-SS

    ODSŁUCH
    Jestem bardzo zadowolony ponieważ do tej pory prawie nie słyszałem basu w starych kolumnach SHARPa. Zdecydowałem się specjalnie na większą budę, może i przy bardzo szybkich piosenkach trochę zamula ale potrafi zamruczeć. Zapraszam chętnych na odsłuch :)

    KOSZT
    STX GDN-22-120-4-SS 49,0 zł +przesyłka za pobraniem 21zł = 70zł
    Terminal 4,6 zł
    Wzmacniacz 29,41 zł
    Filtr 19,85 zł
    Zasilacz 33,56 zł
    Reszta znaleziona w domu.
    --------------------
    ok. 155zł

    ZAKOŃCZENIE
    Jako, że ten sub był moją pierwszą tego typu konstrukcją, przy następnej będę wystrzegał się kilku błędów z tej konstrukcji, for example: zamontować na przodzie jakąś diodę sygnalizacyjną, iż sub działa i włącznik ponieważ niekiedy nie chce mi się nurkować pod biurko go załączyć :D
    Jedni mogą za chwilę napisać, że słaby napęd ale do mojego pokoju w zupełności wystarcza. Konstrukcję mogę uznać za udaną :)

    Niestety foty z budowy po awarii HDD się skasowały i mam tylko takie:
    Załączniki:
    • Sub (znowu:P) na STX GND-22-120-4-SS sub4.png (821.54 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Sub (znowu:P) na STX GND-22-120-4-SS sub3.png (748.16 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Sub (znowu:P) na STX GND-22-120-4-SS sub2.png (409.25 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Sub (znowu:P) na STX GND-22-120-4-SS sub1.png (823.24 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.

    Fajne? Ranking DIY
    O autorze
    RaideR_87
    Poziom 14  
    Offline 
    RaideR_87 napisał 166 postów o ocenie 8, pomógł 2 razy. Jest z nami od 2004 roku.
  • REKLAMA
  • #2 2883141
    grzesiek410
    Poziom 12  
    Posty: 27
    Ocena: 11
    Witam! Gratuluję udanej konstrukcji. Mi się podoba. Jakie masz trafo??? Pozdro!
  • #3 2883216
    AMD Wojtek
    Poziom 12  
    Posty: 65
    Pomógł: 2
    Ocena: 24
    Bardzo ładny, fajnie zrobione potenciometry. Mam pytanie jak robisz te projekty kolorowe np.. pokoju i glosika bo w paincie tego nie rysowales co nie :> ?
  • #4 2883243
    Wymiatacz
    Poziom 14  
    Posty: 109
    Pomógł: 2
    Ocena: 1
    AMD Wojtek napisał:
    Mam pytanie jak robisz te projekty kolorowe np.. pokoju i glosika bo w paincie tego nie rysowales co nie :> ?


    Mi to Gimp'em zalatuje :)

    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #5 2883265
    RaideR_87
    Poziom 14  
    Posty: 166
    Pomógł: 2
    Ocena: 8
    grzesiek410 napisał:
    Jakie masz trafo???

    TTS250VA PRI:230V SEC: 2x24V
    AMD Wojtek napisał:
    Mam pytanie jak robisz te projekty kolorowe np.. pokoju i glosika bo w paincie tego nie rysowales co nie :> ?

    Wymiatacz napisał:
    Mi to Gimp'em zalatuje :)

    Photoshop czyni cuda :)
  • #6 2883375
    erian
    Poziom 21  
    Posty: 346
    Pomógł: 41
    Ocena: 21
    mi sie podoba


    Moderowany:

    pisanie nic nie wnoszących wiadomości

  • REKLAMA
  • #7 2883376
    audiomaniaki
    Poziom 11  
    Posty: 24
    Ocena: 2
    Jak dla mnie ładnie 5/6
    powiec mi gdzie kupiłeś trafo i za ile

    ps. czy ten radiator niejest za mały do TDA??
  • #8 2883434
    RaideR_87
    Poziom 14  
    Posty: 166
    Pomógł: 2
    Ocena: 8
    audiomaniaki napisał:
    powiec mi gdzie kupiłeś trafo i za ile

    Trafo kiedyśtam ojciec zamawiał na http://www.toroidy.pl ale mu już nie było potrzebne to je wykorzystałem do subwoofera. Z tego widzę to teraz jest on w cenie w tej firmie za 86.62 zł.

    audiomaniaki napisał:
    ps. czy ten radiator niejest za mały do TDA??

    Fakt, troche się grzeje a nawet bardzo ale jak na razie TDA wytrzymuje :)
  • #9 2883446
    crazy_88
    Poziom 42  
    Posty: 7929
    Pomógł: 1008
    Ocena: 165
    przyznam ze wykonanie bardzo eleganckie jak na sam poczatek pozdrawiam i zycze dalszych sukcesow
  • REKLAMA
  • #10 2883585
    Szokolo
    Poziom 19  
    Posty: 443
    Pomógł: 6
    Ocena: 33
    Witam! Fajna konstrukcja, lecz koniecznie układ zaopatrz w większy radiator :-). Pozdrawiam!
  • #11 2883601
    mejson
    Poziom 12  
    Posty: 78
    Ocena: 2
    Witam

    Jak na pierwszy raz to ładnie wykonany , mi sie podoba 5/6.
    Gdzie zakupiłeś taką tanią końcówkę ? Jak bardzo potrafi zamruczeć :>??

    Pozdrawiam
  • #12 2883616
    ro_beri
    Poziom 23  
    Posty: 744
    Pomógł: 11
    Ocena: 28
    Udana konstrukcja.
    Mi sie podoba to obicie, rzeczywiscie dobrze wygląda.

    Co do uwag to jak wyżej:
    mały radiator
    brak chociazby wyłacznika (ta dioda to za specjalnie nie musi byc) - ale to juz rzecz gustu...
  • #13 2886341
    kwierzyk
    Poziom 15  
    Posty: 212
    Pomógł: 5
    Ocena: 14
    Całość prezentuje się bardzo ładnie, porządnie wykonana konstrukcja, jak ktoś wyżej zauważył fajne obicie tego suba jest :D

    Zdecydowanie popieram ro_beri jak i pare innych osób które wypowiediząły się przede mną - takiego radiatora bałbym sie załozyc nawet do td1554Q(2*22W), przykrec to do porządnego radiatora, no chyba, że lubisz oglądać eksplozje ukłdów elektronicznych i paskudny dym ;)

    Całość oceniam n 5/5 ;) Pozdrawiam, kw

Podsumowanie tematu

✨ Przedstawiono konstrukcję subwoofera opartego na głośniku STX GND-22-120-4-SS, wykonaną z pociętych drzwi meblościanki, uszczelnioną wikolem i wyłożoną watą wygłuszającą, obitą sztuczną skórą. Wzmacniacz zbudowano na układzie TDA7294 chłodzonym radiatorem ze starego zasilacza. Zasilanie zapewnia transformator TTS250VA (PRI: 230V, SEC: 2x24V) pozyskany z firmy Toroidy.pl. Konstrukcja spotkała się z pozytywnymi opiniami dotyczącymi wykonania i estetyki, jednak zwrócono uwagę na niewystarczający radiator dla TDA7294, co może prowadzić do przegrzewania układu. Sugerowano zastosowanie większego radiatora dla poprawy niezawodności. Dodatkowo wskazano brak wyłącznika w układzie, co jest kwestią do rozważenia. Autor potwierdził, że TDA7294 się grzeje, ale działa stabilnie. Wizualizacje projektu wykonano w programach graficznych takich jak Photoshop i GIMP.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA