Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

AOYUE 968 uszkodzenia-ich naprawa,udoskonalenia

01 Oct 2006 21:52 24093 71
  • Level 12  
    Stację używałem do lutowania (włączona lutownica) nadmuch gorącego powietrza był wyłączony,przy stacji stał telewizor włączony do tego samego przedłużacza,kiedy go załączyłem wyłącznikiem sieciowym nagle w stacji włączył się nadmuch gorącego powietrza (przy wyłączonym wyłączniku "SMD REWORK"),próba resetowania i wyłączania wyłącznikiem nic nie dawała.
    Dopiero odłączenie stacji od sieci i ponowne włączenie do prądu spowodowało wyłączenie nadmuchu,jednak teraz włączenie nadmuchu
    bez względu na stan wyłącznika "SMD REWORK" nic nie dawało,cały czas wyświetlacz pokazywał OFF.
    Gwarancja na stację się skończyła,zdjąłem obudowę i okazało się że
    HOT AIR wykonany jest na sterowniku Atmela AT90xxx(reszta jest
    zeszlifowana) 40 pin w podstawce może "AT 90S8515" lub coś podobnego.
    Pompka i grzałka zasilane są z sieci bez separacji,sterowanie nimi odbywa się z procesora poprzez transoptory sterujące bezpośrednio triaki.
    Po przeanalizowaniu układu stwierdziłem że na wejściu procesora wtyczka J9/1 pin 3 do włączania nadmuchu cały czas jest 0V bez względu na stan wyłącznika "SMD REWORK".
    Podciągnięcie wejścia pin 3 do 5V pin 7 poprzez rezystor 10kΩ powoduje przywrócenie normalnej pracy HOTA.
    Opis wtyczki J9/1: (na górnej części płytki)
    1.Masa
    2.Regulacja nadmuchu (potencjometr)
    3.Włączanie HOTA "SMD REWORK",5V włączony,0V masa wyłączony
    4.Down 5V zwieranie wejścia do masy powoduje regulację
    5.Up 5V zwieranie wejścia do masy powoduje regulację
    6.Reset
    7.5V
    Wejścia procesora podłączone do pinów 3,4,5 wtyczki J9/1 są podłączone
    do 5V wewnętrznymi rezystorami podciągającymi procesora.
    Zastanawiam się czy usterka powstała na wskutek oddziaływania cewek
    rozmagnesujących kineskopu (obudowa metalowa ekranuje),czy impulsy zakłócające powstałe na wskutek włączenia TV.
    Druga sprawa czy w procesorze uszkodził się rezystor podciągający wejście do 5V czy w pamięci procesora uległa zmianie informacja
    o stanie tego rezystora (z włączonego na wyłączony).
    Próbowałem odczytać zawartość procesora jednak bez powodzenia,
    prawdopodobnie zabezpieczony.
    Z moich doświadczeń wynika że nie należy stacji HOT AIR używać
    w pobliżu telewizorów jak i urządzeń pobierających dużo prądu,włączonych do tych samych listw zasilających.
    Moja prośba o dalsze kontynuowanie tematu dotyczącego usterek,modyfikacji stacji AOYUE 968 ponieważ
    jest używana przez wielu uczestników forum i informacje
    tu zamieszczone mogą okazać się pomocne w naprawie.
    Osobiście jestem zainteresowany jaki jest procesor i programem do niego.

Pozdrawiam
  • TespolTespol
  • Level 17  
    Witam , też używam tego zestawu , mogę tylko powiedzieć że wadą fabryczną jest za słaby reset procesora na start zaradzić temu można przez wymianę pojemności na większą , ja tak zrobiłem po włączeniu zasilania lub jego zanikach zachowuje się stabilnie .
    Pozdrawiam
  • Level 18  
    ogólnie temat mnie zaciekawił w zwiazku z tym iz mam troche tych stacji .wrzuce 968 na warsztat zobaczymy z tymi roznicami napięc na sieci telewizora brak ale to nie jego prrzyczyna

i małe pytanko możesz podać numer parti znajduje sie on po spodem stacji 2 rzedy cyfer i ew po drugiej stronie takze pod spodem date produkcji zidentyfikujemy w której partii co jest wadliwe :D

najczęstrze uszkodzenie to po rozgrzaniu grzałki do czerwoności uszkodzenie termopary z tym spotykam się cvzesto temperatura na stacji wskazuje 500 stopni a po kilku sekundach off of

w innych stacjach lutowniczych objaw podobny[/i]
  • Level 17  
    Witam , wspominając o pojemności miałem na myśli nie stabilną pracę grzałki , po załączeniu zdarzało się że rozgrzewała się na full i trzeba było szybko reagować żeby nie padła z przegrzania , właśnie po zamianie pojemności na większą problem znikł .
    Pozdrawiam
  • Level 18  
    co do skoków napiecia zagadza sie tak jest trzeba na to uwazac przy wlaczeniu jakiejkolwiek stacji lutowniczej zalacze sie wygaszony model 852a++ wlczony do tego samego gniazdka
  • Level 2  
    Witam!!!
    Mam pytanie, na czym polega ta wymiana pojemnosci?? Co trzeba wymienic poniewaz mam wlasnie taki objaw. Stacja rozgrzewa sie bardzo szybko do wysokiej temp. Gdzie znajduje sie termopara??
  • Level 18  
    u mnie na okolo pol sekundy załacza sie sam nadmuch powietrza przy właczaniu i wyłaczaniu oscyloskopu:) (stacja 968)
  • TespolTespol
  • Level 35  
    janekg1112 wrote:
    ....Wejścia procesora podłączone...są do 5V wewnętrznymi rezystorami podciągającymi...Druga sprawa czy w procesorze uszkodził się rezystor podciągający wejście do 5V...

Te wewnętrzne rezystory podciągające bardzo często nie pracują tak jak powinny . Dotyczy to nie tylko tych stacji lutowniczych ale wielu innych urządzeń sterowanych starszymi AVR'ami . W urządzeniu teoretycznie uszkodzonym wystarczało dołożyć rezystory podciągające (100k) i problem znikał . Problem pojawiał się za to przy wypisywaniu rachunku :) . No bo niby ile wziąść za kilka rezystorów ?
  • Level 18  
    Temat dawno nie ruszany, ale mam pytanie i może ktoś odpowie.
    Posiadam AOYUE 968 i faktycznie sama potrafi startować przy jakimś skoku napięcia przy ustawieniu temp działa normalnie, w chwili zmiany temp np chcę zwiększyć to robi reset i zaczyna się studzić na 90C.

Ostatnio zakupiłem do firmy drugą stację i mimo ze model ten sam ma inny soft.
    Np wita się przy włączeniu, nie resetuje się przy ustawieniach i nie reaguje na skoki napięć.
    Czy te stacje są identyczne elektronicznie i jest to tylko sprawa oprogramowania?
  • Level 2  
    Witam.
    Moze odswieze.
    Posiadam aoyue 968...
    Po wlaczeniu wszystko wporzadku ale jesli chce zwiekszyc temp. automatycznie grzalka zaczyca sie czerwienic 500C i Off, wymianialem grzalke i optotriaka 3021 ale dalej to samo. wiem ze mieliscie podobne przypadki wiec moze sie ktos podzieli
    pozdrawiam
  • Level 10  
    Witam.

Podepnę się pod temat , bo też mam problem z tym urządzeniem.
    Gdy tylko go włącze do sieci, nadmuch robi się maksymalny, na regulację temperatury grzałka nie reaguje, jako aktualna temperatura caly czas pisze 561C. Grzałka poszła czy jakiś inny problem ? Dodam iż w zasadzie dość rzadko tego hota używałem wiec wątpie czy grzałka padła by tak szybko :|
  • Level 11  
    Witam,

Mam podobny problem ,a mianowicie coś podziało się z grzałką od Hotair'a przetopiła się przez warstwę ceramiczna do sondy temperatury i od tej pory cały czas stacja pokazuje 506 stopni
    Prosiłbym o pomoc który z układów odpowiada za odczyt temperatury i czy macie go na sprzedaż oraz jakąś porządną grzałkę a nie ten syf z allegro za 15 zł :(

Pozdrawiam
    Rafał
  • Level 25  
    W przypadku gdy stacja pokazuje ponad 500C do wymiany jest grzalka hota.
    Ja mam innny problem, slabe cisnienie powietrza. Po starcie jak mam max ustawiony to nadmuch dziala na okolo 3-4. Max temperature do stalej pracy jaka moge ustawic to 336. To jest akurat tyle by pracowac sie dalo ale jakbym potrzebowal wiekszej temp to juz jest zle. Jak ustawie wyzsza temp i nadmuch spada po pewnym czasie stacja to i hot air sie resetuje.
    Po obejrzeniu srodka widac ze grzeje sie bardzo mocno regulator 7805 a poza tym wszystko wyglada ok.
    Czy ktos moze wie co moze byc przyczyna?
  • Level 9  
    Witam, też mam problemy z tą stacją, resety podczas podnoszenia temperatury lub zwiększaniu nadmuchu. W obecnie sprzedawanych jest chyba nowe oprogramowanie bo ja nie mam po włączeniu na wyświetlaczu napisu AOYUE.
  • Level 12  
    Dawno nie zaglądałem do tego postu,pojawiło się kilka pytań.
    Co do resetowania się przy skokach napięcia na to pomaga zamontowanie
    filtra przeciwzakłóceniowego (wykorzystałem z kuchenki mikrofalowej).
    Przy doborze filtra zwrócić uwagę na jego moc minimum 600W (3A).
    Jest troszkę problem z zamontowaniem spowodowany niewielką ilością
    wolnego miejsca w stacji.
    Prostsze jest zamontowanie kondensatora przeciwzakłóceniowego 220nF 275V
    (około roku pracowałem nie było problemów).
    W przypadku przepalenia grzałki koniecznie sprawdzić triaka
    (najlepiej wymienić na nowego).
    W przypadku niestabilnej pracy z nadmuchem sprawdzenie zacząłbym
    od pompy podłczając ją do zewnęrznego regulatora na triaku co pozwoli
    ocenić pracę pompy.
    Następnie triaka i jego sterowanie (w miejsce pompy zamontować żarówkę
    np:100W i sprawdzać czy jest stabilna regulacja,oczywiście na "Smoke").
    U mnie problemem jest częste wyłaczanie w czasie pierwszego ustawiania
    temperatury pracy,zmiana kondensatora w resecie nic nie zmieniła.
    Prawdopodobnie jest to niedopracowane oprogramowanie (włacza się
    zabezpieczenie grzałki przed nadmiernym wzrostem temperatury).
  • Level 23  
    katar83 wrote:
    W przypadku gdy stacja pokazuje ponad 500C do wymiany jest grzalka hota.

Wymieniłem grzałke i dalej to samo pokazuje mi 507 stopni oraz nadmuch załącza się po włączeniu i wyłącza się po paru sekundach na OFF.
  • Level 2  
    Witam

Ma ktoś może rozpiske pinow wychodzących na grzałke ?

Dostałem taką stację z odłączoną kolbą od hot air'a i stąd problem. Domyślam się że grzałka jest na pinach J1/1 i J3/1 ?
  • User removed account  
  • Level 23  
    NIe nie rozwiązałem ale kupiłem trzecia grzałkę i zonk :( także nie wiem co z tym fantem zrobić ,korzystam z innej narazie ale chyba ta poleci na allegro :)
  • User removed account  
  • Level 23  
    Nie miałem czasu bawić się z nią wymieniałem grzałki tylko.
  • User removed account  
  • Admin of DIY, Automation
    U mnie też ta stacja zachowuje podobnie jak u innych:
    - czasem (raz na tydzień) wariuje temperatura albo w górę albo w dól... wyłączam ją wtedy z sieci i za jakiś czas już mogę dalej pracować.
    - czasem (raz na kilka miesięcy) zdarza się coś takiego, że hot nie chce się wystudzić mimo wyłączenia wszystkich przycisków z kolbą włącznie - temperatura oscyluje wtedy koło 110 - 130 st i tak nawet godzinę a z grzałki leci ciepłe powietrze. Po wyłączeniu z prądu i odczekaniu stacja wraca do normy.
    - zawsze stacja reaguje włączaniem pompy na wszelkie zakłócenia "z gniazdka"
    - denerwuje mnie to, że po włączeniu HOTa przepływ na bargrafie ZAWSZE jest ok 4 litry nie zależnie od ustawień potencjometru. Zdaje sobie sprawę, że to pewnie takie zabezpieczenie programowe jest przed zbyt niskim przepływem, ale mnie to się nie podoba.
    - grot w kolbie popsuł mi się po kilku godzinach pracy. Dopasowałem inny grot Xytronics - trochę musiałem przerobić kolbę, ale na jakoś grotów teraz nie narzekam i mimo, że mam inne droższe lutownice, to ta stacja też wydaje mi się bardzo fajna.
  • Level 26  
    bestler: u mnie w tej stacji regulacja nadmuchu jest praktycznie od zera do maxa na 'bargrafie'.

Pozdrawiam.
  • Level 14  
    Witam.

Usterka 507 stopni wystąpiła mu mnie już 2 razy, przyczyną był strzelony, urwany kabelek od czujnika temperatury grzałki, trzeba niestety wyciągnąć wiązkę od hot air'a. Szukam właśnie lepszych przewodów do podmianki w oryginalnych pęka izolacja co kawałek.

Pozdrawiam Ambroży.
  • User removed account  
  • Admin of DIY, Automation
    U mnie też regulacja jest od zera do max. Ale zaraz po włączeniu przepływ ustawia się na 4l i dopiero muszę przekręcić gałą trochę w stronę max i potem cofnąć żeby ustawić sobie np 2,5l. Denerwujące.
  • Level 23  
    Ambrozy wrote:
    Witam.

Usterka 507 stopni wystąpiła mu mnie już 2 razy, przyczyną był strzelony, urwany kabelek od czujnika temperatury grzałki, trzeba niestety wyciągnąć wiązkę od hot air'a. Szukam właśnie lepszych przewodów do podmianki w oryginalnych pęka izolacja co kawałek.

Pozdrawiam Ambroży.

Bingo :)Ambroży rzeczywiscie zmierzyłem przewody i jeden z przewodów od czujnika jest przerwany i to przewa zrobiła się w połowie przewodu do grzałki.
    Jedynie podmiana ;( jak byś gdzieś znalazł takie przewody pochwal się.Jutro pojade do sklepu elektronicznego to zobacze czy coś mają,a jak nie to internet został to prześwietlenia :)

Zrobiłem połączenie prowizoryczne z czujnikiem i stacja zachowuje sie normalnie.
  • User removed account