Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jedna klawiatura i jedna myszka do dwóch PC

zasoby 13 Lip 2003 09:49 9628 20
  • Posiadamy dwa komputery jeden starszy drugi nowy, a podwójne klawiatury i myszki zajmują dużo miejsca. Prosty elektroniczny przełącznik pozwoli na wykorzystanie tej samej klawiatury i myszki do dwóch komputerów. Zasilanie jest doprowadzone przez diody D1, D2, D5, D6. Układ jest zasilany przez 5V tylko w jednym miejscu, L1 likwiduje wszelkie zakłócenia. Wykorzystano standardowy analogowy przełącznik 74HC4066, który przełącza sygnały clock i data. Zmiany klawiatury i myszki dokonujemy tylko przez dwa przyciski. Po wciśnięciu jednego z nich klawiatura i myszka zostanie podłączona do odpowiedniego PC. Aktualny podłączony PC będzie sygnalizowany diodą LED.

W przypadku włączania systemu na jednym z komputerów należy się upewnić, że do tego PC przyłączono myszkę i klawiaturę za pomocą prezentowanego układu przełącznika, ponieważ nie wykryje myszki ani klawiatury. Czasami myszki stają się nieaktywne po wyłączeniu systemu. Z tego względu jeżeli wyłączamy system na jednym z komputerów, powiniśmy szybko przełączyć się na działający komputer, albo myszka przestanie odpowiadać.

Należy się upewnić, że ten sam driver jest zainstalowany na dwóch komputerach.

Jedna klawiatura i jedna myszka do dwóch PC

Kompletny artykuł z obwodem drukowanym dostępny w załączniku

Fajne!
  • #2 13 Lip 2003 12:36
    Nemo
    Poziom 31  

:arrow: gulson: A gdzie ten załącznik? Może coś umknęło? W sumie układ ciekawy i myślę, że po kilku modyfikacjach będzie bardzo użyteczny.
    Pozdrawiam.

• #3 13 Lip 2003 23:49
    TONI_2003
    Moderator

Wył. zał. to jest ale na pewno będą z tym kłopoty.Jeszcze za czasów kompów At miałem w jednej obudowie i PC-ta oraz Amigę 1200 do tego tylko jedną klawiaturę pecetową ,jeden zestaw głośniczków,jeden monitor Pc-towy no myszy były dwie ale potem też już można to było pożenić.Nie było problemów jedno przełączenie i pracowałem to na PC lub Amidze .Oczywiście w jednym czasie.
    ZZZERO PROBLEMÓW!!!

• #4 14 Lip 2003 00:49
    c2h5oh
    Moderator

Cześć !

Jestem szczęśliwym posiadaczem urządzenia o nazwie "Auto-Multi-PC Controller". Jest to automat obsługujący 4 komputery za pomocą 1 monitora , 1 klawiatury i 1 myszki. Można wybrać przełączanie ręczne i autoscan. Sprawuje się dosyć dobrze , ale czasami potrafi " podwiesić " klawiaturę. Uciążliwy jest zasilacz zewnętrzny . Dokładny opis tutaj :

http://www.esis.com.au/Adv3Acc/SL-221.htm

Niestety mój nie jest taki kolorowy :( . Jest szary , jak wszystkie obudowy. Poza tym jest identyczny.

• #5 14 Lip 2003 12:44
    zasoby
    Poziom 23  

no to bogaty jesteś wydać 270$....

• #6 14 Lip 2003 15:42
    c2h5oh
    Moderator

Cześć !

gulson napisał:
    no to bogaty jesteś wydać 270$....

Dostałem jako prezent . Po likwidowanej firmie :D :D :D

• #7 25 Lip 2003 01:03
    SosnA
    Poziom 11  

Fakt faktem robiłem kiedyś coś takiego tylko że konstrukcja była troszkę uproszczona - czasami potrafiło się zwiesić ale nie za często, potem komuś to dałem i tak wsiąkło, gdzieś jeszcze miałem opis jak znajdę to podeśle...

• #8 25 Lip 2003 19:32
    Nemo
    Poziom 31  

A co myślicie o przełączaniu monitora w czasie pracy dwóch komputerów przy pomocy styczników (przełączanie wszystkich sygnałów - 14 sztuk)? Ciekaw jestem, czy to nie spowoduje jakiegoś bum w kompach, albo w monitorze.
    Pozdrawiam.

• #9 28 Lip 2003 10:35
    yellow_p
    Poziom 10  

Można kupić ręczny przełącznik w sklepach komputerowych. Najlepiej zapytać. Ja używam podwójnego przełącznika na 2 komputery, 1 monitor, 1 myszka, 1 klawiatura. Kupiłem go za 30 zł.

• #10 28 Sie 2003 20:46
    Nemo
    Poziom 31  

Zastanawiam się nadal nad tym. W nowych monitorach są sygnały SDA i SCL (Display Data Channel) i ciekaw jestem jak zareagują karty graficzne gdy w pewnym momencie pyk! i monitor znika. Trochę jestem sceptyczny co do takiego rozwiązania.
    Pozdrawiam.

• #11 13 Paź 2003 16:17
    Ziomal.ziom
    Poziom 10  

To co jest z tym monitorem? Da sie to zrobić czy nie? A jak zrobić żeby jedno wyjście miało Din a drugie ps/2?

• #12 14 Paź 2003 20:54
    Nemo
    Poziom 31  

:arrow: Ziomal.ziom
    Po prostu zamontować dwie różne wtyczki. To rozwiąże sprawę.
    Pozdrawiam.

• #13 14 Paź 2003 21:05
    Ziomal.ziom
    Poziom 10  

ale chyba musze to podpiąć po odpowiednie piny??

• #14 14 Paź 2003 21:11
    Nemo
    Poziom 31  

Rozpis wtyczek PS2 i DIN bez trudu znajdziesz w necie, a może nawet na Elektrodzie. Użyj przycisku Szukaj.
    Pozdrawiam.

• #15 07 Sty 2004 03:52
    Karmazyn
    Poziom 11  

Proponuję jeszcze inne rozwiązanie.
    Przenieść "elektronikę" dwóch klawiatur oraz dwóch myszek do jednej obudowy (oczywiście z dwóch identycznych klawiatur i dwóch identycznych myszek).
    Elektroniczny przełącznik zastosować jedynie do przełączania samych pasywnych klawiszy w klawiaturze i sensorów w myszy pomiędzy poszczególnymi modułami elektronicznymi klawiatur i myszek.
    W ten sposób fizycznie będziemy mieli jedną klawiaturei jedną myszkę, jednak niegdy którykolwiek komputer nawet na moment nie straci kontaktu z myszą, czy klawiaturą.
    Pracochłonność, trudność oraz cena takiego rozwiązania, wcale nie jest wyższa od poprzednich rozwiązań, a ma wspomnianą zaletę nietracenia kontaktu komuterów z klawiaturą, czy myszką.
    Wszak z punktu widzenia komputera, to nie obecność guzików decydije o obecność klawiatury, czy myszy, ale elektronika :)

• #16 15 Lis 2004 19:33
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 15 Lis 2004 21:28
    Nemo
    Poziom 31  

Są takie zajęcia, do których przydają się dwa stojące obok siebie komputery. Jedna klawiatura i jedna mysz do ich obsługi poprawia komfort pracy, jednakże jeden monitor znacznie by ją utrudnił. Korzystanie z laptopa jest też godne uwagi, jeśli ktoś ma miejsce na biurku na kolejny komputer.
    Pozdrawiam.

• #18 16 Lis 2004 15:01
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 17 Lis 2004 00:50
    Nemo
    Poziom 31  

Jeśli ktoś używa PC do słcuhania muzyki i ma na to specjalny komputer, to jego sprawa. Wielozadaniowość jest fajna, jak bawimy się na komputerze i raz to, raz to (rysujemy, piszemy tekst, itp.). Jak sam napisałeś - dwa komputery obok siebie to przypadki sporadyczne, stąd taki temat postu i takie urządzenie. A może komuś się przyda? I pewnie właśnie dlatego powstał i ten układ i ten post.
    Pozdrawiam.

• #20 19 Lis 2004 12:33
    SIEKIERA_666
    Poziom 21  

Witam

Układ jest dość ciekawy. Sam w pracy używam D-Link'a DKVM-4K (4 komputery - 1 klaw/mysz/monitor) na stanowisku "servisowym" ;) .
    Często zachodzi potrzeba testowania kilku komputerów - podczas gdy na jednym testują się np dyski, na 2 innych trzeba coś poinstalować itp.
    Szczególnie przydatne są np w SERVEROWNIACH ;). przy liczbie serverów przekraczających 10 robi się troszkę tłoczno - szczególnie jeśli chodzi o pałętające się myszki i klawiatury.
    Wspomniany przełącznik D-Link'a posiada pamięć ustawień (CapsLock , NumLock itp.).

Moje pytanie dotyczy przełącznika opisanego przez gulsona. Czy układ zabezpiecza np. Windows'a przed brakiem myszy podczas uruchamiania??
    Jak zabezpieczyć się przed takim zjawiskiem ?? Czy trzeba przełączać układ na aktywnie uruchamiany komputer??
    Chciałbym zbudować podobny układ z dodatkową obsługą monitora - w tym przypadku interesuje mnie czy nalezy przełączać wszystkie sygnały (czy niektóre mogą byc zwarte z 2 komputerów) ??

:sm19:

• #21 19 Lis 2004 15:51
    Nemo
    Poziom 31  

:arrow: SIEKIERA_666: Musisz przełączać wszystkie sygnały z monitora. Podarować sobie możesz tylko piny 12 i 15 we wtyczce VGA - to sygnały SDA i SCL potrzebne (czasami) podczas przestawiania rozdzielczości i identyfikacji monitora PnP. Poza tym nie widziałem w nich ruchu. Reszta niestety musi być przełączana (w sumie 6 sygnałów, R, G, B, Hsync, Vsync i GND, ostatecznie jeszcze 3 masy dla sygnałów RGB).
    Pozdrawiam.