Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nietypowy zasilacz...2V 50A

01 Lis 2006 23:32 7952 63
  • Poziom 21  
    Witam czy ktoś ma schemat lub pomysł na zasilacz 2V 50A?? napięcie pod obciążeniem nie powinno spać o 0.1V
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 38  
    Do czego taki zasilacz, jeśli można wiedzieć?:)
  • Poziom 40  
    Nie ma problemu z czymś takim, wszystkie zasilacze do procesorów w PC muszą coś takiego robić. Trzeba zrobić synchroniczną przetwornicę wielofazową, albo wymontować jakąś z płyty głównej PC.
  • Poziom 21  
    też sie zastanawiałem nad wymontowaniem"czegoś" z komputera...czy ktoś ma więcej informacji na ten temat??
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 43  
    Witam,
    a jaki to problem? Robiłem na podobnej (1,5V) wartości napięcie (do zasilania mostka Thomnsona) zasilacz na 1000A, więc 50A to przysłowiowy "pryszcz" ... :D
    Podpowiem rozwiązanie: wstępny prostownik na prostownikach sterowanych (tyrystorach) z filtrem o wejściu indukcyjnym, potem, jeszcze jedno ogniwo L-C, a za tym stabilizator liniowy na odpowiedniej ilości połączonych równolegle tranzystorów typu 2N3055 ... :D
    Oczywiście zadaniem wstępnego stabilizatora na tyrystorowym półmostku jest utrzymanie różnicy napięć pomiędzy wejściem a wyjściem stabilizatora liniowego na wartość ok, 1,5V (ponieważ napięcie tętnień było ok. 1,0V i dalej nie bardzo był sens, by obniżać wartość tego napięcia tętnień).
    Jednak przy takiej wartości prądu, to sprawność tego zasilacza była poniżej 50% a więc mały piecyk ... :cry:
    Dopowiem tylko, iż projekt i realizacja był ponad trzydzieści lat temu i o wydajnych przetwornicach nie było mowy.
    Dziś, należy rozważyć możliwość rozwiazania takiego stabilizatora w układzie nieizolowanej przetwornicy StepDown.
    Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    mam jeszcze jeden pomysł aby połączyć równolegle dwa zasilacze serwerowe i wykożystać napięcie 5V i poprzez odpowiednie połączenie(szeregowe) diod(spadek 0.6V) obniżyć do żądanych 1.8V.Co myślicie o tym pomyśle?? ewentualnie czekam na inne propozycje
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Cooki13 napisał:
    też sie zastanawiałem nad wymontowaniem"czegoś" z komputera...czy ktoś ma więcej informacji na ten temat??

To czy wykorzystanie przetwornicy ktora zasila procesor bedzie mialo sens zalezy od tego jak bardzo zalezy Ci na uzyskaniu niskiego napiecia tetnien na wyjsciu i wysokiej sprawnosci przy maksymalnym obciazeniu.
    Na plytach glownych stosowano glownie przetwornice 3-fazowe ze wzgledu na ograniczanie kosztow plyty.
    Do filtrowania napiecia stosowane sa glownie tanie kondensatory low ESR, a ostatecznego filtrowania dokonuja kondensatory montowane bezposrednio wokol chipu procesora.

Jezeli ta przetwornica mialaby pracowac ze szybkozmiennym obciazeniem o duzej mocy to byc moze bardziej praktycznym rozwiazaniem byloby zaprojektowanie jej na drozszych ukladach do synchronicznych przetwornic wielofazowych i zastosowanie w niej kondensatorow tantalowych low ESR na wyjsciu. Maja one lepsze parametry od tych tanich do montazu przewlekanego i moga dobrze pracowac rowniez przy wysokich czestotliwosciach taktowania przetwornicy, a takze maja dluzsza zywotnosc.
    Reasumujac jezeli to ma byc zasilacz o wysokich parametrach i malych wymiarach to lepszym by bylo zaprojektowac go od zera z wykorzystaniem nowoczesnych mosfetow i bardzo dobrej jakosci i wydajnosci kondensatorow.
    Jezeli to ma byc zasilacz do konkretnej aplikacji i wymiary oraz parametry nie beda takie krytyczne to wystarczylaby przetwornica z plyty glownej, a dokladniejsze odfiltrowanie napiecia wyjsciowego trzeba bedzie najwyzej wykonac na plytce zasilanej aplikacji.
    Dodatkowa korzyscia z ostatniego rozwiazania jest to ze przetwornica na plycie byla projektowana profesjonalnie i nie powinna sprawiac zadnych problemow pracujac z czestotliwoscia dla ktorej zostala zaprojektowana.
  • Poziom 21  
    No właśnie stoje przed dylematem.ponieważ to napięcie 1.8 powinno mieć jak najmniejsze tętnienia i mam 3 wybory:
    1) eknomiczny zasilcz serwerowy plus kilka diod i uzyskuje napięcie żądane
    2)zasilacz plus przetwornica z płyty gównej
    3) budowa własnej przetwornicy od podstaw
    każdy z punktów ma swoje wady i zalety....wada 3 rozwiązania to że nigdy nie projektowałem zasilaczy impulsowych.Dodam tylko że chciałbym aby zasilacz był sterowany poprzez TTL czyli jeżeli jest stan wysoki zasilacz działa niski nie działa....Dodam że stosowanie przekaźników odpada bo mają za "długi czas działania"Zasilacz będe "zapalał i gasił" z częstotliwością do 2kHz oraz musi mieć regulowany prąd....Co mi radzicie??
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Jezeli prad obciazenia ma sie zmieniac z czestotliwoscia 2 kHz lub nizsza to przetwornica z plyty glownej powinna sie dobrze nadac do tego.
    Domyslam sie ze stromosc narastania/ opadania pradu obciazenia nie bedzie taka krytyczna.
    Nie rozumiem tylko co rozumiesz pod pojeciem gaszenia zasilacza ?
    Jezeli potrzebujesz zasilac cos przebiegiem o zmiennym wypelnieniu to po prostu musisz zastosowac klucz na wyjsciu zasilacza. Jezeli wylaczysz zasilacz to rozladuja sie kondensatory wyjsciowe i przy ponownym jego zalaczeniu beda sie znowu musialy powoli naladowac.
    Chyba powinienes zdradzic cos wiecej do czego to ma sluzyc.
  • Poziom 21  
    NO to czas powiedzieć do czego będzie ten zasilacz a mianowicie do diody laserowej o mocy 50W.Całą aparatura będzie służyć do grawerowania więc będe musiał właczać i wyłaczać diode...i teraz pytanie jak zmodyfikować cały układ zasilacz plus przetwornica z płyty za "uruchamiać i wyłaczać" zasilanie na sygnał TTL?? czy musze to robić na mikrokontrolerze czy są jakieś inne sposoby??
  • Poziom 27  
    Jezeli do czegos takiego potrzebujesz ten zasilacz to najpraktyczniej chyba byloby zastosowac kilka mosfetow jako kluczy na wyjsciu i zalaczac je tak by spadek napiecia na nich pozostawal w miare staly czyli przy malym poborze pradu zalaczany bylby tylko jeden tranzystor przy maksymalnym wszystkie.
    Przed zalaczeniem obciazenia roboczego tzn diody moglbys dodatkowo zalaczac klucze obciazajace przetwornice z wyprzedzeniem tak by narastanie pradu obciazenia przetwornicy rozwlec troche w czasie np. na okres 50-100 us
    wtedy przy zalazceniu wlasciwego obciazenia napiecie na przetwornicy powinno byc bliskie ustalonemu poziomowi przy danym obciazeniu.
    Wykonanie takkiego ukladu sterujacego kluczami nie powinno byc tak trudne jak wykonanie przetwornicy o bardzo szybkiej odpowiedzi impulsowej.

Pytanie tylko czy te 50W to moc srednia tego lasera przy pracy ciaglej czy tez moc w impulsie ?
  • Poziom 40  
    Witam
    Musisz kupić gotowy zasilacz do takich celów. Dioda laserowa 50W jest na tyle droga że nie powinieneś uczyć się robić przetwornic na niej. Wiem co piszę bo mam do czynienia z podobnymi urządzeniami, a niezawodność i precyzja takiego zasilacza musi być dużo większa niż zasilacz do procesora.
  • Poziom 21  
    Prawde mówiąc nie uśmiecha mi sie wydawać 1800$ na zasilacz jeżli diode kupiłem za 120$....Jak sie spali trudno...trzeba próbować.Jeżeli macie jakieś ciekawe strony ze schematami zasilaczy impulsowych ze sterowaniem to z chęcią sobie poczytam...I może razem coś wykombinujemy...
  • Poziom 27  
    Do sterowania sama dioda laserowa sa osobne uklady ktore zajmuja sie kontrola mocy lasera.
  • Poziom 40  
    To znaczy że jak się spali dioda laserowa 50W, to możesz kupić następną za 120$? Za informację gdzie można kupić takie diody jestem w stanie pomóc zrobić zasilacz.
    Zamieść tu zdjęcie tej diody. Jak grube ma wyprowadzenia?
  • Poziom 21  
    Diode plus oczywiście wszelką optyke sprowadził dla mnie brat który aktualnie jest w chinach.Wracając do tematu przeglądałem wcześniej oferte Maxima i nie znalazłem nic ciekawego co by pasowało do sterowania diodą laserową...Narazie w gre wchodziło by zbudowanie zasilacza impulsowego sterowanego sygnałem TTL z komputera...tak jak powiedziałem moc diody wynosi 50W ciągłej(chłodzona wodą)w przyszłości chciałbym zrobić sterowanie natężeniem dzięki czemu mógłbym uzyskać różne odcienie co sie napewno przyda w grawerowaniu...jednak na początek wystarczy mi po prostu sam zasilacz z ograniczeniem do 50A i sterowany sygnałem TTL.Gdyby ktoś miał jakieś przykłady podobnego urządzenia to z chęcią zobacze...
  • Poziom 40  
    Witam
    W robocie porozmawiałem z szefem, który robi lasery do takich zastosowań, powiedział że 50W to będzie grawerować tylko w plastiku. Do metalu potrzebne są większe moce laserów CW, lub stosuje się Q-swith (nie wiem czy dobrze napisałem). Ale żeby działał Q-swith musisz pompować pręt neodymowy tą diodą i w optyce mieć zainstalowane coś takiego.
  • Poziom 21  
    Prawde mówiąc grawerować chciałem tylko w miękkim drewnie ewentualnie ciąć kilku milimetrową balse(rodzaj drewna)
  • Poziom 40  
    Drewno musi być dobrze wysuszone, ale myślę że się uda. Teraz tylko zrobić zasilacz, bagatela. Jak szybko ma ten zasilacz włączać się i wyłączać?
  • Poziom 21  
    dioda dpps ma tą przewage nad laserami rurowymi że można gasić i zapalać z częstotliwością nawet 25Khz mi wystarczy spokojnie do 5khz(do grawerowania)
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Poszukaj przetwornic wielofazowych, które można łączyć w więcej faz. Tyle ich musi być aby uzyskać mały prąd na jedną. Taką przetwornicę musisz sprzęgnąć prądowo, czyli masz stabilizować prąd a nie napięcie. Modulację uzyskasz przez zwieranie tego prądu do masy przez odpowiednią ilość tranzystorów. Baaaardzo rozbudowany układ, a do tego potrzebne są różne zabezpieczenia.
  • Poziom 21  
    Witam cały weeked siedze nad tymi przetwornicami i znlazłem ciekawy układ http://www.fairchildsemi.com/ds/FA/FAN5019.pdf i schemat ze strony 10 co o nim myślicie nada sie do zasilacza??Czy ktoś zna strony ewentualnie książki o projektowaniu przetwornic impulsowych??
  • Poziom 40  
    Schemacik całkiem fajny, można go jeszcze rozszerzyć do 4 faz i musisz przerobić sprzężenie zwrotne na stabilizację prądu. Zrób taki zasilacz na próbę do 10A i jak będzie wszystko grać to możesz projektować na 50A. Jest tylko jeden problem, do jakiego napięcia wyjściowego może ta przetwornica dojechać? Bo ty potrzebujesz do 2,5V (trzeba brać pod uwagę spadki napięć).
  • Poziom 21  
    Z tego co czytałem z tej noty jest to przetwornica do procesorów i ma możliwość poprzez kod 6 bitowy regulacji napięcia jak dobrze pamiętam od 1,150V do 1,850V wiec wystarczy w zupełności...Na końcówke będzie trzeba dorobić jakiś "klucz" do załączania i wyłaczania i pomyśleć nad jakimś układem regulacji prądu...
  • Poziom 40  
    Coś chyba nie łapiesz. Nie potrzebna jest regulacja napięcia, pod to miejsce trzeba podłączyć regulację prądu. Przy tak małych indukcyjnościach dławika, prąd będzie bardzo szybko zanikać więc samo wyłączanie przetwornicy wystarczy, ale nie wiadomo jak potem ona włączy się szybko. Scalak jest obiecujący, ale musisz zdobyć części i zmontować taką przetwornicę. Przed tobą długa droga, koszt gotowego zasilacza nie wziął się z księżyca.
  • Poziom 40  
    Wybierz ten którego uda ci się dostać :D i to najlepiej nie jedną sztukę, bo może zdarzyć się wypadek. Albo wymontuj coś z płyty głównej.
  • Poziom 21  
    A wiec troche podsumowania...na wstępie wybieram ukłąd na Fan5019 układ ma wystarczający prąd na wyjściu....regulacje prądu chciałbym zrealizować na jakimś tranzystorze na wyjściu np BUR 52(230V/60A) poprzez regulacje prądu bramki regulowałbym prąd kolektora czyli natężenie na wyjściu...dodając "klucz" za tranzystorem regulowałbym załaczanie...Czy wszystko dobrze zrozumiałem i nic nie pomieszałem??
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Musisz zrobić pomiar prądu i to podłączyć na sprzężenie zwrotne zamiast napięcia, jest to na pinach 8 i 9. Włączanie i wyłączanie prądu zrobi się w następnej kolejności. Trzeba sprawdzić jak szybko można będzie włączyć i wyłączyć przetwornicę, może już to wystarczy. Pomyśl jak zmierzyć prąd wyjściowy, może KMZ10.