Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przewijanie transformatora - pobór mocy na biegu jałowym

11 Sty 2007 19:33 3719 14
  • Poziom 16  
    Może mi ktoś odpowiedzieć czy dowijając zwoi na uzwojeniu pierwotnym będzie pobór mocy z sieci malał czy odwrotnie. Na biegu jałowym.
  • Poziom 17  
    Transformator na biegu jałowym jest cewką z rdzeniem włączoną do źródła napięcia zmiennego. Zwiększając liczbę zwojów zwiększysz jej indukcyjność a zarazem zmniejszysz prąd płynący przez jej uzwojenie.
  • Poziom 17  
    Witam
    Odwijając zwoje zwiększy się pobór prądu. .Jak za dużo odwiniesz to może przegrzać się drut
    pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Pytam bo przewinołem transformator który był nawinięty drutem 1.6mm 183zw na 183zw ale drutem 1.8 i za dużo bierze z sieci. Czyli jak mu dowinę to spadnie pobór prądu.
  • Poziom 33  
    Taka różnica w średnicach drutu nie ma wpływy na zachowanie się transformatora przy biegu jałowym. Jeżeli było przed tem tyle samo zwojów co i teraz, to teoretycznie wszystko powinno być "po staremu". A może niezbyt starannie poskładałeś z powrotem blachy transformatora, przez co wzrosła reluktancja rdzenia? A może rdzeń był z blach jednostronnie emaliowanych, a Ty poskładałeś jak leci, nie zwracając uwagi na to żeby zawsze po tej samej stronie był lakier (zwiększenie strat wiroprądowych)? No i pamiętaj, że ze zmianą stosunku liczby zwojów zmienia Ci się przekładnia transformatora, czyli napięcie "wyjściowe".
  • Poziom 16  
    Rdzeń rozebrałem w całości nie rozrywałem blach. Trafo na biegu jałowym po 5 minutach zaczyna się grzać ok 30 stopni. Może jak dowinę na pierwotnym to będzie się mniej grzało?
  • Poziom 33  
    Może po złożeniu wyszła Ci za duża szczelina powietrzna w rdzeniu? Napisz jaki to typ rdzenia. No i najważniejsze - grzeje Ci się cały rdzeń, czy tylko uzwojenia?
  • Poziom 16  
    Nie wiem co to za typ rdzenia. To jest cały transformator ze spawarki besterka 1300. Odwiniente uzwojenie pierwotne i nawinięte nowe. Wtórnego jeszcze nie nawinełem. Ciekawe czy w oryginale też się grzało. ps. Rdzeń też się ciepły robi.
  • Poziom 21  
    Sprawdż jeszcze prąd jaki pobiera uzwojenie na biegu jałowym.Z mojej praktyki wiem, że typ podanego transformatora powinien pobierać prąd max . 1A na biegu jałowym. W większości przypadków jest to o połowę mniej.Przyczyna dużego poboru prądu przez uzwojenie może być także taka ,że podczas przewijania doszło do zwarcia między zwojami lub warstwami .Przyczyną może być zła lub uszkodzona izolacja drutu lub brak lub niewłaściwie założona izolacja międzywarstwowa.Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    A czy rdzeń fabrycznie ne był przypadkiem zespawany? Kiedys w małej besterce coś takiego widziałem, choc w moim migomacie bester1800 trafo jest złożone normalnie.
    Moim zdaniem gdyby było zwarcie międzyzwojowe, to trafo by szybko dymiło i spaliłoby się całkowicie. Ja bym szukał przyczyny w rdzeniu.
    Poza tym dziwię się, jak w trafie tak małej spawarki udało się poprawnie z odpowiednią ilością izolacji międzywarstwowych (moim zdaniem koniecznych przy ręcznym nawijaniu) nawinąć uzwojenie grubszym drutem?
    Z przekładkami zmieszczenie się w fabrycznej ilości zwojów stanowi nie lada problem.
  • Poziom 16  
    Tak rdzeń był zespawany. Przeciełem spaw i mam dwie połówki. Do sprawdzenia je składałem bez spawania i głośno chodzi. Może to jest przyczyną grzania. Miejsca na karkasie jest więcej niż trzeba wiec spokojnie starczyło.
  • Poziom 12  
    podaj dane tego rdzenia wysokość i szerokość
    co masz na myśli głośno chodzi(buczy)?
  • Poziom 33  
    konrad_bugaj napisał:
    Tak rdzeń był zespawany. Przeciełem spaw i mam dwie połówki. Do sprawdzenia je składałem bez spawania i głośno chodzi. Może to jest przyczyną grzania. Miejsca na karkasie jest więcej niż trzeba wiec spokojnie starczyło.

Tak jak myślałem. Duża szczelina powietrzna zmniejszyła reluktancję rdzenia. Pamiętaj że przenikalność magnetyczna powietrza jest kilkaset razy mniejsza niż blach transformatorowych.
  • Poziom 16  
    Wszystko jest ok:) Dowinąłem jeszcze 26 zwoi i gra. Trafo sie nie grzeje i cicho chodzi, bo blachy są sztywno. Dzięki za podpowiedzi. Za sugerowałem się tym że wszystkie programy do liczenia traf na taki rdzeń liczyły więcej niż ja nawinąłem. Jeszcze jedno pytanie jeśli teraz mam 209 zw na pierwotnym to jak nawinę 11 zw to będzie 12 V i jak nawinę 22 zw to będzie 24V Bo robię z tego trafa prostownik. Może ktoś to sprawdzić.