Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co z tymi bezpiecznikami

25 Sty 2007 11:15 6098 16
  • Poziom 15  
    Witam przed remontem w przedpokoju razem z ojcem elektrykiem wymienialem stare bezpieczniki topikowe na nowe s-y i tak na świtala 16A na gniazda 20A problem taki że kiedy unas jest zwarcie to oczywiście bezpiecznik wybije ale zawsze wybija tego na klatce a tamten ma 25A. Mój ojciec jest elektrykiem starej daty więc mamy pewien problem.Proszę o sugestie.

Pozdrowienia
  • Poziom 15  
    Na gniazda jak sądzę z powodzeniem wystarczyłoby B16 a na światło B10.
    Wystąpił problem z selektywnością zabezpieczeń ale podałeś mało danych.
    Jakie mają oznaczenia twoje esy B czy C.
    Czy bezpiecznik na klatce to też es czy topikowy.
  • Poziom 15  
    Już odpowiadam na klatce sa topikow a na moich s-ach widnieje napis b .

Pozdro.
  • Poziom 15  
    To typowy problem dysharmonii między esami a topikami.
    Topik szybki zadziała przy 2.5 krotnym prądzie znamionowym, a więc dla Wts 25A będzie to ok. 62.5A.
    A es B16 przy 3-5 czyli 48-80A, es B20 60-100A.
    Jak widać Wts 25A ma prawo wybić pierwszy.
    Można zmienić esy na mniejsze jak pisałem w poprzednim poście, ale nie znaczy to, że będzie OK.
    Rozwiązaniem problemu, choć nie do końca pewnym, byłoby wymienić na klatce topik Wts 25A na es B25.
  • Poziom 15  
    Rozumiem teraz ale jeszcze jedno chciałem poruszyć na klatce mam 25A ten jest przed licznikiem ale jescze na glównej rożdzielni jest jescze jedno zbezpieczenie 25 A to na każdą fazę ponieważ kilka mieszkan jest podpinana pod jedną fazę i ten bezpiecznik również nieraz wybija sporadycznie ale wybija boje się że jak załoze tego esa na klatke to może wybijać beema na bloku a raz mojej sąsiadce to się udało,jak przewierciła przewód w mieszkaniu. Wiec w blokach nie jest to tak prosto. Spróbuje narazie zmienić na mniejsze. Dzieki za odpowiedz.
  • Poziom 15  
    Po pierwsze nie wolno ci zmienić bezpiecznika na esa na klatce bo należy on do administratora/ dostawcy energii el., który może cię za to w jakiś sposób ukarać. Zasugerowałem tylko, że wymiana bezpiecznika na klatce mogłaby - ala nie musiała - rozwiązać twój problem.
    Po drugie, tak myślałem że za duży ten bezpiecznik na klatce na jedno mieszkanie. Wg mnie powinien być Wts 20A, a w mieszkaniu conajmniej 3 obwody z bezp. nie większym niż 16A.

Opis powyższy dotyczy starych instalacji w blokach. Obecnie buduje się inaczej i moje wywody mijały by się z prawdą.
  • Poziom 15  
    A są może szybsze bezbpieczniki od tych esek b bo slyszałem że są jakieś z litera A lub Z .Może one by coś pomogły jak myślicie.

Pozdro
  • Poziom 18  
    Może i by Ci pomogły ale są trudno dostępne (powiedziałbnym nawet bardzo trudno dostępne) i o ile dobrze pamiętam to służą do ochrony urządzeń elektronicznych

W tym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=608083&highlight=
    jest tablica selektywności dla wyłączników nadprądowych i poprzedzających ich wkładek topikowych.

Ty masz 25A więc największy "es" jaki możesz wsadzić żeby zachować selektywność to B16A lub C10A. Należy wziąść jednak poprawkę gdyż przytoczna tabela odnosi się do wkładek topikowych NH00 a Ty masz Biwtz prawdopodobnie.
  • Poziom 26  
    wiewiórka napisał:
    Na gniazda jak sądzę z powodzeniem wystarczyłoby B16 a na światło B10.
    .....

po co daliście tak duże bezpecznik na oświetlenie , nawet przy oświetleniu (przy ciągłym poborze 1,5kW) to 10A jest wystarczający, w gniazdkach też 16 A (nawet dogrzewając się grzejnikiem 2kW) proponuje posłuchać się wiewiórki
    lub jak chcesz mieć nietypowe ale nowego typu bezpieczniki i ich oprawki zastosuj tytany
    http://www.tech.co.bydgoszcz.pl/rozl.html#tyt
    montuje je w obrabiarkach zamiast tradycyjnych
  • Poziom 26  
    witam
    na osietlenie daj s191 B10 a na gnaizda s191 B16 na klatce schodowej zmień na Biwtz 25A i po problemie
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Dzięki wszystkim za radę zastosuję się do rady" slawek1111" po wszystkim napisze co i jak.

Dzieki wszystkim i pozdrawia.
  • Poziom 34  
    lyli
    u mnie na gniazda (każdy pokój ma swój obwód i bezpiecznik) i światło są odpowiednio zabezpieczone esami AEG Elfa E81 - B16 i B10 i całe mieszkanie jest zabezpieczone róznicówką AEG Elfa VFI 25/0,03 - 4K.
    Na klatce jako przedlicznikowe był szybki topik Wts 20A.
    Jak wiadomo zwara i B16 wyskoczył oraz Wts 20A spalił się.
    Po zamianie na Wts 25A problem zniknął i topik już się nie palił przy zwarciu.
    Choć problem pozostał bo w umowie było podane 20A, więc aby wszystko było zgodne z papierami założyłem Wtz 20A (dokładnie ETI DII na 500V) - jeszcze nie sprawdzałem jak zaraguje na zwarę ale i tak sądzę, że się spali.
    Z tabeli selektywności wynika, że przy esach B16 przed licznikiem powinien być topik min. 25A, a u mnie jak jest topik 20A to maksymalnie mógłbym zainstalować esy B13.
    Tylko potem niewiadomo jakby B13 reagował na duże obciążenie typu: piekarnik, czajnik elektryczny, pralka itp. bo jakby nie patrząc 3A dają mi o ok. 690W mniejszą moc.
  • Poziom 26  
    wiewiórka napisał:
    B13 mówisz .......

zapytam sie za moim przedmówcą; a która firma takie produkuje ??
    znam B4, B6 , B10 B16, B20 itd, ale o B13 nawet wrózka i jej czarny kot nie słyszeli :D
  • Poziom 26  
    podziel na wiecej obwodow gniazda i zastosuj np b10 albo b13 ( widzialem kiedys w markecie budowlanym)
  • Poziom 14  
    A jednak istnieją wyłączniki instalacyjne b13 np takiej firmy jak schrack
  • Poziom 15  
    Widzę że temat jest poruszany więc dodam od siebie że narazie brak czasu ale już niedługo zabieram się za robotę czytam wasze opinie i tak jak wcześniej pisałem dam b16 na gniazda a b10 na światło ten na klatce dam 25A to powinno pomóc jak nie to spróbuje czegoś innego a tak nawiasem mówiąc bezpieczniki wymienialiśmy wczasie remontu przedpokoju więc nie mam mozliwośći układać innej instalacji różnicówka też myslałem nad nią ale instalacja 2 przewodowa wiec odpada.Ale dzięki za propozycje temat ciągle aktualny.

Pozdrowienia dla wszystkich:D