Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

końcówa mocy al-35 - kilka pytań

08 Lut 2007 23:01 3306 16
 • Poziom 17  
  Witam. Chcę zbudować wzmacniacz na końcówkach al-35. Mam kilka pytań.
  :arrow: 1 Jeżeli wzmacniacz ma być na dwóch końcówkach al-35 to jakie trafo muszę użyć? Według moich obliczeń wychodzi transformator 500W 2 42v. Czy wyliczyłem dobrze?
  :arrow: 2 Jaką moc oddadzą te końcówki przy 500VAC transformatorze?
  :arrow: 3 Czy zasilacz może być taki jak ten? http://audiomania.info/articles.php?id=43 Rozumiem, że będzie trzeba dać kondensatory na większe napięcie. Na 100v? Po moich obliczeniach transformator przy tym napięciu będzie dawał po wyprostowaniu 59V. (obliczyłem to dzieląc napięcie 59 przez 1.41) Zalecane napięcie dla tych końcówek to od ± 50V do ± 65V
  :arrow: 4 Jaki szeroki jest rozstaw mosfetów? Nie wiem jakie radiatory mają być szerokie.
  :arrow: 5 Co Wy o tym sądzicie, czy ta koncepcja jest dobra? Widziałem też schemat, że w tym układzie były 3 pary mosfetów, czy w późniejszym czasie jak bym chciał rozbudować wzmacniacz o tą trzecią parę to ten transformator wytrzyma obciążenie?

  Z góry dziękuje za odpowiedzi.
  Pozdrawiam

  Pewien użytkownik mi napisał, że Moc transformatora powinna wynosić około 150% łącznej mocy wyjściowej wzmacniaczy. Dwie końcówki teoretycznie mają 400W To jak nie patrząc według tego co napisałem powyżej transformator powinien mieć 600VAC a nie 500.
 • Poziom 17  
  Dowiedziałem się o cenie transformatora 500W 2*42V na toroidy.pl W wersji konfiguracji kosztuje 126zł , a w konfiguracji audio 225zł. Są to ceny brutto. Czy wersja audio daje słyszalną różnicę poprawy jakości w porównaniu z wersją standardową trafa?
  Zamieszczam kawałek e'maila, którego dostałem od toroidy.pl Uważam, że mają wzorowy kontakt z klientem.
  Cytat:
  Wykonanie "AUDIO" jest dedykowane dla zastosowania we wzmacniaczach mocy i
  innych urzadzeniach audio wysokiej klasy. Trafo takie posiada dodatkowo
  ekranowanie magnetyczne i elektryczne, posiada srodek zalany zywica,
  wykonane jest w oparciu o najwyzszej klasy, mierzone laboratoryjne,
  elementy. Transformator jest impregnowany i kontrolowany w poszczególnych
  fazach produkcji.
  Gwarantujemy cicha prace i najwyzsze parametry elektryczne,


  Ps. Wiem, że się znacie, więc proszę o odpowiedzi:D
 • Poziom 43  
  Odnosząc sie do trafa na 500VA 2*42VAC to już troche duże napięcie jak na wzmacniacz o zasilaniu maksymalnym +/-60V, bo przy braku sygnału napięcie zasilające zapewne przekroczy dopuszczalne. Sprubuj z trafem 2*35VAC. Co do mocy ciągłej wzmacniacza to ważna jest moc trafa - trzeba zasilić głośnik i pokryć reszte mocy strat. Zajżyj to Lutowego EDW bo tam jest sporo opisane o mocach wzmacniacza i spojżeniach na nie. Trafo 500VA też wytrzyma - chyba że będziesz ma max mocy kożystał z wzmacniacza to sie będzie tylko mocniej nagrzewał, a przy mocy 2*200W wątpie w wyciskanie ostatnich potów ze wzmaka zwłaszcza w domowym zaciszu. Jeśli potrzebujesz tylko od czasu do czasu mocniejszego udeżenia to wystarczy nawet trafo 450VA i pojemne kondensatory na te 63V. Co do radiatorów to poszukaj takich o małej rezystancji termiczej zdolnych do rozproszenia dużej mocy. U ciebie trzeba się będzie pozbyć około 150 - 200W mocy, więc radiatory będą masywne. Jak dasz więcej tranzystorów w stopień wyjściowy to niejako zwiększysz max obciązenie wzmacniacza, ale obciązenie trafa sie nie zwiększy od zwiększenia tylko liczby tranzystorów na wyjściu.
 • Poziom 17  
  Wzmacniacz będzie wykorzystywany "na maxa" podczas dyskotek szkolnych. Są będzie miał wtedy w pełni wykorzystać szkolne kolumny (Nie pamiętam co to za kolumny, ale mają chyba 200W przy 8Ω Czy przy tym wzmacniaczu przy tych kolumnach nie będzie miał przesteru? Co do trafa to maksymalne napięcie wynosi na tych końcówkach 65V a przy tym transformatorze będzie napięcie 59V
  To jak zastosuje transformator o mniejszym napięciu 40V? 38V? Czy zbliżyć się jak najbliżej zalecanego napięcia i zastosować 36V co wychodzi ±51V
  To transformator mam zamówić 500VA czy 450VA? Z tych trzech par końcówek jednak zrezygnuję. Radiatory mam na myśli takie:
  http://www.altron.com.pl/cgibin/shop?info=RadA5724L05&sid=2051d1ff

  Do tych radiatorów jeszcze po dwa wentylatory.
  Całość będzie miało obudowę po: Diora MDS 442(?) Nie pamiętam dokładnie oznaczenia, ale chodzi mi o tego kaseciaka, windę.

  Mogę Jeżeli mówisz o pojemnych kondensatorach na 63v to mogły by by takie? 2200UF/63V W tym sklepie, co będe zamawiał części nie widzę zbytnio większych na to napięcie. Ile ich bym musiał użyć? 10? Czy nie będzie to za dużo?

  A w związku z terminalami, to nie chcę dać tych "zaciskanych" bo czytałem o nich, że połowa mocy na nich "ginie"(chociaż nic w przyrodzie nie ginie) Jakie polecacie? Śrubowe? Narazie myślę o Jack 6.3

  A jaki polecacie potencjometr? logarytmiczny, czy liniowy?
  Jeżeli z potencjometru wychodzą 3 nóżki, to jest on sterowania dźwiękiem monofonicznym? Zastanawiam się nad tym: http://www.laro.com.pl/index.php5?action=sklep&t=1427

  Z góry dziękuje za odpowiedzi.
  Pozdrawiam Turbo
 • Poziom 43  
  Jak masz kolumny 200W to nie staraj sie dawać wzmacniacza równie mocnego, tylko kilkanaście procent słabszy, bo kolumny przegrzejesz. Trafo wystarczy na 2x40V 500...600VA. Jak na dyskoteke to radiatorów nie żałuj. A wzmacniacz sie nie przesteruje jak nie podasz za dużego sygnału na wejście. POtencjometr zazwyczaj do regulacji głośności jest logarytmiczny.
 • Poziom 24  
  Do zasilania użyj przynajmniej kondensatorów o pojemnosci łącznej na jedną linie zasilania 4700uf na napięcie 63V

  Ten wzmacniacz, jeśli będziesz mocno obciążał wymaga chłodzenia z wykorzystaniem wymuszonego przepływu powietrza. Najlepiej jak zrobisz wersje z 3 parami tranzystorów mocy.

  Terminale mogą być srubowe , ale najlepiej daj stosowane w sprzecie estradowym. http://www.allegro.pl/item164953661_zlacze_schulz_s_312_zenskie_xlr_warto_.html

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3276137#3276137
 • Poziom 17  
  W szkole mamy sprzęt estradowy (Yamaha emx 500 20 kanałów) i mamy tylko wyjścia na kolumny SPEAKON i Jack 6.3. A to gniazdo, do którego podałeś mi link, to jest to CANON? Widziałem też kolumny estradowe z tymi właśnie wejściami.

  Przemo, a widziałem w tym linku, co podałeś, że zrobiłeś wzmacniacz na tych końcówkach. A czy na tranzystory T5, T6, T7, T8 są w komplecie z altrona już te radiatory na nie? Zastanawiałem się też nad wersją 3 par. Jakie zasilanie trzeba do nich dostarczyć? Bo jak mi by niewystarczała ta moc, to bym chciał rozbudować o 3 parę końcówki.
 • Poziom 39  
  Cytat:

  Do zasilania użyj przynajmniej kondensatorów o pojemnosci łącznej na jedną linie zasilania 4700uf na napięcie 63V

  Do jakiej wartości warto zwiększać pojemność na kanał (gdzie jest granica której przekroczenie nie daje efektów)?
  Kiedyś spotkałem sie z przelicznikiem coś a'la ilość uF na Wat mocy wzmacniacza.
 • Poziom 24  
  Nigdy nie kupowałem zestawu altrona i nie wiem czy dają tam te radiatory. Widziałem jedynie schemat i rozmieszczenie elementów proponowane przez ta firmę. Zaprojektowałem płytkę z identycznym rozmieszczeniem tych elementów w kilku konfiguracjach ( ilość par tr. mocy ) dodanie 3 pary nie zwiększy mocy wzmacniacza lecz go zabezpieczy przed przeciążeniem przy współpracy z zespołem głośnikowym kiepskiej jakości ( gdzie impedancja spada poniżej nominalnej wartości)

  Co do gniazd stosuje je ldm w swoich kolumnach


  Wzorując sie na producencie sprzętu estradowego firma „ Crown „ zastosowałem w swoim wzmacniaczu 2X4700 uf i to jest dla mnie jak na razie wystarczające min rozwiązanie,nie słychać tętnień od transformatora. Oczywiście lepiej stosować kondensatory nawet 2X10000uf na 1 linie zasilania ( są efekty przy sporym obciążeniu z głośnikiem 4ohm) ale tu pojawiają się spore koszty.
 • Poziom 17  
  Czyli na chłopski rozum przy zastosowaniu trzeciej pary mosfetów końcówki robią się bardzo odporne na głupotę. Czyli jak zakupie trafo 2*40V 600W to zasili dwie pary końcówek gdy w każdej z nich będą nawet 3 pary mosfetów? Ja jednak zastosuję jack 6.3 + SPIKON i rca na wejście. Wieczorem wypiszę całą konfigurację. Może mi jeszcze podpowiecie co zmienić:D
 • Poziom 17  
  Tutaj zamieszczam wykaz elementów związanych z końcówką mocy.

  2x Kit al-35
  2x radiator 35x124x60
  8x podkładki mikowe pod mosfet
  2x jack mono na wyjście (gniazdo)
  2x Spikon na wyjście
  2x rca na wejście (gniazdo)
  potencjometr logarytmiczny

  Zasilacz:
  6 x kondensator 2200 uf / 63V

  Cytat:
  Kondensatory elektrolityczne na schemacie oznaczone C1, C2, C3, C4, - 4700uF/50V lub większe na przykład 10000uF/50V nie ma też obowiązku stosowanie 4 kondensatorów można użyć 2 większych lub w ogóle nie wlutowywać kondensatora C1, C4 ponieważ minimalna wartość kondensatorów do prawidłowego odfiltrowania napięcia wynosi 2 x 4700uF lecz można a nawet jest wskazane zastosować większe kondensatory lub 4 x 4700 uF.
  http://audiomania.info/articles.php?id=43

  mostek prostowniczy 25A 600V

  No i najważniejsze, transformator
  600Va 2*40V

  Beż żadnego wskaźnika wysterowania i innych dupereli (tylko potencjometr), bo to ma grać, a nie wyglądać Dajcie swoje opinie, co o tym myślicie. Pozdrawiam,
  Turbo
 • Poziom 17  
  Czyli jest wszystko ok z konfiguracją?
  Też się przemo zastanawiałem nad tym Twoim układem. Jest prosty w budowie, przynajmniej tak się wydaje. Podłancza się je przy wyjściu? Dziękuje wszystkim za odpowiedzi:)
 • Poziom 24  
  Tak z wyjscia wzmacniacza do wejścia zabezpieczenia potem z wyjscia zab. do gniazda głośnika ( masa jest podłączona na stałe )
 • Poziom 17  
  Po długiej przerwie, po wzlotach i upadkach postanowiłem wskrzesić mój projekt.
  Obecnie pozostało mi "tylko"
  Kupić i wlutować tranzystory końcowe
  Zrobić obudowę
  Sklecić wszystko w całość
  Pokazać na elektrodzie

  Pozdrawiam.