Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Efektywny zegar Nixie z pilotem

rafaelson 22 Lut 2006 21:20 49869 125
  • Witam !

Zlepiłem zegarek retro na lampach Nixie. Projekt oparty jest na ATMEGA8, który steruje lampy po magistrali I2C, dzięki czemu zajęte są tylko dwa piny procesora. Sygnał dekodują trzy układy I/O PCF8574 i rozprowadzają cyfry w kodzie BCD na drivery 74141. Ustawianie odbywa się za pomocą dowolnego pilota RC5 lub mikroswitchy. Zegarek posiada budzik (ustawiany także z pilota) oraz sygnał dźwiękowy co godzinę.
    Jest to prototyp. Pleksa wygięta ręcznie na gorąco, płytki zaprojektowałem w corelu i wytrawiłem metodą "żelazkową". Oprogramowanie powstało w Bascomie w ok. 30min więc wymaga jeszcze drobnych poprawek. Katody lamp zasilane są z przetwornicy 12/190V (po lewej stronie płytki). Dla tych co nie widzieli jak świecą Nixie dodam, że jest to bardzo przyjemne źródło światła, które jest dobrze widoczne w dzień a w nocy nie razi - jakby świeciły się małe świeczki - efekt dość hipnotyzujący.
    Zamiesczam ten projekt bo mam zamiar wykonać kilka takich zegarów i jestem ciekaw czy i za ile można byłoby to sprzedać.

Fajne!
  • #2 22 Lut 2006 21:36
    konti
    Poziom 27  

witam wypowiem sie jako pierwszy nic dodac nic ujac zegarek wypasiony intreuje mnie zam zegra nixie bez zadnych bayerkow opisany byl rowniez tak zegar w EP masz moze jeszcze jakies lampy dokladnie chcialbym zrobic taki zegar ktory nie zawieral by duzo elementow . Chcialbym aby zegar wyswietlal minuty i godziny tak wiec byly by mie potrzebne 4 lampy mialbys moze jeszcze ze 4 na sprzedaz dokladnie to na pw ci napisze aha i do tych lamp jakis sensowny schemat ??? jakby co to pisz na PW pozdrawiam konti

• #3 22 Lut 2006 22:53
    nakon
    Poziom 13  

o ja niemoge!!//zeby niepowiedziec co innego

poprostu CUDO-twórcą jestes ;-)

czadzik super i wogóle kopara opada

a jakiej średnicy są te lampy? (jak duze są cyferki? )

moim skromnym zdaniem (ale o moja subiektywna ocena ! ) to te wszystkie scalaki i takietam średnio sie komponują razem z lampami - moznaby zmatowic dolną częsc plexi, żeby widac było tylko lampy - albo zakryc lustrem elektronike

poprostu szacunek
    nieczesto sie na forum coś tak ciekawego i efektownego zdarza - ciągle tylko suby, kolumny i wzmachole ;-)

• #4 23 Lut 2006 00:09
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Yyy wypas:) A czy to przypadkiem nie sa lampy ode mnie?:)

• #5 23 Lut 2006 08:59
    rafaelson
    Poziom 14  

Wysokość cyfry to ok. 16mm, a średnica bańki to ok. 27mm. Szerokość całego zegara to 21cm. Zgadzam się z tym, że uwidocznienie elektroniki i starych lamp jednocześnie to dość kontrastowe zestawienie, które będzie mieć swoich zwolenników i przeciwników. Mnie akurat taki design odpowiada ale to rzecz gustu. Spotkałem się już z opinią, że lepiej byłoby wyprowadzić same lampy a resztę zakryć - myślę jednak, że tak jest ciekawiej.

Ps. Przyszedł mi do głowy jeszcze pomysł dołożenia termometru na czujce LM335, którą można wystawić za okno. Technicznie nie ma żadnego problemu dopiszę tylko kawałek softu do proca.

• #6 23 Lut 2006 09:01
    Trabi
    Poziom 36  

Piękna sprawa. Własnie to, że widać elektronikę mi się podoba. Widać nie tylko same cyfry, ale widać co napedza tą całą maszynkę. Wykonanie świetne.

ocena - 9,99/10 (bo napisy sa lekko wytarte ;) )

------------------------------
    PS: mam takich lampek trochę na luzie. Jak pytania, to piszcie na PW lub E-MAIL - ( http://img159.imageshack.us/img159/4623/nixie1mj.jpg )

• #7 23 Lut 2006 11:43
    Holtek
    Specjalista - zasilacze komputerowe

Bardzo ładne wykonanie. Możesz opisać jak zrobiłeś napisy na obudowie ??

Pozdrawiam

• #8 23 Lut 2006 17:22
    rafaelson
    Poziom 14  

Napis jest niedokładny bo zrobiłem go na szybko. Metoda ta sama co płytki - śliski papier, drukarka laserowa, potem żelazko i na gorąco toner na blaszkę. Tutaj popełniłem błąd , ponieważ najpierw ją wygiąłem i później nie mogłem podejść żelazkiem dlatego niedokładnie się odbiło. W wolnej chwili poprawię to - papierek ścierny i od nowa - tym razem będzie z polerowanej nierdzewki.

Dodano po 3 [godziny] 43 [minuty]:

Tak wygłąda w nocy:

• #9 25 Lut 2006 18:50
    Trabi
    Poziom 36  

No cacy! Heh.... podoba mi się, i to bardzo :) . W nocy pewnie niezły klimacik wprowadza, co?

• #10 25 Lut 2006 19:39
    chaka

Ponawiam pytanko: Tych lamp to przypadkiem nie kupowales odemnie?

• #11 25 Lut 2006 21:13
    rafaelson
    Poziom 14  

Jestem prawie pewien, że nie od Ciebie. Ale dlaczego pytasz ?

Dodano po 1 [godziny] 28 [minuty]:

Teraz ja mam pytanie do Was. W dniu umieszczenia tego tematu wcięło mi 6 punktów mimo tego, że nic nie ściągałem. Do kogo monitować o wyjaśnienie tej sprawy ?

• #12 25 Lut 2006 21:25
    chaka

Bo jakis czas temu sprzedalem identyczne lampy na allegro komus z elektrody i jak Ty byl z Lublina,wiec pomyslalem ze mogles to byc Ty.

• #13 25 Lut 2006 21:31
    rafaelson
    Poziom 14  

To na pewno nie ja.

• #14 25 Lut 2006 22:15
    cybergood
    Poziom 16  

kurde taki stylowy ten zegar :D Obódowa tez fajna ,taka nietypowa

• #15 25 Lut 2006 22:33
    grzesiek_nysa
    Poziom 25  

Cacucho :) ,a tak wogole ile bys za takie cos chcial?

Pozdro

• #16 25 Lut 2006 23:00
    qutrit
    Poziom 19  

Witam.

1) Ile kosztowalby schemat ideowy tego zegara (+ wzor plytek) ?? ??
    2) Ile kosztowalby kit tego zegara ?? ??

Pozdrawiam.

• #17 26 Lut 2006 11:05
    rafaelson
    Poziom 14  

Sprawa wygląda tak. W związku z tym, że układy PCF8574 są dość drogie, a TTL 74141 praktycznie nieosiągalne i prądożerne, zacząłem projektować nowy model (po wersji Alfa wersja Beta). Postanowiłem zamienić część hardwaru na software tzn. przerzucić zadania realizowane przez w/w układy do procesora głównego. To na pewno skomplikuje program sterujący, ale zmniejszy koszty i rozwiąże problem dostępności elementów.
    Jeśli chodzi o cenę (główny powód zamieszczenia tego projektu, bo mam w szufladzie jeszcze kilka fajnych urządzeń), to chciałbym poznać ile jesteście w stanie dać za takie coś - jaka cena Waszym zdaniem jest do przyjęcia?.

Wersja Beta będzie sterować lampki w multipleksie:

• #18 27 Lut 2006 17:34
    Mariusz Wiśniewski
    Poziom 14  

Cytat:
    Katody lamp zasilane są z przetwornicy 12/190V (po lewej stronie płytki).

Mógłbyś umieścić schemat ideowy przetwornicy? Będę bardzo wdzięczny...

Pozdrawiam

• #20 01 Mar 2006 11:18
    rafaelson
    Poziom 14  

Jest już wersja Beta z multipleksowanym wyświetlaniem. Zamiast 9 scalaków jest jeden CD4028. Pobór prądu spadł o połowę (150mA z 12V). Jest też rdzeń programu, który trzeba doszlifować...

• #21 01 Mar 2006 15:50
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

Zegareczek supcio. Pomijajac juz fakt ze lampki są bardzo ładne etc, to chciałbym pogratulować Ci bardzo schludnego wykonania. Ładnie zaprojektowane płytki, wszystko ładnie rozmieszczone, tylko pozazdroscic, szczególnie gdy jako kontrast ma sie wzmacniacze gdzie kable kłębią sie wszedzie itp.

• #22 15 Mar 2006 15:04
    solostaron
    Poziom 10  

Bardzo fajny projekt. Ile placiles za lampe?

• #23 16 Mar 2006 17:25
    rafaelson
    Poziom 14  

...Takie lampki można kupić za ok. 3 do 6 zł.
    Jest już wersja multipleksowana - prawie skończona. Miałem spore problemy z pojawianiem się "duchów" na sąsiednich cyfrach ale udało się temu w końcu zaradzić. Tym razem obudowa jest z polerowanej nierdzewki - prezentuje się chyba lepiej...

• #24 17 Mar 2006 13:57
    grzesiek_nysa
    Poziom 25  

No teraz to juz calkiem wypas,ta obudowa konkretny efekt zrobila.
    Ponawiam pytanie:Ile bys za taki zegar chcial?

POzdro

• #25 17 Mar 2006 15:55
    Tremolo
    Poziom 43  

na cyfronice keidyś mieli masa UCY 74141... Mam ich jeszcze troche myślałem o zagospodarowaniu tego. Lamp niestety zbyt dużo mi nie zostalo.

Myślałem o zbudowaniu kompletnego zegara w oparciu o technologie prawie już retro (TTL :) )

tylko miałem problem z 74141 - po wlaczeniu do obwodu miałem problem bo świecily mi wszystkie katody na raz od 0 do 9. Jak u Ciebie wygląda podpięcie samej lampki do obwodu układu 74141? I myślalem że tylko tranzystory mogą mnie poratować. nie zdążyłem zrobic ani jednego ani drugiego i trza było oddać prace dyplomową zrobiona w całości na przęlącznikach mechanicznych (porównanie wyświetlaczy Led, Nixie i LCD).

• #26 17 Mar 2006 17:45
    rafaelson
    Poziom 14  

Cytat:
    Jak u Ciebie wygląda podpięcie samej lampki do obwodu układu 74141?

W pierwszej wersji (tej na górze) lampy są podpięte bezpośrednio do wyprowadzeń 74141. W drugiej nie ma już żadnego TTL'a. Zamiast nich siedzi jeden CMOS 4028 i jest on podłączony do lamp przez tranzystory MPSA42. To, że świeciły Ci się wszystkie cyfry na raz mogło być spowodowane złym sterowaniem ( o ile były multipleksowane). Jeżeli wyświetlałeś to statycznie to najprawdopodobniej był walnięty scalak. Ja w czasie wygrzewania pierwszej wersji wywaliłem 3 sztuki, które na początku powodowały świecenie dwóch cyfr na raz. Szczególnie wadliwe były TESLE bo ruskie chodzą bez problemu. Po ich wymianie skończyły się zapasy i dlatego zrezygnowałem z takiego sterowania. Zresztą TTL ciągnęły za dużo prądu - radiator na stabilizatorze był gorący. Teraz wszystko jest ledwo letnie i mniejszy zasilacz wystarczy. Na tym CMOSIE chodzi już drugi tydzień non-stop i nic się nie dzieje.

Co do ceny, sprawa dyskusyjna ale jest jeszcze sporo roboty, żeby to zapiąć na ostatni guzik. Pozostaje jeszcze trochę pracy nad softem w związku ze sterowaniem z pilota, którego nie odpuszczę ze względu na wygodę (leżę w wyrku, zegar w drugim końcu pokoju i zarówno ustawianie budzika jak i jego ranne wyłączanie realizuję poprzez trening kciuka). Myślę, że cena końcowa będzie się wahać w granicach 200 zł. w zależności od tego czy pilot będzie dołączony czy nie - konieczny moduł uczenia dowolnego pilota uniwersalnego z RC5, którego jeszcze nie napisałem a czas leci i chętnych coraz więcej...

• #27 17 Mar 2006 20:32
    Tremolo
    Poziom 43  

Czyli nic źle nie robiłem - anody do 170V, katody do sterownika, sterownik do GND (na wspólnej masie), UCY 74141 do 5 V.

Wszystko było statycznie, ale przewody mogly być w za wąskiej wiązce i przechodził jakiś drobny potencjał między liczbami.

• #28 17 Mar 2006 20:45
    rafaelson
    Poziom 14  

Dokładnie tak jak mówisz...
    Nie sądzę, żeby kabelki miały znaczenie. Gdyby świeciły się jednocześnie tylko niektóre cyfry to owszem, ale jeśli wszystkie na raz to stawiam na wadliwego TTL'a. Sam się zdziwiłem, że padają jak muchy w moim projekcie.

Dodano po 4 [minuty]:

...albo na uszkodzoną lampę. Zresztą to łatwo namierzyć podmieniając elementy....ale teraz to już pewnie musztarda po obiedzie ?

• #29 17 Mar 2006 21:30
    Tremolo
    Poziom 43  

Hmm bezpośrednio podpięta nawet do 200V wykazywała co najwyżej świecenie w obrebie doprowadzeń do kształtowników bezpośrednio wpięte do zasilacza (klasycznego) (czyli te druciki nad cokołem już wewnątrz lampki)
    zasilacz klasyczny trafo mostek graetza kondensator rezystor - kondensator zwarty rezystorem rozładowczym reudującym co 160-170V - i do 10 przelaczników rozłączalnych kodu 1 z 10, działało i nic nie przestakiwało z cyfry na cyfre.

Sprawdzałem potem na 10 sztukach 74141 - ktoryś musiałbyc chyba dobry :) chyba, że miałem mega pecha.

• #30 17 Mar 2006 22:06
    rafaelson
    Poziom 14  

A jaki prąd płynął przez daną cyfrę ?. Może wartość rezystancji szeregowej była nieodpowiednia ?. W czasie testowania moich lampek, niewiadomego pochodzenia, zauważyłem, że w tych mniej zużytych wystarczyło 1,5mA do zaświecenia całej cyfry. Natomiast w tych bardziej zużytych trzeba było dać ponad 3mA pomimo tego, że wyglądały jak z jednej serii... Spotkałem się również, na stronach niemieckich, gdzie temat jest dość popularny, z tzw. "poisoningiem" czyli efektem częściowego zapalania segmentu, który likwidowało się przez krótkie przepuszczanie prądu dwukrotnie większego niż nominalny przez cyfrę - taki sposób regeneracji...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME