Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar Nixie na licznikach CMOS.

danielkk 07 Mar 2007 16:44 27745 77
  • Zegar Nixie na licznikach CMOS.
    Witam.
    Długo mi zeszło zanim wziąłem sie za zrobienie tego zegarka. Chodził mi on po głowie od ponad 2 miesięcy, więc w tym czasie pomału kupowałem elementy. Zacząłem od lampek Nixie, kupiłem 6 sztuk na allegro. Potem ze szkoły wziąłem kolejne 6 lamp Nixie ze starych miernikow. No i zaczęły sie schodki. Programowac ani pisac programow nie umiem wiec odpadały jakiekolwiek projekty ktore zawierały procka, więc zacząłem szukac innych schematow i natrafiłem na ten:

http://www.electronics-lab.com/projects/tubes/004/nixie_clock.gif

Schemat prosty tylko nie miałem do niego płytki, w pająku sie tego nie da zrobic na uniwersalnej płytce tez mi nie pasowało za bardzo sie męczyc, wiec zacząłem poszukiwac projektu płytki do dtego schematu. Nie ukrywam ze gdyby nie pomoc kolegi ATREYU to sądze ze do dzis bym nic nie zrobił.

Podesłał mi on mianowicie wzor PCB do tego schematu. Od razu przeszłem do pracy. Płytki drukowane sam w domu zrobiłem, zajęło mi to moze z 30 minut. Najwięcej nerwow i czasu zajęło mi wywiercenie otworow pod tranzystory sterujące poszczegolnymi cyferkami. Potem tez ok 5H zajęło mi dokładne wlutowanie 46 tranzystorow oraz 46 rezystorow cały czas uwazałem zeby nie zrobic jakiegos błędu poniewaz odstępy pomiędzy poszczegolnymi polami lutowniczymi sa strasznie małe.
    Dodam ze lutowałem lutownicą transformatorową. Na razie zegarek nie posiada obudowy ale w przyszłosci musze jakąś wymyslec.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    electro_Nick
    Poziom 33  
    Przy tym projekcie widac jak uniwersalna jest elektronika... Patrzac po ilosci ukladow scalonych zastanawiam sie czy nie taniej byloby jednak nauczyc sie programowac mikrokontrolery...
    danielkk
    Poziom 31  
    Tak praca nad tym układem kosztowała mnie tyle nerwow i pracy ze sam teraz biore sie za nauke programowania. Mam jeszcze 6 lamp Nixie oraz pare układow 74141 ktore uzyje. Na obudowe przyjdzie czas narazie sie zastanawiam jaką zrobic.

tutaj schemat oraz wzor scierzek.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=229789
  • PCBway
    bycór
    Poziom 11  
    zastanawiam sie czy zamiast tranzystorów, które zajmują troche miejsca możnaby użyć np osmio bitowych przyrzutników typu D ztym że na wejscie clk dało by sie cały czas napięcie. pozostaje jeszcze kwestia czy istnieją przerzutniki które przerzucają zera bo z tego co widzę to plus jest od strony lamp
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    danielkk
    Poziom 31  
    te lampy to Z5740M a schemat dałem wyzej.
    redart
    Poziom 23  
    Może nie nowatorskie, ale w każdym bądź razie inne podejście do tematu. Dowodzi, że można obejść się bez procka, ale jednocześnie że nie koniecznie należy tak robić.
    Gratuluję zacięcia przy montażu. Bo chyba na tym to polegało: schemat z sieci, płytka zaprojektowana przez kogoś innego...
    Nie bardzo tylko rozumiem dlaczego autor nie zaprojektował płytki sam? To takie trudne?
    Patrząc na liczbę próśb o pcb, zdaje się to zadaniem niewykonalnym dla coponiektórych.
    lenin10
    Poziom 18  
    fajny zegarek - jeszcze tylko jakaś obudowa i będzie full wypas.
    Jeśli to niejest tajemnicą to powiedz jaki był koszt budowy tego cuda
    danielkk
    Poziom 31  
    lampy mam za free ale na allegro kupiłem 6 innych po 3zł. a podzespoły to mnie kosztowały ok 80zł + przesyłki. najdrozsze były tranzystory MPSA42 ich jest najwięcej.
    Sebastianolek
    Poziom 13  
    Witam !!!
    Nie moge oka napatrzeć tym cudem. Chyba też zrobie taki jak skończe obecnie wykonywane projekty. Pociąga mnie w nim to że nie ma żadnych układów które trzeba programować (z czym nigdy nie miałem doczynienia) i mało elementów (mało w sensie że nie ma 100 rezystorów i każdy po innej wartości tylko wszystkie prawie te same i to samo do innych podzespołów) :D Teraz lece na allegro lub do sklepów i zobacze jak jest z dostaniem elementów :D

Pozdrowienia

Dodano po 3 [minuty]:

Aha a co mam rozumnieć przez to stwierzdenie w schemacie "dioda typu dioda" ??
    danielkk
    Poziom 31  
    zwykład dioda połprzewodnikowa.
    ruff22
    Poziom 20  
    Protestuje przeciw zegarom ixie i aparatom foto kodak , beznadziejne projekty mnożą się jak deszcz .Cóż można więcej napisać o projekcie kt óry wygląda jak stary telewizor z lat 60tych .Trzeba czegoś nowszego , jak tak dalej pójdzie to i ja zaczne wystawiac nikomu nie potrzebne i nudne wzmacniacze naprzykład do laptopów i w laptopach które montuję ., albo zestawy diód i połączeń dla urządzeń rolanda mc 303 , ale nie wstydziłbym się pokazywać coś czego tu nie było ale jest oczywiste .Pokazujecie Panowie cś noewgo bo narazie to co pokazują niektórezy to jak dziecko 7 letnie które w klasie mówi :"ja umiem czytać " a chór innych dzieci : "je też ja też prosze Pani " .Musi być jakiś limit bo w kółko wałkujemy to samo .Projekt i wykonanie fajne ale przecież to już było , czy nie można było tego pokazać za miesiąc z jakmiiś przerwami ?
    Sebastianolek
    Poziom 13  
    danielkk

Gdzie kupywałeś te wszystkie elementy ?? Ja szukam i nie moge znaleść. Albo podaj przynajmniej jak wpisujesz w wyszukiwarki do tych układów.

Dodano po 10 [minuty]:

Aha i jeszcze jak przestawiasz tym godz ?? I czy ma być 82% w PDF-ie żeby było odpowiednia skala czy 100% ??
    Atreyu
    Poziom 22  
    ruff22 – za bardzo nie rozumiem Twojego oburzenia. Każdy ma chyba prawo pochwalić się własna konstrukcją tym bardziej że bywały tu też dziwadła typu ATMEGA 8 + dioda LED :] Każdy, nawet powielony projekt daje możliwość poznania zasad jego pracy, nauki montażu układów elektronicznych, w przyszłości modyfikacji i własnego projektowania. Potem przychodzą nowe pomysły ulepszeń i tak to już leci. W ten sposób właśnie wielu młodych fascynatów rozpoczyna eksplorację świata elektroniki. Czy chciałbyś im tego zabronić ??

Co do samego zegara – nie jestem zwolennikiem wpychania na siłę mikrokontrolera tam gdzie nie ma takiej potrzeby. Samo zastosowanie procesora nie uprościło by sterowania wyświetlaczem. Z kolei multiplexowanie lamp NIXIE nie jest tak proste jak w przypadku wyświetlaczy LED i często nieprawidłowe oprogramowanie procesora powoduje pojawianie się prześwitów na sąsiednich cyfrach. Oczywiście ucieczki od mikroprocesorów nie ma i chcąc budować bardziej zaawansowany zegar z kalendarzem, synchronizowany DCF-77, z funkcją czasowego sterowania urządzeń nie ma sensu używać do tego układów elementarnej logiki cyfrowej, bo było by to chyba wielkości wagonu kolejowego.

Koledze danielkk chciałem pogratulować samodzielnie wykonanego projektu a także życzyć wielu dalszych osiągnięć.
    ruff22
    Poziom 20  
    Odpowiadając na Twoje pytanie , to co zrobiłem jest takim czyymś że wstydzę się tego pokazać , głównie chodzi mi o to że autor bardzo się starał ,ale wytwór swojej invencji pokazał w nieopowoeniej porze bo w tym miesiącu było już sporo projektów na ten temat , a mnie (mi) wydawało się że tu trzeba nie pokazywać na zasadzie :"no i ja też zrobiłem cos takiego" tylko pokazać :" wy macie to , aja Was zaskoczę tym że..." Tylko to mam na mysli .Projekt jest fajny ale dlaczego wszystko rośnie jak grzyby po deszczu ?
    szpiq
    Poziom 13  
    bardzo ładna robota, zastanawiam się jednak dlaczego nie dałeś podstawek pod scalaczki... To oczywiście nic złego ale poprostu mnie to ciekawi. Pozdrawiam
    danielkk
    Poziom 31  
    ruff22 nie będe komentował tego co napisałes, to po prostu swiadczy tylko o Tobie, bardzo bym prosił zebys w przyszłosci pokazał cos na forum z zastosowaniem jakiegos procesorka....

Elemęty kupiłem w sklepie elektronicznym:

http://www.betatronic.home.pl/

ale tranzystory MPSA42 kupiłem w tym sklepie, kupiłem 110 sztuk poniewaz będe robił jeszcze jeden zegar dla dziewczyny.

Tranzystorki kupiłem w tym sklepie.

http://www.lewandowscy.pl/sklep/

podstawki pod scalaki sa pod te co sterują lampkami, pod 4 pozostałe nie ma bo nie widziałem takiej potrzeby.

plik mirror w pdf postaram sie wrzucic pozniej...
    Bojleros
    Poziom 16  
    Projekt fajny tylko czy brak izolacji galwanicznej nie jest trochę niebezpieczny dla użytkownika ?
    Możesz mi powiedzieć dlaczego wykorzystałeś aż tyle tranzystorów mpsa ? W innych projektach stosowane sa tranzystory na anodzie lapmp i potem katody sa łączone razem.
    telemah
    Poziom 27  
    danielkk napisał:
    Zegar Nixie na licznikach CMOS.

http://www.electronics-lab.com/projects/tubes/004/nixie_clock.gif

schemat prosty tylko nie miałem do niego płytki, w pająku sie tego nie da zrobic na uniwersalnej płytce tez mi nie pasowało za bardzo sie męczyc, wiec zaczołem poszukiwac projektu płytki do dtego schematu. Nie ukrywam ze gdyby nie pomoc kolegi ATREYU to sądze ze do dzis bym nic nie zrobił.

podesłał mi on mianowicie wzor PCB do tego schematu. Od razu przeszłem do pracy. Płytki drukowane sam w domu zrobiłem, ajeło mi to moze z 30 minut. Najwicej nerwow i czasu zajeło mi wywiercenie otworow pod tranzystory sterujące poszczegolnymi cyferkami. Potem tez ok 5H zajeło mi dokładne wlutowanie 46 tranzystorow oraz 46 rezystorow cały czas uwazałem zeby nie zrobic jakiegos błędu poniewaz odstępy pomidzy poszczegolnymi polami lutowniczymi sa strasznie małe. dodam ze lutowałem lutownicą transformatorową. Narazie zegarek nie posiada obudowy ale w przyszłosci musze jakąś wymyslec.

Hmm to tylko dowodzi tego jakiś nieporadny.Żal mi osób co , nie moga sobie poradzić jak im ktoś nie podsunie gotowego PCB , nie daj Bóg ktoś musiałby zaprojektować płytkę :D Z tym 5-godzinnym lutowaniem to tez lekka przesada...a małych odstępów pomiędzy punktami lutowniczymi to Kolega jeszcze chyba nie widział.Jednak projekt poprawny , nawet sam montaż wygląda bardzo schludnie ....czekam tylko na jakąś stylową obudowę.Jak dla mnie 5+/6

:D
    danielkk
    Poziom 31  
    tak projekt bez obudowy jest troche niebezpieczny dlatego musze jak najszybciej zrobic obudowe do niego.

Układ bazuje na licznikach 4017 i kazda cyferka jest sterowana z osobna i dla kazdej potrzebny jest tranzystor ktory nią steruje. W innych projektach lampki sa sterowane multiplexowo więc liczba tranzystorow jest ograniczona.

haha spokojnie radze sobie z wszystkim tylko chciałem zeby płytka była zaprojektowana profesjonalnie i zeby układ zajmowa, więc szukałem gotowego projektu. a co do lutowania to nie chciałem popełnic jakiegos błędu typu zlene scierzki bo potem jak sie je odsysaczem potraktuje to sciezki często odklejeją sie od powierzchni, więc robiłem wszystko pomału i starannie.
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    Gratuluje fajny projekt na cmos'ach widać kolega zna technike cyfrowa i umiał w mistrowski sposób połączyć cyfrowa z analogową techniką.... jak czytam wużej posty to szlag mnie trafia ot czemu nie ma procesora albo mały programik odmienił by wszystko!!! oturz uwarzam że wielu jest nieswiadomych po co jest ta strona wogóle otóż trzeba pamietaś że każdy projekt jest piękny w swojej prostocie a tu mamy prostote i małą cene.. Czemu tak pisze??? a temu że jesli taki projekt dla początkującego przeliczyć na koszt programu do programowania i programatora i podzespołów to ten projekt traci sens w kategori "tani" a tu mamy tanie podzespoły. CMOS??? cóż z tego właśnie o to idzie żeby młodzi sie uczyli podstaw tech cyfrowej a kiedy już ja opanują to mikroprocesory bedą łatwiej programować... moja ocena 8/9 pozdrawiam COOLTYGRYSEK
    Sebastianolek
    Poziom 13  
    No wszystko dobrze ale nie powiedziałeś mi jeszcze jak sie w tym godz przestawia. I na co trzeba uważać robiąc jego ?? I czegoprawie ciągle jest ta sama godz ?? czego na HH nie ma np 14:59:00 ?? tylko ciągle jest 00:2x:xx. Jak możesz to zrób fotke jak jest inna godzina.

Pozdrowienia.
    danielkk
    Poziom 31  
    przyjzyj sie dokładnie a na srodku płytki u gory zauwazysz dwa małe przyciski ktorymi sie ustawia godziny. jeden ustawia godziny powoli czyli co sekunde a drugi ustawia je z większa częstotliwoscią. zdjęcia zegara robiłem zaraz po jego uruchomieniu stąd własnie sa na nim te same godziny:D:D:D ale zaraz dam swierze zdjęcia. dostałem tez dzis do rąk duzy arkusz plexi i bede robił obudowe na niego.
    danielkk
    Poziom 31  
    a robiąc zegar trzeba uwazac na lutowanie. chodzi mi tutaj o częsc z tranzystorkami bo jest ich duzo i odstępy sa niewielkie. potem podczas uruchomienia trzeba uwazac ze w układzie występuje napiecie grozne dla zycia 230V
    Arkosky
    Poziom 10  
    B.DOBRE WRęCZ DOSKONALE ^^. a obudowa hmm ja sugeruje drewnianą obudowe z elementami metalowymi
    danielkk
    Poziom 31  
    moja obudowa bedzie wyglądała tak jak kolegi BRUNO4, plexi juz mam o wymairach ok 50cm na 50cm w zakładzie stolarskim juz zamowione są dwie deseczki teraz tylko czekam na wolną chwile. ponizej zdjecia przyszłej obudowy oraz plik PCB mirror w ktorym tylko trzeba ustawic wymiary i brac sie do roboty czyli do trawienia.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3650875#3650875
    prezes_aps
    Poziom 11  
    Bardzo udana konstrukcja!! Gratuluje wykonania. Napisz ile wynioŁa Cię caŁość.
    danielkk
    Poziom 31  
    zmiesciłem sie kosztami w 100zł poniewaz lampki miałem z demobilu. ale na allegro kupiłem 6 lamp innych za 2,5zł za sztuke, wiec bedzie nastepny zegarek.