Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak sprawdzić czy żarówka działa?

07 Kwi 2007 10:32 18266 11
 • Poziom 10  
  witam,
  chciałbym zbudować prosty układ który może powiedzieć czy dana żarówka działa. System taki mają samochody Volvo i BMW, że po spaleniu żarówki zapala sie kontrolka.

  Nie znam sie na elektronice, elektryce.... próbowałem i nie mam pojęcia jak to zrobić....

  Czy ktoś może mi narysować lub pomóc narysować schemat jak zbudować taki prosty (jak dla Was) układzik że po spaleniu żarówki dostaje na osobnym kablu plusa....


  Proszę o pomoc
  GG: 917 27 37
  mail: vr6kaczor(malpa)gmail.com

  Przeniosłem z "Inne".
  <skryn>
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 39  
  Łatwo zbudować układ który pozwoli stwierdzić czy żarówka się przepaliła / lub uszkodzony jest bezpiecznik / lub przerwa w instalacji (czego efektem i tak jest brak świecenia żarówki)
  Wystarczy w obwodzie żarówki umieścić bocznik (np rezystor 0,22 ohma) i mierzyć na nim napięcie za pomocą jakiegoś komparatora. Napięcie będzie proporcjonalne do prądu - a więc gdy żarówka nie świeci - prąd (i napiecie na boczniku) jest równy zero.
  Mając taki układ wystarczy podpiąć go do jakiegoś sygnalizatora.
  Teraz musisz poszukać podobnego układu i zmodyfikować go do swoich potrzeb.
 • Poziom 21  
  Nie trzeba żadnych cudów. Łączysz w szereg opornik i diodę świecącą. Opornik dobierz taki, by dioda świeciła wystarczającym światłem. Tak połączone -dioda i opornik łączysz równolegle z żarówką. Żarówka ma mniejszą oporność od diody z opornikiem, więc po włączeniu będzie świeciła, a dioda nie (prawo Kirchoffa się kłania). Gdy żarówka się przepali, cały prąd popłynie przez diodę z opornikiem powodując jej zaświecenie. Tak samo można podświetlać włączniki do lamp 220V w domu, gdy ciemno -prąd płynie przez diodę umiesczoną we włączniku (dioda z opornikiem i kondensatorem styrofleksowym w szereg zwiera styki włącznika). Po włączeniu lampy, dioda gaśnie (prąd płynie przez żarówkę o mniejszym oporze. Prościej się nie da. Pozdr.
 • Poziom 42  
  Niestety trzeba cudów, ...
  bo dioda LED w takim połączeniu jak opisano wyżej będzie jednocześnie świeciła, gdy żarówka jest sprawna czy przepalona.

  W drugiej wersji - dioda gaśnie bo na włączonym włączniku jest 0V
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 39  
  Przecież po podłączeniu żarówki i tak i tak na jej zaciskach (czy jest sprawna czy nie) pojawi się napięcie z akumulatora. Jeśli przepali się bezpiecznik - to dioda zgaśnie - i dalej nie wiemy czy jest sprawna czy nie.
  W instalacji domowej - o której kolega pisze - podświetlenie wyłącznika działa troche inaczej (pomijając fakt że najczęściej jest to jednak neonówka) - jest umieszczona na stykach przełacznika - szeregowo z żarówką.

  Gdyby było tak jak kolega pisze coś się nie zgadza. W instalacji domowej w jednej fazie wszystkie odbiory są połączone równolegle (z obwodowego punktu widzenia). Więc dlaczego jeśli mam włączoną lampkę o mocy 20W i włącze w tą samą fazę grzejnik o mocy 2000W lampka dalej świeci?

  Polecam jednak ukłonić się prawu Kirchoffa :)
 • Poziom 21  
  Układy kontroli żarówek działają na zasadzie ciągłego lub impulsowego pomiaru rezystancji włókna i w najprostszym wypadku możesz zbudować bocznik żarówki zasilany niewielkim prądem rzędu kilku mA n.p. przez rezystor 1 kOhm z +12V . Sprawna żarówka z przewodzącym włóknem spowoduje zwarcie do masy wykazując minimalne napięcie . Przerwa w żarniku spowoduje skok napięcia sygnalizując awarię odpowiednim wskaźnikiem n.p.diodowym . Oczywiście włączenie zasilania żarówki zakłóci ten prosty pomiar lecz od tak prostego układu nie można więcej wymagać .
 • Poziom 27  
  cyba niedawno był podobny temat.
  Tam podpowiadałem;
  Rurka kontaktronu i kilka zwojów drutu (najlepiej dobrać doswiadczalnie w zaleznosci od uzytego kontaktronu)
  Jezeli w instalacji sa jakieś nadmiary to moze sie obejść bez cięcia istniejacej instalacji celem umieszczenia oporników.
  pozwala to na ciągłu pomiar bardzo prostymi metodami.
 • Poziom 10  
  kurcze chłopaki :) ale ja sie na tym nie znam :D konkretnie mi chodzi o to aby gdy żarówka nie świeci to dostaje sygnał ciągły 12V (bo to bedzie instalacja w samochodzie)
 • Poziom 21  
  Żeby wykonać układ kontroli żarówek będziesz musiał głęboko ingerować w instalację elektryczną auta i nie da się tego zrobić jednym przewodem lecz co najmniej w ilości takiej ile żarówek chcesz kontrolować . Można rozrysować schemat lecz jeśli sam piszesz , że się na tym nie znasz to chyba zadanie będzie zbyt trudne i możesz narobić sam sobie kłopotu . Poszukaj w sklepach motoryzacyjnych , bo chyba gdzieś widziałem gotowe moduły na podstawowe światła .
 • Poziom 10  
  hmm
  znam sie na samochodach i instalacji elektrycznej samochodu, i jestem w stanie to zrobić.
  BMW ma taki układ ale nie mam zabardzo jak i skąd to załatwić :/ będe jeszcze szukał na forach.

  Pozadym moge zbudować model sobie na stole i na nim pracować a potem to zaadoptować w samochodzie.
 • Poziom 10  
  a jeszcze jedno, mieżyć mikro V też zaardzo nie ma jak, bo np jak włączymy radio i dmuchawe to żarówka minimalnie mniej dostanie prądu, co za tym idzie, system może to wykryć jako spalenie a tak wcalnie nie będzie
 • Poziom 39  
  Cytat:

  a jeszcze jedno, mieżyć mikro V też zaardzo nie ma jak, bo np jak włączymy radio i dmuchawe to żarówka minimalnie mniej dostanie prądu, co za tym idzie, system może to wykryć jako spalenie a tak wcalnie nie będzie


  Nie koniecznie mikro, może mili - zależy od żarówek.

  Popatrz na moją symulację. Pod ogniwo modelujące akumulator (z rezystancją wewnętrzną) mam podłączoną żarówkę i dwa odbiorniki o małej rezystancji. Gdy żarówka świeci - jest napięcie na boczniku

  jak sprawdzić czy żarówka działa?

  Teraz gdy włącze odbiorniki - napięcie na boczniku dalej jest. Akumulator jest dużo "sztywniejszy" i światła nie przygasają mocno gdy włączysz dmuchawę czy radio (chyba że masz 1000000 Wat :) )

  jak sprawdzić czy żarówka działa?

  Zauważ że w moim przypadku napięcie spadło o połowę - ale dalej jest.

  Teraz przepaliłem żarówkę - i napięcie na boczniku jest równe zero

  jak sprawdzić czy żarówka działa?


  Układ możnaby ustawić tak, aby próg zadziałania był poniżej napięcia które odkłada się na boczniku w najtrudniejszych warunkach (niskie napięcie i duże obciążenie).