Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwiększenie zasięgu LiveBox

czarodziej1968 16 Maj 2007 14:03 118996 85
  • Zwiększenie zasięgu LiveBox
    Właściwie to cały trick polega jedynie na wyciagnięciu sygnału na zewnątrz obudowy, tak, żeby można było podłączyć jakaś sensowną antenę.
    Potrzebna do tego będzie specjalna przejściówka ze złącza U.fl na gniazdo SMA. Do kupienia za dosłownie paręnascie złotych. rys.1
    Liveboxa rozbiera się bardzo łatwo, wystarczy odkręcić cztery gwiazdkowe śrubki i delikatnie rozłożyć obudowę. Przerobiłem już kilka takich sprzętów i nie spotkałem się jeszcze z plombami gwarancyjnymi, więc można spokojnie działać. Po otwarciu odnajdujemy moduł nadawczy i wypinamy z niego kabelek jaki odzie w stronę płyty głównej, na której wytrawiona jest pseudo antena. Rys.2
    Gniazdo SMA montuję na klej, na gorąco. Przekładam przewód przez jeden z otworów w bocznej ściance i wciskam oraz zaklejam gniazdo. Łatwo to później zdemontować przy oddaniu LiveBoxa. Nie pozostaje praktycznie żaden ślad ingerencji. Na koniec podpinamy nasz kabelek do gniazdka w module nadawczym i skręcamy sprzęt.
    Zewnętrzna antena to już wybór użytkownika. Czy ma to być jakaś dookolna do użytku w domu, czy też kierunkowa (panel, yaga, sektor) do połączenia na większe odległości.
    Na rysunkach 3 i 4 widać prostą antenkę jaką zrobiłem na poczekaniu. Jest to biquad wytrawiony na laminacie. Dość dobrze sprawdza się w warunkach domowych.
    Do jej montażu wykorzystałem starą antenkę jaką dostałem kiedyś w komplecie z kartą WiFi. To tzw. (pipka) Wykorzystałem z niej przewód z wtyczką RSMA oraz podstawę.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    czarodziej1968
    Poziom 14  
    czarodziej1968 napisał 114 postów o ocenie 23, pomógł 3 razy. Mieszka w mieście Chodzież. Jest z nami od 2005 roku.
    czarodziej1968
    Poziom 14  
    Jesli chodzi o zasięg, to jest to już tylko kwestia zastosowanej anteny.
    Dla przykładu przy Livebox antena panelowa ( własnej roboty) na odbiorze Acces point D-Link plus antena Yaga. Odległość ok 300 m, poziom sygnału na odbiorze full. Anteny widzą się , brak przeszkód.
    kroczusiek
    Poziom 13  
    a żeby był jakiś odnośnik,fabrycznie ile taki live box ma zasięgu?
    piochuxl
    Poziom 20  
    hmmm mam pytanie :
    kto jest właścicielem tego liveboxa bo o ile wiem tpsa je tylko użycza i nie wolno w nie ingerować!!!!
    tumi
    Poziom 10  
    są również Liveboxy na własność (obcięta wercja). Są one wydawane za stare Sagemy 1400 :)
    dkx2
    Poziom 16  
    Cześć ja mam coś takiego ale z zewnętrzną anteną. Odległość to jakieś 0,5km.Zasięg 50% troszkę mały ale kable antenowe mają 2X 15m więc wydaje misie ze jest to ok.Osobiście mogę powiedzieć ze spisuje się to dość dobrze w porównaniu z tym co jest w orginale.
    czarodziej1968
    Poziom 14  
    piochuxl napisał:
    hmmm mam pytanie :
    kto jest właścicielem tego liveboxa bo o ile wiem tpsa je tylko użycza i nie wolno w nie ingerować!!!!

Dlatego przeróbka była tak zrobiona żeby szybko i łatwo to zdemontować, beż żadnych śladów. . Po za tym TPSA nie utrudnia życia. Dziś właśnie byłem u jednego z klientów, któremu przerabiałem sprzęcik. Poprzedni padł mu po burzy i pracownik TPSA, który na miejscu diagnozował usterkę widział przeróbkę. Nie miał też nic przeciwko, żeby przy nim rozebrać LiveBoxa i zdemontować przejściówkę. Spalony LiveBox trafił do TPSA, a w to miejsce bez mrugnięcia wydali nowiutki. Już jest przerobiony i działa dalej :):).

knights napisał:
    Ile wynosi zasięg fabrycznie ??

To właśnie jest trudno określić. Wszystko zależy od anteny w urządzeniu odbiorczym, oraz od otoczenia. W terenie otwarty na fabrycznym Livebox i dobrej antenie odbiorczej pójdzie na kilkaset metrów, ale gdy pojawiają się ściany to nawet 10 metrów jest już przeszkodą nie do pokonania. :(:(
    leszekcce
    Poziom 11  
    Miałem takiego Liveboxa i na standardowej antenie w drugim pokoju juz zasięgu nie było :)
    Zasięg oczywiście można poprawić stosując rozwiązanie które podał czarodziej1968 tylko czy jest sens w ogóle trzymać to urządzenie skoro wiesza sie ono tak często !!
    Ja oddałem i kupiłem używanego Sagema 1400w, sprzęt od kupienia nie zawiesił się ani razu ( mam go kilka miesięcy ) a filtracja mac i szyfrowanie WEP spokojnie mi wystarcza no i zasięg na standardowej antenie jest niezły ( sąsiad w domu obok łapie go na 80 % ).
    Więc uważam, że zamiast kombinować przy tym Liveboxie to lepiej go oddać i juz nawet za 50 zł można kupić tego Sagema 1400w
    Boleslaw666
    Poziom 17  
    Witam
    Ciekawe gdzie ten modem Sagem 1400w kosztuje 50zł....
    http://www.allegro.pl - ... prawie 250zł ...

A czy ktoś już próbował tego rozwiązania z drutem miedzianym zamiast tej ściezki miedzianej na laminacie ( płytki drukowanej ) , tak jak radził kolega Paweł007 ?

Pozdrawiam
    leszekcce
    Poziom 11  
    No tak w tej chwili na allegro nie ma w takiej cenie ( jest tylko na tej aukcji co podałeś, ale gość juz to wystawia któryś raz, ale i tak tylko traci kasę na wystawienie bo nikt mu tyle za to nie da ). Ja juz kupiłem w sumie 3 takie modele ( 1 dla siebie a 2 dla znajomych – 2 pierwsze nie miały w zestawie WIFI na USB, wiec za jeden dałem 50 zł ,a za następny 65 ) nawet na tej aukcji : http://www.allegro.pl
    kupiłem taki, cena 81 zł tyle ze z karta WIFI na USB a jak wiadomo takiej karty taniej niż za 40 zł raczej nie kupi.
    GOLECKI
    Poziom 15  
    Kiedys zbudowalem kilka takich anten (na drucie) i zasieg byl duzo lepszy niz na babujadze 14dbi (szacunkowo 18dbi).

Pliki w formacie *.mht - archiwum stron www. Każda przeglądarka przegryzie. Bardzo prosty sposób na zachowanie strony www z obrazkami w jednym pliku ;)
    Boleslaw666
    Poziom 17  
    czarodziej1968 - na allegro można kupić gotowe "przejściówki" :

; strasznie dziwnie to złącze sie nazywa : " U.fl " ... aż sie zdziwiłem :P

; a kolego GOLECKI co to za format pliki w archiwum z poprzedniego postu ? Może wrzucisz jakiś plik w **.jpg żeby pokazać nam swoja antenę od wi-fi ?

Pozdrawiam
    dziabi2
    Poziom 11  
    takie anteny jak zaproponował nam kolega mają nawet zasieg do 2,5 km

zbudowałem taka antene i jest zrobiona z preta miedziannego i osłony z laminatu

szczeguły budowy na www.wififorum.pl
    Bartek_90
    Poziom 2  
    Bardzo przydatna rzecz :D ale jeśli ktoś nie ma czasu czy zdolności do zrobienia takiej antenki to jaką byście polecali np. z allegro ??
    GOLECKI
    Poziom 15  
    To zależy od potrzeb i zasięgu jaki sie chce uzyskać. Jeśli ma to być wewnątrz bydynków i zasięg od kilkunastu do kilkudziesieciu metrów to najlepiej jakaś pokojowa antenka dookólna 6-10dbi (im więcej tym lepiej).
    Jeśli natomiast na zewnątrz to znowu pojawia się dylemat: dookólna czy kierunkowa i jaki zasięg... Jeśli o mnie chodzi to ja bym się zdecydowal na szczelinową o odpowiednim zysku - minimum 14dbi.
    czarodziej1968
    Poziom 14  
    Antena jaką przedstwił dziabi2 jest bardzo dobrym rozwiązaniem, zarówno jako antena nadawcza jak i odbiorcza. Jest bardzo tania w wykonaniu ( z pudełkiem i mocowaniem ok. 10 zł). Sam zrobiłem dla znajomych kilkaset takich antenek i cieszą się sporym wzięciem. Dla porównania podobna antena panelowa na allegro kosztuje przynajmniej kilka razy więcej, a nie ma gwarancji, że będzie równie dobra. Warto się pomęczyć i zrobić samemu. Efekt będzie bardzo dobry pod warunkiem, że wykonamy ją precyzyjnie.
    Żeby nie być gołosłownym, jeden z moich odbiorców uzyskał stabilny link na odbiorze w odległości ok. 5 km. ( dobry acces point nadawczy+ dobry sektor na nadawaniu) To mówi samo za siebie :)
    Zwiększenie zasięgu LiveBox
    Boleslaw666
    Poziom 17  
    A czy Ty dziabi2 lub Ty czarodziej1968 możecie opisać swoje szczegóły konstrukcyjne anten z waszych zdjęć?

Pozdrawiam
    TheBestBoy
    Poziom 10  
    czarodziej1968 napisał:

Żeby nie być gołosłownym, jeden z moich odbiorców uzyskał stabilny link na odbiorze w odległości ok. 5 km.

Mam prośbę, wystaw taką antenkę (z fotki) na Allegro.
    Chętnie kupię, pewnie ktoś jeszcze też

Z góry dzięki
    tbb
    czarodziej1968
    Poziom 14  
    Boleslaw666 napisał:
    A czy Ty dziabi2 lub Ty czarodziej1968 możecie opisać swoje szczegóły konstrukcyjne anten z waszych zdjęć?

Pozdrawiam

Ja wzorowałem się na tej stronie:
    http://martybugs.net/wireless/biquad/

Kilka szczegółów:
    Drut jakiego używam to zwykły elektryczny o przekroju 2,5 mm^2 do kupienia w każdym sklepie elektrycznym. Ostatnio bawię się ze srebrzanką.
    Rurkę miedzianą kupuję w zaprzyjaźnionym zakładzie, gdzie montuje się instalacje gazowe do aut. Średnica zewnętrzna 8 mm. Idealnie pasuje do przewodu H155
    Laminat, to żadne odkrycie ;)
    Pudełko do kupienia w sklepach z częściami RTV, ja używam Z44.
    Reszta dokładnych danych w linku jaki podałem. Ważne jest aby precyzyjnie wykonać ten podwójny kwadrat. Im zrobi się to precyzyjniej tym lepsze będą efekty. Zalecana precyzja wykonania nie powinna odbiegać o ok. 0,2 -0,4 mm.
    Do lutowania używam kolby o mocy 40 W.
    maniacs
    Poziom 17  
    pomysł jest jak najbardziej ok wręcz niezbędny w wielu przypadkach

niestety z autopsji wiem ze kilka osób z okolicy 3city opanowało "sztukę" dopasowania mocy anten do potrzeb w sposób wyśmienity - i teraz u kuzyna w bloku (4 piętrowy budynek ze ścianami nośnymi tylko zewnętrznymi) niestety jest wielka kłótnia gdyż większość z 50 lokatorów ma właśnie neo z dodatkowymi antenami - własnej roboty biqady i jakieś piwniczne helikale

a na slupach można znaleźć ogłoszenia o "taniej modernizacji live boxa"

niestety prawda jest taka że o ile przeróbki są ok, to ich zastosowanie powinno mieć miejsce gł na osiedlach domków jednorodzinnych i "z umiarem" w dobieraniu anten gdyż bezproblemowo mogą koło siebie pracować tylko 3-4 AP
    mlody11mlody
    Poziom 11  
    a ta przejściówka ma być podłączona do tej dużej płytki czy do tej małej wyciąganej
    GOLECKI
    Poziom 15  
    Do tej małej "wyciąganej" bo na dużej jest antena.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    RaDiK_88
    Poziom 15  
    Witam ja chciałbym sie zapytać czy można taka antenę zastosować do rutera bo zasięg w domu mam ale na dworze już nie czy dało by to rade??
    GOLECKI
    Poziom 15  
    RaDiK_88 napisał:
    Witam ja chciałbym sie zapytać czy można taka antenę zastosować do rutera bo zasięg w domu mam ale na dworze już nie czy dało by to rade??

Pewnie że możesz, tylko musisz liczyć się z tym, że ta antena pracuje na częstotliwosci 2,4Ghz i jest kierunkowa (kąt około 120° - 160° polaryzacji poziomej).
    RaDiK_88
    Poziom 15  
    no dziękuję bardzo za przydatna informacje w necie znalazłem dokładny opis budowy wiec na pewno sie zabiorę to tego typu anteny :D:D
    laserjet9002
    Poziom 21  
    A wie ktoś jaką ma stratę/na metr ten kabel w przejściówce?
    Michalneo
    Poziom 1  
    Czy orientuje się ktoś jaka anteny zastosować do przerobionego Liveboxa?
    Chodzi mi o pewny zasięg na ok 100m, spotkałem sie już z stwierdzeniem ,że jak kupie zła antenę to odległość 100m może byc zbyt mała i anteny nie wyłapią sygnału,czy to prawda?czy jest jakąs minimalna odległość?
    anteny oglądałem na tej stronie

http://yagi.pl/product_info.php/cPath/50/products_id/720

Proszę ewentualnie wstawić link jakiejś tańszej anteny na ok 100m
    thx
    rysiek182
    Poziom 11  
    witam, przymierzam się również do rozkręcenia liveboxa i podpięcia anteny zewnętrznej.

Chciałem podłączyć antenę panelową i umieścić ją trochę wyżej, i mam w związku z tym dwa pytania:
    1. jak na rysunku widać livebox ma 2 złącza ULF i czy jak wykorzystam main, to to drugie służy do zasilania wewnętrznej anteny liveboxa i nie stracę mozliwości podłączania się bezprzeodowo do liveboxa,
    2. jeżeli wyprowadzę sygnał z main na pewną wysokość, a okaże się, że to drugie wyprowadzenie ULF nie służy do niczego wtedy, to czy laptop który będzie stał koło liveboxa (w tym budynku) bedzie odbierał sygnał od panela umieszczonego 2 m wyżej na szczycie budynku??
    dziękuję za odpowiedzi

Pozdrawiam