Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny, głośniki ekranowane. Zwrotnica, BR, otwarta obudowa

lukas_sa 21 Maj 2007 15:47 1472 9
  • #1 21 Maj 2007 15:47
    lukas_sa
    Poziom 16  

Witam,
    Planuję zrobić sobie kolumienki do nowego wzmaka. Mam pare pytań:
    -jest coś takiego jak głośniki ekranowane czy to jest poprostu to, że wykładamy obudowę np. folią aluminiową i podpinamy pod kran kabla??

-zastosować chcę dwudrożną zwrotnicę. Czy obudowa może być w tym przypadku otwarta i czy jest sens stosowania bass reflexu?

Jaki jest lepszy kształt: zwykły prostopadłościan, czy może cośw tym rodzaju
    Kolumny, głośniki ekranowane. Zwrotnica, BR, otwarta obudowa

0 9
  • #2 21 Maj 2007 16:04
    Wejper
    Poziom 15  

1. są głośniki ekranowane, o specjalnej konstrukcji, żadna folia aluminiowa tutaj nie ma miejsca

2. zwrotnica nie ma nic do rzeczy, zależy jaki głośnik bierzesz na niskie tony

0
  • #3 21 Maj 2007 16:35
    lukas_sa
    Poziom 16  

rozumiem, głośnik basowy ma 30 W i śr. ok 10-12cm. prosze o dalsze opinie

0
  • #4 21 Maj 2007 17:01
    Pawel S.
    Poziom 39  

taki ksztalt kolumny mialby uzasadnienie jezeli mialyby stanac nisko
    wtedy polepszy sie odbior poniewaz glosnik wysokotonowy bedzie promieniowal w strone sluchacza

zwrotnica powinna byc dobrana do konkretnych glosnikow. jezeli masz zamiar zastosowac glosniki NONAME to juz lepiej daj tylko kondensator na wysokiego

b-r poprawi efektywnosc basu wiec jezeli zalezy ci na basie to mozesz zastosowac b-r

glosniki ekranowane sa magnetycznie a nie elektrycznie wiec folia (tymbardziej aluminiowa) nic tu nie da

jakie glosniki masz zamiar zastosowac??

0
  • #5 21 Maj 2007 17:12
    lukas_sa
    Poziom 16  

ok czyli rozumiem b-r=obudowa zamknięta.
    Firmy głośników nie znam, na razie byłem tylko w skepie zorientować się o cenę. Głośniki pod wzmak na tda1554, 30W 4 ohm

Dodano po 58 [sekundy]:

w jakim miescu jest najlepiej dać b-r??

0
  • #6 21 Maj 2007 17:18
    m-Q
    Poziom 15  

Cytat:
    ok czyli rozumiem b-r=obudowa zamknięta.
    No to ja nie rozumiem. B-r = otwór bass-reflex = obudowa z otworem.
    A zamknięta to zamknięta.
    Cytat:
    b-r poprawi efektywnosc basu wiec jezeli zalezy ci na basie to mozesz zastosowac b-r

O ile będzie dobrze zestrojony, a w tym przypadku nie mamy parametrów głośnika. Nie wiadomo jaką ma dobroć. Bezpieczniej będzie włożyć go w niedużą obudowę zamkniętą. Na pewno zagra lepiej niż z nieba branym b-rem.

0
  • #7 21 Maj 2007 19:28
    Pawel S.
    Poziom 39  

zastosuj ARN150 / ARN188 + do tego STX GDWK PJ i masz tanie kolumienki z przyzwoita jakoscia ;)

0
  • #8 24 Maj 2007 15:31
    lukas_sa
    Poziom 16  

Witam ponownie,
    Przepraszam, że sie odzywałem ale musiałem coś załatwić.
    Trochę nam się tutaj namieszało, więc zacznijmy od początku.
    A więc mam już głośniki. Szerokopasmowy wysokoton. WS4301 50 W 4 Ω.
    Kolumna- jak ona powinna wyglądać. Czy lepsza duża, mała b-r- jeżeli tak, to jak. Czym wytłumiana, czy dawać przegrodę między głośnikami?

Aha, jeszcze jedno. Kształt jak na obrazku wyżej czy zwykły kanciak.
    Proszę o wyrozumiałość. Z góry dziękuję.

Dodano po 37 [minuty]:

jeszcze jedno, wzmak to tda1554(wersja na 2x22W).
    Schemat jest tutaj: http://sklep.avt.pl/go/_info/?id=32233. Czy jest w tym przypadku możliwość zastosowania zwrotnicy?

0
  • #9 24 Lip 2007 17:13
    lukas_sa
    Poziom 16  

Zakupiłem b-r-ki Wysokość 100 mm i φ wew. 30 mm. W sklepie poradzono mi żeby kolumna była wąska a głęboka. Jaki jet dobry program do obliczania kolumn? Czy ktoś mógłby to obliczyć za 5 i więcej ptk??

0