Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Basów estradowych ciąg dalszy...

digger4 12 Cze 2007 13:01 4444 20
  • Siemka.Do budowy tych kolumn skłoniła mnie wasza miłość do głośników STX'a.Chciałbym pokazać wam coś innego bo praktycznie na elektrodzie to caly czas tylko STX to,a STX tamto.A przecież na świecie są też inne firmy produkujące świetne głośniki.Po budowie moich odwrotek na 12"(troche zjechanych na tym forum) postanowiłem zobić coś na 15".W planach było,że nowe pudła mają byś identyczne jak poprzednie(chciałem mieć taki ładny zestaw 2x12 i 2x15).Traf chciał,że rozpadał się lokalny zespół i praktycznie za bezcen kupiłem dwie fajne piętnastki.Puźniej to już było zbieranie kasy i robota.Na dzień dzisiejszy w 99% skończona jedna paka(brak rączek i terminala) .Na dokończenie drugiej narazie brak funduszy:(.Paczki składałem u kolegi w warsztacie i wczoraj przywiozłem już jedną do domu.Co do efektu to WOW!!!!Kop niesamowity!Moje na 12" nawet bez porównania.Tak na słuch to nawet dosyć nisko schodzi i co najwazniejsze jest bardzo,bardzo głośna!Glośniki jakie zastosowałem to Hi-sound PRO-1586.W sumie za 300 zł dwie sztuki to chyba okazja.Projekt identyczny jak w przypadku 12".Naprawde wszystko ładnie się zgrywa(chyba głośnik wpasował się w ten typ obudowy).Polecam wszystkim konstrukcje na takich głośnikach.

Pozdr.

Fajne!
  • #2 12 Cze 2007 14:40
    gófer
    Poziom 34  

Patrząc na to jak skromny ten głośnik ma magnes to szczerze wątpie aby nadawał sie do odwrotki...no ale skoro gra...gratulacje :)

• #3 12 Cze 2007 14:51
    digger4
    Poziom 11  

No ja wiem czy 230x450mm to skromnie????

• #4 12 Cze 2007 14:55
    gófer
    Poziom 34  

Acha rozumiem że ten głośnik ma magnes o średnicy 45 cm, i grubości 23?? Hmmm...chyba musze sobie nowe okulary kupić...

• #5 12 Cze 2007 18:40
    Adrianotron
    Poziom 9  

gófer z wymiarów jakie kolega podał wynika, że magnes na 23mm średnicy i 45cm wysokości. Na oko to wyglada troche inaczej ale skoro digger4 mierzył to wierzymy na słowo %)

• #6 12 Cze 2007 20:27
    digger4
    Poziom 11  

Nooo ludzie łapiecie za słowa.O jedno zero za duzo.230x45mm.Teraz dobże??Tak śmiejcie sie śmiejcie.Zapewne nikt z was owego głośnika nie slyszał.A jeśli chce to zapraszam na odsłuch.

przepraszam źle zmiezylem. wymiary 190x95x22 .wcześniej podałem wysokość magnesu z żelastwem.

• #7 12 Cze 2007 21:05
    gófer
    Poziom 34  

A sie czepiam :D Bo pokaż mi parametry TiS, symulacje budy, i pomierzoną charke, bo chociaż bez dwóch pierwszych elementów nie ma co sie brać za tube...

• #8 12 Cze 2007 21:18
    digger4
    Poziom 11  

Stary nigdy nic nie symulowałem bo nie znam się na symulacjach.Założeniem było zrobienie czegoś co zejdzie trochę niżej niż moje poprzednie dowrotki na 12"(Koledzy na forum napisali,że leci z nich "pukowaty, garkowaty bas)ale również pokazanie innym,że głośnik inny niż STX GDN 38/300 może też ładnie zagrać.

ps. co to jest TiS ???

• #9 12 Cze 2007 22:15
    bados1990
    Poziom 13  

heh, dobre :D taka skrzynia robiona na oko na głośniku 15' marki której nie kojarzę...
    TiS to Parametry Thiele'a - Smalla pozwalające obliczyć i zestroić obudowę...

pozdrawiam
    bados1990

• #10 12 Cze 2007 22:39
    digger4
    Poziom 11  

Nie,paczka nie była robiona na oko.Gotowy projekt zaciągnąłem z innego postu z elektrody i autor w swoim założeniu wykonał go pod STX'a bodajże gdn 28/300.Nie pamiętam dokładnie ale napewno pod 15".Poprzednio robiłem takie same paczki tylko że mniejsze pod 12'' alphardy i użytkownicy na forum mówili,że 12" głośnik może sie w ten projekt nie wpasować.Postanowiłem zrobić coś identycznego tylko na 15" głosniku mało znanym na polskim rynku.W porównanui od gdn 38/300 myśle,że grają podobnie w taich samych obudowach, ale myslę że hi-sound jest głośniejszy i (jak by to ująć...) wydaje milsze dla ucha i mocniejsze dżwięki.W polsce moło gdzie Można znaleść taki model i kosztuje okolo 300 zł za sztuke.Ja kupiłem komplet prawie nowych za 300.

ps.A gdzie moge znaleść te parametry T i S?

http://www.midis.pl/sklep/PRO-1586.htm

• #11 12 Cze 2007 22:54
    bados1990
    Poziom 13  

Aha... a te parametry TiS to są głośnika. poszukaj w necie, może coś będzie o tym głośniku i będą podane jego parametry, wprowadź je do WinIsd i pokombinuj z obudową i zestrojeniem.

ale jak mówisz, że Ci się podoba jak gra, a litraż mniej więcej był zachowany dla 15' głośnika, to niech i tak będzie...
    jak dla mnie troszkę nie przemyślana konstrukcja....ocena 5/10

Fs [Hz] 37
    Qms 2,55
    Qes 0,61
    Qts 0,49
    Vas [l] 147

pogrzeb trochę w necie, jak co się robi... bo mi się nie chce tego liczyć, a na wzorach to się zamęczysz.

pozdrawiam
    bados1990

• #12 13 Cze 2007 00:43
    Adrianotron
    Poziom 9  

Jeśli włozyłes ten głośnik w bude zaprojektowaną pod inny głośnik a tylko jego rozmiar z tamtym się zgadza to tak samo jakbyś robił bude na oko. Ale jesli jak twierdzisz gra dobrze to nie ma co szukac dziury w całym. Ciekawi mnie jak ten blaszany kosz zachowuje się w głosniku o tym rozmiarze i tej mocy przy pełnym obciążeniu.

• #13 13 Cze 2007 03:29
    radocha
    Poziom 28  

digger4 napisał:
    Postanowiłem zrobić coś identycznego tylko na 15" głosniku mało znanym na polskim rynku.W porównanui od gdn 38/300 myśle,że grają podobnie w taich samych obudowach, ale myslę że hi-sound jest głośniejszy i (jak by to ująć...) wydaje milsze dla ucha i mocniejsze dżwięki.W polsce moło gdzie Można znaleść taki model i kosztuje okolo 300 zł za sztuke.Ja kupiłem komplet prawie nowych za 300.

1, te americany są znane na polskim rynku od dawna i nieźle już są "obmacane"
    2, w porównaniu z STXami - to potrzebują zupełnie innej budy i inaczej grają. opedzają się sporo mniejszymi budami, 70 l w BR nie należy przekraczać bo ma kłopoty z wychyleniem i zaczyna charkotać.
    W budzie od STXa wyplułby membranę. STXy schodzą niżej i mają lepszą efektywność o ok 3dB. co jakiś czas upalają americanom się linki doprowadzające prąd do cewki. STXom też, ale po wielogodzinnym przeciążaniu. Americanom starcza 200W RMS, więcej nie miałem odwagi im aplikowac, wątpię czy te chińskie "americany" wytrzymałyby więcej
    3. kupić je można bez problemu, rzeczywiście za ok 300zł, ale nie za sztukę ,a za parę ! jak się bierze powyżej 10 kosztują max 100zł za sztukę. Jak zakombinujesz z zakupem w Hamburgu "z kontenera" - da się za 12 ełro

ps
    oprócz nieco mniejszej efektywności, mają nieco wyższe FS i VAS od deklarowanych. Ale niewiele. Pasmo mają od góry krótsze od STXa co najmniej o oktawę. No, ale budy wychodzą naprawdę małe.

• #14 13 Cze 2007 10:10
    digger4
    Poziom 11  

Prawda,że wychył mają duży,ale u mnie nic nie charkocze nawet przy większych mocach,Moim zdaniem to 200w do nich to za mało bo na początku testowałem ja na elmuzie 2x200.Tez myślałem,że to wystarczy,ale jednak nie.Przy podkręceniu na 6, elmuz zaczynał się gubić.Obecnie mam to podpięte pod peaveya 2x350 i myślę ze wytrzymałby do końca,ale napewno nie na zbyt podkręconym basie bo jak to napisałeś"wyplułby membranę"

• #15 14 Cze 2007 20:36
    digger4
    Poziom 11  

Witam.Co do samego głośnika to wyczytałem w necie że ma 96db,a nie 92.Dziś włożyłem głośnik do paczki elestry po beyme 15'' 250w.Co mnie zadziwiło?Głośnik całkiem inaczej się sprawuje,mniejszy wychył membrany,bas że kichy rusza,strasznie twardo gra.Zastanawiam się czy nie przerobić tych pak na zwykłe z br,Tylko chciałbym to zrobić fachowo.Czyli symulacja i zrobienie dobrze zestrojonej paczki na estradę.Pomógłby mi ktoś w tym,bo ja w symulacjach zielony.

• #16 14 Cze 2007 23:21
    bados1990
    Poziom 13  

Jeśli dobrze wprowadziłem parametry, i są one prawdziwe

To buda 150L częstopliwość rezonansową ustawiłem przy 30hz jest prosta charakterystyka bass reflex 10cm śr. i 10długi [ ale chyba będzie gwizdał bo będzie za mały ] jak będzie gwizdał daj dwa po 8 śr. długie 17cm. F3 przy 36HZ a F6 przy 28HZ opóźnienie przy 22hz 24ms potem spada i jest do przyjęcia.

Równie dobrze będzie w 100L tak samo strojona 30hz, zejdzie gorzej F3 przy 43HZ ale do muzy będzie OK. bass reflex 10cm śr. długi 20cm [ albo dwa po 8cm. śr i długie 28cm. ]

Pozdrawiam
    bados1990

• #17 15 Cze 2007 14:46
    digger4
    Poziom 11  

witam.Jeśli dobrze kojarze to piszesz, że obudowa powinna mieć 100-150l, a radocha napisał,że nie należy przekraczać 70l.Jeśli to symulowałeś, to czy możesz mi powiedzieć czy symulacje tych paczek co o nich pisałeś są według ciekie dobre?Mówisz 100-150l, ale jak z wymiarami?bo nie wiem czy to ma być wsokie,szerokie czy głębokie?

• #18 16 Cze 2007 15:58
    bados1990
    Poziom 13  

To są tylko symulacje, w 70L masz straszne podbicie od 60Hz i nisko nie zejdzie ten głośnik, tylko tyle że będzie tłuk
    F3 masz przy 47HZ a potem ostro spada. a znów przy 82HZ masz podbicie 2DB!! Oczywiście można niżej stroić ale po co tunel o długości 50cm !

A już przy 100L masz prostą linię. Oczywiście że w większej budzie mniej wytrzyma i będzie ostro latał, ale za to niżej zejdzie. Coś kosztem czegoś... Trzeba by sprawdzić jak się zachowuje w 100L i w 70L z Bass reflex i porównać...

Ja bym zrobił w 100L tak jak pisałem wyżej, co najwyżej jak będzie nie wytrzymywał przy basie to sobie zrobisz na te 70L i niech wali basem 60-80HZ...Widocznie się nie nadaje ten głośnik, żeby basować...

pozdrawiam
    bados1990

• #19 16 Cze 2007 16:07
    CJ_Basseer
    Poziom 24  

bados1990, tych 2db roznicy i tak nie uslyszysz...

• #20 16 Cze 2007 16:51
    bados1990
    Poziom 13  

ok, ale zamiast -3db przy 47hz wyjdzie -5db i strasznie stromo wychodzi ta charakterystyka przy 70L.
    Trza by było odsłuchać przy 100L i przy 70L i zobaczyć ile ten głośnik wytrzymuje, bo może on naprawdę się ostro ,,poci,, przy tych niższych dźwiękach w większej budzie.

pozdrawiam
    bados1990

• #21 17 Cze 2007 20:50
    radocha
    Poziom 28  

ja te "americany" mierzyłem 2 razy po 2szt. raz nowe i rtaz mocni przechodzone, wszyatkie 4 miały 91-92 dB spl.
    Te używane wsadziliśmy do budy LDMa - jakieś 100-110 litrów, na miejsce truvoxa. Wzmak miał 200W RMS, ale takie prawdziwe - marantz.
    I tych 200W żeśmy nawet nie dali - wcześniej piardział.
    A truvoxowi nic !
    męczyliśmy go bastestem z elki
    tu masz kawałek, sprawdź tym

Załączniki:
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME